Türk müteahhitlerden 10 ayda 20 milyar dolarlık iş
Ekonomi
Türk müteahhitlerden 10 ayda 20 milyar dolarlık iş
Ekim sonu itibarıyla yurt dışında aldıkları 196 yeni projeyle 20,3 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, 103 milyon doların üzerinde ortalama proje bedeliyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Türk müteahhitler, 1972'den 2021 Ekim ayı sonuna kadar toplam 130 ülkede 442,2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.
AA
Türkiye müteahhitlikte dünya üçüncüsü oldu
Ekonomi
Türkiye müteahhitlikte dünya üçüncüsü oldu
Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'ın müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı listede Türkiye, 40 firma ile Çin (78 firma) ve ABD’nin (41) ardından üçüncü oldu.
AA
Türkiye Müteahhitler Birliğinden, Asya Kalkınma Bankası yetkilileriyle görüşmeye ilişkin açıklama: Toplam 20 milyar dolar tutarında bir kaynak oluşturuldu
Ekonomi
Türkiye Müteahhitler Birliğinden, Asya Kalkınma Bankası yetkilileriyle görüşmeye ilişkin açıklama: Toplam 20 milyar dolar tutarında bir kaynak oluşturuldu
Türkiye Müteahhitler Birliğinden, Asya Kalkınma Bankası yetkilileriyle yapılan görüşmeye ilişkin, "Birliğimiz ile online toplantıda bir araya gelen Asya Kalkınma Bankası temsilcileri, pandeminin etkilerine karşı 1,8 milyar dolarlık kısmı özel sektöre kullandırılmak üzere, toplam 20 milyar dolar tutarında bir kaynak oluşturduklarını belirtti" ifadeleri kullanıldı.
AA
İhracatta kademeli iyileşme bekliyoruz: Haziran ayı geçiş dönemi olacak
Ekonomi
İhracatta kademeli iyileşme bekliyoruz: Haziran ayı geçiş dönemi olacak
Türkiye’nin ihracatında önemli yer tutan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde koronavirüs etkilerinin azalmaya başladığını aktaran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bizim için de haziran ayı bir geçiş dönemi olacak” dedi.
Yeni Şafak
Tasarruf aracı olarak altının ekonomiye katılması
Tasarruf aracı olarak altının ekonomiye katılması

Ülkelerin dönem dönem ödeme aracı olarak da kullandıkları altın, sistemler değişse de dünyadaki tüm insanların güvendiği en eski tasarruf ve yatırım aracı olma özelliğini yüzyıllardır hiç kaybetmedi. Ülkemizde de geleneksel olarak vatandaşlarımızın altına ilgisi her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Söz konusu altınlar ihtiyaten, mücevherat olarak veya tasarruf maksadıyla bankacılık sistemi dışında; evlerde, kasalarda veya kadınların kişisel kullanımları olarak kendini göstermektedir. Vatandaşlarımızın sahip oldukları ve sistem dışındaki bu varlıkların, maksimum düzeyde ekonomiye kazandırılması gerekmektedir.

Bugün Türkiye’nin yaklaşık 100-150 milyar dolar karşılığı 2000-3000 bin ton aralığında yastık altında altın varlığı tahmin edilmektedir. Bu yastık altı altın varlığının ekonomiye kazandırılması, Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması için çok önemli.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması için önemli adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. 2017 yılının Ekim ayından itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracını başlattı. Son zamanlarda ihraç edilen altın karşılığı tahviller ve altına dayalı kira sertifikası ihraçları toplamda 83 tona ulaşmıştır. Altına dayalı yeni ürünlerin desteklenmesi ve ürün çeşitliliğinin artırılması daha da önemli hale gelmiştir.

Bankacılık sistemi de bu konuya önem vermeye başlamıştır. Altın hesapları sürekli artmaktadır. Türk bankacılık sektöründe bulunan altın hesaplarının tutarı 2017 yılı haziran ayında 23 milyar TL iken, 2019 yılı Eylül ayı itibariyle 66,4 milyar TL’ye ulaşmış ve önemli bir gelişme yakalanmıştır. Ancak potansiyel göz önüne alındığında gelinen nokta hala yetersizdir. Rakamın toplam bankacılık mevduatı içindeki payı %2,8 gibi oldukça düşük bir seviyededir.

