Albayrak Grubu olarak evde çalışmayı sevdik
Ekonomi
Albayrak Grubu olarak evde çalışmayı sevdik
Kovid-19 iş koşullarını değiştirirken Albayrak Grubu, grup çalışanlarına “evden çalışma” sistemiyle ilgili düşüncelerini sordu. Araştırmaya katılan 585 kişiden %73’ü evde daha üretken olduğunu, %94’ü evde çalışmaktan memnun olduğunu bildirdi. Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk, performansta bir kayıp yaşamadıklarını söyledi.
Yeni Şafak
Albayrak Grubu CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat'a 20. yıl plaketi
Ekonomi
Albayrak Grubu CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat'a 20. yıl plaketi
Albayrak Grubu CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat, şirketteki 20. yıldönümünü kutladı. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, bu vesileyle Bolat’a plaket takdim etti. Bolat’a teşekkür eden Albayrak, “Birlik ve beraberlik içerisinde bu günlere geldik” dedi.
Yeni Şafak
Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Yavuztürk: Pandemi sonrası yeni çalışma modelleri gündemde
Ekonomi
Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Yavuztürk: Pandemi sonrası yeni çalışma modelleri gündemde
Albayrak Grubu İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk, pandemi sonrası yeni çalışma modellerinin gündemde olduğunu belirterek, "İş süreçlerinde herhangi bir aksama yaşamadan, pandemi süreci bitince de evden çalışmayı tercih edecek pozisyonlar muhakkak olacaktır." ifadesini kullandı.
AA
Yüz kırk beş bin kişilik iyilik ordusu: Koronavirüsle mücadelede destan yazıyorlar
Koronavirüs
Yüz kırk beş bin kişilik iyilik ordusu: Koronavirüsle mücadelede destan yazıyorlar
Bir milyon sağlık çalışanıyla korona döneminde destan yazan Türkiye, toplumsal dayanışmada da dünyada benzeri olmayan bir çalışmaya imza attı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Vefa Destek Grupları, 144 bin 907 kişiyle 14 milyon 721 bin 104 hizmet sundu, işlem gerçekleştirdi.
Yeni Şafak
Libya’da bölgeyi terk eden Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı güçler duvarlara not bıraktı
Dünya
Libya’da bölgeyi terk eden Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı güçler duvarlara not bıraktı
Libya’da Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birlikleri, ilerleyişini sürdürüyor. Hafter’e bağlı savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı birliklerin terk ettiği bölgelerdeki duvarlara yazılan Rusça yazılar ve ilginç çizimler görüntülendi.
DHA
Robinson dedenin kirazlarını 'vefa'lı eller topladı
Koronavirüs
Robinson dedenin kirazlarını 'vefa'lı eller topladı
15 yılda diktiği 4 bin fidan ile gölün ortasında adaya renk vererek "Robinson Crusoe" hikayesini ortaya koyan 81 yaşındaki Ziya Abay'ın adasındaki ağaçlarda kirazlar olgunlaştı, Vefalı eller toplayıp, 65 yaş üstüne dağıtımını gerçekleştirdi.
IHA
Libya'da Hafter saflarındaki Wagner askerlerinin çoğu Beni Velid'i terk etti
Dünya
Libya'da Hafter saflarındaki Wagner askerlerinin çoğu Beni Velid'i terk etti
Libya'nın kuzeybatısındaki Beni Velid kenti Belediye Başkanı Salim Nevir, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup paralı askerlerin yüzde 90'ından fazlasının güneye doğru çekildiğini söyledi.
AA
Türkiye ve Rusya Libya için uzlaşma sağlayabilecek mi?
Türkiye ve Rusya Libya için uzlaşma sağlayabilecek mi?

Ramazan Bayramı Libya’da Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti için gerçek bir bayram havasında geçti diyebiliriz.

Darbeci general Halife Hafter’e bağlı güçler Trablus hattında ağır bir yenilgi alarak son yılların kazanımlarının çoğunu kaybettiler.

Ülkenin batısı kuşatmadan kurtarılırken, bunda hiç şüphesiz Türkiye’nin sağladığı desteğin büyük katkısı oldu.

Türk SİHA’larının Hafter için sağlanan milyonlarca dolarlık silahları, hava savunma sistemlerini ‘sinek avlar gibi’ avlaması, onlar açısından büyük bir moral çöküntüye de sebebiyet verdi.

Batı medyasında, bu durumun Hafter için son 6 yılın en büyük krizi olduğu yönünde haberler çıktı.

Amerikan Washington Post gazetesi, Türk SİHA’larının, Libya’nın batısının tamamının alınmasına yardımcı olduğu hatırlatmasını yaptıktan sonra, bunun Rusya ve Hafter’e destek olanları utandırdığını yazdı.

RUSLAR GÖZDAĞI MI VERİYOR? YOKSA NİYETLERİ BOZUK MU?

