Ölü yatırım
Ölü yatırım
Filipinler'in kuzeyindeki Marikina kentinde bulunan “ayakkabı müzesi”, ülkenin devrik diktatörü Ferdinand Marcos'un eşi Imelda'nın yüzlerce parçalık ayakkabı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 1965'ten 1986'ya kadar Filipinleri yöneten Marcos'un devrildiği halk ayaklanmasında, öfkeli kalabalıklar başkent Manila'daki Malacanang Sarayı'nı bastığında, Imelda Marcos'un gardıroplarında 2 bin 700 çiftten fazla ayakkabı bulunmuştu. Yağmadan kurtarılabilen ve koruma altına alınan ayakkabılardan 800'ü, Marikina'daki müzede sergileniyor bugün. En ucuzu 200 dolardan başlayan ayakkabılar, Imelda Marcos'un saplantılı bir şekilde bağlandığı eşyalar olarak biliniyor. Tutku haline getirilen şeyler için kullanılan “Imelda'nın ayakkabıları gibi” deyimi, Güneydoğu Asya'da oldukça meşhur.


Yeni Şafak
Asker kuşağı
Asker kuşağı
Bundan yaklaşık 3 yıl önce, 13 Eylül 2015 günü önce Arap basınına ardından da Avrupa medyasına düşen bir haber, Cezayir'i yakından takip eden herkesi şaşkına çevirmişti. 1990'dan bu yana ülke istihbaratını elinde tutan muktedir General Muhammed Medyen, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika tarafından görevinden alınmıştı.
Yeni Şafak
Asit havuzu
Asit havuzu
Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan kuzeye doğru devam ettiğimizde, karşımıza önce Cunye şehri, daha sonra da tarihî Cubeyl (Byblos) kasabası çıkar. Meraklı okuyucu Cunye'yi “Feylesof” Rıza Tevfîk Bölükbaşı'nın 1934-36 arasında yaşadığı şehir olarak belki hatırlayabilir. Cubeyl de Fenikelilerin kullandığı aktif bir liman olarak, muhtemelen tarih severlerin gözünden kaçmaz. Her ikisi de özellikle mimarî açıdan klâsik Lübnan'ı yansıtan Cunye ve Cubeyl'i geride bırakarak, seyahatimize devam edelim. Asıl varacağımız yer, buralar değil çünkü.
Yeni Şafak
Burası sizin Mecra'nız
Hayat
Burası sizin Mecra'nız
İslam coğrafyasını daha iyi kavramak isteyenlere zengin içeriğiyle hizmet verecek Mecra internet sitesi, yayın hayatına başladı.
Yeni Şafak
Gizli misyon
Gizli misyon
Benyamin Blumberg adlı 40'lı yaşlardaki bir adam, Tel Aviv'in merkezindeki Carlebach Caddesi üzerinde bulunan üç katlı bir binada, içinde neredeyse hiçbir mobilya ve eşya bulunmayan ofisini açtığında, tarihler 1963'ü gösteriyordu. İsrail'in en büyük gazetelerinden Maariv'in yönetim binası, ofisten birkaç blok ötedeydi. Blumberg'in, bu merkezî noktayı özellikle seçtiği anlaşılıyordu. Ofisine bazı günler erkenden gelip geceye kadar çalışıyor, bazı haftalarda ise ofis tamamen kapalı kalıyordu. Blumberg'in ne işle meşgul olduğu ve bu ofisin hangi amaçla kullanıldığı, 2005 yılına kadar gizli kalacaktı. O yıl, İsrail'in yine büyük gazetelerinden Haaretz'te Yossi Melman imzasıyla yayımlanan ayrıntılı bir portre, Blumberg'in ofisinin, İsrail tarihinin en gizli-kapaklı bazı operasyonlarının üssü olarak kullanıldığını ortaya çıkaracaktı.
Yeni Şafak
Tebriz’in nabzı
Tebriz’in nabzı
Daracık sokaklarda, adeta yatağının çeperlerine vura vura akan bir ırmak gibi dalgalanan insan seline karışıyoruz. Araba kornaları, davul ve trampet sesleriyle iç içe geçiyor. Göğüslerine ellerini bağlamış, simsiyah kıyafetler içinde yürüyen ve devasa siyah ve kırmızı bayraklar taşıyan bir gruba yol veriyoruz. Sokaklar coşkulu bir cümbüş içinde, ama sevinçli bir cümbüş değil bu. Aksine havada ağır bir yas kokusu var. Her köşe başında mikrofonlardan yükselen ağıtlar ve başımızı her çevirdiğimiz yerde gördüğümüz gözü yaşlı insanlar da bunun teyidi. İran'ın Erdebil şehrindeyiz. Şahit olduğumuz manzara da, Hz. Hüseyin'in şehadetinin 40'ıncı günü münasebetiyle düzenlenen 'Erbaîn' törenleri…
Yeni Şafak
Irak’ı kazanma hamlesi
Dünya
Irak’ı kazanma hamlesi
Mukteda Sadr'ın Suudi Arabistan tarafından davet edilmesi, bölge gündeminde artçı sarsıntılar oluşturdu. Riyad'ın Irak'taki Tahran etkisini geriletme çabası çerçevesinde gerçekleşen temas, bölgede yenilenen ittifakları, denge arayışını gündeme getirdi.
Yeni Şafak
Başucu kaynağı
Başucu kaynağı
Bugünleri anlamanın ve anlamlandırmanın yegâne yolunun, bugünlere nasıl gelindiğini anlamaktan geçtiğine inandığımız için, meraklı ve ilgili arkadaşlarla uzun yıllardır tarih okumaları yapmaya çalışıyoruz. İslâm'ın ilk yıllarından günümüze, doğudan-batıya, Müslümanların ahvâline dair temel kaynaklar, kronolojiler, biyografiler, hatıratlar, seyahatnameler ilgi ve dikkat alanımızda. Belli periyotlarla bir araya gelip, okunan metinlerin tahlil ve tartışmalarını yaptığımız toplantılarsa, keyifli ve akılda kalıcı birer paylaşıma dönüşüyor. İstanbul içinde ve dışında, çeşitli yaş gruplarından, bu uzun ve sabır gerektiren işe alaka duyanların artışı da, hamd vesilesi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.