Yaşamak için sporu seçtim
Hayat
Yaşamak için sporu seçtim
Altaylar’da at binen, Everest Dağı’na tırmanan, Doç. Dr. Murat Yalçıntaş , ”Kısıtlanmadan yaşamak, ömür boyu ilaç kullanmamak için 45 yaşından sonra spora başladım” diyor.
Yeni Şafak
Erzurum'un buz şelaleleri Alpler'den farklı
Gündem
Erzurum'un buz şelaleleri Alpler'den farklı
Kış turizm merkezi Erzurum'un "sakin kent" ilan edilen Uzundere ilçesindeki şelalelerin donmasıyla 300 metre yüksekliğe ulaşan buz kütleleri, buz tırmanışı için dünyada alternatif güzergahlar arayan dağcılara eşsiz rota ve imkanlar sunarak adeta bu alanda öne çıkan Alpler'i aratmıyor.
AA
Şelale buz tuttu dağcılar tırmandı
Gündem
Şelale buz tuttu dağcılar tırmandı
Erzurum'da Kayağın İpek Yolu Destinasyon Yönetim Organizasyonu'nca gerçekleştirilen 5. Emrah Özbey Buz Tırmanış festivali bugün başladı. 10 ülkeden yaklaşık 128 sporcu ilk gün Uzundere ilçesindeki 22, 110, 120 ve 130 metre yüksekliğindeki buz şelalelere tırmandı.
DHA
54 günde tarihe geçti
Dünya
54 günde tarihe geçti
İnsanoğlunun doğa mücadelesinde bir eşik daha aşıldı. Amerikalı gezgin ve dağcı Colin O’Brady bugüne kadar yapılamayanı başardı ve Antarktika’yı tek başına ve yardım almadan bir uçtan diğer uca geçen ilk kişi unvanını elde etti. O’Brady bitişe ulaşma mutluluğunu, Nelson Mandela’nın “Yapılana kadar her şey imkansız gözükür” sözleriyle paylaştı.
Yeni Şafak
Tırmanışta görünmez kaza
Gündem
Tırmanışta görünmez kaza
Kaçkar Dağları’nda eğitim sırasında üzerine kaya düşen doçent hastanelik oldu. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nca (TDF) Kaçkar Dağları’nda başlatılan ileri kar buz eğitimine, Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 80 dağcı katıldı.
Yeni Şafak
3 bin 917 rakımlık zirveye tarifeli tırmanışla ulaşıyorlar
Gündem
3 bin 917 rakımlık zirveye tarifeli tırmanışla ulaşıyorlar
Güneşin doğuşunu 3 bin 917 rakıma sahip Erciyes Dağı'nın zirvesinde izlemek isteyen doğaseverler için "tarifeli zirve tırmanışı" etkinliği düzenleniyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes AŞ tarafından üç yıldır yaz döneminde düzenlenen tarifeli zirve tırmanışı, her hafta sonu gerçekleştiriliyor.
AA
Dağcının kazası
kurtuluşu oldu
Gündem
Dağcının kazası kurtuluşu oldu
Gürcistan'daki Kazbek Dağı’na tırmanan Türk dağcılardan birinin buzul çatlağına düşmesi donmak üzere olan bir köpeğin kurtuluşu oldu. Türk dağcılar, 4 bin 400 metrede çaresizce yardım bekleyen Kafkas köpeği için seferber oldu.
Yeni Şafak
Dünyanın zirvesine
yalnız tırmanmak yasak!
Gündem
Dünyanın zirvesine yalnız tırmanmak yasak!
Dünyanın zirvesi kabul edilen Everest’e tek başına tırmanan dağcılara yasak geldi. Bu durum bazı profesyonel dağcıların eleştirisine neden oldu. 8 bin 848 metre yükseklikteki Everest’te 1920’den bu yana 200’den fazla kişi yaşamını yitirdi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.