Bilim Teknoloji Kurulu 5 stratejik alanda çalışma başlattı
Teknoloji
Bilim Teknoloji Kurulu 5 stratejik alanda çalışma başlattı
Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunun başlattığı çalışmayla; gıda arz güvenliği, biyogüvenlik, siber güvenlik ve iletişim altyapısı, tıbbı cihaz ile ilaç ve aşı alanlarında Türkiye'deki eksiklerin tespit edilmesi ve gerekli teknolojilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, "Hem mevcut salgın durumunun etkilerine hem de uzun vadede dünyada ortaya çıkabilecek yeni kriz senaryolarının bertaraf edilebilmesine odaklanıyoruz ve bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadeli politika önerileri geliştireceğiz" açıklamasında bulundu.
AA
Honda’dan motosiklet kullanıcılara yenilik
Teknoloji
Honda’dan motosiklet kullanıcılara yenilik
Honda, amiral gemisi olan Gold Wing modeline Android Auto entegrasyonunun ekleneceğini duyurdu. Honda Gold Wing modelinde artık Android akıllı telefon kullanıcıları da müzik, telefon görüşmeleri ve mesajlaşma gibi uygulama hizmetlerini kullanabilecek. Gold Wing modelinin Android uyumlu yazılımının ise Haziran 2020’nin ortalarında güncellenmesi planlanıyor.
IHA
Sosyal medya platformlarına salgın sonrası birçok yenilik geldi
Teknoloji
Sosyal medya platformlarına salgın sonrası birçok yenilik geldi
Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), pandemi döneminde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının yaptığı yenilikleri mercek altına aldı.
IHA
Cumhurbaşkanlığı'ndan depreme teknolojik çözümler
Teknoloji
Cumhurbaşkanlığı'ndan depreme teknolojik çözümler
Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, deprem teknolojileri ve koordinasyonu gündemiyle toplandı.
AA
Sınav hizmetlerine son teknoloji geldi
Gündem
Sınav hizmetlerine son teknoloji geldi
Milli Eğitim Bakanlığı, sınav hizmetlerinin kalitesini artırmak ve standardını yükseltmek için sınav evraklarının hazırlandığı ve basıldığı tesisi, büyük yatırımla son teknolojik imkanlarla donattı.
Yeni Şafak
En büyük yenilikçiler krizden doğuyor
Ekonomi
En büyük yenilikçiler krizden doğuyor
Uzun yıllar boyunca global markalarda önemli görevler üstlenen Genius Works Ceo'su Peter Fisk, ekonomik kriz dönemlerini ‘hayatta kalma ve gelişme zamanı’ diye nitelendiriyor. Bu dönemin aynı zamanda 'deneme ve yenilik yapma zamanı' olduğunu kaydeden Fisk, “En büyük yenilikçiler ekonomik krizden doğuyor” diyor. Fisk, firmalar için Türkiye dışındaki küresel fırsatları keşfetme ve aynı zamanda yerel pazarlardaki en iyi fırsatları araştırmanın önemli olduğunu vurguluyor.
Yeni Şafak
Sağlık ve eğitimde yenilikçi yatırım
Sağlık ve eğitimde yenilikçi yatırım

Hükümetler, sağlık, eğitim ve beceri eğitimi gibi vasıtalarla insan sermayesini geliştirme yerine daha çok yol, köprü ve havaalanları gibi fiziksel altyapıya yatırım yapma eğilimindeler. Yöneticilerin halka somut ve görünür icraat sunmaları düşüncesiyle bu politika tercihi cazip gelebilir. Fakat, uzun vadeli büyüme ve gelişmeyi sağlamanın en doğru yolu sağlıklı ve eğitimli bir nesil yetiştirmekten (beşeri sermaye yatırımı) geçmektedir.

Video: Sağlık ve eğitimde yenilikçi yatırım


Hızlı teknolojik gelişme sağlıklı ve eğitimli bir toplum inşa etmeyi daha kolaylaştırılmıştır. 4. Sanayi Devrimi olarak nitelendirilen son gelişmeler özellikle imalat sanayii gibi bazı sektörleri dönüştürmüş, ortaya çıkardığı yeni alanlar (robotik, 3D baskı v.s.) vasıtasıyla sağlık ve eğitim için de yeni yaklaşımlar getirmiştir.

Teknolojik gelişme hem eğitim hem de sağlık hizmetleri alanlarında maliyetleri düşürerek, erişimi yaygınlaştırarak ve kaliteyi artırarak ne derece etkili olabileceğini kanıtlamıştır.

Yeni teknolojiler sayesinde tıbbi uzman kıtlığı çekilen uzak yerlerde teletıp kullanılarak hastalara hizmet edildiği gibi, yine uzaktan eğitimle okullu olma imkânları genişletilmektedir.

