Öğrencilerin dikkatine: 2020 YKS kılavuzunu güncelledi
Gündem
Öğrencilerin dikkatine: 2020 YKS kılavuzunu güncelledi
ÖSYM'den YKS'ye girecek adaylar için son dakika açıklaması yapıldı. ÖSYM'nin yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunun güncellendiği bildirildi.
Diğer
YKS ve LGS’de gençlerin işini kolaylaştırın lütfen
YKS ve LGS’de gençlerin işini kolaylaştırın lütfen

Olağanüstü zamanlar yaşıyoruz. Hayatımızdaki her şey pandemiden etkileniyor. Hiçbir planımız veya rutinimizi yürütemiyoruz. Her gün yeni kararlar almak zorunda kalıyoruz. İşte bu alanlardan birisi de Türkiye’nin LGS dediğimiz lise giriş sınavı ve YKS dediğimiz üniversite giriş sınavları. Bu sınavlardan ikisi de bu süreçten çok etkilendi. Gençler sınavın yarattığı kaygı bir yana pandeminin yarattığı olumsuz psikoloji ve bunlara ek sınav takvimlerinin değişmesiyle de bu durumda çok olumsuz etkilendiler. Hepsinin psikolojisi gerçekten kötü durumda ve aileler onları motive etmekte çok zorlanıyorlar. Bu dönemde her alanda olduğu gibi bu alanda da umarım az olur ama olumsuz etkilenenler olacaktır.

Ben bu olumsuzlukları azaltmak amacıyla hem LGS’yi yapan MEB’e hem de YKS için ÖSYM ve YÖK’e bazı kolaylaştırıcı önerilerde bulunmak istiyorum. Önce LGS diyelim; 1,8 milyon genç sınavla öğrenci alan okulları istemiyor. Gelin önce adrese dayalı yerleştirme yapın, özel okul kayıtlarını aldırın, yabancı okul kayıtlarını açın. Buralara kaydolan öğrencilerin %80’i LGS’ye girmeyecektir. Bu durumda sınava giren 1,8 milyon değil en fazla 500 bin kişi olacaktır. İkincisi öğrencilere 9.sınıfın sonunda yatay geçiş şansı vererek bu yıl sınavla öğrenci alan okullar için sınava katılımı azaltın. Hatta daha ileri gidip öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği taş çatlasa 200 okul için bu yıl yerleştirme yapmayarak öğrencileri ortak müfredat olan 9.sınıfın sonunda bu okullara geçirerek bu LGS’ye katılımı azaltarak hem çocukların bu dönemi daha rahat geçirmesini hem de sınavda oluşacak olumsuzlukları azaltabilirsiniz.

YKS’ye gelince; oradan YÖK bir iki adım atarak öğrencilere sınav konusunda yardımcı olmaya çalıştı. Ama asıl sorun sınavdan daha çok sonrasındaki tercih dönemi olacaktır. Bu konuda bu yıla özgü yapılabilecek birçok adım var. Bunlar; öncelikle Tıp ve Hukuk başta olmak üzere konulan başarı sırası barajı bu yıl kesinlikle ya iyileştirilmeli ya da bu yıla özgü uygulanmamalıdır. Böylece adaylar ciddi oranda rahatlayacaklardır. İkincisi adım; öğrencilerin üniversite tercih dönemi pandemi dolayısıyla en az 3 hafta olmalıdır. Gençler rahat bilgi alabilmeli, iletişim kurabilmelidir. Üniversiteler ekim ayında açılıp öğrencilerin ağustos ayı boyunca tercih ve tanıtım çalışmalarına katılımı sağlanmalıdır. Bu durum hem üniversiteler hem de öğrencilerde rahatlama yaratacaktır. Üçüncü önerim; 12.sınıfın tamamının OBP’den çıkarılmasıdır. Öğrencilerin 2.dönem not alamaması ve ilk dönem genelde derslere yeterince yüklenememeleri sebebiyle notları onları yansıtmıyor. Bu sebeple bu yıl OBP hesaplanırken 12.sınıf tamamen değerlendirme dışı bırakılmalı diye düşünüyorum. Bu yıl yerleştirme yapılırken özel yetenek bölümlerinin öncesinde koşullu öğrenci kabul etmesi sağlanarak sınav puanı gerekliliğini sonradan şart kabul ederek temmuz ve ağustosta özel yetenek sınavları yapılabilmelidir.

