TBMM Başkanı Şentop'tan 'Meclis neden toplanmıyor' eleştirilerine cevap: Bize böyle bir toplantı talebi gelmedi
Gündem
TBMM Başkanı Şentop'tan 'Meclis neden toplanmıyor' eleştirilerine cevap: Bize böyle bir toplantı talebi gelmedi
TBMM Başkanı Şentop, "Acil, önemli bir gündem maddesi gören 120 milletvekili Meclisi toplantıya çağırabilirdi. Bize böyle bir toplantı talebi gelmedi" dedi.
AA
Başkan Şentop'tan 11 bin 184 öğrenciye 100. yıl hediyesi
Gündem
Başkan Şentop'tan 11 bin 184 öğrenciye 100. yıl hediyesi
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un çağrısı üzerine #videonuyollacoskuyuyasa hashtag’i ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı gururunu paylaşan 11 bin 184 hesaba hediye gönderimine başlandı.
Diğer
TBMM Başkanı Şentop'tan CHP'li Faik Öztrak'a tepki: Saldırıları tahfif etmek, en az yapılan saldırılar kadar büyük bir cürümdür
Gündem
TBMM Başkanı Şentop'tan CHP'li Faik Öztrak'a tepki: Saldırıları tahfif etmek, en az yapılan saldırılar kadar büyük bir cürümdür
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzmir'deki bazı camilerin merkezi ses sistemlerinin frekansına girilerek müzik yayını yapılması sonrasında verdiği tepki nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak 'ın kendisine yönelik sözlerini sert dille eleştirdi. Şentop sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Ezana karşı bir süredir devam eden sistemli saldırıları tahfif etmek, en az yapılan saldırılar kadar büyük bir cürümdür." ifadelerini kullandı.
AA
TBMM Başkanı Şentop'tan 19 Mayıs mesajı: 19 Mayıs zafere dönüşen bir hamlenin başlangıcıdır
Gündem
TBMM Başkanı Şentop'tan 19 Mayıs mesajı: 19 Mayıs zafere dönüşen bir hamlenin başlangıcıdır
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 19 Mayıs'ın, milletin cesaret ve kahramanlığıyla bir diriliş destanına ve zafere dönüşen bir hamlenin başlangıcı olduğunu belirterek, "19 Mayıs 1919'u anmak, benzer tehlikeler ve tehditler karşısında aziz milletimizin takınacağı tavrı, yürüyeceği yolu, ödeyeceği ve ödeteceği bedeli dosta düşmana ilan etmektir." değerlendirmesinde bulundu.
AA
CHP’den böyle kurtulacak: İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesi için yeni adım
Ekonomi
CHP’den böyle kurtulacak: İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesi için yeni adım
CHP’nin İş Bankası’nda bulunan hisselerinin Hazine’ye devrine ilişkin mini düzenlemenin içeriği netleşti. Düzenleme 5-6 maddelik olacak. Siyasi Partiler Kanunu’nda partilere ticaret yasağını düzenleyen 67. Madde’ye “Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine’ye devreder” hükmü eklenecek. Bankanın yönetimindeki 4 CHP’linin yerine bağımsız üyeler atanacak. CHP’nin bankadaki ayrıcalığını bitirecek düzenlemenin bayramdan sonra Meclis’e sunulması bekleniyor.
Yeni Şafak
Biliyorlar: Tezgâhı kur, teşne olan çok olur
Biliyorlar: Tezgâhı kur, teşne olan çok olur

Bu memlekette, “iç savaş” kışkırtıcılığı yapıp darbeye zemin de hazırladılar…

İçi savaş çıkartmak için fay hatlarımızla da oynadılar..!

***

Küçücük bir çocuktum. Hayal meyal hatırladığım birkaç kare var. Mesela annemin bizi banyoya sakladığı anlar. Yine evimizin dışındaki kalabalığın histerik bir şekilde “eve girelim, yakalım, öldürelim” diye bağırdığı anlar. Bir de olaylar sakinleşince birkaç gece evimizde misafir olan “komiser amca”nın silahını yastığının altına saklaması gibi.

Bir kısmını büyüklerimin anlattıklarıyla hatırlıyor olabilirim… Bir kısmınıysa zihnimde bulanık fotoğraf kareleriyle.

