Türkiye olmadan Doğu Akdeniz’de denklem kurulamaz
Türkiye olmadan Doğu Akdeniz’de denklem kurulamaz

1990’lı yılların sonlarında Doğu Akdeniz’de başlayan sondaj ve doğal gaz keşifleri ile beraber Doğu Akdeniz tüm dünyanın dikkatini çekmeye başladı. O günkü şartlarda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’i düşünme, politika geliştirme, sismik araştırma ve sondaj yapma konusunda bir gündemi yoktu.

Yine bu dönemde, GKRY, Mısır ve İsrail tarafından Doğu Akdeniz’de doğal gaz keşfedilmiş ve hatta kendi aralarında yaptıkları sözde münhasır ekonomik bölge anlaşmaları ile deniz sınırlarını belirlemişlerdir. GKRY 2003 yılında, Mısır 2007 yılında ve Lübnan 2010 yılında İsrail ile MEB anlaşmalarına imza attı.

Diğer yandan, Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamasına rağmen, Yunanistan da en son Mısır ile sözde MEB anlaşması imzalayarak bir yandan Türkiye’yi tahrik ediyor diğer yandan olası bir sıcak çatışma durumunda AB’yi arkasına alarak kirli bir strateji uygulamak için bekliyor.

Hatta bölgeye sınırı olmamasına rağmen ABD, Rusya, İngiltere gibi ülkeler de Yunanistan’a hem açık destek veriyor hem de sahip oldukları uluslararası enerji şirketleriyle bölgede faaliyetlerde bulunuyorlar.

En önemlisi de Yunanistan’ın anakarasına 587 km uzaklıktaki, Türkiye’ye ise sadece 2 km uzaklıkta yer alan Meis adasını baz alarak Doğu Akdeniz’de ve Ege’de hak iddia etmesi. Yunanistan bu tavırla Türkiye’yi ve KKTC’yi görmezlikten gelerek Doğu Akdeniz’de işleri karmaşık hale getiriyor.

Son dönemde uyguladığı stratejisini de bu durum üzerine inşa ediyor.

DOĞU AKDENİZ NE KADAR ÖNEMLİ?

Şu anda bölge ülkeleri ve onu destekleyen ülkeler 100 yıl önce Ortadoğu’da mevcut enerji kaynaklarını paylaşma konusunda nasıl bir politika uyguladılarsa, bugün de aynı politika ve stratejileri Doğu Akdeniz’de uygulamaya devam ediyorlar.

Ortadoğu nasıl petrol ile özdeşleşmişse Doğu Akdeniz de doğal gaz ile özdeşleşmiş durumda.

Doğu Akdeniz’de keşfedilecek doğal gaz ve petrol kaynaklarının bölgede ekonomik ve siyasi güç dengesi açısından birçok parametreyi değiştireceği açıktır. Bu nedenle, bölgede birçok ülke ile deniz sınırı olan ve Doğu Akdeniz’de 1792 km ile en uzun kıyı uzunluğuna sahip olan Türkiye’nin bölgede dengeleri değiştirmesinin önüne set çekme konusunda bölge ülkeleri tüm kozlarını kullanıyorlar.

Doğu Akdeniz’de yeni bir doğal gaz enerji denklemi oluşuyor. Bu denklemin oluşması için doğal gazın keşfedilmesinden üretimine, üretimden satışına kadar Türkiye merkez ülke konumunda yer alıyor. Dolayısıyla bölgede kurulacak yeni denklemde Türkiye, gerek önemli deniz sınırlarına sahip olması gerek coğrafi konumu gerekse keşfedilecek kaynakların uluslararası piyasalara taşınması için en uygun rotayı sunan merkez ülke olması nedeniyle vazgeçilmez bir konumda yer alıyor.

Bölge aktörlerine bu durumu kabullenmek zor geliyor.

Doğu Akdeniz, her ne kadar bölge ülkelerinin meselesi gibi görünüyorsa da aslında birçok AB ülkesi için de yeni bir enerji arz güvenliği sağlayıcısı olarak görülmekte. Son günlerde Fransa’nın GKRY ile savunma anlaşması yapması ve GKRY’nin bazı askeri üslerini Fransızlara açması Doğu Akdeniz’in siyasi, ekonomik ve enerji arz güvenliği açısından bölge ülkeleri dışındaki ülkeler için de ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

TÜRKİYE’SİZ DENKLEM OLMAZ

Dolayısıyla Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı olan ülkelerin tüm çabaları, Türkiye’nin merkezde olduğu bir Doğu Akdeniz enerji denkleminin gerçekleşmemesi üzerine kurulu.