Bunların yazmamın tek sebebi her zaman olduğu gibi gençlerin işini kolaylaştırmak onlara yardımcı olmaktır. Birilerinin sınav tarihi üzerinden gençleri yormasını ve onlar üzerinden gündem yaratmasını hiç doğru bulmuyorum. Onlara yardımcı olmanın yolu onların işini kolaylaştırmak diye düşünüyorum. Eminim hem MEB hem de YÖK yazdıklarımı öğrenci sesi olarak görüp onlara bu konularda el uzatmaktan keyif alacaktır.

Ama sonuç olarak şunu da söyleyeyim bu sistem doğru mu derseniz; ben bu yaşlarda bu sınavların ve yerleştirme sisteminin eğitime vurulmuş en büyük darbe olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple Türkiye sınavla ve onun sonuçları ile eğitimde verim sağlayacağı inancından vazgeçmelidir.

Kalan süreyi iyi değerlendirin: Konu tekrarları ve denemeler ile tam gaz çalışmaya devam
Gündem
Kalan süreyi iyi değerlendirin: Konu tekrarları ve denemeler ile tam gaz çalışmaya devam
4 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) konularında da birçok yeni karar kamuoyu ile paylaşıldı. Uğur Okulları Sınavlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, yeni düzenlemeleri değerlendirdi.
Yeni Şafak
ÖSYM Başkanı açıkladı: YKS ve askeri öğrenci sınavında adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak
Gündem
ÖSYM Başkanı açıkladı: YKS ve askeri öğrenci sınavında adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak
ÖSYM Başkanı Aygün, "YKS ve askeri öğrenci sınavında adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar dezenfektan ve kolonya getirebilecek" dedi. Aygün, "Sınav salonlarında oturma düzenleri, sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacak" ifadelerini kullandı.
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS ile ilgili gençlere seslendi: Müfredattaki önemli bir kısımdan muaf olacaksınız
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan YKS ile ilgili gençlere seslendi: Müfredattaki önemli bir kısımdan muaf olacaksınız
Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) YKS ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından bir açıklama da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. YKS'nin ilk açıklandığı tarihten bir hafta sonrasına ertelendiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sınavda müfredattaki önemli bir kısımdan muaf olacaksınız. Ayrıca sınav süresini de artırdık. Bunun yanında barajı 10 puan düşürerek 170'e çektik. Bu yılki maraton inşallah çok daha rahat geçecek" ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: YKS, 27-28 Haziran LGS, 20 Haziran tarihinde yapılacaktır
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: YKS, 27-28 Haziran LGS, 20 Haziran tarihinde yapılacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan, ''Eğitimde attığımız adımları da Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda belirledik. Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran'da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran'da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran'da yapılacak.Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecekler'' dedi.
AA
Uzaktan eğitim sorunu ve sınavlar
Uzaktan eğitim sorunu ve sınavlar

Hepimiz evdeyiz, sanırım bir süre daha bu durum devam edecek. Ama sonunda bitecek ve biz normal yaşantımıza devam edeceğiz. Bu durumdan yaşamımızın her alanı, duygularımız, sosyal yaşantımız, ekonomimiz kısacası her şeyimiz etkileniyor. Doğal olarak eğitimde etkileniyor. Okullar kapalı, üniversitelerin en azından temmuz ayına kadar açılmayacağı belli. İlköğretim ve liselerde sanırım Eylül ayına kadar eğitime başlayamaz görünüyor. Aslında kapalı demek biraz yanlış oldu çünkü sayıları az da olsa bazı okullar bütün eğitim programlarını online ortamda aynen devam ettiriyorlar. Üstelik eskiden derse katılım daha az iken şimdi dijital mecralar öğrencilerin daha hoşuna gitti de diyebiliriz. Ama tabi ki taş yerinde ağırdır ve umut ediyoruz bu durum çok uzun sürmez.

