Paralı askerlere inat ön saflarda savaştılar
Hayat
Paralı askerlere inat ön saflarda savaştılar
Endülüs medeniyeti üzerine kısıtlı bulunan kaynakları araştıran tarihçisi Prof. Dr. Lütfi Şeyban, alimlerin toplumsal hayattaki fonksiyonlarına odaklanarak "Endülüs Alimleri / Bilginin Toplumsal Rolü" isimli bir eser hazırladı. Endülüslü alimleri anlamanın Endülüs toplumunu anlamak olduğunu söyleyen Şeyban, alimlerin tarım ve hayvancılık, botanik, harp teknikleri, tıp ve eczacılık, kimya ve simya, dini ilimler, mimari ve şehircilik, zanaat ve sanat gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini anlattı. Paralı askerlere inat bilginlerin cephelere koşarak ön saflarda savaştığını da belirten Şeyban, “Endülüs’ün tüm Müslümanların ortak tarihi” dedi.
Yeni Şafak
Sivil toplumun kalbi Nilüfer’de atıyor
Gündem
Sivil toplumun kalbi Nilüfer’de atıyor
Türkiye’de ilk defa Nilüfer Belediyesi tarafından hayata geçirilen Nilüfer ve Karaman dernekler yerleşkeleri açıldığı günden bu yana 310 bin kişiyi ağırlarken, yaklaşık 19 bin etkinliğe ev sahipliği yaptı. 67 dernek ofisini bünyesinde bulunduran yerleşkeler, 700’ü aşkın derneğe de dolap ve posta kutusuyla iletişim imkanı sağlıyor.
Yeni Şafak
Umudun bebekleri
Hayat
Umudun bebekleri
Halepli Fevziye Şehrur, Kızılay Toplum Merkezi’nde yaptığı el emeği göz nuru bebekleri, zamanla hediye olmaktan çıkarıp geçim kapısına dönüştürdü. Şehrur, “4 yıldır Kilis’teyiz. Eşim çalışamıyor ama ben ve çocuklarım evin ihtiyaçlarına yetişiyoruz. Burada kalacaksak üretmemiz lazım” diyor.
Yeni Şafak
Hatırlayanlar beğendi
Hayat
Hatırlayanlar beğendi
Toplumsal Hafıza: Hatırlamanın ve Unutmanın Sosyolojisi psikoloji, sosyoloji, tarih, felsefe, siyaset bilimi ve antropolojiyi bir araya getiren disiplerarası bakış açısıyla alanındaki boşluğu dolduruyor. Kitabın ana teması, modernleşme sürecinde özellikle modern siyasi yapıların toplumsal hafızaya müdahale biçimleri denebilir.
Yeni Şafak
Sahilde şişe ve sigara izmariti topladılar
Hayat
Sahilde şişe ve sigara izmariti topladılar
Samsun'da, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) İğne Deliği Gençlik Merkezi üyesi üniversiteli gençler, Dünya Değişim Günü nedeniyle Atakum ilçe sahilinde pet ve cam şişe ile sigara izmariti topladı.
DHA
"PKK ne ise DHKP-C ne ise FETÖ odur"
Dünya
"PKK ne ise DHKP-C ne ise FETÖ odur"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya'da düzenlenen 'Türk Toplumuyla Buluşma' programında hitap etti. THY ile Osaka'dan direk uçuş gerçekleştirilebileceği müjdesini veren Erdoğan; 'Maalesef Japonya'da FETÖ'ye bağlı okullar, dernekler ve şahıslar hala faaliyetlerini sürdürüyor. PKK ne ise DHKP-C ne ise FETÖ odur' uyarısında bulundu.
AA
Fas'ta erkeğe yönelik şiddet giderek artıyor
Dünya
Fas'ta erkeğe yönelik şiddet giderek artıyor
Sosyoloji Profesörü Ahmed Şerak, "Ataerkil toplumda bilinen şey, erkek şiddet uygulayan, kadın ise şiddete maruz kalan taraftır. Bu durum gelişme yolunda ilerleyen toplumlarda fiziki, gelişmiş dünyada ise sembolik olarak yaşanır ancak eril ideoloji erkeklerle sınırlı değildir, bazen kadınlara da uzanabilir ve herhangi bir yetki sahibi olduklarında erkeklere şiddet uygulayabilirler" ifadesini kullandı.
AA
Almanya'da cami ateşe verildi
Dünya
Almanya'da cami ateşe verildi

IGMG Hagen Ulu Cami önündeki çöp bidonları ve kartonların ateşe verilmesi sonucu çıkan yangında camide maddi hasar oluştu.

AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.