Taha Suresi'nin faziletleri
Taha Suresi'nin faziletleri

Taha Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 135 ayettir. Sure, adını birinci ayette yer alan harflerden almıştır. Taha Suresinde, Allah’ın peygamberler aracılığıyla insanlara gösterdiği doğru yolun temel gerçeklerine işaret edilmekte, Hz. Peygamber teselli edilerek peygamberlik görevini mutlaka en güzel şekilde başaracağı müjdelenip kendisine karşı çıkanların uğrayacağı sonuçlar izah edilmektedir. Peki Taha Suresi'nin faziletleri nelerdir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Yeni Şafak
Akdeniz barışı
Akdeniz barışı
Akdeniz; iklimi, bitki örtüsü, kendisini kuşatan kara parçalarının üzerinde yaşayan insanların kültürel cümbüşü ile hakikâten de yekta bir coğrafya.. Akdeniz’i genellikle, biraz da târihsel tecrübelerin ışığı altında “Mağrip” ve “Maşrık” olarak iki haneli düşünmeye şartlanmışızdır. Dahası, Adriyatik, İyon Denizi, Ege veyâ Adalar Denizi olarak zihnimizde bölmeyi de çok defâ ihmâl etmeyiz.Akdeniz, antik dünyâlarda yapısal olarak iki farklı veçhesiyle tezâhür etti. Canlı bir ticâret hayâtı küçük to...
Cuma Suresi okunuşu ve anlamı: Cuma Suresi oku, dinle, ezberle
Cuma Suresi okunuşu ve anlamı: Cuma Suresi oku, dinle, ezberle

Cuma Suresi, Medine döneminde inmiştir ve 11 ayettir. Sure, adını 9. ayette geçen "elCumu’a" kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca, Hz. Muhammed’in peygamber olarak gönderilişi, Yahudilerin Allah’ın dininden yan çizmeleri ve Cuma namazı ile ilgili bazı hükümler konu edilmektedir. Cuma Suresi'nin Arapça okunuşu, Türkçe anlamı, tefsiri, fazileti, meali ve dinleme seçeneği haberimizde.

Yeni Şafak
Bakara Suresi'nin faziletleri nelerdir?
Bakara Suresi'nin faziletleri nelerdir?
Bakara Suresi, Medine döneminde inmiştir. Kur’an-ı Kerim’in en uzun suresi olup 286 ayettir. Adını, 67-73. ayetlerde yer alan “bakara (sığır)” kelimesinden alır. Sure, İslâm hukukunun ana konularıyla ilgili pek çok hüküm içermektedir. Peki Bakara Suresi'nin fazileti ve okumanın faydaları nedir?
Yeni Şafak
Fatiha Suresi'nin fazileti
Fatiha Suresi'nin fazileti

Fatiha Suresi, Kur’an-ı Kerim'in ilk suresi olduğu için "başlangıç" anlamına "Fâtiha" adını almıştır. Kur’an’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye lâyık bir tek Allah’ın varlığı, onun hâkimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak O’na yapılıp O’ndan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir. Fatiha Suresi, aynı zamanda baştan başa eşsiz güzellikte bir dua, bir yakarıştır. Haberimizde Fatiha Suresi'nin faziletini bulabilirsiniz.

Yeni Şafak
Rahman Suresi Okunuşu: Rahman Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Rahman Suresi Okunuşu: Rahman Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Rahman Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 78 ayettir. Sure, adını ilk ayeti oluşturan ve Allah’ın sıfatlarından biri olan “er-Rahmân” kelimesinden almıştır. Surede başlıca, Allah’ın nimetleri, birliğini ve kudretini gösteren kainat delilleri ve günahkârların kıyamette karşılaşacakları korku ve şiddet konu edilmektedir. Surede, edebiyatımızda terciibend denen edebî sanat benzeri bir üslûpla, “Artık rabbinizin nimetlerinden hangisini inkâr edebilirsiniz?” anlamındaki cümleye otuz bir defa yer verilmiştir. Rahman Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, mealini, faziletini haberimizde bulabilirsiniz. İşte Rahman Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, meali ve dinleme seçeneği:
Yeni Şafak
Yasin Suresi Okunuşu: Yasin Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Yasin Suresi Okunuşu: Yasin Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Yasin Suresi, Mekke döneminde inmiştir, 83 ayettir. Sure, adını ilk ayeti oluşturan “Yâ-Sîn” harflerinden almıştır. Surede başlıca insanın ahlaki sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah'ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konu edilmektedir. Yasin Suresi Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, mealini, faziletini haberimizde bulabilirsiniz. İşte Yasin Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, meali ve dinleme seçeneği:
Yeni Şafak
Beyyine Suresi'nin Okunuşu: Beyyine Suresi Meali, Tefsiri ve Arapça Okunuşu
Beyyine Suresi'nin Okunuşu: Beyyine Suresi Meali, Tefsiri ve Arapça Okunuşu

Beyyine Suresi, Medine döneminde inmiştir ve 8 ayettir. Beyyine, apaçık delil demektir. Beyyine Sures'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, mealini haberimizde bulabilirsiniz, dinleyip ezberleyebilirsiniz.

Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.