Ama şu bir gerçek ki Türkiye olmadan da Doğu Akdeniz’de bir denklem oluşması mümkün değil.

Zaten Türkiye bu duruma hiçbir zaman da izin vermez.

Kimse Türkiye ile ilişkisini bozmaz
Dünya
Kimse Türkiye ile ilişkisini bozmaz
Yunanistan’ın eski savunma bakanı ve genelkurmay başkanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin, “Hiçbir taraf, bizim meselemiz yüzünden Türkiye ile ilişkilerini bozmaz” dedi. Yaşananların son derece ciddi olduğunu belirten Apostolakis, olası bir çatışmanın kimsenin yararına olmayacağını söyledi.
Yeni Şafak
Ege'de hesap ver
Gündem
Ege'de hesap ver
Uluslararası hukuka göre Doğu Akdeniz’de söz hakkı olmadığı halde Mısır ile korsan anlaşma imzalayan Yunanistan, gerilimi tırmandırırsa Ege’de de hesap vermek zorunda kalacak. Atina, gayri askeri statüde olan 23 adadan 16’sına asker ve silah yığmış durumda.
Yeni Şafak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 Ağustos koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 18, vaka sayısı 1212
Koronavirüs
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 Ağustos koronavirüs sonuçlarını açıkladı: Ölü sayısı 18, vaka sayısı 1212
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 12 Ağustos günü itibari ile son 24 saatte gerçekleşen koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bugün 1212 kişiye koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 244 bin 392, can kaybı 5 bin 891 oldu.
Yeni Şafak
TurAz Kartalı Tatbikatı'ndan yeni görüntüler: Ölümden korkmayan cana selam olsun
Dünya
TurAz Kartalı Tatbikatı'ndan yeni görüntüler: Ölümden korkmayan cana selam olsun
Milli Savunma Bakanlığı devam eden 'TurAz Kartalı Tatbikatı'ndan yeni görüntüler paylaştı. Görüntülerde daha önce tespit edilen yerlere helikopterlerle, tanklarla ve uçaklarla atış yapıldığı görüldü. Bakanlığın sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, Tarihe sığmayan şana, Bayrağa renk veren kana, Ölümden korkmayan cana selam olsun. Azerbaycan'da gerçekleştirilen #TurAzKartalı Tatbikatı planlandığı gibi başarıyla devam ediyor!” denildi.
IHA
Lübnanlılar'dan Türkiye'ye teşekkür: "Bize Mersin limanını açtınız adamsınız"
Dünya
Lübnanlılar'dan Türkiye'ye teşekkür: "Bize Mersin limanını açtınız adamsınız"
Türkiye, patlamanın etkisiyle başkenti Beyrut savaş alanına dönen Lübnan'ın yaralarını sarıyor. Anadolu'dan giden STK'lar arasında yer alan Sadakataşı Gönüllüsü ve Gazeteci İbrahim Bedir, sıcak noktadan gözlemlerini Yeni Şafak'tan Taha Hüseyin Karagöz'e anlattı. Türkiye'nin yardımlarının Lübnan halkı üzerinde büyük etki yaptığını söyleyen Bedir, 'Bize Mersin limanını açtınız adamsınız' diyorlar. Türk olduğum için söylemiyorum ama en çok yardımı yapan ülke biziz' ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta: Yönleri Meis'e çevrildi
Gündem
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta: Yönleri Meis'e çevrildi
Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait fırkateyn, Antalya'nın Kaş ilçesinde Limanağzı Koyu'na demir attı. Dün öğle saatlerinde bölgeden ayrılan askeri geminin gece bölgeye döndüğü öğrenildi.
DHA
Dükkanlar bomboş, Yunan işletmeciler kan ağlıyor: Türk müşterileri yeniden görmek istiyoruz
Dünya
Dükkanlar bomboş, Yunan işletmeciler kan ağlıyor: Türk müşterileri yeniden görmek istiyoruz
Yunan işletmeciler koronavirüs salgınını nedeniyle zor günler geçiriyor. Ülkede turist sayısının beklentilerini karşılayamadığını ifade eden mekan sahipleri, "Ne Avrupa'dan ne de Türkiye'den turistler geliyor. Türk müşteriler gerçekten çok nazik ve iyi harcıyorlar. Umarız bu pandemi süreci atlatılır, sınırlar açılır ve Türkleri tekrar görebiliriz" ifadelerini kullandı.

DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.