1970’lerin başında Çankırı’nın Eskipazar ilçesinde şiddet olayları yaşanmıştı. Birkaç provokatörün tıpkı böyle bir Ramazan ayında cami cemaatini kışkırtmasıyla başlayan ve ilçedeki öğretmenlerin evlerine yönelik saldırılara dönüşen bir şiddet sarmalıydı.

O öğretmen evlerinden biri de bizim evimizdi. Gece evimizi basmak isteyen güruh, kapımıza dayanmıştı. Babam (köydeki evimizin duvarında hâlâ asılı duran) tek kırmasını doldurup evin salon penceresinden havaya bir el ateş etmişti. Kalabalık evin kapısından çil yavrusu gibi dağılmıştı.

Hikâye uzun ama bunu niye anlattığıma gelmek istiyorum.

Tam da o günlerde Türkiye’de birileri meşru hükümeti düşürmek için “muhtıra” hazırlığındaymış. Maksat meşru hükümeti uzaklaştırmak için yine bir bahane üretmekmiş.

***

1978’in aralık ayına gelindiğinde tarihimize Maraş Olayları olarak geçen vahim hadiseler yaşandı. Türkiye’nin en kırılgan fay hatları kapkaranlık insanlar ile harekete geçirilmek istendi. 120 insanımız öldü.

Çorum Olayları ise 12 Eylül askeri darbesine giden yolda, “Şartların oluşması için” yapılan ve 50’nin üzerinde insanımızın öldüğü karanlık eylemlerdendi.

***

1980’de 12 yaşındaydım. İnanın buna ortaokul birinci sınıf talebesiyken sıra arkadaşım belinde silah ile okula gelmişti.

Yine o yıl kapımızın önünde oynarken bir silahlı militan (burada hangi gruptan olduğunu söylemeyeyim) gelip başıma silah dayayıp, “Falanca şahıs buradan geçti mi” diye sorular sormuştu. Sonrasında da namluyu başıma vurup “Öldürülmeye değmezsin” diyerek çekip gitmişti.

Tam da o yıllarda bir köylüm Ankara’nın bir semtinde bir siyasi gruba karşı işlediği cinayetlerle nam salmıştı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Sıkıyönetim Mahkemelerinde yargılanırken üzerine atılı sadece dosyalanmış 8 cinayet vardı. Mamak Askeri Cezaevi’nde yüzlerce Ülkücü işkence atındayken ne hikmetse o şahıs oradan kaçmış(kaçırılmış)tı. Ve bu şahıs daha 16 yaşındaydı.

***

1993’ün 2 Temmuz’unda Sivas’ta Madımak Oteli’nde 37 insanın ölümüyle sonuçlanan olaylar bizi hızla 28 Şubat sürecine götürmüştü.

28 Şubat sürecinde alelacele askere gitmiştim. Çünkü benim için en güvenli yer kışla diye düşünmüştüm. Usta birliğine gittiğimde Tugay Karargâh Binası’nın önünde beklerken, ismi bende mahfuz bir istihbarat subayı ismimle çağırıp odasına almıştı. “Seni biliyoruz” demişti de, “Çoluğuma çocuğuma salimen kavuşmak için askerliğimi yapıp gideceğim” diyebilmiştim.

Tam da o günlerde bir orgeneral, “Biz bu ülkeyi 14 milyon teslim aldık” deme cüretini göstermişti.

***

Necip Hablemitoğlu, Hırant Dink, Malatya, Trabzon, Sayıştay cinayetlerinin neden işlendiğini de hatırlıyor olmalısınız?

***

Gezi provokasyonunda hangi aktörlerin kullanıldığını, MİT Başkanı Hakan Fidan’ı ifadeye çağırarak neyin amaçlandığını…

Uludere’de yaşananlar üzerinden Kürtlerin duygularının nasıl istismar edildiğini…

17/25 Aralık yargısal darbe girişimiyle meşru hükümeti “teknik nakavt” yapmaya çalışan Fetö’nün kurmay aklının kimler olduğunu unutmamız mümkün mü?

