Bingöl’de sinema ve üniversite
Bingöl’de sinema ve üniversite
Bu ayın başında Siirt’te Baran Mayda’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği düzenlenen 4. Uluslararası Kısa Film Festivali maratonunun ikinci etabı için Bingöl’deyiz. İlki Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivalinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Siirt’teki gibi bu festivale de Türkiye’nin yanısıra farklı ülkeden 245 film katıldı, bunların 110’u yabancı filmler oluşturuyordu ki, ipi yine İranlı yönetmenler göğüsledi. Siirt Film Festivali dolayısı...
Millî irade şaşmaz
Millî irade şaşmaz
2023’te, üç alandaki farklı ‘duruş’ oylanacak. Bir, eski ile yeni… İki, Batı’ya endeksli dünya görüşü ile millî bağımsızlık… Üç, yalan iletişimi yapanlar ile gerçek icraatlarla ülkeyi donatanlar…BİR: Türkiye’nin başına çeşitli çoraplar örmüş, çelişki ve atalet dolu, geçmişte acı tecrübeleri defalarca yaşanmış Parlamenter Sistem ile uyum yasaları tamamlanmadığı için kısmi sorunları olan, ancak zaman içinde bize uygunluğu kanıtlanmış yapısıyla gelişimi tetikleyici özü sınanmış Cumhurbaşkanlığı Hük...
MOSSAD’a operasyonu ancak Türkiye yapabilirdi…
MOSSAD’a operasyonu ancak Türkiye yapabilirdi…
Ne yapmak istediğini takip edebiliyoruz; Baltık-Doğu Avrupa-Balkanlar-Karadeniz çizgisinde Rusya’nın üzerine gitmek istiyor. Ama ‘yenmek’ istemiyor! Koparmak istiyor. Çin’den. İlk amacı bu. Yakınlaşarak değil, itip-kakarak. Kissinger’dan uzaklaştığı, Pentagon’a yaklaştığı yer burası Biden’ın…İkinci amaç, Azerbaycan-Ermenistan savaşının çıktısı, Kafkaslar ve Orta Asya denklemini bozmak, en azından sulandırmak. ‘Altılı’yı yırtmak… ABD Genelkurmay Başkanı Austin’in NATO Savunma Bakanları buluşmasın...
‘Kültür Yolu’nda
festival başlıyor
Gündem
‘Kültür Yolu’nda festival başlıyor
İstanbul’da, ‘Beyoğlu Kültür Festivali’ ile sanat yeniden canlanacak. 29 Ekim’de başlayacak festival kapsamında 64 ayrı noktada 1000’den fazla etkinlik gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Galataport’tan AKM’ye uzanan kültür yolculuğunu başlatıyoruz. Halkımızı 17 gün sürecek festivale bekliyoruz.” dedi.
Yeni Şafak
10 elçinin işi artık zor: Dışişleri Bakanlığı yok sayacak
Gündem
10 elçinin işi artık zor: Dışişleri Bakanlığı yok sayacak
Osman Kavala’nın serbest bırakılması için bildiri kaleme alan 10 ‘militan’ büyükelçi, ‘zorlayıcı diplomasi’ ile karşı karşıya kalacak. Dışişleri Bakanlığı’nın atacağı adımların en hafifi, bu diplomatların bürokratik talep ve işlemlerinin yavaşlatılması. Son adım ise “persona non grata” (istenmeyen adam) ilan edilme. Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre bu büyükelçilerin, bürokratik yavaşlıktan sonra üst düzey görüşme yapamamaları gündemde. Randevu talepleri karşılanmayacak veya ağırdan alınacak. Gerilim sürerse elçiler ‘yok sayılacak’. Bu durumda görevlerini yapamaz hale gelen büyükelçilerin varlıklarının anlamı kalmıyor.
Yeni Şafak
Akdeniz’in kalbine yerleşiyoruz: 
Gemiler daha hızlı ulaşacak
Gündem
Akdeniz’in kalbine yerleşiyoruz: Gemiler daha hızlı ulaşacak
Türkiye, Doğu Akdeniz’deki sondaj gemilerine eşlik eden savaş gemilerinin bölgeye hızlı intikalini sağlamak için KKTC’ye deniz üssü inşa edecek. Üssün Karpaz Yarımadası’nın kuzeyine, yani KKTC’nin Türkiye’ye bakan kıyılarına inşa edileceği belirtiliyor. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, donanmanın bu üs sayesinde Doğu Akdeniz’in kalbinde bulunacağını söyledi.
Yeni Şafak
Türk dünyası kendi göbeğini kesmeli
Gündem
Türk dünyası kendi göbeğini kesmeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi ve askeri konularda tamamen yabancılara bel bağlamadıklarını, iletişim meselesini de başkalarına havale edemeyeceklerini belirterek, “Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz” dedi.
Yeni Şafak
Afrika’da muhabbet gördük
Gündem
Afrika’da muhabbet gördük
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki “Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu”nda geçen hafta Angola, Togo ve Nijerya temaslarında gördükleri ilgiye dikkat çekti. Erdoğan, “Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı samimiyetle yaklaştığını görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.