Bozcaada doldu, turizmciler uyardı: Rezervasyonsuz yola çıkmayın
Koronavirüs
Bozcaada doldu, turizmciler uyardı: Rezervasyonsuz yola çıkmayın
Çanakkale'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada ilçesi koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinden sonra turist akınına uğruyor. Son olarak dört günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor. Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Erkan Yavuz, "Adamızda şu anda 4 bin 300 resmi konaklama kapasitemiz var. Yüzde 95'i doldu. Tatilcilerimizinden ricamız feribot, konaklama ve restoranlarda sıkıntı çekmemeleri için Bozcaada'ya gelmeden rezervasyon yaptırmalarıdır" uyarısında bulundu.
DHA
New York'ta iş yerleri boşaldı: Ofise dönen çalışan sayısı yüzde 10'un altında
Dünya
New York'ta iş yerleri boşaldı: Ofise dönen çalışan sayısı yüzde 10'un altında
Wall Street Journal gazetesince yapılan araştırmada, Kovid-19 salgını nedeniyle büyük firmaların yöneticilerinin risk almak istemediği, ofis ortamından çok toplu taşımada virüs kapma riskinden çekinildiği ortaya çıktı.
AA
Alibeyköy barajında alarm: Doluluk oranında endişelendiren düşüş
Gündem
Alibeyköy barajında alarm: Doluluk oranında endişelendiren düşüş
İstanbul'da barajların doluluk oranları geçtiğimiz yıl temmuz ayında yüzde 69,74 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 58,52'ye düştü. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan en önemli barajlarından Alibeyköy Barajı'nda doluluk oranı ise 27 Temmuz 2019'da yüzde 64,59 iken bu oran bu yıl yüzde 21,97'ye kadar geriledi. Alibeyköy Barajı havadan görüntülenirken etrafında toplanan çöp yığınları dikkat çekti.
IHA
Trump'tan kritik karar: Suç oranı yüksek kentlere daha fazla federal güvenlik gücü gönderilecek
Dünya
Trump'tan kritik karar: Suç oranı yüksek kentlere daha fazla federal güvenlik gücü gönderilecek
ABD Başkanı Trump, Chicago başta olmak üzere ülkede suç oranı yüksek olan kentlere daha fazla federal güvenlik gücü gönderileceğini duyurdu. Trump, söz konusu olayların ardından ülkenin büyük şehirlerindeki silahlı saldırı, cinayet ve şiddet olaylarının arttığını vurgulayarak, "Bu akan kan artık durmalı, duracak da." ifadesini kullandı.
AA
FBI'yı alarma geçiren çocuk istismarı teorisi: PizzaGate nedir?
Dünya
FBI'yı alarma geçiren çocuk istismarı teorisi: PizzaGate nedir?
ABD'de 4 yıl önce gerçekleşen başkanlık seçimlerine damgasını vuran PizzaGate teorisi yeniden gündemde.. Washington'daki bir pizza restoranının çocuk istismarcısı şebeke tarafından yöneltildiğini ve bu şebekenin Obama ve Clinton gibi isimlerle bağlantılı olduğunu öne süren söz konusu teori, yönünü bu kez ünlü sanatçılara çevirmiş durumda. Peki, PizzaGate teorisi nedir ve neden FBI için terör tehdidi ile eşdeğer duruma geldi? 'Neler Oluyor'da anlattık:
Yeni Şafak
İstanbul için kritik uyarı: Barajlarda su azaldı, ağustos ve eylüle dikkat
Gündem
İstanbul için kritik uyarı: Barajlarda su azaldı, ağustos ve eylüle dikkat
İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 64 seviyelerine düştü. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 85 seviyesinde dolu olan barajlardaki bu düşüş uzmanları tedirgin ediyor. Prof. Dr. Meriç Albay, “Eğer gerçekten biraz daha yağış almazsak, Ağustos-Eylül gibi sıkıntı yaşarız. Ama dikkat edersek belki bu sıkıntıyı bertaraf edebiliriz" dedi.
DHA
Zamanın durduğu o anda
Zamanın durduğu o anda

Maraş’taydım. Maraş’ta olmanın da tıpkı memleketin diğer şehirlerinde olmaya benzer bir kekre tadı var. O kekrelik şu: Türkiye’de hangi şehre hangi yönünden girerseniz girin sizi “üst üste dizilmiş kibrit kutuları”na benzeyen konutlar karşılıyor. Sanki ortaklaşa bir “çılgınlık paydası”nda, bir “sıkışmışlık paydası”nda buluşulmuş gibi.