***

Hiçbirini beceremeyince 15 Temmuz 2016 günü darbe ve iç işgal girişimiyle Türkiye’nin millet tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canına kastedildiğini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığını, kalkışma ve darbe girişimine karşı sokaklara, meydanlara, caddelere, köprülere akın eden milletimizden 251 evladının şehit edildiğini, 2 bine yakınının gazi olduğunu…

O insanlarımızın çıplak elleriyle askeri üniforma giymiş Fetö’cü alçaklara karşı nasıl direndiğini unutmadık.

***

O gece Ülke tv ekranlarından “Ezanlar okunsun, selalar okunsun” diye saatlerce çağrı yapan bizdik. Yine kanala ulaşıncaya kadar iki kez önü kesilip silahla teslim alınmak istenen ve buna karşı mukavemet gösteren de.

***

1970’den bu yana yaşananların kısa hikâyesinin içinde “iç savaş” çıkartarak Türkiye’yi paramparça etme niyetinde olanların da iç savaş benzeri çatışmaları körükleyerek darbeye zemin hazırlayanların da olduğunu görüyoruz.

Son günlerdeki darbe iması yapanlarla onlara karşıymış gibi görünüp çekilmek istenen zemine koşar adım gidenlere bir de bu göze bakmaz mısınız?

12 soruda Meclis’e personel alımı nasıl yapılmaktadır? Sınavsız atama var mıdır?
12 soruda Meclis’e personel alımı nasıl yapılmaktadır? Sınavsız atama var mıdır?

Bugünkü yazımızda TBMM’de personel istihdamının nasıl yapıldığını Meclis tarafından hazırlanan kaynaktan yararlanılarak 12 soru ve 12 cevapla açıklamaya çalışacağız.

1. Meclis’te memur, sözleşmeli ve geçici personel istihdamı nasıl yapılmaktadır?

6253 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu’nun 29’uncu maddesinin yedinci ve sekizinci fıkralarına göre sınavla memur, sözleşmeli ve geçici personel alınabilmektedir. TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatında İlk Defa Göreve Başlayacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda sınav açılması halinde bu husus Resmî Gazete, günlük gazete ve internet aracılığıyla kamuoyuna duyurulmaktadır.

2. Meclis’teki İdari Teşkilat kadroları nasıl belirlenmektedir?

İdari Teşkilatta, 6253 sayılı Kanunun 33’üncü maddesi gereğince norm kadro ilke ve standartları uygulanır. İdari Teşkilat hizmet birimlerinin görev ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli personel sayıları ve bunlarda aranacak nitelikler norm kadro ilke ve standartları dikkate alınarak Başkanlık Divanınca belirlenir. Kanunun Geçici 4’üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince İdari Teşkilat kadrolarında çalışanların sayısı, unvanlar itibarıyla norm kadro sayılarına ininceye kadar bu unvanlı kadrolara atama yapılamaz.

3. Meclis’e naklen atama ile personel istihdamı nasıl yapılmaktadır?

Meclisin İdari Teşkilatı kadrolarına, 6253 sayılı Kanun’un 29’uncu maddesinin altıncı fıkrasında sayılan unvanlar ile TBMM Başkanlığı tarafından açılan sınavlar sonucuna göre yapılacak atamalar dışında açıktan veya naklen atama yapılmamaktadır.

4. Yasama uzman yardımcısı istihdamı nasıl yapılmaktadır?

6253 sayılı Kanun’un 31’inci maddesi ve TBMM Başkanlığı Yasama Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yasama uzmanı istihdam edilen birimlerin talepleri doğrultusunda açılacak sınavlarla alım yapılmaktadır.

5. Stenograf yardımcısı istihdamı nasıl yapılmaktadır?

6253 sayılı Kanun’un 32’nci maddesi ve TBMM Başkanlığı Stenografi Kursu ve Stenograflık Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda Tutanak Hizmetleri Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda açılacak sınavlarla alım yapılmaktadır.

6. Engelli personel alımı nasıl yapılmaktadır?

Engelli personel kadrolarına yapılacak atamalar, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatında İlk Defa Göreve Başlayacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiş olup anılan yönetmeliğin 21’inci maddesinde belirtildiği şekilde, Kurum kadro ve pozisyonlarına alınacak engelliler hakkındaki işlemler; Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre yapılmaktadır.

