Hindistan'da 28 filin koronavirüs testi pozitif çıktı
Koronavirüs
Hindistan'da 28 filin koronavirüs testi pozitif çıktı
Hindistan'da Tamil Nadu eyaletinde yaban hayatı koruma alanında bulunan 28 fil, koronavirüse yakalandı.
IHA
Hindistan'da tırla otobüs çarpıştı: 19 ölü, 23 yaralı
Dünya
Hindistan'da tırla otobüs çarpıştı: 19 ölü, 23 yaralı
Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde tır ile yolcu otobüsünün çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 19 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.
AA
Hindistan'da doğa yürüyüşüne çıkan gruba fil saldırdı: 1 kişi öldü
Dünya
Hindistan'da doğa yürüyüşüne çıkan gruba fil saldırdı: 1 kişi öldü
Hindistan'ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde doğa yürüyüşüne çıkan bir kadın, filin saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Polis, grubun, orman yetkililerinden izin ve bilgi almadan özel alanlarda gezintiye çıktığını bildirdi.
AA
Bebek maması Aptamil'den 'cinsiyetsizlik' skandalı: Çocukları kim koruyacak?
Hayat
Bebek maması Aptamil'den 'cinsiyetsizlik' skandalı: Çocukları kim koruyacak?

Bebek maması Aptamil‘in sitesinde, anne ve babalara yönelik "Bebeğinizi cinsiyet kalıplarına sokmadan yetiştirin" başlıklı bir yazı yayımlandı. Yazıda ebeveynlere çocuklarını cinsiyet kalıplarına sokmadan yetiştirmeleri öğütlenmesi büyük tepkilere neden oldu. Sosyal medyada tepki çeken yazı #AptamilBoykot etiketini de Türkiye gündemine soktu.

Yeni Şafak
Tamilla efsanesi arşivden çıktı
Hayat
Tamilla efsanesi arşivden çıktı
Tiyatro ve sinema sanatçısı Muhsin Ertuğrul’un 1927 yılında Ukrayna’da çektiği sessiz film “Tamilla” devlet arşivinde ortaya çıktı. Akıbeti efsaneye dönüşen film, Antalya Film Festivali’nde ait olduğu yerde, perdede olacak.
Yeni Şafak
Sri Lanka’da neler oluyor?
Sri Lanka’da neler oluyor?

Sri Lanka’da üç kilisenin yanı sıra bazı otellere yönelik eş zamanlı bombalı saldırılarda 300’e yakın insan hayatını kaybetti. Katliâmları henüz üstlenen bir örgüt olmadığı için saldırıların nedenleri hakkında kesin bir yargıya varmak zor. Ancak teröristlerin büyük bir dehşet ve korku salmayı amaçladıkları anlaşılıyor.

Video: Sri Lanka’da neler oluyor?


1972’ye kadar “Seylan” adıyla bilinen ülke 1948’de İngiltere’den bağımsızlığını kazandı. 22 milyon insanın yaşadığı adada halkın çoğunluğunu “Sinhale-Budist” etnik grubu oluşturuyor. Nüfusun yüzde 12.6’sını “Hindu-Tamiller”, yüzde 9.7’sini “Müslümanlar”, yüzde 7.6’sını ise çoğu Katolik olmak üzere “Hıristiyanlar” teşkil ediyor. Ülke 1983-2009 yılları arasında “Tamiller” ile “Hindular” arasında iç savaş yaşadı. İç savaş, “Tamil Kaplanları” adlı örgütün tasfiye edilmesiyle son buldu. İki etnik grup arasındaki gerilim ise hâlâ sürüyor.

Son yıllarda ülkede aşırı Sağcı Budist rahiplerin öncülük ettiği sözde sivil gruplar tarafından Hıristiyanlara ve Müslümanlara yönelik saldırılar yoğunluk kazandı. Öte yandan ülke Çin ile Hindistan, Çin ile ABD arasındaki nüfuz mücadelesinin parçası oldu. Sri Lanka, Çin’in devasa “Bir Kuşak Bir Yol” projesinde önemli bir kavşak. Sri Lanka, Çin kredisiyle inşa edilen Hambantota Limanı’nı borçlarını ödeyemeyince 99 yıllığına Çin’e devretmek zorunda kaldı.

