Devlet Denetleme Kurulu'ndan Türk Hava Kurumu raporu
Gündem
Devlet Denetleme Kurulu'ndan Türk Hava Kurumu raporu
Her orman yangın sonrası gündeme gelen THK uçaklarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu tarafından rapor hazırlandı. Rapora göre, 21 yangın söndürme uçağından 15’i faal durumda değil geri kalanlar ise bakım bekliyor. Hata ve suiistimaller sebebiyle derneğin 2019 yılı dönem net zararı 275 milyon 698 bin 776 TL’ye ulaşmış durumda. Vakıf bünyesindeki şirketler borç batağı içinde. Sadece iki uçağın bakımı için 2 milyon dolarlık malzemeye ihtiyaç var.
AA
THK Başkanı Cenap Aşçı istifa etti
Gündem
THK Başkanı Cenap Aşçı istifa etti
Türk Hava Kurumu'na (THK) 2019 yılında Kayyum Heyeti Başkanı olarak atanan Cenap Aşçı, görevinden istifa etti. Aşçı, istifa dilekçesini Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesine sundu.
DHA
THK'nın yangın uçaklarını TUSAŞ tamir edecek
Ekonomi
THK'nın yangın uçaklarını TUSAŞ tamir edecek
Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, yangın uçaklarının tamir ettirilerek faaliyete geçirilmeleri konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile çalışma yaptıklarını söyledi. Aşçı, uçakların bakımına ilişkin maliyetin aşağı yukarı 750 bin dolarlık kısmının ise kurum bünyesinden karşılanacağını belirtti.
AA
SOLOTÜRK'ten Polonya'da nefes kesen gösteri: Halk ilgiyle izledi
Dünya
SOLOTÜRK'ten Polonya'da nefes kesen gösteri: Halk ilgiyle izledi
Türk Hava Kuvvetlerine bağlı SOLOTÜRK gösteri ekibi, Polonya semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı SOLOTÜRK gösteri ekibi, 21-22 Ağustos 2021'de Gdynia Aerobaltic 2021 Airshow kapsamında Polonya'da gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı, SOLOTÜRK ekibinin gösteri uçuşuna ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan paylaşımda, “Ekibimizin uluslararası organizasyondaki gösteri uçuşu ve Lehçe olarak yaptıkları sunum Polonya halkı tarafından ilgiyle izlendi” ifadelerine yer verildi.
IHA
Yangın söndürme uçaklarının bakımını yapmayan önceki THK yönetimi iki özel jet almış
Ekonomi
Yangın söndürme uçaklarının bakımını yapmayan önceki THK yönetimi iki özel jet almış
Türkiye'nin dört bir yanından alevlerin yükselmesiyle gündeme gelen THK'nın yangın söndürme uçaklarının, bakımsızlık nedeniyle uçmaya elverişli olmadığı ortaya çıktı. Uçaklara bütçe ayırmayan kayyum öncesi Türk Hava Kurumu yönetiminin, kuruma iki özel jet aldığı belirlendi. Ancak 6 milyon dolara aldığı jetleri işletemeyip bakım da yapmayınca 17 milyon dolarlık zarar ortaya çıktı. Uçaklardan biri borcu yüzünden 18 ay boyunca Avusturya'da rehin tutulup, her gün için park ücreti yazıldı.
Yeni Şafak
Belirli bir mesafeden bakınca
Belirli bir mesafeden bakınca
Annemin vefatı dolayısıyla son 8-9 gündür ülkede olan biteni takip edemedim pek fazla. Bu da bana “orman yangınları” meselesine biraz uzaktan bakma şansı verdi. Süreç boyunca aldığım bazı notları sizinle paylaşmak istiyorum bugün. İlki şu. Tarım Bakanı Pakdemirli, iletişim yönetimi ve söylem geliştirme konusunda gördüğüm en başarısız siyasilerden biri. Hatta belki sorun bakanın “siyasi” olmamasından kaynaklıdır. Teşkilat tozu yememiş, otobüs üzerinde vatandaştan oy istememiş olmanın en önemli y...
AK Parti'li Elitaş'tan Kemal Kılıçdaroğlu'nun THK çelişkisine tepki: Sosyal medya genel başkanı
Gündem
AK Parti'li Elitaş'tan Kemal Kılıçdaroğlu'nun THK çelişkisine tepki: Sosyal medya genel başkanı
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türk Hava Kurumu (THK) uçakları ile ilgili çelişkili açıklamalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun 11 yıllık genel başkanlığı döneminde milletin gönlünde bir santim ileri gitmediğini belirten Elitaş, "Sayın Kılıçdaroğlu, Twitter, sosyal medya genel başkanı olduğundan, oradan beslendiğinden, milletin içinden gelen insanlardan aldığı bilgilerle değil, sadece sosyal medya çukurundan aldığı bilgilerle bu ifadeleri kullandığından 11 yıldır genel başkan." ifadelerini kullandı
AA
İçeride inanan kalmayınca Batı medyası yardıma koştu: 
Yalanda sınırları aştılar
Dünya
İçeride inanan kalmayınca Batı medyası yardıma koştu: Yalanda sınırları aştılar
“Help Turkey” ile Türkiye’yi, yangınları söndürme konusunda aciz gösterme çabası Batı medyasına taşındı. Reuters, Bloomberg, AFP, The Guardian ve The Economist gibi kuruluşlar söndürme çalışmalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti hedef alırken CHP’nin “THK’nın çalışan uçakları uçurulmuyor” yalanları ve CHP sözcülerinin iddialarına da geniş yer verdiler.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.