Her gün, işin çoğunluğunun robotlar tarafından yapıldığı bir geleceğe doğru bizi iten yeni keşifler yapılmaktadır.

**

Gelişmiş ülke vatandaşlarının bir kısmı aktivitelerini, kalp atış hızlarını ve uyku kalitesini ölçen saat ve bilezik takmaya başlamıştır.

Fiziksel durumları hakkında daha fazla farkındalık oluşturularak, bu tür cihazlarla insanlar daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye teşvik edilmekte ve potansiyel kronik hastalık riski azaltılmakta, topluca bakıldığında dünya genelinde sağlık tedavi maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanmaktadır.

**

Yapay Zekâ (YZ) ve robot bilimi ile geliştirilen yenilikçi cihazlar sağlıkta doğru ve hızlı teşhis ile, tedavi için büyük potansiyel taşımaktadır.

Doktorların muayenehanelerinde saklanan geleneksel hasta kayıtları yerine “giyilebilir teknolojik ürünler” vasıtasıyla veriler toplanmakta ve analiz edilmektedir. Bu gelişme tıbbi iş gücü piyasalarındaki beceri eksikliklerini telafi etmeye yardımcı olurken, tanı koymayı da iyileştirmektedir.

Örneğin bir şirket, elektrokardiyografları okuyan ve doktorlar için sorunlu vakaları işaretleyen algoritmalar geliştirmiştir. Doktorların dakikalar içinde tedaviye başlamasını sağlayan bu yeni teknoloji, hastanelerin eğitimli kardiyolog eksikliğini de gidermektedir.

Büyük veri (big data) analitiği ve makine öğrenmesi ayrıca sağlık hizmetlerinin daha fazla kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Bu teknolojiler sayesinde, son yıllarda hızla yayılan diyabet ve kanser gibi hastalıkların tedavisine de yardımcı olmaktadır.

**

Bugün, otonom bir robotun devamlı sağlık personeli olabileceğine; hastanın nabzını alma, hayati belirtileri tarama, vaka notlarını okuma ve hatta ameliyat gerçekleştirmeye kadar bir takım görevleri yerine getirebileceğine inanılıyor.

Ancak, insani bakımın, şefkatin, empatinin ve hatta yumuşak insan dokunuşunun önemi asla unutulmamalı. Sağlık hizmetlerinin memnuniyetle karşılanabilmesi için, yeni teknolojilerin eski moda özenle, hassasiyetle harmanlaması gerekecek.

Yapay Zekânın, çok karmaşık algoritmaları gerektiren bu fonksiyonu sağlayabilmesi son derece zor. Sonuçta, ne kadar etkin teşhis araçları geliştirilse de bunun doktorların yerini alamayacağını söylemeliyiz.

Yani, ‘insan ilişkileri’ sağlık sektörü deneyiminin kilit bileşeni olmaya da devam edecektir.

**

Eğitim, insandaki bilgi havuzunu, Yapay Zeka ise insan zihninin nasıl çalıştığına dair daha doğru ve ayrıntılı bir resmi geliştirme aracıdır.

YZ’nın dijital, dinamik doğası dört duvarlı sınıf ortamında bulunamayan öğrencilerin katılımı için fırsatlar sunar.

Benzer şekilde, çevrimiçi öğrenmede yapay zeka kullanılarak özel ders araçları geliştirilmektedir.

Yaygın online yüksek öğretim platformları da, çalışanların işgücü piyasasının gerektirdiği yaşam boyu öğrenmeyi sürdürmeleri için önemli katkı sağlamaktadır.

**

Gelişmekte olan ekonomilerde kaliteli sağlık hizmetlerine ve eğitime erişimdeki açıkları kapatmak için hükümetlerin teknoloji şirketleriyle işbirliğine gitmeleri ve başarı hikâyeleri olan modellerden yararlanmaları önem taşımaktadır.

Ekonomik büyüme, sürdürülebilirlik ve insan refahı için yenilikçi teknolojilerin potansiyel faydaları son derece büyük. Bu nedenle, özellikle Türkiye gibi gelişen ülkelerde, potansiyel getirisi çok yüksek olan sağlık ve eğitim alanlarındaki teknolojik yatırımların riski alınmaya değer.

Almanya'daki Türk parti liderine tehdit mektubu
Dünya
Almanya'daki Türk parti liderine tehdit mektubu

BIG Partisi Genel Başkanı Yıldız, "Evime boş yazıcı kovanları geldi. İçinde Kabe resmi ve af edersiniz üzerine bir pislik konulmuş. Bir de mektup geldi ve içeriğinde 'artık haddinizi aşıyorsunuz, bu ülkede Almanlar söz sahibidir ve haddinizi bilmezseniz biz yapacağımızı biliriz' yazıyordu" ifadesini kullandı. Seçim turunda olduğunu belirten Yıldız, pazartesi günü konuyu polise intikal ettireceğini söyledi.

AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.