Güçlü toplum STK’larla olur
Güçlü toplum STK’larla olur
1990’ların hemen başıydı. Kitap Dergisi çıkıyordu Cağaloğlu’nda. Çok önemli dosyalar yayınlıyor ve tartışmalar yapıyorduk. Sivil toplum fikri de İslami kesimde ilk burada yazıldı. Sivil toplum düşüncesini savunuyorduk. Arkasından çıkardığımız diğer dergilerle devam etti. İslami kesim başlangıçta bu kavrama, bu perspektife çok dirençli davrandı. Çünkü herkes İslam Devletine kilitlenmişti. Bundan dolayı birçok eleştiriler ve tepkiler alıyorduk. İslam’da politik olanın ötesinde sivil olana işaret e...
STK yasası ve sorunları
STK yasası ve sorunları
Salgın sonrası Türkiye’yi de, bütün dünyayı da zor günler bekliyor...Ülkede aile çöküyor... Adalette derin çatlaklar oluştu. Eğitim, medya ve kültür rejimi çocuklarımızı zihnen köleleştiriyor.Türkiye olarak iyi hazırlanmalıyız.Eğitime, medyaya, kültüre ve adalete neşter şart!STK YASASI VE BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMASISTKlar terör bahanesiyle kapatılacak. Kolayca kayyum atanabilecek!Teröre karşı bir adım gibi bu. Ama sonuçları ortam değiştiğinde felaket olabilir! Her İslâmî çalışma irtica/terör yaft...
22 STK’dan Filistinli göçmenlere destek: Lübnan'daki kamplarda su bile yok
Dünya
22 STK’dan Filistinli göçmenlere destek: Lübnan'daki kamplarda su bile yok
Lübnan’da nüfusları 500 bini aşan ve dışarıdan yardımlarla yaşam savaşı veren Filistinli mülteciler için İHH öncülüğünde 22 STK harekete geçti. STK’lar “Filistin Kampları - Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası” başlattı. İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, “Gıda ve temiz içme suyu yokluğundan ciddi sağlık problemleri yaşanıyor” dedi.
Yeni Şafak
Türkiye’deki 22 STK harekete geçti: Dünyanın gördüğü en büyük sefaleti 72 yılın sonunda bitirme hamlesi
Gündem
Türkiye’deki 22 STK harekete geçti: Dünyanın gördüğü en büyük sefaleti 72 yılın sonunda bitirme hamlesi
Lübnan’daki Filistinli mültecilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte 22 STK, MÜSİAD Genel Merkezi’nde “Filistin Kampları - Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası” başlattı. İHH Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç tarafından yaptığı açıklamada; "Filistinlinin evlerinden, köylerinden ve şehirlerinden zorla çıkarılmasının ve yerinden edilmesinin 72'inci yılındayız. 5 milyondan fazla Filistinli, yıllardır farklı ülkelerde, vatanlarından uzakta kötü hayat koşulları altında yaşamlarını birçok haktan mahrum olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bu ülkelerden biri olan Lübnan’da Filistinli mültecilere “vatandaşlık” hakkı tanınmamakta ve özel bir yabancı grup olarak değerlendirilmektedirler. Lübnan’daki Filistinliler iş, sağlık, eğitim gibi birçok imkândan yararlanamadığı gibi oy kullanma hakları da bulunmamaktadır. Çalışabilecekleri iş alanları ise kısıtlanmış durumdadır” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Türkiye’den Filistinli mültecilere yardım kampanyası
Hayat
Türkiye’den Filistinli mültecilere yardım kampanyası
Lübnan’daki Filistinli mültecilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte 22 STK, MÜSİAD Genel Merkezi’nde “Filistin Kampları - Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası” başlattı.
Yeni Şafak
CHP’deki tacizlere laf yok!
Gündem
CHP’deki tacizlere laf yok!
CHP’deki tacizler tüm kamuoyunda tartışılırken bazı kadın örgütlerinin sessizliği gözlerden kaçmıyor. Yeni Şafak muhabirinin irtibat kurduğu 13 STK yorum yapmamayı tercih etti ya da konuyla ilgilenmediklerini söyledi. Mor Çatı Sığınma Vakfı’nın değerlendirmesi “Bizi ilgilendiren bir konu değil” oldu. “Tepkimizi ise uzun bir açıklama yerine sosyal medya paylaşımı ile göstermeyi tercih ettik” karşılığı veren Uçan Süpürge Vakfı’nın da herhangi bir eleştirisi görülmüyor.
Yeni Şafak
İçişleri Bakanlığından yeni genelge: Dernek etkinlikleri 3 ay süreyle tekrar ertelendi
Gündem
İçişleri Bakanlığından yeni genelge: Dernek etkinlikleri 3 ay süreyle tekrar ertelendi
İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine 'Geniş Katılımlı Etkinliklerin Ertelenmesi' konulu bir genelge yolladı. Genelgede, koronavirüs salgınında yaşanan artış nedeniyle, derneklerin genel kurulları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin (genel kurul toplantıları dahil) 3 ay süreyle tekrar ertelendiği belirtildi.
DHA
İşte yeni eylem planı
Gündem
İşte yeni eylem planı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “İnsan Hakları Eylem Planı”na ilişkin kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Akademisyenler ve STK temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlanan taslak önümüzdeki yıl hayata geçecek. Öne çıkan başlıklar ise adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesi, bürokraside yaşanan sıkıntıların giderilmesi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.