7. Yeni atanan personelin mali hakları hangi mevzuata göre tespit edilmektedir?

15.01.2012 tarihinden itibaren kurum kadrolarına ilk defa veya yeniden atanan personelin mali hakları hakkında, 657 sayılı Kanun ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uygulanmaktadır.

8- Meclis’te sınavsız olarak istisnai kadrolara atama nasıl yapılmaktadır?

6253 sayılı Kanun’un 24’üncü maddesinde; TBMM Başkanı’na yardımcı olmak üzere yirmi TBMM Başkan Başmüşaviri, otuz TBMM Başkan Müşaviri, otuz Müşavir sınavsız olarak atanabilmektedir. TBMM Başkan Başmüşaviri, TBMM Başkan Müşaviri ve Müşavir kadrolarına, her bir kadro unvanının toplam sayısının yüzde kırkı oranında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun istisnai memuriyet hakkındaki hükümlerine göre açıktan veya naklen atama yapılabilmektedir.

TBMM Başkan Başmüşaviri, TBMM Başkan Müşaviri ve Müşavir kadrolarına atanabilmek için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak şarttır.

9. Bir milletvekiliyle kaç personel çalıştırılabilir? Bunlara ne kadar ücret ödenmektedir?

Bir milletvekilinin yasama faaliyetlerinde yardımcı olmak üzere üç personel çalıştırma hakkı bulunmaktadır. Bunlar; Danışman, İkinci Danışman ve İlave (Yardımcı) Personeldir.

Bunlara yapılacak ücret ise;

Danışmanlara 83.500 *0,146061 = Brüt 12.196 TL, net ücret ise 8.940 TL’dir.

İkinci danışmana 73.000 * 0,146061 = Brüt 10.662 TL, net ücret ise 7.843 TL’dir.

Yardımcı personele 63.000 * 0,146061 = Brüt 9.202 TL, net ücret ise 6.799 TL’dir.

Bunlara yapılacak aylık ücret ödemeleri, hak edildikçe her ayın on beşinci günü yapılmaktadır.

10. Milletvekili personeli hangi mevzuata göre görevlendirilir?

6253 sayılı Kanun’un 30’uncu maddesine göre görevlendirilir. Bu personelin çalıştırılma usul ve esasları ile mali ve sosyal hakları TBMM Başkanlık Divanı’nca belirlenmiştir.

11. Milletvekili personeli olabilmek için hangi şartları taşımak gerekir?

* Danışmanın; en az iki yıllık yüksek öğrenim görmüş olması ve herhangi bir milletvekili ile ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri akrabalığı bulunmaması,

* İkinci danışmanın; kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliğini haiz kurumlarda çalışan personel olması ve en az lise mezunu olması,

* İlave (yardımcı) personelin en az ilkokul mezunu olması ve herhangi bir milletvekili ile birinci dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri akrabalığı bulunmaması,

* 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde aranılan genel şartları taşıması,

* Her ne suretle olursa olsun gelir getirici bir faaliyette bulunmaması,

* Görevlendirilmelerine ilişkin milletvekilinin yazılı talebinin olması, gerekmektedir.

12. Emekli aylığı alan bir kişi milletvekili personeli olabilir mi?

5335 sayılı Kanun’un 30’uncu maddesinin ikinci fıkrasına istinaden emeklilik aylığı kesilmek şartıyla açıktan sözleşmeli personel statüsünde milletvekili danışmanı veya milletvekili (ilave) yardımcı personeli olarak görevlendirilebilir.

TBMM Başkanı Şentop'tan 1 Mayıs mesajı: Sahip olduklarımızdan en fazla payı olan üreten kardeşlerimizin
Gündem
TBMM Başkanı Şentop'tan 1 Mayıs mesajı: Sahip olduklarımızdan en fazla payı olan üreten kardeşlerimizin
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı: "Tarım, sanayi, teknoloji, sağlık, turizm, hizmet sektörü başta olmak üzere, hayatın her alanında sahip olduklarımızda en fazla payı olanlar çalışan, üreten kardeşlerimizdir. İçinde bulunduğumuz süreçte bu durum daha sarih bir şekilde anlaşılmıştır."
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.