Libya'da hükümet güçlerinden Sirte kentine geniş çaplı askeri sevkiyat
Dünya
Libya'da hükümet güçlerinden Sirte kentine geniş çaplı askeri sevkiyat
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler, Sirte kentini darbeci General Hafter'e bağlı milislerden temizlemek için kente geniş çaplı askeri sevkiyat gerçekleştirdi. Yüzlerce askeri araçtan oluşan konvoylar Sirte'ye doğru hareket etti.
AA
Usta oyuncu Jale Aylanç hayatını kaybetti
Hayat
Usta oyuncu Jale Aylanç hayatını kaybetti
Türk sinema ve tiyatrosunun önemli isimlerinden Jale Aylanç hayata gözleirni yumdu. 'Unutursam Fısılda', 'İlk Öpücük' gibi filmlerde, 'Dengi Dengine', 'Yeşil Deniz', 'Suskunlar' gibi dizi ve filmlere hafızalara kazınan Aylanç’ın yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya üzerinden birçok başsağlığı mesajı yayımlandı. Peki, Jale Aylanç kimdir, kaç yaşında vefat etti?
Yeni Şafak
Alpay Coşkun Sokakta Yaşayanların Durumlarına Dikkat Çekti
Alpay Coşkun Sokakta Yaşayanların Durumlarına Dikkat Çekti
No:41 adlı şiirini sokakta yaşayan insanlara ithaf etti.
Diğer
Iraklı Siyaset ve Güvenlik Uzmanı el-Haşimi silahlı saldırıya uğradı
Dünya
Iraklı Siyaset ve Güvenlik Uzmanı el-Haşimi silahlı saldırıya uğradı
Iraklı Siyaset ve Güvenlik Uzmanı Hişam el-Haşimi, başkent Bağdat'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırı anı çevrede bulunan güvenlik kameraları tarafından anbean kaydedildi. Görüntülerde kimliği belirsiz ve silahlı bir kişinin Haşimi arabasını park ettiği sırada yanına gelerek, defalarca ateş açtığı görülüyor. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılırken, saldırganın kimliği henüz tespit edilemedi. Öte yandan Haşimi, terörizm ve silahlı gruplar konusunda araştırmalar yapıyordu.
IHA
Yatırımcıyı koruma adımı: 6 yabancı kuruluşa açığa satış yasağı getirildi
Ekonomi
Yatırımcıyı koruma adımı: 6 yabancı kuruluşa açığa satış yasağı getirildi
Borsa İstanbul, 6 yabancı kuruluşa 1 ila 3 ay “açığa satış yasağı” getirdi. Borsa yatırımcısını korumak için alınan tedbir kararının; ilgili aracı kurumların sermaye piyasası mevzuatının açığa satış hükümlerine uymamaları üzerine alındı.
Yeni Şafak
Türkiye için büyük müjde: 10 bin kişiye iş kapısı olacak 52 dev proje yolda
Ekonomi
Türkiye için büyük müjde: 10 bin kişiye iş kapısı olacak 52 dev proje yolda
Türkiye yeni bir yatırım sürecine giriyor. 52 proje yatırım için gün sayıyor. 17 ülkeden gelen yatırım talebi kimya ürünleri, demir çelik ve diğer metaller, enerji, motorlu taşıtlar ve ulaştırma araçları ile madencilik/taş ocakçılığı başta olmak üzere 18 farklı sektörü ilgilendiriyor. Projeler için beklenen adımlar 2021 ve 2022 yıllarında atılacak. Toplam yatırım bedeli 4 milyar dolar olan projelerin hayata geçirilmesiyle 10 binden fazla kişiye de iş kapısı açılmış olacak.
Yeni Şafak
Zevkleri dert edindim
Zevkleri dert edindim

“Hiçbir şeyin tadını alamaz oldum” diye yakındı bankta oturanlardan biri. “Bizim de tadımız kaçtığından oluyor belki de bu!” dedi yanındaki.

