ÖSYM duyurdu: 2020 YKS sınav sonuçları açıklanma tarihi belli oldu
Gündem
ÖSYM duyurdu: 2020 YKS sınav sonuçları açıklanma tarihi belli oldu
Geçtiğimiz hafta üç oturum şeklinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) milyonlarca aday girdi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavın temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı. YKS 2020 sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusunu en çok merak edilenler arasına yerleşti. ÖSYM ise net tarihi duyurdu. Peki, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar…
Yeni Şafak
Enflasyon rakamları açıklandı: İşte maaşlara yansıyacak zam
Ekonomi
Enflasyon rakamları açıklandı: İşte maaşlara yansıyacak zam
Haziran ayı enflasyon rakamları gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Enflasyon haziranda yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu. Haziran ayı enflasyonunun belli olmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek fark belli oldu.
AA
Apple'dan dudak uçuklatan zam: iPhone 11'in fiyatı 16 bin TL'yi geçti
Teknoloji
Apple'dan dudak uçuklatan zam: iPhone 11'in fiyatı 16 bin TL'yi geçti
ABD merkezli teknoloji devi Apple, Türkiye'de sattığı iPhone, Apple Watch, AirPods ve Mac ürünlerine 1 Temmuz itibari ile zam yaptı. iPhone 11 serisi de bu zamlardan nasibini aldı, iPhone 11 Pro Max'in fiyatı 16 bin lirayı geçti. İşte Apple ürünlerinin yeni fiyatları...

Diğer
Memur enflasyonu bekliyor: Temmuzda fazlan para alınabilir
Ekonomi
Memur enflasyonu bekliyor: Temmuzda fazlan para alınabilir
Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri heyecanla bu ay açıklanacak enflasyon rakamlarını bekliyor. 3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon verilerinde TÜFE'nin sabit kalması veya aylık oranın yüzde 0,57'den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı ortaya çıkacak.
AA
Uzmanlar 'siyah maske'ye karşı uyarıyor: Hiçbir koruyuculuğu yok, egzama ve sivilce yapabilir
Koronavirüs
Uzmanlar 'siyah maske'ye karşı uyarıyor: Hiçbir koruyuculuğu yok, egzama ve sivilce yapabilir
Koronavirüs salgınına karşı Türkiye genelinde 56 ilde maske takma zorunluluğu getirildi. Bazı vatandaşlar tek kullanımlık yerine imajı daha düzgün olduğu için siyah maske takmayı tercih ediyor. ancak uzmanlar, siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, sıcak yaz günlerinde güneşten gelen ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı.
DHA
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor
Ekonomi
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor
Benzin ve motorin fiyatlarında geçtiğimiz günlerde peş peşe meydana gelen indirimlerin ardından uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarında gerçekleşen artışlar sonrası benzin, motorin ve LPG için fiyat artışı gündeme geldi. Bu gece yarısı pompa fiyatlarına yansıyacak artışlar benzinde 11 kuruş, motorinde 10 kuruş, LPG'de ise 32 kuruş şeklinde olacak.
Yeni Şafak
Galatasaray Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Spor
Galatasaray Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Süper Lig'in 30. haftasında Galatasaray-Trabzonspor maçına sahne olacak. Galatasaray Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Ligde Trabzonspor ve Galatasaray arasında 6 puanlık bir fark bulunuyor. Zirve yarışındaki en önemli karşılaşmalardan birisi olan Galatasaray Trabzonspor maçına dair bütün bilgileri haberimizde ve Yeni Şafak Spor'da bulabilirsiniz.
Yeni Şafak
Her avuntu boş değildir
Her avuntu boş değildir

“Bir imge bir şiiri fazlalaştırmaz” dedi şair, “onun eksik kalmasına engel olur sadece!”