Hambantota, Çin sularından Basra Körfezi’ne uzanan deniz şeridinde Pekin’in “inciler dizisi” plânının bir parçası. Amerikalılar Çin’in Hambantota Limanı’na odaklanmasını Güney Asya’da stratejik ayaklar inşa etme stratejisinin bir parçası olarak görüyorlar. Limanın devlet kontrolündeki bir Çin şirketine devredilmesi hem Hindistan ve hem ABD tarafından sakıncalı bulunuyor. Çin’in limanda bir askeri üs inşa edeceğine dair söylentilerse Amerika’da tepkiyle karşılanmıştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence 4 Ekim 2018’de “Hudson Enstitüsü”nde yaptığı konuşmada Trump yönetiminin Çin politikasına açıklık getirmişti. Pence konuşmasında Çin’in küresel nüfuzunu genişletmek için “borç diplomasisi”ni kullandığını ve Hambantota Limanı’nın Pekin’in giderek büyüyen Donanması için askeri üs haline gelebileceği uyarısı yapmıştı. Gerçi Sri Lanka Hükümeti söylentileri yalanladı ama Amerikalıları tatmin edemedi. Pence’in konuşmasıysa Çin ile ABD arasında yeni bir “Soğuk Savaş”ın açılışı olarak yorumlanmıştı.

Diğer yandan Evanjelik Hıristiyan kuruluşlar Afrika ve Asya’da yaşayan Hıristiyanların koruma altına alınmasını Trump yönetiminin öncelikli politikası haline getirmeye çalışıyorlar. Mike Pence ve Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo başta olmak üzere Evanjelikler, Trump yönetiminde bir hayli nüfuza sahipler. 2 milyona yakın Hıristiyanın yaşadığı Sri Lanka’da Evanjelikler 1950’lerden bu yana etkinler. “Sri Lanka Ulusal Hristiyan Evanjelik İttifakı(NCEASL) ” adlı kuruluş ise bir süredir hıristiyanlara yönelik saldırılara dikkat çekiyor.

Bu arada yeri gelmişken, “Soğuk Savaş” döneminde “Sovyetler Birliği”ne karşı kurulan “Mevcut Tehlike Komitesi”nin (The Committee on the Present Danger (CPD”) Çin karşıtı şahin “Neoconlar” tarafından canlandırıldığını hatırlatmalıyız. Komitenin yeni ismiyse “Mevcut Tehlike Komitesi/ Çin(CPD-C)” olarak belirlendi. Komitenin kurucuları arasında Trump’ın eski Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon ile “Güvenlik Politikası Merkezi” başkanı Frank Gaffney de yer alıyor. Komite, Çin Komünist Partisi tarafından yaratılan tehditlerin azaltılmasına yönelik etkinliklere ve girişimlere ev sahipliği yapıyor. Çin’i ABD için varoluşsal ve ideolojik bir tehdit kaynağı olarak gören “Mevcut Tehlike Komitesi/Çin” son etkinliğini 9 Nisan’da gerçekleştirmişti.

En başta da ifade ettiğimiz gibi saldırıların perde arkası aydınlanmış değil. Ancak Sri Lanka’nın bölgesel ve küresel güçler arasında yaşanan jeopolitik rekabette önemli bir alanı işgâl ettiğini tekrar tekrar vurgulamak gerekiyor.

Cennetteki cinayet kimin işidir?
Cennetteki cinayet kimin işidir?

Geçtiğimiz pazar günü, tam adı Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti olan Sri Lanka’da (bizdeki söylenişiyle Serendib / Seylan Adası’nda), bazılarının intiharla gerçekleştirildiği sanılan bir dizi terör eyleminde, hayatını kaybedenlerin sayısı 290’a ulaştı. 500 kişinin de yaralandığı terör eylemiyle ilişkili oldukları sanılan 24 kişi gözaltına alındı.

Video: Cennetteki cinayet kimin işidir?

Fransız Haber Ajansı (AFP), Sri Lanka polis teşkilatının muhtemel bir eylem konusunda on gün öncesinden uyarıldığını bildiriyor. Polis şefleri ile başbakan da bu bilginin ulaştığını doğrulayarak ve bu istihbaratın neden sümenaltı edildiğinin araştırılacağını söylüyorlar.

290 masum insanın katledilmesi karşısında, “bu terör eylemleri, kim tarafından kime bir uyarıdır; örneğin silah alımı yoluyla, kim hangi bekçisine gerekli haracı ödemediğinden bu olaylar meydana gelmiş olabilir” v.b. soruların sorulması gerekirken, ilgili haberlerin arasına sıkıştırılan “Radikal İslamcı NTJ Örgütü” ibaresiyle, teörün asıl faillerini gizleme gayreti de anında yürülüğe koyulmuştur.

Söz konusu terör eylemlerinin Paskalya Bayramı törenlerine denk getirilerek, kimi kiliseleri ve büyük otelleri hedef alması ise ilgili gayret için en uygun kılıfı oluşturuyor gibidir.

Enerji ve gıda bakımından zorunlu bağlısı olduğu Hindistan’a 31 km. uzaklıkdaki Sri Lanka, 65.610 km2 yüz ölçümlü, 21 milyon nüfuslu bir ülke.

Biri Kolombo ve diğeri Sri Jayawardenapura-Kotte olmak üzere iki başkenti bulunan Sri Lanka, 1504’teki Portekiz işgalinin ardından Almanya’nın nüfuz alanına dönüşmüş, 1657’de Hollanda tarafından işgal edilmiş, Napolyon Savaşlarıyla (1803) başlayan süreçte ise Hindistan’la birlikte uzun yıllar İngiltere’nin işgalinde kalmıştır.

