Türkiye en fazla yabancıya ev sahipliği yapan ülke
Gündem
Türkiye en fazla yabancıya ev sahipliği yapan ülke
Yeryüzü Doktorları Derneği, dünyada evlerini terk etmek zorunda kalan insan sayısının 79,5 milyona ulaştığını ve Türkiye'nin en fazla yabancıya ev sahipliği yapma liderliğini bu sene de koruduğunu bildirdi.
AA
Doğal akış bozulunca
Doğal akış bozulunca

Düzen doğal akışı içinde kaldıkça hayatta kalabilmek için ne denli çaba gösterdiğimizin farkına varmayabiliyoruz.

Doğal akış değiştiğinde veya doğal akış bir evreden bir başka evreye geçtiğinde canlıların hayatta kalabilmek için nasıl bir çaba içine düştüğü daha berrak görülüyor.

İster yazdan kışa, ister kıştan yaza veya bahara doğru bir değişim sürecinden geçilsin, her bir canlı hayatta kalabilmek için yeni koşullara uyum sağlayabilme adına kendi değişikliğini gerçekleştiriyor…

Yazdan kışa geçiş sürecinde giyim kuşamını açık renklerden koyu renklere, hafif giysilerden ağır ve kalın giysilere doğru dış görünüşünü değiştiriyor.

Yazlık yiyecekler tükendiğinden yavaş yavaş kış yiyeceklerine, kalorisi daha yoğun olanlara doğru bir eğilim kendini gösteriyor…

Çevre hayatı da ona göre değişime uğruyor. Açık havada gezip tozma yerine, yavaş yavaş kapalı mekânların korunaklı sıcaklığına doğru bir çekilme başlıyor…

Yazdan kışa veya kıştan yaza… Aynı değişim süreci her defasında yeniden yaşanıyor…

Doğanın anaç seciyesi, üstünde yaşayan canlıları hiçbir zaman apansız yakalamıyor. Onlara bir hazırlık fırsatı veriyor. Kıştan yaza birdenbire geçilmiyor. Arada, bir ilkbahar süreci var. Keza yazdan kışa apansız geçilmiyor, arada sonbaharın alıştırma süreci yaşanıyor…

Bu değişim salt insan için kurulmuş değil, tüm canlılar için doğa şefkatli anaç kucağını açıyor…

Kimi canlılar kış uykusuna hazırlanıyor… Onlar için kışın soğuk ortamında beslenmek zor… Organizmaları ona göre biçim almış…

Doğanın düzeni bozulduğunda, üzerinde yaşayan tüm canlıların da düzeni değişiyor. Her canlı daha önce yapmadığı, yapma ihtiyacı duymadığı yeni davranış kalıplarını benimsemeye doğru meylediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Uludağ’da koronavirüs sonrası çıkış yasağı gelince, aç kalan ayıların yiyecek bulmak için şehre indiği medyaya intikal etmişti.

Bu durum tekil bir olay değil.

Şiddetli kışlarda kendi doğal ortamlarında yiyecek bulamayan kurtların köylere indiği az görülen olaylardan değil.

Keza karlı havalarda kendine ait ortamlarda yiyecek bulamayan kuşların karayollarına indikleri vakidir. Kuşlar otomobillerden atılan yiyecek kırıntılarına saldırırken bir kısmı da kazalarda telef oluyor.

Yeryüzünde bu durumdan ders alması gereken tek varlık varsa o da insandır.

Ama insan bundan ders alıyor mu?

