Fotoğraf üzerinden haberlere bakış
Hayat
Fotoğraf üzerinden haberlere bakış
Etyen Mahçupyan ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’ün hazırlayıp sunduğu Paspartu'da; Türkiye gündemi fotoğraflar üzerinden analiz ediliyor.
Yeni Şafak
Gandhi ve Cinnah’ın izinde olup bitenler
Gandhi ve Cinnah’ın izinde olup bitenler
Dünyâda sömürgeciliğin tasfiyesini doğuran iki temel sürecin varlığından söz edebiliriz. İlk akla gelen, elbette sömürgeciliğe karşı yürütülen savaşlardır. Buna, ihtirâzî kayıtlarım olsa da temelde bir îtirazım olamaz. Ama benim daha fazla ciddiye aldığım tesir, sömürgeciliğin mâliyetleriyle alâkalı olandır.
Yeni Şafak
Dünyâ tiyatrosunda kadın
Dünyâ tiyatrosunda kadın
Kadın-erkek mücâdelesinin “kültürel” alanda tecesssüm ettiğini biliyoruz. Ama

kadın-erkek ilişkilerinin, esasta maddî târihsel işbölümünün fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. Kültür antropologlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla ana örüntüler anaerkillik ve ataerkilliktir. Aşılmış anaerkillik daha çok göçebe; yaşayan ataerkillik ise daha çok yerleşik hayâtın işbölümlerine karşılık geliyor.

Yeni Şafak
Kültürel karşılaşmalar
Kültürel karşılaşmalar
Türkiye'ye, kısm-ı âzâmının para bırakmayan hippi olmak üzere, hepi topu 900.000 turistin geldiği devirleri kaç kişi hatırlar acaba? 70'li senelerden bahsettiğim hemen anlaşılacaktır. Büyük bir kompleks içindeydik. O devirlerde turizmin gözbebeği olan yerlerden birisi komşumuz Yunanistan'dı. Türkiye'de, ne kadarı nitelikli olduğu meçhûl, toplam olarak 60.000 yatak vardı. Bu da Yunanistan'ın sâdece Rodos adasındaki sayıya karşılık geliyordu. Doğal ve târihî zenginliklerimizden emindik. Gelin görün ki, sporda da çok tartışılan ve bir türlü hâlledilemeyen bir “tesis” meselemiz vardı.


Yeni Şafak
Birleşik Krallık sarsılıyor…
Birleşik Krallık sarsılıyor…
TV Net'de yayınlanan “Akıl Odası”nın son programlarından birisinde, programın yapımcı ve moderatörü Nedret Ersanel hoş bir şekilde yakaladığı, fotograflı iki haberi bizimle paylaşmıştı. Birleşik Krallığın iki üst düzeyde görevlisi, arkalarında Churchill fotografı ve Britanya bayrağı, önlerinde bir dünyâ küresi poz veriyor; meydan okuyucu açıklamalarda bulunuyorlardı...
Yeni Şafak
Birleşik Krallık yeniden sahne alırken
Birleşik Krallık yeniden sahne alırken
Dünyâ işbölümünün hâkim güçlerinin ,gerek kendi aralarındaki rekâbette, gerek güçsüz coğrafyaları bağımlılaştırırken bir “dengeleme” siyâseti gittikleri eskiden beri bilinir. Aslında “dengeleme” kavramı hayli yumuşak bir terim. Ben bunu daha çok “kilitleme” olarak değerlendiriyorum. Kilitleme, hem “parçalamayı”, hem de “birleştirme stratejilerini” ifâde ediyor. Bakacağız..
Yeni Şafak
Fikirler ve eylemler…
Fikirler ve eylemler…
Rehber fikirler dünyâyı değiştirebilir mi? Artık bu suale “evet” demenin, evvelki asırlarda, hele hele 19.Asır'da olduğundan çok daha zor olduğunu düşünüyorum. O devirlerde kurgu ve beklenti basitti: Fikirler hayâl perdesinde olgunlaştırılır, daha sonra yavaş yavaş propagandası yapılır; târihin maddî zorluklarının keskinleştiği yerde, büyük kitlelerin onları sâhiplenerek hayâta geçirmesi beklenirdi.


Yeni Şafak
Düşmanlık tesisi
Düşmanlık tesisi
18.Asır'da şekillenen ve 19.Asır'da pekişen Birleşik Krallığın dünya hegemonyası ile II.Genel Savaş sonrası şekillenen ABD hegemonyası arasındaki farkların dikkât çekici olduğunu düşünüyorum. Bu, bir manâda “sömürgecilik” ile “emperyalizm” farkına da işâret ediyor.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.