TCMB tarafından zorunlu karşılık politikası kapsamında uygulanan rezerv opsiyon katsayısı gibi uygulamaların devam etmesi ve daha cazip hale getirilerek bankalardaki altın hesaplarının artışı teşvik edilmelidir. Örneğin, TL zorunlu karşılıklar için tutulan altında, içindeki halktan doğrudan toplanan hurda altın oranının %5’ten %20’ye çıkartılması ile bankalar hurda altın toplama işine daha çok önem vereceklerdir.

Öte yandan altın rezervlerini artırma yolunda TCMB’nin son yıllarda attığı adımlar sayesinde, 105 milyar dolara ulaşan toplam rezervlerin 27 milyar dolarlık kısmı altın rezervlerinden oluşmaktadır. Altının TCMB rezervleri içindeki payı 2017 yılında 18 milyar dolar ile %17 civarındayken, 2019 yılında 27 milyar dolar ile %25,65 seviyesine çıktı.

Dünya altın konseyinin raporuna göre Türkiye 385,5 ton altın rezerviyle ilk 20 ülke arasında 14. sırada yer almaktadır. Bu verilere ROM ile elde edilen 364 ton altın dahil değildir.

İç tasarrufları artırmak için ekonomi yönetiminin ülkemizdeki yastık altı altın mevcutlarının, emeklilik fonları ve diğer kurumsal fonların gelişimi ile de sistem içine alınması için attığı çeşitli adımları hızla devam ettirmelidir.

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasının en önemli faydası, ülkemize düşük faizli ve yerli kaynağa dayalı finansman imkânı sağlanmasıdır. 2017’de %0,3 olan toplam iç borçlanmada altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının payı, 2018’de %0,7’ye, Ağustos 2019’da %5,94’e yükseldi. Bu ihraçlarla hem dış finansman ihtiyacını hem de finansmandaki faiz yükünü azalttık.

Ayrıca, yastık altında ya da banka kasalarında hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara yıllık yaklaşık %1,20 ek getiri verilecek olması bireyler için önemli bir kazanç. Altın ihraçları, bireysel tasarruflar açısından güvenilir ve daha kârlı bir yatırım imkânı sağladı. Altınlar çalınma, kaybolma riski ve saklama masrafı olmaksızın devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanıyor.

Toparlamak gerekirse altın, ancak yastık altından çıkarılarak ve bankacılık sisteminde finansal bir enstrümana dönüştürülerek iktisadi fayda sağlayabilir. Altının ülkemizde üretime, istihdama ve büyümeye kaynak oluşturabilmesinde ön koşul budur. Mevcut tasarruf açığımız da bu şekilde iç kaynakların harekete geçirilmesi ile düşürülebilir ve ülkemiz ekonomisinin dış borç bağımlılığı azaltılabilir.

İnşaatta dünya ikincisiciyiz
Ekonomi
İnşaatta dünya ikincisiciyiz
“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesine 44 firmayla giren Türkiye, ikinci sırada yer aldı. Küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı aynı yıl için yüzde 4,6 olarak gerçekleşti. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “Uluslararası pazardan aldığımız payın 2030’larda yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolar yeni iş tutarına yükselmesini amaçlıyoruz” dedi.
Yeni Şafak
'Konut satışlarındaki düşüşün nedeni yüksek faiz'
Ekonomi
'Konut satışlarındaki düşüşün nedeni yüksek faiz'
TMB, ülke genelinde konut ihtiyacı varken satışlarda yaşanan düşüşün, yüksek faizler nedeniyle alıcıların birikimlerini mevduatta değerlendirmesi, gerileyen alım gücü ve geleceğe yönelik endişelerden kaynaklandığı bildirildi.
AA
Yurt dışı müteahhitlikte 30 milyar dolar hedefi
Ekonomi
Yurt dışı müteahhitlikte 30 milyar dolar hedefi
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, "Yurt dışında takım ruhu içinde zorlukları aşarak yılda 30 milyar doları yakalayacağız" ifadesini kullandı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.