Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Transatlantik’te neler oluyor?
Transatlantik’te neler oluyor?
ABD’de iktidâra gelen Biden’ın dünyâya sergilediği iki sûreti olduğunu hatırdan çıkarmamak gerekiyor. Bu yüzlerden ilki hayli “sevimli” ve iknâ edici. Dünyâyı saran iklim ve çevre tehlikesine dikkât çekiyor. Yeşil enerjiye ışık yakıyor. Diğer taraftan seksist, etnik, ırksal ayırımcılığa tepki gösteriyor. Dinî sekterliğe karşı çıkıyor. Hukuk, demokrasi vurgusu yapıyor. Bu liberâl sûretiyle nevzûhur “orta sınıf solculuğunun” desteğini alıyor. Ama hepsi bu “soft power” ile sınırlı değil. Biden’ın a...
Transatlantik
Transatlantik
Avrupalılık kimliğinin kültürel derinliği ve kapsamı bizim memleketimizde pek enine boyuna tartışılmaz. Bu kimliğin nasıl ve nerede, kimler tarafından dokunduğu çok defâ müphem kalır. Tıpkı Doğululuk ve Batılılık mevzularında olduğu üzere, biz, Avrupalı kimliğine, Avrupa’yı var eden fikir ve duyuşların bir damıtımı, bir ortak paydası olarak bakarız. Hâlbuki her fikir târihsel ve kültürel bir çevrenin eseridir. Avrupa coğrafyası ise kendi içinde yer yer çok derin sayılabilecek târihsel-kültürel f...
ABD ile aile değil ortak olmak istiyoruz
Dünya
ABD ile aile değil ortak olmak istiyoruz
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, ABD ile yeni dönemde 'aile değil ortaklık ilişkisi' kurmak istediklerini söyledi.
AA
Bakan Çavuşoğlu'nun New York temasları
Dünya
Bakan Çavuşoğlu'nun New York temasları
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo tarafından düzenlenen "Transatlantik Dışişleri Bakanları" akşam yemeğine iştirak etti.
AA
Atlantik çatlağı büyüyor
Dünya
Atlantik çatlağı büyüyor
Atlantik ötesi ittifakın iki yakası, ABD ile Avrupa arasındaki mesafe her geçen gün açılıyor. Son olarak Paris’te I. Dünya Savaşı’nı sona erdiren ateşkes anlaşmasının 100. yıl dönümü sırasında Fransa ve Almanya liderlerinin ABD karşıtı mesajlar vermesi ve Donald Trump’ın Avrupalı müttefiklerine mesafe koyması aradaki gerilimi net olarak gösterdi.
Yeni Şafak
Transatlantik ilişkilerdeki kırılma ve Türkiye
Hayat
Transatlantik ilişkilerdeki kırılma ve Türkiye
Asiye Bilgin / UİD Genel Başkan DanışmanıPanavrupa Birliği’nin kurucusu Richard Coudenhove-Kalergi Birinci Dünya Savaşı sonrasında yıkılan Avrupa’nın tekrar inşası için 1922 yılında kaleme aldığı Panavrupa-Birliği kuruluş metninde Avrupa sorununu üç
Yeni Şafak
Trump'ın zaferi dengeleri değiştirdi
Ekonomi
Trump'ın zaferi dengeleri değiştirdi
Trump'ın ABD'nin yeni başkanı olarak seçilmesinin ardından tüm dünyayı etkisi altına alan bir süreç tetiklenirken, ekonomi sektörünü de kapsayan değişimlerin gelecek günlerde yaşanması bekleniyor. Bu kapsamda gündeme gelen ABD-AB'nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nda yeni denklemlerin çizilmesi ve Türkiye'nin bu süreçte aktif rol oynaması bekleniyor.
Yeni Şafak
'TTIP'in içinde olmak istiyoruz'
Ekonomi
'TTIP'in içinde olmak istiyoruz'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TTIP'in imzalanması ve Türkiye'nin gümrük birliği noktasında söz konusu anlaşmanın dışında kalması durumunda Türkiye'nin ihraç mallarının gümrükle karşılaşacağına dikkati çeken Tüfenkci, "Biz TTIP'in içinde olmak, masada olmak istiyoruz, bunu ısrarla vurguluyoruz." ifadesini kullandı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.