“Ne ekersen onu biçersin”
“Ne ekersen onu biçersin”

Oxford Üniversitesi’nin (ANTHROPOLOGY & MIND) bölümü, on iki aylıkla altı yaş arasındaki çocuklar üzerinde on yıl süren bir araştırmanın sonuçlarını 2008 yılında TELEGRAPH’ta yayınlıyor, ayrıca BBC de raporu yayın programına alıyor. Başta Cambridge’e bağlı Faraday Enstitüsü olmak üzere birçok akademik kuruluş ve kurumda bu sonuçları bahse konu ediyor, hakkında birçok konferans veriliyor.

Video: “Ne ekersen onu biçersin”


Araştırmanın sonucu özetle şöyle: Bu çocuklar, ana babaları ve okulda öğretmenleri Allah’tan söz etmemiş olsalar bile Allah’ın varlığına iman ile doğmuş oluyor ve onu muhafaza ediyorlar. Bu yaş içinde çocuklar, insanlardan uzak bir adaya bırakılsalar ve orada büyüseler bile Allah’ın varlığına inanıyorlar.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.) bu gerçeği şöyle bildirmişlerdi:

“Her doğan fıtrat üzere doğar, sonra ana babası onu Yahudi, Hristiyan, Mecusi… yaparlar”.

Fıtrat nedir sorusuna ulemâ şu cevabı vermişlerdir: Ezelde Mevlâ, bütün insanların zerreler halindeki asıllarına şuur vererek “Ben sizin Rabbiniz değil miyim” diye soruyor, onlar da “Evet, Rabbimizsin” cevabını veriyorlar. İşte insanlar bu cevabın tabii sonucu olarak Allah’a imana müsait, şirke ve bâtıl inançlara uzak bir ruh hali içinde doğuyorlar.

Çocukların ve gençlerin itikad ve ahlak yönünden bozulduklarını söyleyerek şikayette bulunan büyüklerin yanağına bu hadis, zorlu bir şamar olarak iniyor ve diyor ki: Çocuklara ve gençlere bahane bulmayın, onlara yüklenmeyin, biz ne yaptık, nerede hata ettik diyerek dizlerinizi dövün!

“Dindar ailelerin asi çocukları” bakımından bunu söylemiş oldum. Eğer bu aileler doğumdan itibaren (doğumdan öncesi de var ya, bu başka bir bahse kalsın) evet, doğumdan itibaren gerekli tedbirleri aldılar ve dünyadaki nasip ve vazifeyi ihmal etmemekle beraber Allah’ı ve ebedî mutluluğu öncelediler, buna rağmen şeytanın araçları galip geldi ise onları suçlayamam, ama şunu derim: Öyle davranın ki, daha kötü olmasınlar!

Şimdi âsî (İslâmî hayatı olmayan veya eksik olan) ailelerin yabancılaşmış çocuklarına/gençlerine gelelim.

Bunlar, hadiste işaret edilen saptırıcı eğitim çevresinin çocuklarıdır.

Peki biz bu saptırıcı eğitim çevrelerini (öylesine ana babalar, okullar, medya, akıllı elektronik aletler, online oyunlar, sinema, tiyatro, kitaplar…) ortadan kaldırabilir miyiz?

Hayır, kaldıramayız.

Çocuklarımızı bunların tamamından sıfıra kadar uzak tutabilir miyiz?

Hayır, tutamayız.

Dindar aileler sınırlama, kontrol, birlikte görüp, okuyup değerlendirerek zararını engelleme gibi tedbirlere başvurabilirler.

Din, ahlak, öz değerler, kültürümüz, medeniyetimiz diye bir dertleri olmayan, zamanın rüzgârına kapılıp gitmekte olan ailelerin çocuklarına/gençlerine nasıl ulaşacağız?

Bu gençler, bizim okullarımızda, camilerde, tekkelerde, medreselerde, eğitim faaliyet alanlarımızda yoklar ve bunlar milyonlarca genç; bunlara nasıl ulaşacağız?

Bunlar başka bir milletin çocukları değil, Hz. Nuh’un, gemiye gelmeyen çocuğu gibi ama bizim çocuklarımız!

Bu azim sorunu cevabına tek başıma benim gücüm yetmez. Bu azim problemi devlet, hükümetler, eğitimciler ve mütefekkirler, sivil toplum, millet ve memleket sevgisi sebebiyle dertli gönüller birlikte ele alıp çözmeye çalışmalıdır.

Her birine düşen vazifeler hakkında aklımın erebildiği şeyleri de inşallah pazar günkü yazımda arz edeyim.

Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçtiler
Hayat
Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçtiler
'2018 Troya Yılı' etkinlikleri kapsamında İngiliz gazete ve dergi yazarları Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçti.
AA
Türkiye destanı
kutluyor
Gündem
Türkiye destanı kutluyor
15 Temmuz darbe girişiminin 1. yıl dönümünde İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen anma törenleri dünya basınında geniş yankı buldu. Haberlerde, anmalardaki kalabalığa dikkat çekilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine de yer verildi.
Yeni Şafak
Telegram Telegraph ile blog işine girdi
Teknoloji
Telegram Telegraph ile blog işine girdi
Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram şimdide blog platformu ile yepyeni bir hizmet sunmaya başladı. Bu yeni servis ile hızlı ve anonim bir şekilde yazı yayımlanabilecek.
Yeni Şafak
Ada futbolu rüşvet iddialarıyla sarsılıyor
Spor
Ada futbolu rüşvet iddialarıyla sarsılıyor
İngiltere Milli Takımı Teknik Direktörü Sam Allardyce'ın istifa etmesine sebep olan Daily Telegraph gazetesi, ülkede yeni bir rüşvet skandalı haberine imza attı.
AA
Gerrard'ın yeni adresi bir gazete
Spor
Gerrard'ın yeni adresi bir gazete
İngiliz futbolu ve Liverpool efsanesi Steven Gerrard, Ada basının önde gelen gazetelerinden The Telegraph'da köşe yazarı oluyor.
Diğer
Türkler Putin'e ders verdi
Dünya
Türkler Putin'e ders verdi
İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, Rus savaş uçağının Türk hava sahasında düşürülmesini konusunda Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'ateşle oynadığını' söyledi. Gazete gelişen olaylar için Türklerin Putin'e ders verdiğini yazdı.
DHA
Avrupa'nın kirli anlaşması
Dünya
Avrupa'nın kirli anlaşması
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İstanbul ziyareti İngiliz basınında da geniş yer aldı. Merkel'in kendi ülkesinde tepki gördüğünü belirten Independent, mülteci akışına karşılık Türkiye'ye vize teklifinde bulunulmasını "AB'nin kirli anlaşması" olarak niteledi.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.