Suriye’de güvenli bölge ihtimali güçleniyor
Hayat
Suriye’de güvenli bölge ihtimali güçleniyor
Emrah Usta - Dış Politika UzmanıSuriye'deki insanlık dramı gün geçtikçe ciddi bir hal alıyor. Geçtiğimiz kurban bayramında ilan edilen ateşkes birkaç gün devam ettikten sonra sona erdi. Halep'te insanlara yardım götüren Birleşmiş Milletler'e ait tırl
Yeni Şafak
PYD Suriye'de konfederasyon ilan etti
Dünya
PYD Suriye'de konfederasyon ilan etti
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon ilan ettiğini duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Federasyon ilan etmenin Suriye toprağının birliğine zarar vereceğini belirterek, alınan kararın Anayasaya ve uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi.
AA
Esed’i devirme vakti
Dünya
Esed’i devirme vakti
Rusya, Suriye’deki askeri gücünü azaltma kararı alarak uluslararası kamuoyunda şüphe ve şaşkınlık uyandırdı. Atlantik Konseyi üyelerinden Farkas, ABD liderliğindeki koalisyonun bu anı iyi değerlendirerek Esed ve müttefikleri üzerinde baskı kurmasını istedi. “Kenara çekilip seyirci kalamayız” diyen Farkas, Suriye’de güvenli bölge kurulması çağrısı yaptı.
Yeni Şafak
Sınır hattına sevkiyat yapıldı
Sınır hattına sevkiyat yapıldı
Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesindeki gelişmeleri yakından takip eden güvenlik güçleri, Karkamış sınır hattı boyunca tedbirlerini arttırdı. Gaziantep'ten de çok sayıda zırhlı aracın konvoy halinde sınıra doğru yola çıktı.
AA
İngiltere'de 'Suriye'yi bombalama' protestosu
İngiltere'de 'Suriye'yi bombalama' protestosu
İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi İngiltere'nin IŞİD ile mücadele etmek maksadıyla Suriye'ye yönelik düzenlediği hava operasyonlarını protesto etti. İngiltere'deki Savaşı Durdur Koalisyonu'nun (Stop The War Coalition) ülke çapında düzenlediği gösteriye başta Londra olmak üzere İngiltere'nin çok sayıda kentinden katılım oldu. Protesto gösterisine muhalefetteki İşçi Partisi milletvekilleri, Sosyalist Parti ve Yeşiller Partisi milletvekilleri de destek verdi. BBC televizyonunun önünde başlayan protesto yürüyüşü Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Street'e kadar devam etti.

DHA
Suriye'de bomba yüklü araç patladı
Dünya
Suriye'de bomba yüklü araç patladı
Suriye'de bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu büyük bir patlamanın meydana geldiği kaydedildi. Patlamanın bölgedeki bir kilisenin yakınında gerçekleştirildiği aktarıldı Bölgenin Türkiye sınırına çok yakın olduğu biliniyor.
IHA
Türkiye ile ortak hareket olabilir
Gündem
Türkiye ile ortak hareket olabilir
Rusya'dan, Suriye'de dengeleri değiştirebilecek önemli bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye'yle Suriye konusunda ortak hareket olabilir” dedi.
Yeni Şafak
Rusya değirmenleri vuruyor
Dünya
Rusya değirmenleri vuruyor
Rus Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları, Halep'in kuzeyinde muhaliflerin denetiminde olan belde, köy ve cephe hatlarına yoğun saldırı başlattı. Rus savaş uçakları insani yardım yolundaki araçlara saldırırken Deyr Cemal'de de un değirmenlerini bombaladı.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.