Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Müslümanların okullarını "ayrılıkçılıkla" suçlayan Fransa'nın yurt dışında 539 okulu bulunuyor
Dünya
Müslümanların okullarını "ayrılıkçılıkla" suçlayan Fransa'nın yurt dışında 539 okulu bulunuyor
Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullar, "ayrılıkçılık" ve yabancı ülkelerle bağlantılı olmakla" suçlanırken dünyada 539 Fransız okulu bulunuyor. Fransa yönetimi, yabancı okullara "Cumhuriyet değerlerinin" korunması adı altında kendi müfredatlarını uygulamayı yasaklarken yurt dışındaki Fransız okullarında ise kendi milli müfredatlarını takip ediyor.
AA
Yurtdışı Türk inşaat şirketleri inşaat iş ilanları
Yurtdışı Türk inşaat şirketleri inşaat iş ilanları
Sürekli olarak globalleşen ve her geçen gün birbirine daha da kenetlenen dünyada insanlar daha iyi ve farklı iş imkanları için, yurtdışı iş ve yurtdışı çalışma konusunda adımlar atıyor, yurtdışı iş olanaklarını değerlendirmek istiyorlar.
Diğer
ABD'de 60 yaşındaki kadın "Diriliş Ertuğrul" dizisinden etkilenerek Müslüman oldu: Bu dizi gözümü açtı
Dünya
ABD'de 60 yaşındaki kadın "Diriliş Ertuğrul" dizisinden etkilenerek Müslüman oldu: Bu dizi gözümü açtı
Wisconsin eyaletinin küçük bir kasabasında yaşayan Amerikalı Hatice:- "Allah, İslam, barış, adalet ve mazlumlara yardım hakkında duyduklarım çok ilgimi çekti ve beni diziye bağladı"- "İbn-i Arabi, dizideki en favori karakterim olmuştu. Onun söylediği sözler, beni çok düşündürüyor, bazen gözlerimin dolmasına neden oluyordu"- "Tarihe olan merakım beni diziye bağladı. İyi ki seyretmişim, bu dizi benim gözümü açtı ve İslam'ı tanıdım"- "Türkiye'ye taşınmayı bile düşündüm. Eğer salgın biterse haziranda bir ziyaret planlıyorum. Bu ihtimali düşünmek bile gözlerimi yaşartıyor"
AA
Yurt dışından ilk umre kafilesi 8 ay aradan sonra Suudi Arabistan'a ulaştı
Koronavirüs
Yurt dışından ilk umre kafilesi 8 ay aradan sonra Suudi Arabistan'a ulaştı
Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaklaşık 8 ay önce askıya alınan umre ziyaretlerine izin verilmesinin ardından yurt dışından ilk umre kafilesinin ülkeye ulaştığını duyurdu.
AA
Üniversiteyi kazanan ve okuyan gençlerin öncüleri-2
Üniversiteyi kazanan ve okuyan gençlerin öncüleri-2

Burçin Mutlu Pakdil; Lisans Bilkent. 2018’de dünyanın en başarılı on genci arasına girdi. Keşfettiği galaksiye ismi verildi. 2020’de TED Senior Fellow oldu. Şu an Chicago Üni’de aykırı galaksileri çalışan bir astrofizikçidir.

Mesut Erzurumluoğlu; Leicester Üni. genetik mezunu. 2 yıldır Cambridge Üni’de uzman olarak diyabet ve obezite gibi metabolik hastalıkların genetik sebeplerini araştırıyor.

Dilara Kılıçarslan; Lisans Hacettepe Üniversitesi Biyoloji. Şu an Güney Kore Inha University Biyoloji Mühendisliği’nde Artificial Cell Membranes ve Reaktif Oksijen Türleri üzerine çalışıyor.

Zeynep Ersoy; Lisans ve yüksek lisansı ODTÜ Biyoloji’de yaptı. Şu an Portekiz’de, Evora Üniversitesi Biyoçeşitlilik Kürsüsü’nde iklim krizininin tatlı sulardaki biyoçeşitliliğe etkisini çalışıyor.

Dr. Oktay Arslan; Lisans İTÜ’de Kontrol, Bilgisayar Müh.(çap). Daha önce NASA JPL ve Tesla’da, şu an Airbus SV’de çalışan yapay zeka/robotik araştırma mühendisi.

İpek Selcen; Lisansını İTÜ’de Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde tamamladı. Şu anda ABD’de CUNY’de Biyokimya bölümünde doktorasını yapıyor. Epigenetik, yaşlanma ve nörobilim üzerine çalışıyor.

Pınar Ustaoğlu; Lisans Ankara Üni Biyoloji, Imperial College London’da doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Şu an Birmingham Üni’de RNA mekanizmalarını araştırıyor

Didem Civancık Uslu; Lisans ve yüksek lisansı ODTÜ Çevre Mühendisliği.

Şu an Belçika’da Ghent University’de farklı sanayiler ile karbon ayak izi ve yaşamsal döngü analizi çalışmaları yapıyor.

Dr. Gökhan Çıldır; İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu.

