Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar!
Biz çoktan içindeyiz, artık uzaklaşan Batılılar!
Gün geçmiyor ki Batı'da ciddi bir haber dergisinin kapağında Türkiye'nin yüksek oranla defalarca seçilmiş liderini diktatör ilan etmek için olmadık çarpıtma argümanlar sıralanıp durmasın! Bunca kurgulanmış haberin Türkiye'nin gidişatını bu kadar sarsamadığı bir dönem daha önce olmamıştı.

Yeni Şafak
Balkan yazarları Edirne'de toplanıyor
Hayat
Balkan yazarları Edirne'de toplanıyor
Türkiye Yazarlar Sendikası, Kültür Bakanlığı ve Trakya Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Balkan Yazarları Buluşması", 31 Ağustos-3 Eylül günlerinde Edirne'de gerçekleştirilecek.
Yeni Şafak
Çocuklar ve gençler hikaye yazarak yarışacak
Hayat
Çocuklar ve gençler hikaye yazarak yarışacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. tarafından "4. Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması" ve "1. Genç Yazarlar Hikaye Yarışması" düzenlenecek. Yarışmada birinci seçilen öğrenciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye de 3 bin lira para ödülü verilecek.
AA
TYB yılın 2 yazarını Yeni Şafak'tan seçti
Hayat
TYB yılın 2 yazarını Yeni Şafak'tan seçti
Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 34 yıldır düzenli olarak tertiplenen “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” açıklandı.
Yeni Şafak
"8. Edebiyat Mevsimi" başladı
Hayat
"8. Edebiyat Mevsimi" başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği "8. Edebiyat Mevsimi" başladı. "Darbeler ve Edebiyat" temasıyla edebiyatseverlerle buluşan etkinliğin açılışı, TYB'nin İstanbul Şubesi olan Sultanahmet'teki Kızlarağası Medresesi'nde yapıldı.
AA
Yerli yazar mı yabancı yazar mı?
Hayat
Yerli yazar mı yabancı yazar mı?
Günümüze kadar gelen klasiklerin en temel özellikleri isabetli görüşleri, güzellikleri ve testten geçmiş, zamana dayanıklı, derinlikli yapılara sahip olmalarıdır. Bunların diğer bir özellikleri de sadece kendi kültür havzalarını, ait oldukları medeniyetleri değil, farklı medeniyet havzalarını da yüzyıllarca etkilemiş, kabul görmüş olmalarıdır.
Yeni Şafak
Teknoloji, zengin-fakir ayrımını ortadan kaldırıyor mu?
Teknoloji, zengin-fakir ayrımını ortadan kaldırıyor mu?
Hepimizin elinde bir akıllı cihaz, kâh yazıyor kâh konuşuyoruz. Akıllı cihaz tuşlarına basmak için işaret parmaklarımızı o kadar çok kullanıyoruz ki, beynimiz bu duruma şaşırıp kalmıştır. Muhtemelen yeni nesillerin beyinlerinde işaret parmağına daha büyük yer ayrılacaktır. Fotoğraf çekmek ve çektirmek, pek sıradan bir faaliyet haline geldi. En az olanımızın dahi, 20 yıl öncesinde hiçbir ünlünün albümünde görülemeyecek kadar fotoğrafımız var. Bizi uzaydan seyreden birisi, son yıllardaki halimizi tasvire kalksa “biyolojik uzuvları haricinde her birinin ellerinden bırakmadıkları sürekli ona baktıkları, arada kulaklarına götürüp konuştukları, her gördükleri şeyi kaydetmeye çalıştıkları bir aygıta sahipler” diye başlardı cümlesine...


Yeni Şafak
Düzen ve Müslüman
Düzen ve Müslüman
Üç yıl önceki bir yazımı güncelleyerek bir daha paylaşmak istiyorum:

İslam; mensuplarına, her durumda Müslümanca yaşama ve İslam'ı yayma (tebliğ, davet, eğitim) vazifesi veriyor. Müslümanca yaşamak ve Darülislam'da (İslam yurdunda) gelecek nesillerin de böyle yaşamaları için gerekli tedbirleri almak üzere en uygun düzen İslamî düzendir. Bu düzenin uygulandığı ülkede Müslüman olmayanlar ve Müslüman olup da uygulamada kusurları bulunanlar da yaşarlar, ancak kusurlar gizli, ibadetler ve güzel ahlak uygulaması açık olduğu için bu durum İslamlaşmaya zarar vermez. Azınlıkta olan gayr-i müslimlerin İslam'a uymayan hayatları ve uygulamaları da pek örnek alınmaz. Zararı görülürse devlet tedbirini alır.

Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.