Türkiye'nin ilk ay-yıldızlı camisi: Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi yarın ibadete açılıyor
Gündem
Türkiye'nin ilk ay-yıldızlı camisi: Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi yarın ibadete açılıyor
2017 yılında Sivas'ta yapımına başlanan ve Türkiye'nin ilk ay-yıldızlı camisi olacak olan Yukarı Tekke Ay Yıldız Camisi yarın düzenlenecek törenle ibadete açılacak.
DHA
Türkiye Diyanet Vakfı Lübnan'ın yaralarını sarıyor
Dünya
Türkiye Diyanet Vakfı Lübnan'ın yaralarını sarıyor
“Yeryüzünde İyilik Egemen Oluncaya Kadar” sloganıyla dünyanın dört bir yanında mazlum ve mağdurların yardımına koşan, kriz bölgelerine acil insani yardım ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlama sonrasında da bölgeye yardım ulaştırdı.
Yeni Şafak
Türkiye'de görülmesi gereken 10 kanyon
Hayat
Türkiye'de görülmesi gereken 10 kanyon
Türkiye, tarihi olduğu kadar doğal güzellikleriyle de benzersiz bir ülke. Bunların başında da suyun kayaları binlerce yılda oymasıyla oluşan kanyonlar geliyor. Ülkemizde sarp kayalıkların ortasında akıp giden su ve çevresindeki dağların muhteşem uyumunu izleyebileceğiniz çok güzel kanyonlar var. Türkiye'de görülmesi gereken ez az 10 kanyon bulunuyor. Ulubey Kanyonu'ndan Valla Kanyonu'na, Saklıkent Kanyonu'ndan Cehennem Deresi Kanyonu'na kadar en güzel kanyonları haberimizde bulabilirsiniz.
Yeni Şafak
İhracatın temmuz ayında en fazla arttığı ülke: Yüzde 151 artış var
Ekonomi
İhracatın temmuz ayında en fazla arttığı ülke: Yüzde 151 artış var
Temmuz ayı ihracatında Türkiye'nin tüm ihracat pazarları arasında en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olurken, en fazla artış ise yüzde 151 ile Lüksemburg oldu. Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimine haziran ayında 38 bin dolar ihracat gerçekleştirirken temmuz ayında hiç ihracat gerçekleştirmedi.
Yeni Şafak
Okul kantinleri için kira çağrısı: Bu yıl para alınmasın
Ekonomi
Okul kantinleri için kira çağrısı: Bu yıl para alınmasın
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den okul kantinlerine ilişkin dikkat çeken kira çağrısı geldi. Koronavirüs salgınının başladığı mart ayından bu yana çalışamayan kantinci esnafının dayanacak gücü kalmadığını belirten Palandöken, devlet okullarının bu yıl kantinlerden para almamasını istedi.
IHA
Sessizlikte olup bitenler
Sessizlikte olup bitenler

Gerilimin tırmanmasından sonra şu aralar Akdeniz’de sanki bir “sessizlik” yaşanıyor. Ege’de Türkiye ve Yunanistan arasında karşılık Navtex ilânları ile yükselen tansiyon düşürüldü. Libya’da, bugün mü, yarın mı olacak kabilinden beklenen Sirte ve Cufra operasyonları belirsiz bir târihe ertelenmiş gibi görünüyor. Sûriye’de toptekûn çatışmaların yerini mevziî çatışmalar almış durumda. Bir ara kamuoyunun alâkası âniden Ermenistan- Azerbeycan çatışmalarına odaklandı. Şu aralar orası da yatışmış, çatışmalar durmuş vaziyette.

Unutmayalım ki, herşey gibi sessizlik de mutlak değildir. Onun içinde de bâzı sesler işitilir. Bu seslerin izini, meselelerin odaklandığı ve kilitlendiği yerlerde değil; daha çok bu odakları kuşatan yerlerde sürmek daha doğrudur. Elbette kilitleri açacak olan da bu “kenardaki “ gelişmeler ve birikimlerdir.