İnsanın her türlü canlının genetiği ile oynayarak kendi heva ve hevesi için kokteyl yaratıklar icat etmeye çalıştığına bakılırsa, ders almayı geçtik, durumu istismar noktasına kadar götürdüğü ortada…

Tabii ki doğa da boş durmuyor, o da insana gereken cevabı kendi içinde geçirdiği değişimle veriyor. Doğaya ana bacı değil de fahişe muamelesi müstahak sayıldıkça insanla doğa arasındaki savaşım bu kısır döngüde hem insanın hem doğanın aleyhine devam edecek gibi duruyor…

Son söz:

İnsan aklını başına devşirmedikçe doğa öcünü almakta gecikmez…

Dünyada açlık krizi alarm veriyor: 821 milyon insan her gece aç yatıyor
Hayat
Dünyada açlık krizi alarm veriyor: 821 milyon insan her gece aç yatıyor
Yeryüzünde yaşanan krizlerden dolayı milyonlarca insan açlık sıkıntısı yaşıyor. Yeryüzü Doktorları yaşanan bu açlık krizine rakamlarla dikkat çekiyor. Birleşmiş Millet Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2019 yılı raporuna göre; 821 milyon insan her gece aç yatıyor.
Yeni Şafak
En tehlikeli virüs açlık: Her gün 8220 çocuk açlıktan ölüyor
Ramazan
En tehlikeli virüs açlık: Her gün 8220 çocuk açlıktan ölüyor
Dünya Kovid-19’un neden olduğu ölümlere kilitlenmişken Yeryüzü Doktorları en tehlikeli virüsün hala “açlık” olduğuna dikkat çekerek yardım kampanyası başlattı. Kampanyanın sloganı, “Peki, ya her gün açlıktan hayatını kaybeden 8220 çocuk?”
Yeni Şafak
Hastalara yardım seti: Yeryüzü Doktarları hastalar için harekete geçti
Dünya
Hastalara yardım seti: Yeryüzü Doktarları hastalar için harekete geçti
Yeryüzü Doktorları, Kovid-19 tedavisi görenlere karantina seti dağıttı. Vaka sayılarında her geçen gün artış yaşanırken, salgın sebebiyle hasta olduğu tespit edilen kişiler, hazırlık yapma fırsatı dahi bulamadan hastanelerde hızla karantina altına alındı.
Yeni Şafak
Nefes borusunda darlık olan 17 yaşındaki genç kız ilk kez yemek yedi: Köfteyi çok seviyorum
Hayat
Nefes borusunda darlık olan 17 yaşındaki genç kız ilk kez yemek yedi: Köfteyi çok seviyorum
Yemek borusunda darlık ile dünyaya gelen Arnavutluk vatandaşı 17 yaşındaki Rudina Gioka, hayatı boyunca hiç katı gıda yiyemedi. Yemek borusundaki 2 milimetrelik açıklıktan, sadece sıvı gıdalarla beslenerek hayatta kalmayı başaran genç kız, Türkiye'de gerçekleştirilen genişletme operasyonları sonrası hayatında ilk kez katı yiyecek yedi. Köftenin tadına bakan Gioka, "Ameliyattan sonra ilk yediğim yemeklerden birisi de köfte oldu, çünkü köfteyi çok seviyorum" dedi.
DHA
Katarakt ile mücadeleye devam
Hayat
Katarakt ile mücadeleye devam
13 yıldır göz sağlığına yönelik projeler gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları, “Görecek Güzel Günler Var, Yardım Edin Görsünler” kampanyası ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. Kampanya kapsamında, bir gözün açılması için gerekli bağış bedeli 500 TL olarak duyuruldu.
Yeni Şafak
Mekana uygun sergi: Yeryüzü Doktorları’ndan 'Karanlıkta Diyalog'
Hayat
Mekana uygun sergi: Yeryüzü Doktorları’ndan 'Karanlıkta Diyalog'
Uzun yıllardır göz sağlığına yönelik çalışmalarını sürdürmekte olan Yeryüzü Doktorları, “Karanlıkta Diyalog” müzesinde açtığı sergi ile ziyaretçilere farklı bir perspektif sunuyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinden görme problemlerine ve Yeryüzü Doktorları’nın çalışmalarına dair karelerin yer alacağı sergi, Gayrettepe metro istasyonunda yer alan Karanlıkta Diyalog müzesinde 30 Eylül 7 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.