Atama kararları Resmi Gazete’de: Sağlık Bakan Yardımcısı değişti
Gündem
Atama kararları Resmi Gazete’de: Sağlık Bakan Yardımcısı değişti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe görevinden alındı. Yerine Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Doç. Dr. Tolga Tolunay getirildi.
AA
Nöbetçi eczaneler e-Devlet'ten görülebilecek
Hayat
Nöbetçi eczaneler e-Devlet'ten görülebilecek
Türk Eczacıları Birliğince bildirilen ve il sağlık müdürlüklerince onaylanan nöbetçi eczane bilgileri, artık e-Devlet'te yer alacak. Vatandaşlar, nöbetçi eczanelerin adres bilgilerinin yanı sıra konum bilgilerine de kolaylıkla erişebilecek
AA
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat
Yerli ilacı kim istemiyor
Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal. Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.
Yeni Şafak
Turkovac’a ‘klinik’ onayı
Koronavirüs
Turkovac’a ‘klinik’ onayı
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), yerli aşı Turkovac’ın rapel dozu (hatırlatma aşısı) olarak kullanımının klinik çalışmasına onay verdi. İki doz Sinovac aşısı olan gönüllülere klinik çalışması doğrultusunda 3. doz olarak Turkovac uygulanacak.
Yeni Şafak
'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor
Hayat
'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK, 'erişilemeyen ilaç sorununun çözümü için yeni düzenleme yaptı. Yeni düzenlemeye göre Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan "geri ödeme koşulları" nedeniyle ilaçlara erişim sağlayamayan hastalara Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun onay vermesi halinde ödeme yapılabilecek.Bu kapsamda, "hastanın daha önce sigara içmemiş olması" gibi geri ödeme şartı bulunan bazı kanser ilaçları için, bilimsel komisyonun "hastanın tedavisinin olumlu gittiği" yönünde kanaat getirmesi yeterli olacak
AA
Güvensiz kozmetik ürünleri belli oldu
Hayat
Güvensiz kozmetik ürünleri belli oldu
Sağlık Bakanlığınca geçen yıl denetlenen bin 198 kozmetik ürünün 379'unun güvensiz, 606'sının "Teknik düzenlemeye aykırı" olduğu tespit edildi. Ürünlere teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile 227 bin 696 lira, mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle 10 bin lira, toplam da ise 237 bin 696 para cezası uygulandı. Ürünler arasında nasır bantları, eldivenler, ev tipi oksijen konsantratörleri yer alıyor.
AA
SGK'dan sevindiren karar
Hayat
SGK'dan sevindiren karar
Halk arasında "kas erimesi" olarak bilinen "duchenne musküler distrofi"nin (DMD) tedavisi için kullanılan ancak Türkiye'de hastalara ücretsiz verilmeyen "ataluren" etken maddeli ilacın Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) geri ödeme kapsamına alınması hasta ve yakınlarını sevindirdi.
AA
Bebek şampuanları masum değil!
Hayat
Bebek şampuanları masum değil!
Türkiye Ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK), 2015 yılında 517 denetimde bin 272 kozmetik ürünü inceledi. Ürünlerin sadece 216’sı düzenlemelere uygun çıktı. 937’sinin “teknik düzenlemeye aykırı”, 119’unun “güvensiz” olduğu tespit edildi
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.