Bugün de halen, Bağlantısızlar Hareketi’nin kurucusu olarak, İngiliz Milletler Topluluğu’na tabi bulunan Sri Lanka’da, Hindistan’ın ezelden beri gözünün olduğu bilinmekte, öte yandan Portekiz, Hollanda, Almanya ve İngiltere’nin bitip tükenmek bilmeyen hak iddiaları da güncelliğini korumakta.

Sri Lanka nüfusunun % 74’ünü Sinhailer, % 14’ünü Tamiller, % 8’ini ise Müslümanlar oluşturmakta. Müslümanlar en yoğun olarak başkent Kolombo’da (% 14) oturmakta, çok büyük bir bölümü Budist olan diğer etnik gruplar arasındaki çatışmalara katılmadıkları gibi, Sri Lanka’nın en uyumlu ve en sessiz kesimi olarak bilinmekte.

Bu bağlamda, 1976 yılında kurulan Tamil Elam Özgürlük Kaplanları (LTTE) örgütünün, müstakil bir Tamil devleti kurabilmek için, 1983 yılında başlattıkları iç savaş, ancak 18 Mayıs 2009 yılında hükümet güçleriyle girdikleri çatışmalarda büyük zayiatlar vermeleri üzerine, silahlı mücadeleden vaz geçmeleriyle sonuçlanmıştır.

Daha açık bir söyleyişle, Tamiller yenilgi nedeniyle barış imzalasalar da, zikredilen emellerinden vazgeçmiş değillerdir. Dolayısıyla bu durum, Sri Lanka üzerinde hak iddiasında bulunan devletlerin Tamiller üzerinden fitnelerini ve çıkar hesaplarını besleme potansiyeli taşımaya devam etmektedir.

Sri Lanka, coğrafi ve askeri planda büyük bir stratejik değer taşımasının yanısıra, adeta (birçok kez görme fırsatı bularak, dünyada yakin tanığı olduğum) cennetten bir nümunedir.

Kimi muteber kaynaklarda, Hz. Adem’in cenetten dünyaya indirildiği yer olarak gösterilir ki, adanın ikinci büyük şehri olan Kandy yakınlarındaki bir tepenin adı da Adem Tepesi’dir.

Çayı ile meşhur olan Sri Lanka’da hakim renk olan doğal yeşillik, tıpkı Hindistan’daki gibi, insanların pisliğini örten ve emerek yokeden bir özelliğe sahip olduğu kadar, cennetsi güzelliğin de belirleyicisidir.

Hint Okyanusu’nun hakim maviliğinde, Sri Lanka’nın yeşilliğiyle oluşturduğu bu fark görülmeye ve yaşanmaya değecek bir mahiyet taşıdığından, ada sürekli bir turist akınına muhataptır.

Seylanca, Tamilce, Portekizce ve İngilizce’nin konuşulduğu bu ada devletinde, 335 ila 1 kilometre arasında değişen uzunluklarıyla, mezkur doğal güzelliği zirveye taşıyan Kala Oya, Mahaweli, Deduru Oya, Kelani, Yan Oya, Walawe Ganga, Madura Oya, Maha Oya adlı ırmaklar ve Yala, Udawalawe, Wilpattu, Horton Plains, Sinharaja Orman Rezervi, Wasgamuwa, Gal Oya, Madura Oya, Lunugamvehera, Angammedilla adlarıyla dünyanın en güzel doğal parkları yer almaktadır.

Kıyılarındaki derin uçurumlarda balinalara sığınma imkanı sağlayan Sri Lanka, yani Serendip ya da Seylan Adası, 290 masum vatandaşıyla birlikte, huzuru ve sükuneti katledilen bir ülke olmuşsa, bu zikrettiğimiz hususlar nedeniyle olmuştur.

Dünyayı haraca bağlayıp, toplulukları, din mensuplarını bu maksatla coğrafi ve kültürel olarak yeniden dizayn etmeye çalışan zalim güçlerin, Sri Lanka özelinde yeni ve son derece acımasız bir cenette cinayet tiyatrosunu sahnelemeleye çalıştıkları gözardı edilmemeli ve asla unutulmamalı.

Bebek maması el yakıyor
Ekonomi
Bebek maması el yakıyor
Türkiye’deki bebek maması pazarında önemli paya sahip iki marka, spekülatif döviz kurları üzerinden belirledikleri zamlı fiyatları değiştirmedi. Avro kurunu 7,15 - 7,30 liradan hesaplayarak bütün ürünlerine zam yapan Aptamil ve Bebelac; avro 6 liraya indiği halde yüksek fiyatlarla satış yapmayı sürdürüyor. Fiyatlardaki yüzde 20’lik şişkinlik, tüketicinin sırtında kaldı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.