Felsefî ve akîdevî krizi aşmak için Nebevî dikkat, rikkat ve şefkatle zihinleri, kalpleri ve ruhları fethetmek şart...
Felsefî ve akîdevî krizi aşmak için Nebevî dikkat, rikkat ve şefkatle zihinleri, kalpleri ve ruhları fethetmek şart...
1680-1715 yılları arası dönem, Aydınlanma Çağı olarak adlandırılır. Aydınlanma Çağı’nı kuran düşünürlerin önde gelen isimleri bu 35 yıllık zaman dilimi içinde eserlerini verdikleri için bu süre/ç, Aydınlanma Çağı’nın kurulduğu dönem olarak görülür. HIRİSTİYAN KİLİSESİ’NDEN BİLİM KİLİSESİ’NE...Aydınlanma Çağı, felsefî olarak kilise ile ilişkilerin koptuğu, kişinin özgür iradesini keşfetme coşkusunun peşinden koştuğu bir zaman dilimidir. Bir gündönümüdür. Bir çağ dönüşümü ân’ındır.Hıristiyan Kilis...
Papa’nın Irak ziyaretinin teo-stratejisi
Hayat
Papa’nın Irak ziyaretinin teo-stratejisi
Papa’nın ziyaret öncesi gönderdiği mesaj ve seçtiği slogan ile Mısır’ı daha rahat işgal etmek isteyen Napolyon’un kullandığı selamlamayla özdeşim kurmaya dönük ortak sembol ve ilkelere dikkat çekilmesi ilginç bir benzeşimden ziyade bir zihniyeti yansıtması bakımından son derece önemlidir.
Yeni Şafak
Seçilmiş ümmet olmak ve septik teoloji
Seçilmiş ümmet olmak ve septik teoloji
Müslüman, İslam’ın üstünlüğüne inanır. Dinlere eşit bakmaz, adil davranır. İkisi çok farklı. Kimse biz Müslümanlardan dinimizi Yahudiler ve Hristiyanlarla eşit görmeyi beklemesin! Bu modern seküler bakıştır. Bu eşit görmemeyi de haksızlık olarak yorumlamasın! Çünkü inanç ilişkilerine modern eşitlik parametreleriyle değil, adalet parametresiyle bakarız. Müslüman olarak inanç bazında İslam’ın üstünlüğüne inanırız. Pratik hayatta da Müslüman başka inançlılara ya da inançsızlara haksızlık yaptığı za...
Koronavirüs sonrası Müslümanlar: Fırsatlar ve meydan okumalar
Ramazan
Koronavirüs sonrası Müslümanlar: Fırsatlar ve meydan okumalar
Belâ/afet, hastalık/salgın dönemlerinde dinî duygularda artış olduğu söylenir. Bu olgu, biraz da indirgemeci bir anlayışla, dini zor zamanlarda sığınılacak bir “antidepresan” gibi görme temayülünden ileri gelse de, bu dönemler diğer taraftan metafizik anlam arayışlarının da öne çıktığı zaman dilimleridir. Bu meyanda dinin rolü daha ziyade öne çıkar. Zira din anlamlandırır. Dolayısıyla salgın sürecinde dine/maneviyata yönelişlerde artış olması beklenir. Nitekim Kovid-19 günlerinde Google arama motorundaki dinî içerikli aramalarda yüzde 20 artış gözlendiği belirtiliyor. Ancak bunun kalıcı bir dindarlık olup olmadığını tespit edebilmek için zamana ihtiyaç var. İyimser görünen havaya rağmen, İslâm karşıtlığının kısa vadede azalmasını beklemek safdillik olur ama yaşananların Müslümanlara Batı’da önemli bir imaj restorasyonu fırsatı sunduğu aşikâr. Koronavirüs günlerinde Endülüs, Brüksel, Rotterdam-Lahey, Palermo-Parma, Berlin-Köln gibi Avrupa’nın önemli şehirlerinde ezan okundu, okunuyor. Billboardlara ayet ve hadisler yazıldı. Ramazan’da Batılı liderler camilerde sıcak mesajlar da veriyor.
AA
Moskova'da tarihi hutbe
Dünya
Moskova'da tarihi hutbe
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Moskova’da 15 bin kişiye cuma hutbesinde seslendi. Görmez, yapılan yapılan baskılara rağmen kimliklerini koruduklarını söylediği Rusyalı Müslümanlardan buna devam etmelerini istedi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.