Fotoğraf üzerinden haberlere bakış
Hayat
Fotoğraf üzerinden haberlere bakış
Etyen Mahçupyan ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’ün hazırlayıp sunduğu Paspartu'da; Türkiye gündemi fotoğraflar üzerinden analiz ediliyor.
Yeni Şafak
Toprak…
Toprak…
İktisat târihçileri kapitalizmin kırsal dünyâlardan kentsel dünyâlara doğru bir kaynak aktarımı üzerine binâ olduğu hususunda ittifak ederler. Yâni, kapitalizm temelde kentsel bir oluşum değildir. Geç feodalite devrinde ortaya çıkan rasyonel ticârî ilişkiler tek başına kapitalizmi açıklamıyor. Esas dinamik toprağın kapitalist tarzda dönüşümü ile alâkalı olarak tezâhür ediyor.
Yeni Şafak
Kadına şiddet
Kadına şiddet
Son zamanlarda kadına yönelik tâciz ve şiddet küresel gündemin esaslı maddelerinden birisi hâline geldi. Bu durum bir ölçüde celebrity dünyâsında yaşananlardan kaynaklanıyor. Holywood câmiasında, kapalı kapılar ardında yaşananlar bir anda patladı. Tanınmış yönetmenler, aktörler in kadınlara yaptıkları dizi, dizi îtiraflarla açığa çıktı. Biz de geri kalmadık. Önce tanınmış bir dizi oyuncusunun sette bir kadın çalışana yaptıkları gündeme geldi. Nihâyet Türkiye'de tanınmış bir popüler müzik kültürü figürünün, yine dizi ve film oyuncusu tanınmış bir başka popüler kültür figürü olan “sevgilisi” tarafından darp edilmesi gündem oldu. Kıyâmet kopuyor…


Yeni Şafak
Ahlâk...
Ahlâk...
Târih, insan eylemlerinin zaman ve mekân boyutlarında ortaya çıkan birikimi. Yâni târih “bizim” târihimiz. Gelin görün ki, bu sütunda defâlarca yazmış olduğum gibi, târihimizin öznesi olmaktan biraz daha uzaklaştığımız süreçleri kapsıyor. İnsanlığın târihi, insanın nesneleştiği bir târih.


Yeni Şafak
Deliler…
Deliler…
“Deliler” filmi piyasaya çıktı . Doğrusu, târihi filmlere pek de alâka duyduğum söylenemez. Târih mevzu olduğunda, şahsen belgeselleri tercih ederim. Târihi filmlerden öğrenmenin faydasına inanmam. Ama gâliba, vâcip oldu; bu defâ kaideyi bozacak ve filmi izleyeceğim. Sebebi de filmin gösterime girmesinin hemen ardından Almanya'da bir kısıtlamaya uğraması. FSK olarak da bilinen Film Derecelendirme Sistemi Kurulu, milliyetçi hisleri kışkırttığı gerekçesiyle filme 18 yaş sınırı getirmiş.
Yeni Şafak
Siyaset, popülizm ve vasatlar
Siyaset, popülizm ve vasatlar
Trump Kongre seçimlerini kaybetti; ama Senato seçimlerini kazandı. Bu şu demek: Trump'ın alaşağı edilmesini arzulayanların hevesleri kursaklarında kaldı. Çünkü Senato; Amerikan Kongresi'nin “bitirici' kararlarının alındığı kurumdur. Onun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi bundan sonra belki Trump'ı sıkıştırabilir; ama onu azledecek araçlar elinde mevcut değildir. Trump seçim neticeleri karşısında rahatlamış gözüküyor.
Yeni Şafak
Düşmanlık tesisi
Düşmanlık tesisi
18.Asır'da şekillenen ve 19.Asır'da pekişen Birleşik Krallığın dünya hegemonyası ile II.Genel Savaş sonrası şekillenen ABD hegemonyası arasındaki farkların dikkât çekici olduğunu düşünüyorum. Bu, bir manâda “sömürgecilik” ile “emperyalizm” farkına da işâret ediyor.


Yeni Şafak
Fikirler ve eylemler…
Fikirler ve eylemler…
Rehber fikirler dünyâyı değiştirebilir mi? Artık bu suale “evet” demenin, evvelki asırlarda, hele hele 19.Asır'da olduğundan çok daha zor olduğunu düşünüyorum. O devirlerde kurgu ve beklenti basitti: Fikirler hayâl perdesinde olgunlaştırılır, daha sonra yavaş yavaş propagandası yapılır; târihin maddî zorluklarının keskinleştiği yerde, büyük kitlelerin onları sâhiplenerek hayâta geçirmesi beklenirdi.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.