Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dostoyevski kulağa hoş geliyor
Teknoloji
Dostoyevski kulağa hoş geliyor
Sesli kitaplara olan ilgi pandemi döneminde daha da arttı. Suç ve Ceza, Çalıkuşu ve daha birçok klasik artık kulağımızda sadece bir ses. Evde, yolda, sporda yani her yerde dinlediğimiz sesli kitapların, yaklaşık 10 aylık süredeki pazar payı yüzde 1,10 seviyesine çıktı. Yayıncılık sektöründeki satışların yüzde 36’sı ise online gerçekleşti.
Yeni Şafak
Belleğin eksik parçalarını keşfe davet
Hayat
Belleğin eksik parçalarını keşfe davet
İzgi’nin kitapları için zaman yolcuları demek işten bile değil. Zaman ve mekânlar arası bir yolculuk yazdığı her satırda hissediliyor. Eserlerinde yazar adeta kendi kendisiyle de tartışıyor. Vatan kavramına hudut çizilemeyeceğini satırların hissettiren yazar Bosna’dan başladığı yolculuğuna coğrafyalar arası geçişlerle, belleğin eksik parçalarını tamamlamaya davet ediyor. Okuyucuya, Türkiye fikrini/idealini düşenmeye salık veriyor.
Yeni Şafak
İyi yayıncıdan iyi kitap beklenir
İyi yayıncıdan iyi kitap beklenir
Bana göre özellik ve öncelik arz eden yayınevlerimizi konuşmayı bugün de sürdüreceğim ama önce Ketebe tarafından İbnülemin Külliyatı’nın ilk kitabı olarak yayımlanan Son Hattatlar vesilesiyle gündeme gelen şu pahalı kitap meselesine değinmek istiyorum.Paris’te, Viyana’da, Londra’da, New York’ta kitap aramış biri olarak, iyi kitabın fiyatının her yerde yüksek olduğunu kendi tecrübemle biliyorum; roman, öykü vb. mebzul kitapların yine hemen her yerde bir pazar nesnesi olarak her keseye uygun fiyat...
Yayıncılığımızın üç feneri
Yayıncılığımızın üç feneri
Litera Yayıncılık, kurucusu Muhyittin Macit tarafından belirlenen yayın politikası ve kategorilerinde musır olarak kitap yayımını sürdürüyor.Nitelikleri itibariyle satış kaygısıyla hiç bağdaşmayan İslam düşünce ve felsefesine mahsus birinci el kaynakları kültür hayatımıza kazandıran Litera, kuşkusuz en iyi çıkışını Ekrem Demirli’nin tercüme ettiği Fütûhât-ı Mekkiyye ile yapmıştı. Türkçesi on sekiz cilt olan bu eseri aşacak yeni bir proje üretmemiş olsa da Litera, klasik ve modern felsefe, tasavv...
İHA’ların Türkiye yolculuğu yayınlandı
Ekonomi
İHA’ların Türkiye yolculuğu yayınlandı
Günümüzde başdöndürücü bir hızla ilerleyen sensör, mikro işlemci ve yazılım teknolojileri ile birlikte İnsansız Hava Araçları (İHA)’da geçtiğimiz 30-40 yılda son derece yüksek bir ivme ile gelişti.
Diğer
Dini yayıncılıkta düşüş masada
Hayat
Dini yayıncılıkta düşüş masada
Dini yayınlarda çıkan kitaplarda son yıllarda büyük düşüş var. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru “2013 de 53 milyonluk dini yayınlar sekmendi yaklaşık Türkiye’deki yayıncılığın yüzde 16’sına tekabül ederken 2019 yılına geldiğimizde bu rakam 36 milyona düşmüş ve Türkiye’deki toplam yayıncılığın içindeki payı da yüzde 8 olmuştur” dedi.
Yeni Şafak
Eksiği tamam eden hikâyeler
Hayat
Eksiği tamam eden hikâyeler
Eksile Eksile, Mustafa Başpınar’ın üçüncü hikâye kitabı. Başpınar, hikâyesini bireyin dünyasından hareketle kaleme alsa da en nihayetinde onu, cemiyetin ve yaşadığı coğrafyanın meseleleriyle bir arada kurgulamayı ilke ediniyor.
Yeni Şafak
Dönemeçteki yol haritası
Hayat
Dönemeçteki yol haritası
“Türkiye’yi Yarınlara Taşımak” adlı kitap, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un çeşitli zamanlarda yaptığı konuşmalardan oluşuyor. İz Yayıncılık’tan çıkan bu kitapta Kurtulmuş, farklı disiplinler yardımıyla savrulma içinde günümüz dünyasının bugünü ve geleceğine dair bakışlar sunuyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.