ViewData["BodyClass"] = "search index effect"; ViewData["Category"] = "Arama"; ViewData["Linkname"] = "arama";IActionResult ViewData["Color"] = "cb0102"; }
Ruhun Allah ile buluştuğu ibadet: Hac
Hayat
Ruhun Allah ile buluştuğu ibadet: Hac
Sözlük anlamı "yönelmek" olan hac, Müslümanların her sene kutsal mekanları ziyaret edip, ibadetleri yerine getirmek için Mekke'ye gitmesiyle gerçekleşiyor. Müslümanları aynı çizgide birleştiren, kulu Allah'a yaklaştıran ve benliğe 'biz' olmayı tattıran bu kutsal ibadetin detaylarını ele aldık.
Yeni Şafak
Hakikati  arayan Hippi
Hayat
Hakikati arayan Hippi
Paulo Coelho’nun 70’lere saygı duruşu niteliğindeki son romanı Hippi, yazarın kendi yaşam öyküsünün bir bölümünü anlatıyor. İstanbul’da sufilerle tanışan yazarın edebiyatına yön veren tasavvuf öğretilerinin kaynağı bu kitapla gün yüzüne çıkıyor.
Yeni Şafak
Mutluluğu ararken 
görevimizi unuttuk
Hayat
Mutluluğu ararken görevimizi unuttuk
Günümüz Müslümanlarının dünyevi mutluluk için emek harcadığını dile getiren William Chittick, “İnsan, en temel sorumluluğu olan kendini bilme sorumluluğunu kaybetmiştir. Bu, modern dünyanın armağanları olan eğlencenin, sporun, internetin, ilâçların ve benzeri şeylerin desteklediği ‘kendini unutma’ hali yeni dünyanın normali olmuştur “ diyor.
Yeni Şafak
Meczupların
gözünden İstanbul
Hayat
Meczupların gözünden İstanbul
Bağımsız Sanat Vakfı, “Tarihsel Serüvende İstanbul’un Meczup ve Delileri” adıyla bir seminer dizisi başlattı. Koordinatör İzzet Umut Çelik, yedi ay sürecek seminerlerle meczupların belleğinden sosyolojik ve kültürel açıdan bir İstanbul tarihi okuması yapılacağını söyledi.
Yeni Şafak
Küresel akımlar tasavvufu
değiştirdi
Hayat
Küresel akımlar tasavvufu değiştirdi
Amerikalı İslami Araştırmalar Profesörü Carl W.Ernst, mutasavvıf tarikatların eskisi gibi olmadığını söylüyor. Ernst, “Yeni küresel akımlar da Tasavvuf’u değiştirdi, örneğin selefî eleştirmenlerin katı bir şekilde karşı çıkışı ve katı laikçilik taraftarlarından yöneltilen eleştiriler gibi. Müslüman olmayanlar da Sufi müzik gibi kültürel ürünlerle birlikte tasavvufa ilgi duymaya başladılar.” diyor.
Yeni Şafak
Dine hizmet kimin işidir
Dine hizmet kimin işidir
Bazı yazarlar İslam'da da “din adamı”nın (hatta sınıfının) olduğunu söylüyor, cami veya din görevlisi ile din adamını birbirinden ayırıyorlar. Onlara göre cami veya din görevlileri camilerin temizliği, düzeni, ezan okuma, namaz kıldırma gibi işleri yaparlar; insanları irşad edecek, onlara ahlak ve kemal eğitimi verecek olanlar ise din adamlarıdır. Öyle anlaşılıyor ki, burada “din adamı” terkibinden tasavvuf okulundaki mürşidleri kastediyorlar.
Yeni Şafak
Necip Fazıl’dan eksik kareler
kayıp izler
Hayat
Necip Fazıl’dan eksik kareler kayıp izler
Türk Edebiyatının neredeyse son asrında sesinin yankısı hâlâ süren, şiirleri ve edebi metinleri yazıldığı günkü heyecanla okunan bir ismidir Necip Fazıl. Yerli, millî, irfanî bir damardır onun çizgisi. O yüzden sesinin yankısı ilk günkü coşkusunu koruyor.
Yeni Şafak
Mehmet Akif, İkbal'le görüştü mü
Hayat
Mehmet Akif, İkbal'le görüştü mü
Mehmet Akif ve Muhammed İkbal ayrı coğrafyaların insanlarıydılar. Aralarında bir bağ kuruldu mu? Biri birlerinin eserlerini okudular mı? Daha da önemlisi yüz yüze tanışıp görüştüler mi?
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.