İnsanın insan olmaklığına yakışmayan şehirlere dönüştürmüşüz şehirlerimizi seneler içerisinde. Üstelik bunu sadece biz değil, dünyanın neredeyse tamamı yapmış. Sosyal hayatı, toplumsallaşmayı “evden dışarı”ya doğru değil, “dışarıdan dışarıya” doğru yapmaya başladığımızdan beri bu böyle.

Yine de Maraş gibi “kurulduğundan beri fıtrata uygun şehirler”de çeperden merkeze doğru ilerlediğinizde, tabiri caizse eti ve kemiği geçip kalbe doğru yol aldığınızda bir duygu çepeçevre yakalıyor sizi. O duygunun tam adının “insana uygunluk duygusu” olduğunu söylemeye hacet yok sanırım.

Dikkat isterim: İnsanın uyumluluk değil, insana uygunluk!

İnsan -olmaz olası doğası gereği- her duruma, her şarta, her mekâna uyum sağlayan bir yaratık. Ne ki mesele bu değil. Mesele, insana uygunluktur. İnsanın fıtratına, yaratılışta kendisine yüklenen “asalet”e uygunluk…

Bin yıllar boyunca insan, medeniyet yahut inanç ayırmadan söyleyelim, kendisine uygun, yaratılışına uygun şehirler inşa etmeyi başarmış. Ne var ki artık şehir dediğimizde aklımıza gelen “kendisine uyum sağlamak zorunda kaldığımız yaşama alanı”dır, başkası değil.

Tüm bunları, çaya tarhananın, dondurmanın ve muhabbetin eşlik ettiği bir Maraş konağının avlusunda düşündüm.

Taştan ve ağaçtandı konak. Kapısını kapattığınızda sizi yetersizlik hissiyle, daha da kötüsü yersizlik duygusuyla dolduran kibrit kutusu bir konut değildi. Kapısını kapattığınızda sizi “yerlilik” ve “yeterlilik” duygusuyla donatan bir evdi.

Yine dikkat isterim: Buradaki yerlilik, çiğnenmekten lezzeti geçmiş ve artık sadece çenenizi yoran bir sakız manasında, yani “yerli ve milli” manasında kullanılmamıştır. Buradaki yerlilik “yerli yerindelik”, “oturmuşluk”, “köklülük” manasınadır.

Taştan ve ağaçtandı konak. Bahçesinde patlamak üzere olan bir gül ağacı, meyve vermek üzere olan bir dut ve başka ağaçlar olan bir konak. “Çocuklar evlenince şurada otururlar” diye yapılmış bir müştemilatı, “şuraya sebze ekeriz” diye ayrılmış küçük bir bahçesi, “sıcaklarda şurada uyuruz” diye yapılmış bir damı vardı.

Her şeyi, ölçüleri, malzemesi, yerleşimi “insana uygun” olarak düşünülmüştü.

İnsan burada “sözü demlemekten” gayrısına akıl erdiremeyen bir varlığa dönüşmesin ne yapsın?

“Maraş’ta söz niçin öndedir, şiir niye başattır?” diye sorulursa cevabım bellidir: “O köklülük duygusu, o yerleşiklik, o yerlilik, o kendine yetebilen dünya tasavvuru söz doğurur, şiir doğurur.”

Sözün mekânla ilişkisinin kaçınılmaz sonucu budur bana kalırsa.

“Zamanın durduğu o anda” sözü yormadan, usulca çoğaltmak, “yerli”nin işidir, “yersiz”in değil.

İşsizlik rakamları açıklandı: Mart ayında düşüş var
Ekonomi
İşsizlik rakamları açıklandı: Mart ayında düşüş var
Koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide zor günler geçirilirken, içeride ise gözlerin çevrildiği kritik veri olan işsizlik rakamları bugün TÜİK tarafından açıklandı. Salgın sürecinde alınan tedbirler ve verilen desteklerle işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalışla yüzde 13,2 oldu.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.