Şu haliyle Libya’daki gelişmeler, gerçekten de çifte bayram yapmayı hak eden bir nitelik arz ediyor.

Ancak bu durum, geri dönüşü olmayan net bir zafer mi, yoksa başka bir tehlikenin habercisi mi sorusunu akıllara düşüren gelişmeler de var.

Geçen hafta Rusya’nın Suriye ile Libya arasında bir hava koridoru oluşturarak İdlib’in güneyindeki Hımeymim Üssü’nden 8 savaş uçağını Libya’nın doğusuna indirdiği haberi gelmişti.

Ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nin parasal desteğiyle Esed rejimine bağlı gruplardan paralı askerler oluşturulup Libya’ya gönderildiği yönünde teyitli başka haberler de gündeme geldi.

Geçen yazıda bu gelişmelerin, özellikle de Rusların Libya’ya savaş uçakları göndermesinin Ankara’da ciddi bir endişeye yol açtığından söz etmiştim.

Ruslar’ın Libya iddiasından vazgeçmediği, Hafter’e verilen destekten geri adım atmadığı söylendi.

Putin’in Batı’nın dağınıklığından yararlanarak Libya’daki nüfuzunu artırmak istemesinden söz edildi.

“Ruslarla bir anlaşma zemini yok mu” diye sorduğumuzda ise, “Anlaşma yok ama konuşmaya devam” biçiminde cevaplar aldık.

Rusların bugüne kadar Libya’daki denkleme Wagner denilen görünürde özel güvenlik şirketi sıfatı taşıyan paramiliter bir grup ile dâhil olduğu biliniyordu.

Resmi bir sıfatı olmasa da, bu grubun Moskova yönetiminin yüzde yüz güdümüyle hareket ettiği, sahibinin de Putin’e yakın bir oligark olduğu bilinmekte.

Rus yönetiminin Libya’da böyle bir grupla boy göstermesi başlangıçta, “Demek ki Libya’daki varlıklarının resmi bir hüviyet kazanmasını arzu etmiyorlar” şeklinde bir intiba bırakıyordu.

Ancak gelinen nokta itibarıyla Hafter güçlerinin Türkiye destekli UMH karşısında hezimete uğraması Ruslar için de hesap edilmeyen bir şey olduğu için, bu ‘çekingen görünümlü’ Libya politikası yerini aleni şekilde hareket etmeye bırakmış olabilir.

Hımeymim Üssü’nden savaş uçaklarının getirilip Libya’nın doğusunda konuşlanmasını başka türlü neyle izah edebiliriz ki?

WAGNER GRUBUNUN TAHLİYESİ: GERİ ADIM MI, YOKSA BAŞKABİR PLANIN PARÇASI MI?

Geride kalan bir hafta içerisinde Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Trablus ve Libya’nın batısını Hafter kuşatmasından kurtarmasından sonra, bu bölgelerde elemanları bulunan Wagner grubunun da tahliye edildiği yönünde haberler geldi.

Yeni durum muvacehesinde bu paramiliter grubun o bölgede yapacak bir şeyi kalmadığı için böyle bir karar alındığı düşünülebilir.

Acaba Ruslar, Wagner grubunu sahadaki yeni durumu kabullendiklerinin bir işareti olarak mı çekiyorlar?

Öyle ise, gerçek bir zafer durumuyla karşı karşıyayız demektir.

Öbür taraftan Libya’nın doğusuna indirilen Rus savaş uçaklarının gözdağı niyetiyle mi yoksa ileriye dönük başka bir planın parçası olarak mı kullanılacağı sorusu netlik kazanmış değil.

Rusların Trablus’tan çekilmeleri, yeni durumu kabullendikleri ve ileriye dönük hedeflerini Libya’nın doğusundaki Hafter güçlerini orada tutarak korumak isteyecekleri anlamına mı geliyor?

Trablus’tan vazgeçtiler mi?

Yoksa o savaş uçaklarını Libya’daki işleri iyice kızıştıracak şekilde devreye sokacaklar mı?

Geçen hafta İstanbul’da yapılan güvenlik zirvesinin arkasından o toplantıda alınan kararların çıktılarını gördük.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Lavrov’la görüştü.

O görüşmeden tarafların ‘ateşkes arzusunu’ yansıtan bir sonuç çıktı.

Ancak mevzubahis Moskova yönetiminin tutumu olunca, gerçek niyet konusunda sorular bir türlü tükenmek bilmiyor.

Bu durumda da şu soruyu sormamız gerekecek:

Dış ses olarak yansıtılan ateşkes arzusu, Rusların gerçek niyetini temsil ediyor mu acaba?

Bugünlerde dikkatleri Libya üzerinde tutmakta fayda var.

Zira Rusların gerçek niyetinin ne olduğunu anlamamız için Libya’da önümüzdeki günlerin/haftaların nasıl geçeceğini yakından takip etmemiz gerekecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.