Hafızamı arıyorum
Hafızamı arıyorum
Sinemamızın kriz dönemlerinde varlık gösteren ve özellikle mütedeyyin kesimin sorunlarını filmlerinde konu edinen Mesut Uçakan, uzun bir aranın ardından yeni filmi Suveyda ile beyaz perdeye döndü. Uçakan ile filmini, sinema serüvenini ve dahasını konuştuk.- Öncelikle neden Suveyda?Suveydâ, Harf Devrimi sonrası hafız olmakta zorlanan 11 yaşındaki ergen bir çocuğun çabaları üzerine kurulu. Yaşanmış bir öyküydü. Hoşuma gitti. İşin içinde hem hafızlık, hem de yakın tarih olması çok ilgimi çekti. Y...
Hafızamı arıyorum
Hayat
Hafızamı arıyorum
Mesut Uçakan yeni filmi Suveyda ile beyaz perdeye döndü. Filminde bir dönemin zorlu şartlarını anlatan Uçakan, “Adalet ve merhamet üzerine kurulu medeniyetimiz bugün tarumar vaziyette. Aşkı meşki bile hangi hafıza üzerine oturtacağım? Mühim olan bu. Bu yüzden hafıza önemli. Ben de hafızamı arıyorum” dedi.
Yeni Şafak
Yakın tarihe hafif bir dokunuş: Suveydâ
Yakın tarihe hafif bir dokunuş: Suveydâ
Tarihe karşı ilgi maalesef zayıf. Çok kişi, yakın tarihe bile uzak. Bugünü kurtarmaya çalışan ve daha ziyade geleceğe bakanlar için geçmiş, geçip gitmiş. Hâlbuki dünü bilmeyen, yarına iyi hazırlanamaz. Bunu bilir ve kabul ederiz ama çoğumuz için yüz yıl öncesi ile bin yıl öncesi arasında pek fark görülmez.Bu yüzden geçmişin bilinmeyen, göz ardı edilen tarafları ister istemez karanlıkta kalıyor. Kitaplarla filmlerle bu açığı kapatmaya çalışanların sorumluluğu büyük. Bazı noktalara ışık tutma gayr...
Bir hafızlık öyküsü: Suveyda
Hayat
Bir hafızlık öyküsü: Suveyda
'Hadim' isimli 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden, Anadolu'nun bir köyünde 1930 ve 1940'lı yıllarda yaşananları anlatan 'Suveyda' filminin çekimleri sona erdi.
Diğer
Hafızlık yolunda Suveyda
Hayat
Hafızlık yolunda Suveyda
Yönetmen Mesut Uçakan, 11 yaşındaki Hadim’in hafız olma serüvenini konu olan yeni filmi “Suveyda”nın çekimlerine başladı. Uçakan, “Burada vermeye çalıştığımız daha çok Kur’an-ı Kerim sevgisi ve hafızlık noktasına günümüz çocukları ve gençliğinin dikkatini çekmek” dedi.
Yeni Şafak
Suriye'de muhaliflerin rejim uçağını düşürdü
Dünya
Suriye'de muhaliflerin rejim uçağını düşürdü
Suriye'nin Süveyde ili kırsalında askeri muhalif gruplar, rejime ait savaş uçağını düşürüp pilotunu esir aldı.
AA
Iraklı vekile silahlı saldırı
Dünya
Iraklı vekile silahlı saldırı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta Milletvekili Zeyd el-Suveydani'nin konvoyuna yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda, Sünni el-Cenabat aşireti şeyhi Kasım Suveydani'yle birlikte 10 kişinin öldürülmesi üzerine Sünni milletvekilleri, parlamento oturumlarına katılmayı askıya alma kararı aldı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.