İlkinden başlayalım. Sessizliği yırtan hâdise, Lübnan’daki “korkunç” patlamaydı. Kazâ mı, terör mü henüz bilinmiyor. Ama bu patlama, sanki önümüzdeki günlerde Lübnan’ın da Ortadoğu kazanına atılacağı gerçeğini hatırlattı. Bunun İsrâil’in çıkarlarıyla irtibatlı olduğuna hiç şüphe yok. İsrâil’in düşüncesi Süleymâniye, Erbil, Deyrizor, Rakka ve Güney Lübnan’ı içine alan bir hatta kendisi için bir emniyet kalkanı oluşturmak. Bu, kâğıt üzerinde üç devletin mevcût sınırları içinde yürütülen bir operasyon demektir. Bu hâliyle de birden çok değişkeni düşündürmektedir. İsrâil için öncelik, Lübnan’daki İran ve Hizbullah tesirini yok etmektir. Bunun için bir kaosun hayâta geçirilmesi beklenmelidir. Velhâsıl, zâten ağır ekonomik krizlerle boğuşan ve kötü idâre edilen o güzel belde Lübnan’ı güzel günler beklemiyor. Golan Tepeleri’ni ilhak etmiş İsrâil’in plânlarında, Güney Lübnan’da, kendisi için bir tampon vâzifesi görecek Dürzî bir idârenin kurulması yer alıyor. Bu plânda İsrâil’in en büyük destekçilerinin Arap dünyâsından BAE, Suudî Arabistan, Mısır ve bir dereceye kadar Ürdün; dışarıdan ise Almanya ve Fransa olacağını kestirmek zor olmasa gerekir. Sürecin ikinci ayağında ise Kuzey Irak ve Sûriye Kürtlerini PKK ile uzlaştıran, Musul, Kerkük, Haseke, Deyrizor ve Rakka bölgelerindeki petrolü onların kontrolüne veren plân yatmakta. Bu işin mimârı da Cumhûriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Pompeo’dan başkası değil. PYD ile yapılan ve her türlü uluslararası hukuk ilkesini ayaklar altına alan anlaşma da bunun göstergesi. Akıl Odası’ndaki partnerim Doç.Dr. Fahri Erenel Paşa’nın vurguladığı üzere, bu sûretle Güney Lübnan’daki parçalı yeni yapı üzerinden petrolün lojistiği de mümkün hâle gelebilecek. Burada hedefe konulan iki güç var: İran ve Türkiye..Rusya’dan henüz bir ses çıkmış değil. Kimilerine göre Sezar baskısı yiyen ve ekonomik güçlüklerle sıkışmış olan Rusya, ABD ve İsrâil ile anlaşmış ve durumu kabûl etmiş.. Bundan henüz çok emin değilim.. Tâkip etmek gerekiyor.

Libya’da ise benzer tarzda gelişmeler yaşanıyor. Aynı blok Libya’da da Türkiye’nin karşısında hazır ve nâzır vaziyette. Ama bu tabloyu biraz içeriden değerlendirmekte fayda var. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Libyâ petrolüne çökmek ve bunun üzerinden Afrika’yı kontrol etmek isteyen kim varsa orada. Almanya ve Fransa, yasadışı göç sebebiyle daha evvel başlayıp salgın sırasında zirve yapan İtalya’nın AB’den soğuyan bakışını düzeltmek ve onu saflarına katmak istiyor. Almanya nihâyet gövde göstererek Doğu Akdeniz’e savaş gemisi gönderdi. Fransa ve BAE’nin diplomasi ve istihbârat güçleri, Tunus, Cezâyir ve Fas’da cirit atıyor. Rusya ise; anlaşılıyor ki Fransa ile yürüttüğü yakın çıkar münâsebetleri doğrultusunda, Libya’da sert çekirdek AB ile birlikte hareket ediyor. ABD ise AFRICON’dan gelen ve Libya’daki Rus varlığını esas alan eylemsiz şikâyetleriyle vaziyeti şimdilik idâre ediyor.

Türkiye bütün gövdesi ile Libya’da da hedefte. Ama bu sessizlik Türkiye’nin yalnız kaldığına delâlet etmiyor. Türkiye; Tunus, Cezâyir, Nijer ve Etiyopya ile münâsebetlerini derinleştirmeyi gâye edinen adımlar atıyor. Malta’nın Türkiye’ye verdiği destek hiç azımsanmamalıdır. Bu aslında, Birleşik Krallığın, Türkiye’den yana devrede olduğuna işâret ediyor. Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa ile derin bir rekâbet içinde. BREXIT sonrası bu her zaman olduğundan daha keskin bir şekilde ortaya çıkıyor. Türkiye ile Almanya-Fransa ikilisi arasında bocalayan İtalya ne olur bilinmez; ama şu aralar Türkiye-İspanya münâsebetlerinde dikkât çekici yakınlaşmalar görülüyor. Dahası, Pakistan ve Azerbeycan kaynaklarından, Akdeniz siyâsetlerinde Türkiye’nin yanında olduklarını açıklayan ifâdeler geldi. En son gelişme ise Katar’dan sonra Umman’ın da BAE‘ye mesâfe koyması ve Türkiye ile yakın münâsebetler geliştirmeye doğru adımlar atması.

Batı ve Doğu’suyla Akdeniz’de sular ısınırken gördüklerim bunlar.. Tâkip edeceğiz..

Türkiye yardım gönderiyor
Gündem
Türkiye yardım gönderiyor
Patlamada, ilk belirlemelere göre altı Türk yaralandı. Lübnan’ın yardım çağrısı üzerine AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı ve STK’lar seferber oldu. Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’nin Beyrut’ta sahra hastanesi kuracağını açıkladı. Türkiye ayrıca ilaç, tıbbi malzeme ve acil insani yardım gönderecek.
Yeni Şafak
Türkiye'den Lübnan'a yardım eli: Ankara'dan kalkan uçak Beyrut'a indi
Gündem
Türkiye'den Lübnan'a yardım eli: Ankara'dan kalkan uçak Beyrut'a indi
Türkiye'nin, patlamanın yaşandığı Lübnan'ın başkenti Beyrut'a yardım götürmek amacıyla hazırlanan askeri kargo uçağı iniş yaptı. Bölgeye, Sağlık Bakanlığınca 21 UMKE personeli, 2 acil müdahale ünitesi, 3 personel barınma çadırı, ilaç ve tıbbi malzeme, AFAD tarafından 10 personel, ekipman, 1 kurtarma aracı ve Türk Kızılayına ait 3 personel, arama kurtarma ekibi, sağlık ve insani yardım malzemesi gönderiliyor.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.