Konuşmamız gereken derslerin yapılıp yapılamamasından daha çok bu durumda oluşan ciddi eşitsizlik ve erişim problemini nasıl çözeceğiz? Online eğitim yüz yüze eğitimden daha az maliyetli ve daha kolay ulaşılabilir olduğu halde nedense bu konuda hem hazırlık eksikliği hem de öğretmenlerin teknolojiye olan uzaklığı bazı çocuklarımızı eğitimden yoksun bırakıyor. Bunu çözmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın ellerinde bir telefon veya bilgisayar olması yeterli iken online eğitim yapamamak bence çok düşündürücüdür.

Ben bütün özel kamu eğitim kurumlarına seslenmek istiyorum. Şapkanızı önünüze koyun ve düşünün; Çağımız dijital çağ, size her türlü teknolojik olanağı sunarken neden bu alanda hazırlık yapmadınız. Bu kadar olanak varken 10 yaşındaki çocuklar birbirleriyle internetten ders yapabiliyorken siz kurum olarak neden altyapınızı kurup yapamadınız. Ülkemizde bu dönemde eğitim kurumları arasında uçurumlar var. Üniversitelerin 77 tanesinde uzaktan eğitim birimi bile yok iken 4 üniversite neredeyse bütün derslerini online senkron yapabiliyor (Sabancı, Bahçeşehir, MEF, ODTÜ), yine MEB günde iki dersi TV’den verirken canlı ders yapamazken, bazı okul gurupları (Bahçeşehir Koleji, Kabataş Lisesi, Küçük Prens, Sembol okulları, Uğur vb.) derslerini canlı ve tam programlı yapabiliyor. Neden diye sormak lazım. Ama bunu bir kenara bırakıp gençlerin sınav derdini konuşalım.

Önümüzdeki dönemde 1.8 milyon genç için LGS ve 2.7 milyon genç için ise YKS var. Bana yağmur gibi sorular geliyor. En çok sorulan soruların başında; sınavlar yapılabilecek mi? sorusu var. Baştan söyleyeyim YKS’nin yapılabilirliğini ben yüzde yüze yakın görüyorum. Ama LGS’nin yapılabileceğini sanmıyorum onun yerine mutlaka liselere girişte farklı bir yöntem düşünmemiz gerekiyor. LGS’yi sonraki haftalarda yazacağım.

Gençlerin sorduğu ikinci soru; bu yeni durumda avantajlı mıyız yoksa dezavantajlı mıyız? sorusu. Ben bu soruyu onlara da soruyorum. Genelde olumsuz bakıyorlar ama ben her sorunun beraberinde fırsat doğurduğunu düşünen birisiyim. Şimdi düşünün eğer bu virüs sebebiyle evlere kapanmasaydık, bütün sınava girecek öğrenciler rapor alıp evde ders çalışacaktı. Okulda ders sınavları olacaktı. Şimdi herkes evde otomatik 4 ay raporlu, 20 yaş altının sokağa çıkma yasağı var. Üstelik okul, ders sıkıntısı da yok. Bir de lise son sınıfın bu döneminden soru yok. Bence herkes eşit ve yarış baştan yeniden başladı. Gençlere düşen; bütün gündelik tartışmalardan uzaklaşıp derslerine odaklanmaları ve bu süreci avantaja dönüştürmeleridir. Ayrıca unutmayın ki takıldığınız her konuda hem konu anlatımı hem soru çözümü binlerce kaynak internette mevcut. Yakınmayı bırakıp dersinize odaklanın bence. Ben bu yılın sizin için büyük avantajlar sağlayacağını düşünüyorum. Sadece dersinizi yapın, çalışın ve odaklanın.

Eğitimciler: YKS'nin ertelenmesi öğrenciler için fırsat olabilir
Gündem
Eğitimciler: YKS'nin ertelenmesi öğrenciler için fırsat olabilir
Eğitim uzmanları, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 25-26 Temmuz'a ertelenmesini, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin daha fazla çalışması, telafi dersleri ve tekrarların yapılması açısından 'fırsat' olarak değerlendiriyor.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.