Niteliklerine Göre Burçlar Nelerdir?
Niteliklerine Göre Burçlar Nelerdir?
Niteliklerine göre burçlar Öncü, Sabit ve Değişken olmak üzere 3 kısımda incelenmektedir.
Diğer
Sağlık Bakanı Koca'dan YKS'ye girecek öğrencilere tavsiyeler: Eyvah üçgenin iç açıları toplamını evde unuttum
Gündem
Sağlık Bakanı Koca'dan YKS'ye girecek öğrencilere tavsiyeler: Eyvah üçgenin iç açıları toplamını evde unuttum
YKS'ye girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunan Sağlık Bakanı Koca, "Sınav kaygısından kaynaklanan anlık unutmalar, beyninizin size şakasıdır. Bugün iyi dinlenin. Uykunuzu tam alın. Kahvaltıda aceleci olmayın. Sınavda, kapıdan içeri girerken geride kalanları unutun" dedi.
AA
İthalatı kısmak 70’lerden kalma bir politika mı?
İthalatı kısmak 70’lerden kalma bir politika mı?

Bir süredir ekonomi yönetiminin ithalatı azaltacak şekilde uyguladığı politikalar çeşitli gerekçelerle bazı isimler tarafından eleştiriliyor. Türkiye’yi içe kapanmakla suçlayanlar ve politikalarının 70’lerden kaldığını ifade edenler bile var. Tam da bunlar yazılıp çizilirken geçtiğimiz Salı günü Bankalar Birliği’nin 63. Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “İthal ürünlerin ikamesine hizmet edecek yatırımlara finansman desteği sağlamamız lazım” dedi.

BERAT ALBAYRAK NE DEDİ?

Bankalar Birliği’nin genel kurulundaki konuşmasında Albayrak’ın özellikle ithalat konusundaki söylemi oldukça netti. “İthalat zorlaşacak. İthalatı zorlaştıracak şekilde alınan tedbirler geçici değil. 2-3 ay sonra pandemi bitince eskisine döneceğini sanmayın.” Bu cümleler çok önemli zira Albayrak’ın da vurguladığı üzere bu konu Türkiye açısından stratejik öneme sahip. Türkiye’nin dış ticaret açığı sorununa neden olan ithalatı kolaylaştıran uygulamalardan ve TL’yi bir dönem gereksiz yere olması gerekenden değerli hale getiren para politikalarından kurtuluyor olması aynı zamanda bağımsız bir ekonomi anlamına geliyor. Bu bakımdan beylik laflarla ve piyasa dostu gibi görünen şirin sözlerle Türkiye’nin içe kapandığını veya dış dünyaya kapılarını kapattığını ifade etmek Türkiye’nin gerçekleri ile uyuşmuyor. Türkiye kendisinin üretebildiği her şeyi içeride üretmek zorunda. Bunun için de gerekli olan şey kaynakların verimli alanlarda uygun koşullarla yerli üretimi finanse edecek şekilde kullanılması. Bu noktada da bankalara büyük görevler düşüyor.

BANKALARA TAVSİYELER

Genel kuruldaki konuşmasında Albayrak, bankalara yine uyarılarda bulundu. Kredi geri çağırma anlamına gelecek faaliyetlerden tutun da bankaların teminat değerlemesi yapan şirketlere kurdukları baskılara kadar konuya hakim olan Albayrak’ın bankaların kredi politikası için getirdiği eleştiriler de son derece yerindeydi. Gerçekten de Türkiye’deki bankaların projenin ne olduğundan bağımsız kullandırdıkları orantısız teminata dayalı, kısa vadeli ve yüksek faizli kredilerin yerine projeleri daha ilk andan itibaren fizibilite edecek bir anlayışa yönelmesi gerektiği konusu aynı zamanda kaynakların verimli kullanılması açısından da önemli.

Özellikle Albayrak’ın “aktif rasyosu hedefini tutturmak için ihtiyacı olmayana kredi kullandırmayın” gibi bir uyarıda bulunmak zorunda kalması ve kullandırılan kredilerin spekülatif işlemlere yönlendirilmemesi uyarısı ise Türkiye’deki bankacılık anlayışını gözler önüne sermek açısından yeterli cümlelerdi.

FİNANSAL GÜVENLİK KONTROL ALTINDA

Türkiye bir süredir ekonomi güvenliği ve finansal güvenliği önceleyen politikalar izliyor. Bunların da meyvelerini almaya başladı. Dahası dünya ekonomisinin geçirdiği evrimle yeni bir anlayışa yöneldiği dönemin ruhu da bunu gerektiriyor. Bu bakımdan dönemin ruhuna ve Türkiye’nin gerçeklerine yönelik uygulanan politikalar ve yapılan düzenlemelere getirilebilecek tek eleştiri neden bu kadar geç kalındığı olmalıdır. Türkiye’nin ithalat cennetine dönmesine neden olan, yerli üretimi dezavantajlı hale getiren para ve maliye politikalarından kurtuluyor olmasını “70’lerin, 80’lerin politikaları” gibi ifadelerle ucuzlaştırmaya çalışmak ancak oldukça çaresiz bir muhalefet girişimi olarak akıllarda kalacaktır.

Eve kapanan otizmli çocuklar için ebeveynlere 9 tavsiye
Hayat
Eve kapanan otizmli çocuklar için ebeveynlere 9 tavsiye
Koronavirüs salgını, dünyadaki herkesi sosyal, psikolojik ve ekonomik alanlarda etkilediği gibi otizmli çocukları da birçok alanda etkiledi. Koronavirüs önlemleri kapsamında eğitime ara verilmesi ile İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için uzaktan eğitime geçildi. Ancak uzaktan eğitim, otizmli çocukların normal hayatlarına devam etmesinde yetersiz kalabilir.
Yeni Şafak
İftar ve sahur arasında 8-10 bardak su içilmeli
Ramazan
İftar ve sahur arasında 8-10 bardak su içilmeli
Koronavirüs başta olmak üzere enfeksiyonların arttığı son günlerde uzmanlar özellikle sıvı tüketiminin önemine dikkat çekiyor ve ekliyor: “İftar ve sahur arasında 8-10 bardak su içilmeli.”
Yeni Şafak
Koronavirüsten alınacak dijital dersler
Teknoloji
Koronavirüsten alınacak dijital dersler
Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav, karantina ve kısıtlamalar nedeni ile ihtiyaçların internet üzerinden karşılanmasının atalete dönüşmesi ve bilişsel işlevimizin değişmesi riskine dikkat çekti.
IHA
Başarılı bir video konferans görüşmesi için öğrencilere tavsiyeler
Teknoloji
Başarılı bir video konferans görüşmesi için öğrencilere tavsiyeler
Gelişen teknolojiyle beraber, günlük hayatın birçok alanında yer edinen video konferans uygulamaları, Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan öğrenim ve bireylerarası iletişimi sağlamak adına yoğun bir şekilde kullanılırken bir video konferans esnasında yapılması gerekenler ve kişisel verilerin korunması adına dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.
IHA
Zoom uygulamasını kullanmayı kolaylaştıran 13 tavsiye
Teknoloji
Zoom uygulamasını kullanmayı kolaylaştıran 13 tavsiye
Görüntülü iletişim ve video konferans uygulaması Zoom, koronavirüs salgınında giderek popüler hale geldi. Uygulama, her gün çoğu evlerinden çalışan ya da eğitim gören milyonlarca kişiyi internet ortamında bir araya getiriyor.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.