Hayatımızın kendi doğallığı içinde neden bir incelik, bir nezaket ve bu güzelliklerden beslenen bir zevk ortaya çıkmıyor diye düşünenimiz var mı? Böyle bir düşüncesi olmayanlar hayatlarının bir yerlerinde o zevkin numunesi olacak bir şeylere rastladıkları için mi böyle bir ihtiyaç içinde değiller? Yoksa, insanın kendi içinden filizlenecek bu türden bir zevke, zevklere ihtiyaçları olmadığını mı düşünüyorlar? Günümüzde, insanın içinden dışına vuran bir zevk anlayışının gerekliliğine inananların ya da eksikliğini hissetmeyenlerin sayısı hiç de az değil! Onlar aslında doğrudan zevksizliği savunuyor değiller elbette. Zevklerin insanın dışında bir yerlerde üretilmesinden, tasarlanmasından, standartlara uydurulmasından, belli bir vasatın sınırlarına mahkum edilerek imal edilmesinden görünür bir rahatsızlıkları yok sadece. Zevk onlara dışarıdan da pekala edinilebilecek, bulup buluşturulabilecek, takıp takıştırılabilecek, hatta parasını verip satın dahi alınabilecek bir şey gibi görünüyor olmalı. Öyle değilse bile bu meseleye bundan öte bir hassasiyet göstermedikleri, pek fazla önem atfetmedikleri, ‘herkes’i bahane ederek genel akışa uydukları anlaşılıyor. Oysa zevk, incelik, nezaket, güzellik gibi şeyler insanın içindeki cevherin dışa vurmasıyla ortaya çıktıklarında anlamlı... Öyle ya, insanların sosyal hayat içinde nazik olması, incelik ve hassasiyet göstermesi değil burada nihai amaç... Asıl olan, insanların gerçekten bu güzellikleri içinde yaşaması ve yaşatması, insanî zenginliğin bütün bu gönül müktesebatının dışavurumu olarak hayatı beslemesi, güzelleştirmesi değil mi? Hayatımızda gerçekten zevk diye bir şey olacaksa bunun içten dışa doğru varlık bulması gerekmez mi? Dıştan içe doğru olduğunda, malum, tabiatıyla paket olarak gelen bu ‘zevk’ler daha çok giyilip çıkarılabilir bir kıyafete, bir aksesuara dönüşüyor ve insanın aslına nüfuz etmiyor, bekleneceği üzere buradan insanı esastan güzelleştiren bir kazanç da maalesef hasıl olmuyor.

“İnsanlar zamanı anlık, günübirlik değil ‘yekpare’ yaşıyordu. Eşyanın bir değeri vardı. Bir kırık iskemle dededen kaldığı için hatıraların yükünü, kıymetini taşırdı. Bir ağacı eğer babamız dikmiş ise, bir nevi ‘baba’ muamelesi görür, her bahar çiçeklendiğinde, yazın meyveleri kızardığında, gölgesine her çöküşümüzde ölmüş baba bizimle beraber olur, ağaç yaşadıkça baba da bizimle yaşıyormuş sayılırdı. Böylece hayatın sade ve fakat ayrıntıya eğilen tarafını sarıp sarmalardık. Bir çift söz, bir bakış, sararmış bir mektup, selam, hatır-gönül ve ne kadar insani unsur varsa maneviyatımızı teşkil ederdi” diyor Mustafa Kutlu, ‘Dem Bu Demdir’de, ellerinden öperiz.

Zevk, dalgaları coşkuyla kıyılarınıza vuran bir şeydir. İçinizden kanatlanıp uçuveren bir şey aniden... Yıldızlı bir yaz gecesini bir ağustos böceğinin sesinde biriktiren şey... Bir sıcacık çorbanın içine ekmek olarak doğradığınız şey... Zevk, durup beklediğiniz bir şey değildir, ayrılmaz sizden hiç. Uzaklardan geçen bir gemi, avucunuza düşüveren bir yağmur damlası, sıcak bir çay gibi içinize akan bir ses, bir hoyrat, bir nefes, bir uzun hava... Zevk aradığınızda ceplerinizden birinde bulduğunuz umuttur, coşkudur, heyecandır. Pazarı, tezgahı, borsası yoktur ama paha da biçilemez. Bir kuş olur öter dallarınızda, bir renk olur dolaşır içinizi, bir resim olur resmeder herkesten sakındığınız kırlarınızı, bahçelerinizi. Zevk bırakın kalıba dökmeyi, adını dahi koyamayacağınız bir şeydir, nasıl nabzınız atıyorsa atar öylece kalbinizde. Zevkiniz sizi adam gibi yaşatan şeydir, hayatınız, kelimelere dökmediğiniz şiirinizdir.

“Bir görüşte sevdiğimizi düşünürüz bazı şeyleri” dedi beyaz saçlı adam, “bilmeyiz aslında bir ömürdür ona bakmakta olduğumuzu!”

Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor
Ekonomi
Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor
Pandemi sürecindeki başarı, yatırımcıları Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’nin kapısının çalındığını aktaran Cumhurbaşkanı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, ‘’Uluslararası şirketler, pandemi sürecinde neler yapıldığına bakıyor. Bu Türkiye için kıymetli bir kriter’’ dedi. Yatırım kararı alınmış ve 2021’in sonuna kadar tamamlanması beklenen 52 tane uluslararası yatırım projesi takip ettiklerini belirten Dağlıoğlu, projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamın ise 10 bin 500 kişi olduğunu ifade etti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.