Kemal Sunal'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Gündem
Kemal Sunal'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Ünlü sanatçı Kemal Sunal'ın hayatını kaybeden annesi Sultan Sunal, son yolculuğuna uğurlandı. Babaannesinin tabutuna omuz veren oyuncu Ali Sunal, cenaze töreninde gözyaşlarını tutamadı.
IHA
Kültürel mirasın sahafla imtihanı
Hayat
Kültürel mirasın sahafla imtihanı
Sahaflarda, müzayede evlerinde ve resmi kurumlarda değerli kitap ve evrakın alınıp satılması sürecini Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, ülkemizin önde gelen sahaflarından Emin Nedret İşli, Bahtiyar İstekli, Lütfü Seymen, Lütfi Bayer ile müzayede evi sahibi Şükrü Oral Yeni Şafak Kitap’a anlattılar.
Yeni Şafak
Osmanlıca Türkçe’nin  bizzat kendisidir
Hayat
Osmanlıca Türkçe’nin bizzat kendisidir
Kamuoyunda Osmanlıca denildiğinde farklı bir dil algısı oluştuğunu belirten Devlet Arşivleri Genel Müdürü Uğur Ünal: “Osmanlıca’yı, Arap alfabesiyle yazılmış Türkçe, şeklinde ifade edebiliriz. Yeni bir dilden bahsetmiyoruz. Yani Türkçe’nin bizzat kendisidir” şeklinde konuştu.
Yeni Şafak
Nereden  nereye
Gündem
Nereden nereye
1980’lere kadar kaderine terk edilen Osmanlı Arşivleri, 30 yılda ancak kendisine gelebildi. İstanbul'a dağılmış depolardan, ısı ve nem kontrollü tek bir merkeze aktarılan arşiv, burada restore edilerek dijitalleştiriliyor.
Diğer
FETÖ'den tutuklu iş adamı öldü
Gündem
FETÖ'den tutuklu iş adamı öldü
FETÖ'nün darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladıkları iddiasıyla tutuklanan Uğur Soğutma Makinaları AŞ'nin eski ortağı Ünal Takmaklı yaşamını yitirdi.
AA
Devlet Arşivleri Başkanı Ünal Yeni Şafak’a konuştu: Hodri meydan işte belgeler
Gündem
Devlet Arşivleri Başkanı Ünal Yeni Şafak’a konuştu: Hodri meydan işte belgeler
Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Uğur Ünal, Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin tezlerinin sağlam belgelere dayandığını belirterek, “gerçekleri merak ediyorsa” ABD Başkanı Biden’a belge gönderebileceklerini açıkladı. Uğur, tehcirde alınan tedbirleri, ihmali olan görevlilerin yargılanmasını ve 1919’da tarafsız komisyon kurulması için yapılan çağrıyı gösteren belgeleri Yeni Şafak’la paylaştı.
Yeni Şafak
Osmanlı arşivine bin 600'den fazla defter kazandırıldı: Fatih'ten Vahdettin dönemine kadar uzanıyor
Hayat
Osmanlı arşivine bin 600'den fazla defter kazandırıldı: Fatih'ten Vahdettin dönemine kadar uzanıyor
Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından yürütülen tasnif çalışmalarıyla Osmanlı arşivine kazandırılan defterler, Fatih Sultan Mehmet'ten Osmanlı'nın son padişahı Sultan Vahdettin dönemine kadar uzanıyor. Envantere eklenen defterler arasında "Genç Osman" olarak da bilinen Sultan 2. Osman dönemine ait Divan-ı Humayun kararları dikkati çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, "Defter ve belgelerin bir kısmı araştırmaya açıldı, bir kısmının, restorasyon sürecinde olması sebebiyle, araştırmaya açılması biraz daha zaman alacak" dedi.
AA
Arşivler yeniden
ehline emanet
Gündem
Arşivler yeniden ehline emanet
Osmanlı ve Cumhuriyet arşivlerinde çalışan uzman personellerin alan dışı görevlendirilmelerine yapılan tepkiler Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda karşılık buldu. Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal Osmanlı Arşivi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan SGK’ya kadar uzanan atamaları durdurup Osmanlı arşivi uzmanlarını görevlerine iade etti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.