459 kişilik oyuna 45 bin kişi başvurdu
Hayat
459 kişilik oyuna 45 bin kişi başvurdu
Eskişehir'de, Anadolu Üniversitesi'nce bu yıl ilk kez düzenlenen ve yerli tiyatroların yanı sıra yabancı ekiplerinde yer aldığı Tiyatro Festivali, Arzu Tramvayı oyunuyla başladı. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezindeki oyunları 459 kişilik salonda izlemek için yaklaşık 45 bin kişi başvurdu. Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, "Tiyatro oyunları için 459 kişilik salonumuzu kullanmayı hedeflemiştik. 45 bin kişilik bir talep olunca, bu durum bizi sevindirdi ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızın farkına vardık" dedi.
DHA
Namussuz
sensin!
Gündem
Namussuz sensin!
Konya’da çocuklarının gözü önünde eşini 20 bıçak darbesiyle öldürdükten sonra “namus için yaptım” diyen cani Bekir Erkol’un, Tuba Erkol’u aldattığı ve bundan dolayı defalarca tartıştıkları ortaya çıktı. Söz konusu ayrıntı, Tuba Erkol’un öldürülmeden 4 gün önce verdiği polis ifadesinde yer aldı.
Yeni Şafak
Toplumsal cinsiyetin aileye etkisi
Hayat
Toplumsal cinsiyetin aileye etkisi
TUBA KARACAN - PSİKOLOGToplumsal dinamiklerin çok hızlı değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Bu hızlı değişim tüm dünyada en çok kadın-erkek rollerini ve buna bağlı olarak da aileyi etkiliyor. Kadınların çalışma hayatına katılmaları, ailede ekonomik den
Yeni Şafak
Koşar adım camiye
Hayat
Koşar adım camiye
Doğu ve Güneydoğu’da binlerce çocuk yaz Kur’an kursları için camiye koştu. Diyarbakırlı Tuba Araz, “Kur’an okumak çok güzel” derken Mardinli Süleyman Bumanhan, “Yaz tatilim harika geçiyor” şeklinde konuşuyor. Şırnaklı Jiyan Cesur ise şunları söylüyor: “Hocalarımız sadece Kur’an’ı değil, iyi bir insan olmayı da öğretiyor. Ben inşallah hafız olacağım”
Yeni Şafak
Almanya'dan Senegal'e bir Müridi'nin hikayesi
Dünya
Almanya'dan Senegal'e bir Müridi'nin hikayesi

Hiphop müziği ve Afro-Amerikalı Müslümanlara ilgisinin Senegal'e götürdüğü Alman asıllı Hadim Ndiguel (Björn Pachurka), burada önce sufi tarikatı Müridilik ile tanıştı. Müridilikten etkilenen Ndiguel, modern Avrupa hayatını bırakıp yerli bir kadınla evlenerek Senegal'de bir köye yerleşti. Ndiguel; "Reggae ve hiphop yapan Afro-Amerikalılar ve İslam'a olan ilgimin ortak noktası 'siyahilerin İslam'ı seçme hikayeleri' dikkatimi çekti. Malcolm X gibi Müslüman siyahilerden etkilendiğim için Afrika'ya gitmeye karar verdim" dedi.

AA
Endülüs: Şeref ve utanç
Dünya
Endülüs: Şeref ve utanç
Endülüs'ün ezan sesleri, İstanbul'un ezan seslerine karışıyor İftar soframızı Gırnata'ya kuruyor, orucumuzu Kurtuba'da açıyoruz. Kaybolan geçmişimizi daha yakından tanıyabilmek için Ramazan ayı boyunca her akşam Endülüs'e gidiyoruz. TVNET Yayın Müdürü İsmail Halis, Yazar Ömer Lekesiz ve Prof. Dr. Lutfi Şeyban “Endülüs'te Ramazan” yayınıyla Granada'dan sesleniyorlar.

Yeni Şafak
Mağlubiyetimizin fotoğrafı
Dünya
Mağlubiyetimizin fotoğrafı
Muhammed İkbal, 1931 'de Kurtuba Camii'ni ziyaret ettikten sonra zaten 400 yıl evvel katedrale çevrilmiş camiide Müslümanların namaz kılması yasaklanmıştı. O fotoğrafa iyi bakınız. 718'de İber yarımadasına gelerek 1492'ye dek Endülüs medeniyetine can vermiş Tarık bin Ziyad'ın ruhunun ağladığı fotoğraftır o. Mağlubiyetimizin fotoğrafı.
Yeni Şafak
Kurtuba’dan Cordoba’ya
Kurtuba’dan Cordoba’ya
Perşembe günü, akşam karanlığı şehrin üzerine yavaş yavaş çökerken, Kurtuba Camii'nin önündeki köprüden karşıya doğru yürüyorum. Köprünün bittiği yerde küçük bir kale parçası var. İspanyolcadaki ismi, “Calahorra'. Dikkatle bakanların, kökenine kulak kabartacağı bir isim bu. Evet, İspanyolcadaki binlerce benzeri gibi, bu da Arapça'dan türetilmiş bir kelime. Aslı ise, “El Kal'atu'l-Hurra'. “Özgür Kale' manasına gelen kelime, bugün artık “Calahorra' olarak telaffuz ediliyor. Tıpkı Endülüs Emevîleri'nin görkemli başkenti Kurtuba'nın Cordoba'ya dönüşmesi gibi. Veya, adımladığım köprünün üzerine kurulduğu nehrin adının, “Vâdî el Kebîr'ken “Guadalquivir' olması gibi. Kelimelerin zaman içindeki dönüşüm ve değişimlerini, Endülüs'teki Müslüman varlığının yok oluş sürecine benzeterek, nihayet karşı kıyıya varıyorum.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.