Tüm dünyaya Tolstoy’un sözleriyle seslendi
Tüm dünyaya Tolstoy’un sözleriyle seslendi
Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle inşa edilen Moskova Merkez Camii'nin açılışına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci dramı konusunda tüm dünyaya, Tolstoy'un "Hayatta en önemli uğraş, iyiliktir" sözüyle seslendi.
IHA
Don Kişot’un yazarı Cervantes değil
Hayat
Don Kişot’un yazarı Cervantes değil
Ali Haydar Haksal’ın İslam medeniyetinin Batı’ya etkilerini ortaya koyan Doğu Işığı serisinin birinci cildi yayımlandı. Endülüs, İspanya ve Girit havzasının ele alındığı kitapla ilgili konuşan Haksal, Don Kişot’u Cervantes’in yazmadığını, bunu bizzat yazarın kendisinin itiraf ettiğini söylüyor.
Yeni Şafak
Ukrayna'da Tolstoy'un eseri müfredattan çıkıyor
Dünya
Ukrayna'da Tolstoy'un eseri müfredattan çıkıyor
Dünyaca ünlü yazar Lev Tolstoy'un eseri "Savaş ve Barış"ın, Ukrayna'da ders programından çıkarılacağı açıklandı.
Diğer
Yitik güzellikler
Gökhan Özcan
Yitik güzellikler
Birbirimize nasıl bakıyoruz? Birbirimizde ne görüyoruz? Şu belli ki, insan baktığı gibi görür? İçinde ne varsa baktığı her şeyde onu görür? Şimdilerde birbirimize bakışımızda pek fazla sevgi yok, muhabbet, şefkat, merhamet yok. Baktığımızda güzelliği aramıyor pek bakışlarımız. Kusuru, yanlışı, çirkinliği, ayıbı arar olduk daha çok. İçimizden, ‘insan’ı kollayan, onu savunan, onu gözeten ve esirgeyen o insanca meleke eksildi sanki. Katılaştık, hoyratlaştık, acımasızlaştık, kabalaştık birbirimize k...
Paranın ve malın değeri bakış açına göre değişir
Yaşar Süngü
Paranın ve malın değeri bakış açına göre değişir
Ünlü ressam bir sanat merkezinde açtığı resim sergisini dolaşırken bir kız çocuğu dikkatini çeker. Babacan bir tavırla çocuğun yanına yaklaşır ve “Resmi beğendin mi?” der.Kız, “evet” der ve “Acaba satılık mı? Anneme almak istiyorum” diye devam eder.Ressam gülerek sorar kıza “Kaç paran var?Kız, avucundaki paraları sayar ve “83 lira 75 kuruş, bütün param bu” der. Ressam, “Al bakalım tablo senin” der.Bu diyaloğu karşıdan seyreden galeri sahibi ressamın yanına giderek, “O tablo yüzbinler değerindeyd...
Çocuklara  ve gençlere neyi, nasıl, nerede  öğreteceğiz?
Fatma Barbarosoğlu
Çocuklara  ve gençlere neyi, nasıl, nerede  öğreteceğiz?
Bilginin kaynağı değiştikçe bilgiye erişim ve bilginin değeri farklılaşır. Bu önermeyi lütfen dikkatle hafızamıza kaydedelim.Tolstoy’un İtirafları’nı okudunuz mu? İtiraflar Tolstoy’un kendi hayatından damıttığı, hataları ile yüzleştiği, gençliği ile hiç perdesiz buluştuğu bir anı kitabı. İnce bir kitap. İnce kitapların çoğunda olduğu gibi dikkatle, azar azar okunması gereken bir kitap. Mesela öğrenmek ve öğretme bahsinde şu söyledikleri çok önemli:“Öğretme hevesimi tatmin için kendimi nasıl da p...
Putin 'Tolstoy'un çöreğini' yedi
Dünya
Putin 'Tolstoy'un çöreğini' yedi
Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus yazar Tolstoy'un müze haline getirilen evini ziyaret etti. Putin'e Tolstoy'un eşi Sofya'nın tarifine göre hazırlanan çörek ikram edildi.
Diğer
Tolstoy pastoral Dostoyevski şehirli
Hayat
Tolstoy pastoral Dostoyevski şehirli
İki büyük romancı Tolstoy ve Dostoyevski üzerine hacimli ve karşılaştırmalı bir çalışma yapan George Steiner, Tolstoy’un kırsal ve pastoral, Dostoyeski’nin ise tam bir şehirli olduğunu söylüyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.