Zamanın ruhuna karşı konabilir mi?
Zamanın ruhuna karşı konabilir mi?
Medeni Kanun’un 1926 tarihli ilk çevirisinin 1. Maddesi’nin ilk cümlesi şöyleydi:“Kanun lafzıyla ve ruhuyla temas ettiği bütün meselelerde meridir.”Bu cümle, günümüz diline şöyle uyarlanmaya çalışılmış:“Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.”Öz kelimesi, burada ruh kelimesiyle ifade edilen anlamı tam karşılıyor mu, emin değilim.Biz “ruh” (esprit) kelimesinden hareket edelim. Kelime, metafizik çağrışımı dışında zihin, bilinç, imgelem, düşünce, akıl, zihniyet kelimelerinin t...
Almanya-Türkiye maçı ne zaman?
Spor
Almanya-Türkiye maçı ne zaman?
A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Almanya ile oynanacak özel maçla ay-yıldızlı ekibin başındaki 65. karşılaşmasına çıkacak. Peki Almanya-Türkiye maçı ne zaman, saat kaçta ve hangi kanalda? Detayları Yeni Şafak Spor'da bulabilirsiniz.
AA
A Milli Futbol Takımımız bir hafta içinde 3 maç yapacak
Spor
A Milli Futbol Takımımız bir hafta içinde 3 maç yapacak
A Milli Futbol Takımımız, bu hafta hem özel maçta hem de UEFA Uluslar Ligi'nde rakipleriyle karşı karşıya gelecek. Milli Takımımız önce hazırlık maçında Almanya ile karşılaşacak, daha sonra da Uluslar Ligi'nde Rusya ve Sırbistan ile mücadele edecek.
IHA
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalyan La Stampa gazetesine demeç verdi: AB, bize yaptırım uygulamaya cüret etmesin
Gündem
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalyan La Stampa gazetesine demeç verdi: AB, bize yaptırım uygulamaya cüret etmesin
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalyan La Stampa gazetesine verdiği demeçte, "Her türlü yaptırım, karşı etki yaratır ve haklarımızı, Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma yönündeki kararlılığımızı güçlendirmekten başka etki göstermez" dedi. "Ne yazık ki Fransa, Libya'da muhatap olarak gayrimeşru grupları seçmiştir'' diyen Çavuşoğlu, ''Bu tür bir desteği keserse daha fazla yapıcı rol oynayabilir" açıklamasında bulundu. Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye yönelik yaptırımların gündeme gelmesine ilişkin ise Çavuşoğlu, ''AB, bize yaptırım uygulamaya cüret etmesin. Türkiye, çıkarlarını savunacak'' ifadelerini kullandı.
AA
Faiz ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Ekonomi
Faiz ne zaman düşer ne zaman yükselir?

İçinde bulunduğumuz koronavirüs sürecinde uygulanan ekonomik paketler arasında düşük faiz oranlı krediler vatandaşın yüzünü güldürürken biraz da olsa nefes olmasını sağladı. Geçtiğimiz aylarda 6 ay sonra ödemeli ve Cumhuriyet tarihinin en düşük faizli kredi imkânı vatandaşların yeniden beklediği bir fırsat. Bu yüzden de kredi ihtiyacı bulunan vatandaşlar bankaların güncel kredi faiz oranlarını araştırıyor. Peki, faiz ne zaman düşer ne zaman yükselir?

Yeni Şafak
Dolar ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Ekonomi
Dolar ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Döviz, ekonomiyle ilgilenmeyenlerin bile takip ettiği bir bir alan. Her zaman karşımıza çıka döviz kurundaki hareketlilik, pandemi sürecinde daha önemli oldu. Dolar ve Euro'da son rakamlar merak edilir oldu. Altın fiyatının son aylarda yaşadığı yüksek trend nedeniyle yatırımcının yüzü bir hayli güldü. Aynı şekilde dövize olan ilgi de arttı. Peki, koronavirüs pandemisi dolayısıyla dünya ekonomisindeki dalgalanmalar devam ederken Dolar'a yönelmeli mi? Dolar ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Yeni Şafak
Kuruluş Osman ne zaman saat kaçta başlayacak?
Hayat
Kuruluş Osman ne zaman saat kaçta başlayacak?
Atv'nin rekortmen dizisi Kuruluş Osman 2. sezon için geri sayım başladı. Yeni sezonundan iki tanıtım yayınlanmasının izleyenlerin heyecanı ikiye katlandı. 28. bölüm fragmanında Ertuğrul Bey'in obaya geldiği görülüyor. Oba halkının "Ertuğrul Bey'im hoşgeldiniz" sözleri obada yankılanırken 28. bölümün ne zaman yayınlanacağı merak konusu oldu. Kuruluş Osman ne zaman saat kaçta başlayacak?
Yeni Şafak
Euro ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Ekonomi
Euro ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Koronavirüs pandemisi dolayısıyla dünya ekonomisindeki dalgalanmalar devam ediyor. Son aylarda altındaki yükselme insanlara farklı yatırım alanları aratıyor. İlk akla gelen yatırım türü ise döviz oluyor. Dolar, Euro gibi yabancı para birimlerinin değerinin yükselmesi ise zaman zaman değişiyor. Peki hem yatırım yapmak isteyenler hem de Avrupa ülkelerini gezmek isteyenler Euro'ya yönelmeli mi? Euro ne zaman düşer ne zaman yükselir?
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.