ABD, Almanya, İsveç, Singapur ve Avustralya’da uluslararası ödüller kazandı. Şu an Avustralya’da immünoloji alanında çalışmalarına devam ediyor.

Dr. Nalan Yurtsever; Ankara Üni Tıp Fakültesi mezunu. University of Virginia ve Cleveland Clinic’te laboratuvar araştırmalarında yer aldı.

Şu an New York’ta Northwell Health’te patoloji asistanlığının yanısıra orak hücreli anemi hastaları ve kan nakli üzerine çalışmalar yapıyor.

Şeyda Eruyar; Uzman Psikolog Dr. Akademisyen. İst. Üni Psikoloji Bölümü mezunu. Travma ve ruh sağlığı alanında uluslararası çalışmaları olup, şu an NEÜ Psikoloji Bölüm Başkanı ve Leicester Üni. onursal üyesidir

Berna Özdem; İnönü Üni. Moleküler biyoloji ve genetik İngilizce bölümü mezunu. Fransa IGBMC’de kanser, master aşamasında İngiltere Newcastle Üni’de prostat kanseri tedavisi üzerine çalıştı. Şu an meme kanseri üzerine yeni potansiyel ilaç olabilecek bir bileşik üzerinde çalışıyor.

Ezgi Sarı; Lisansı İst. Üni. Biyoloji. Stanford’ta akciğer kök hücreleri üzerine çalıştı. Şu an Northwell Health’de pulmoner fibroz üzerine araştırmalara devam ediyor

Ümmü Güven; Lisansı Ege Üni. Biyoloji, doktorasını Ege Üni ve University of Texas Md Anderson Kanser Merkezi’nde tamamladı.

Şu an İtalya’da, Milano Üniversitesi’nde meme kanseri kök hücreleri, kök hücre biyolojisi ve DNA hasarı üzerine doktora sonrası araştırmalarını sürdürüyor.

Esra Bülbül; Lisans ODTÜ, doktora NASA Marshall Uzay Ajansı, sonrası çalışmaları ise MIT, NASA ve Harvard’da yaptı.

Şu an Max Planck enstitüsünde, 2019’da S.R.G uydusu ile uzaya gönderilmiş olan eROSITA X-ışını teleskobunun galaksi kümeleri ve kozmoloji çalışma grubunu yönetiyor

Pelin Kesebir; Lisansı tam burslu Koç Üni. (çift anadal), doktorasını Sosyal Psikoloji ve Kişilik Psikolojisi alanlarında İllinois Üni’den aldı. Sonra Colorado Üni’de çalıştı.

Şu an Wisconsin Üni’de araştırma görevlisi olarak mutluluğun psikolojisi ve erdemler üzerine çalışıyor.

Gözde Demirer; Koç Üni Kimya Müh mezunu. Doktorasını UC Berkeley’de yaptı. Pek çok ödül ve burs kazandı. Doktora sonrası araştırmacı olarak UC Davis’te çalışıyor.

Yakında yardımcı doçent olarak Caltech Üni’de araştırma ekibini kuracak. Bitki genetiği ve nanoteknoloji çalışıyor.

Not; Gençlerin eğitim hayatı ile ilgili bilgiler “kısaca kimdir” adlı sosyal medya (twitter) hesabından alınmıştır.

**

Yurtdışında bilim adına yaptıkları çalışmalarla insanlığa katkı sağlayan bu öncü gençlerden çok daha fazlasının Türkiye’de önemli kamu ve özel kurumlarda benzer çalışmaları yaptıklarından emin olun.

Gençlerin umudunu karartmayın, önlerini açın.

Onları yeteneklerine göre keşfetmek, istihdam etmek, hem devletin hem özel sektörün öncelikli vazifesi olmalıdır.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Kapıkule'de hızlı PCR testi imkanı: Beklemeden yola devam
Hayat
Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Kapıkule'de hızlı PCR testi imkanı: Beklemeden yola devam
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Kapıkule’de stant açtı. Almanya başta olmak üzere yurt dışında yaşadıkları ülkelere dönüş yapan Türk vatandaşları Kapıkule Sınır Kapısı’nda kısa süre içinde test sonuçlarını alarak yolculuklarına devam edebiliyor.
Yeni Şafak
Gurbetçiler korona testinden karantinadan muaf
Koronavirüs
Gurbetçiler korona testinden karantinadan muaf
Türkiye'nin koronavirüs testini kabul eden Almanya, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar, yurttan ayrılmadan önce test yaptırarak sonuçlarını yaşadıkları ülkelere 48 saat içinde vermeleri durumunda karantina uygulamasına tabi olmayacak.
AA
Pegasus yurt dışı uçuşlarına başlıyor
Ekonomi
Pegasus yurt dışı uçuşlarına başlıyor
Salgın nedeniyle getirilen uçuş kısıtlamaları sonrası ilk yurt dışı uçuşunu 13 Haziran’da Almanya’ya gerçekleştirecek olan Pegasus Hava Yolları, 15 Haziran tarihi itibarıyla kademeli olarak diğer Avrupa ülkelerine de uçuşlarını başlatacak.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.