Hürrem Sultan'ın portresi İngiltere'de açık artırma ile satışa sunulacak
Dünya
Hürrem Sultan'ın portresi İngiltere'de açık artırma ile satışa sunulacak
İngiltere'nin başkenti Londra'da müzayede evi Sotheby's, Hürrem Sultan'ın 16. yüzyıl sonları veya 17. Yüzyıl başlarında yapıldığı düşünülen portresini, 27 Ekim'de açık artırmada satışa sunacak. Eser için biçilen değer 100-150 bin Sterlin arasında.
AA
Kendini söylemeyen hayatlar
Kendini söylemeyen hayatlar
“Bütün ömrümüzü, hakkımızda en ufak bir şey bilmeyen ama hakkımızdaki her şeyi bildiklerini iddia eden insanlarla birlikte geçiriyoruz” diyor Thomas Bernhard, ‘Kiler’ isimli kitabında. Katılıyor ve arttırıyorum: Bütün ömrümüzü hakkımızda en ufak bir şey bilmeden kendimize yabancı geçiriyoruz.Bir şeyleri yazıyor gibi değiliz yaşarken, daha önce yazılmış şeylerin üstünden geçiyormuş gibiyiz. Sözlerimiz, duygularımız, düşünme biçimlerimiz, tepkilerimiz, yani yaptığımız hemen her şey rahatlıkla öngö...
Kanuni ve Hürrem 
tabloları müzayedede
Hayat
Kanuni ve Hürrem tabloları müzayedede
Dünyanın en önemli müzeyede evlerinden biri olan Sotheby’s Müzayede’de Türk İslam sanatından eserler de öne çıkıyor. İslam Dünyası ve Hint Sanatı başlıklı müzayedede 17. Ve 18.yüzyıla ait Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Mihrimah Sultan’a ait yağlı boya tablolar var.
Yeni Şafak
Fransa'nın İslam düşmanlığı katlanıyor: Bir cami daha kapatıyorlar
Dünya
Fransa'nın İslam düşmanlığı katlanıyor: Bir cami daha kapatıyorlar
Fransa'nın Allonnes kentinde, bir caminin "aşırı fikirler savunulduğu" gerekçesiyle kapatılacağı açıklandı. Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal ülkede "İslamcılığa", nefrete ve radikalleşmeye karşı taviz vermediklerini söyledi. Kasım 2020'den bu yana "radikalleştiği" iddiasıyla yapılan denetlemeler sonucunda 89 caminin üçte biri kapatıldı.
AA
İngiltere'den bomba iddia: Rus ajanlar aşı formülümüzü çaldı
Koronavirüs
İngiltere'den bomba iddia: Rus ajanlar aşı formülümüzü çaldı
İngiliz medyası Rusya'nın Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldığını ve kendi koronavirüs aşısı Sputnik V'yi oluşturmak için kullandığını iddia etti. Rusya Devlet Başkanı Putin'in casuslarından birinin aşının formülünün yanı sıra şirketin hayati verileri çaldığına dair kanıtları olduğunu aktardı. İddialar üzerine açıklama yapan Kremlin ve Sputnik V aşısının geliştiricileri haberin ‘yalan’ olduğunu belirtti.
Diğer
Ayıplarımızı nereye saklıyoruz?
Ayıplarımızı nereye saklıyoruz?
Şimdilerde sıklıkla kullanılan kavramlardan biri özeleştiri... Pratiği pek yok ama hayatımızda... Herkesin ‘beğen’ tıklamalarına kafayı taktığı bir zamanda kendini sorgulamasını pek de beklememek lazım belki. Özeleştiri, kişinin kendini kendi tarafından eleştirebilmesini, sorgulayabilmesini ifade ediyor. Bunun olabilmesi için; kişinin kendisini yakın gözlükleriyle gözlüyor, ne yapıp ettiğiyle, hayatın içinde nerede durduğuyla, nereden gelip nereye gittiğiyle samimi olarak ilgileniyor olması gere...
Erdoğan’ın hayali Economist’in kâbusu
Dünya
Erdoğan’ın hayali Economist’in kâbusu
İngiltere merkezli The Economist dergisi, Kanal İstanbul projesini baltalamaya yönelik skandal haberinde, “Recep Tayyip Erdoğan’ın rüyası, İstanbul’un kâbusu olma riski taşıyor” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Sevgilinin mezarı için bulunamayan o yaseminler/ Goethe, Chul Han, Han Derenoğlu
Sevgilinin mezarı için bulunamayan o yaseminler/ Goethe, Chul Han, Han Derenoğlu
Covid 19 salgını ile birlikte taziyeler değişti. Teselli değişti, yas değişti, değişimin izini haberler üzerinden, tv dizileri üzerinden takip etmeye çalışıyorum. Ekranda gördüğüm mezarlık sahneleri vidyo olarak yayınlanınca tekrar tekrar seyrediyorum. En son Masumlar Apartmanı’nın 40. bölümündeki mezar sahnesini bir kaç defa izledim.Mezar taşında Ela Özdemir kızı İnci Derenoğlu yazıyor. İnci “ayyaş ve sorumsuz bir baba”nın yaraladığı çocukluğunun gölgesi ile yer aldı dizide.Evlendiği Han ise, k...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.