Şimdilerde gerçekçi olmamız, avuntulara kendimizi kaptırmamamız öğütleniyor hep bize. Bu kadar yanlış bir şey mi avuntulara kapılmak? Kestirmeden verilen, genelleyen, sağlam bir muhakemenin eseri olmayan hükümler konusunda temkinli olmayı tercih ediyorum ben. Bizi boş yere oyalayan, tembelleştiren avuntular var elbet ama umutlarımızı ayakta tutan, istikametimizi koruyan, hayata ve insana dair inancımızı besleyen avuntularımız da var. Bizi zihni ve duygusal iflaslardan koruyan, kendimize ve yapabileceklerimize inancımızı taze tutan avuntularla niye avunmayalım ki! Bakarsınız hayat önümüze başka bir denklem çıkarır, avunduğumuz şeyler hayatımızın birer gerçeğine dönüşür. Yaşadığımız şu zamanlar, hayatın her zamankinden çok daha fazla kırılmalara açık hale geldiği zamanlar... Hayatın kompozisyonu bir anda değişebiliyor, anlatıldığında inanmayacağım şeyler bir anda hayatın gerçekleri haline gelebiliyor. Öyleyse bakışımızı doğru istikamette tutan avuntuları bizi diri tutan tutamaklar olarak görebiliriz. Esasen son zamanlarda yaşadığımız şeylerin bize çoktan gerçek dediğimiz şeyin, eğilip bükülmez, kaskatı bir şey olmadığını öğretmiş olması lazım. Düne kadar gerçeğin ta kendisi sanılan şeylerin aslında boş avuntulardan ibaret olduğunu hayretle müşahede etmedik mi? Neden avuntu sandığımız şeyler de günün birinde gerçeğin ta kendisi olmasın!

‘İnsanın Taşrası’nda şöyle diyor Elias Canetti: “İyilikten kaynaklanan umutları, bu güneş rengi umutları beslemeli insan, hep ayakta tutmalı, okşamalı, kucağında sallamalı ve onlara hayranlık duymalıdır, hem de boşuna olmalarına, insanın yalnızca kendisini aldatmasına yaramalarına rağmen; bir an için bile gerçekleşmeyecek olmalarına rağmen; çünkü hiçbir kandırmaca bunun kadar kutsanmamıştır ve bütünüyle boğulup gitmememiz başka hiçbir kandırmacaya buna olduğu kadar bağlı değildir.”

Hepimizin hayatında her şeyin gidişatını bir anda değiştiren birtakım sürprizler olur. Nedense çok fazla hatırımızda tutmayız o sürprizleri. Hayatımızın tekdüze ilerlediğini, bizim için her şeyin sıkıcı ve sıradan bir seyirde devam ettiğini düşünmeyi yeğleriz. Bu tatminsiz hallerimiz, bizi küçük sürprizlerin hayatın gidişatına eklediği imkan ve güzellikleri görmemize mani olur. Oysa geriye dönüp baksak, yaşadığımız bir hadisenin, tanıştığımız bir kişinin, yakaladığımız hatta kaçırdığımız bir fırsatın bize nasıl yeni kapılar açtığını, hayatımızın o sürpriz noktalarında nasıl ray değiştirdiğini görebiliriz rahatlıkla. İnsanın kendi hayat hikayesini okuyabilmesi bunun için gerekli işte... Bir çok şey oluyor hayatımızda, kaderin küçük dokunuşlarıyla bir çok kez yön değiştiriyoruz yaşayıp giderken... Farkında olabilseydik biraz bunun, belki her şey bu kadar tekdüze görünmeyecekti gözümüze. Ve belki, hayata ve insana dair heyecanımızı bu kadar kolay gözden çıkartmayacaktık.

“Bazen her şeyin bitmiş gibi göründüğü anda, bizi kurtarabilecek bir uyarı gelir; hiçbir yere açılmayan bütün kapıları çalmışken, yüz yıl boyunca nafile aradığımız, istediğimiz yere açılan yegane kapıya bilmeden çarparız ve kapı açılır” diyor Marcel Proust, ‘Kayıp Zamanın İzinde’ isimli eserinde.

Bazen bir sorunun birden fazla doğru cevabı vardır ve bazen hazırdaki bir cevap henüz hiç sorulmamış bir soruyu beklemektedir.

“Her insan,” dedi beyaz saçlı adam, “ölmeden önce mutlaka olmasını imkansız gördüğü şeylerin bazılarını yaşar!”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.