Yeni AB yönetiminin göç politikası tepki çekiyor
Dünya
Yeni AB yönetiminin göç politikası tepki çekiyor
AB Komisyonu Başkanlığı görevini 1 Kasım'da devralacak Ursula von der Leyen'in göç politikasını "Avrupalı Yaşam Biçimini Korumak" adlı dosyaya dahil etmesi yoğun tepkiye yol açtı. Avrupa Reform Merkezi Kıdemli Uzmanı Camino Mortera-Martinez; "Göçün, 'Avrupalı Yaşam Biçimini Korumak' adlı bir dosyaya dahil edilmesi bir fiyasko ve popülist söyleminin göç tartışmasında nasıl egemen hale geldiğini ortaya koyuyor" dedi. Dosyaya sert bir eleştiri AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'den geldi. Juncker; "Avrupalı yaşam biçiminin göçe karşı olması fikrinden hazzetmiyorum. Esasen uzaklardan gelenleri kabul etmek Avrupalı yaşam biçiminin bir parçası." ifadelerini kullandı.
AA
Sorularla Türk sineması
Hayat
Sorularla Türk sineması
Ketebe Yayınları ilk sinema kitabı 40 Soruda Türk Sineması’nı okurla buluşturdu. Akademisyen-yazar Mesut Bostan’ın hazırladığı kitap daha önce Türk öyküsüne, Türk romanına, postmodern edebiyata dair derlemelere yer verilen “Kırk Soruda Dizisi”nin yeni halkası olarak tasarlandı. Bostan’ın kapsamlı soruşturması sinemamızın kuruluşundan bugüne kat ettiği yolu, dönüm noktalarını, genel eğilimlerini, aykırı seslerini, bitmeyen tartışmalarını gündeme getiriyor.
Yeni Şafak
O mübarek şehitlerimize ağladım
Hayat
O mübarek şehitlerimize ağladım
Metin Erksan’ı iflas ettiren ve vizyona bile sokulmayan Sevmek Zamanı filmini izledikten sonra senaryosunu Hareket Yayınları arasında kitap olarak basan Ezel Erverdi, Metin Erksan’ın vefatına kadar süren dostluklarını hatıralarını yazdığı “Nurettin Topçu- Dünden Kalanlar ve Geleceğe Umutlar” kitabında anlatıyor. Bir türlü çekilemeyen Medine Müdafası filminden bahseden Erverdi, Erksan’ın ABD’de iken “Lawrance of Arabia” filmini izleyip şehitlerimiz için ağladığını ve bunların hikayesini kim anlatacak diyerek kendisine bir mektup yazdığını söylüyor.
Yeni Şafak
Her yıl 1 milyonu çalınıyor
Dünya
Her yıl 1 milyonu çalınıyor
"Bisikletler diyarı" Hollanda'da, günlük hayatın parçası bisiklet, 7'den 70'e herkes tarafından kullanılıyor. Ülkede, sabah saatlerinde çantasını arkasına bağlamış halde takım elbisesiyle parlamentoya doğru pedal çeviren başkaban, bakanlar ve milletvekillerine rastlamak sıradan bir olay. Her yıl yaklaşık 1 milyon bisikletin satıldığı Hollanda'da, 1 milyon bisiklet de çalınıyor ancak polise gitmiyorlar. Ülkede kadınlar erkeklere göre yüzde 80 daha fazla bisiklet kullanıyor.
AA
THY uçakları yüzde 91,9 zamanında kalktı
Ekonomi
THY uçakları yüzde 91,9 zamanında kalktı
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, dün yapılan tarifeli seferleri, yüzde 91,9 oranında zamanında icra ettiklerini bildirdi.
Yeni Şafak
Tren kazalarını önlemede Türk çözümü umut oldu
Ekonomi
Tren kazalarını önlemede Türk çözümü umut oldu
Ray kırıklarını akustik dalgalar yardımıyla erken, uzaktan, otomatik ve hassas şekilde algılayan uluslararası patentli yerli çözüm, ilk olarak Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı ve Ankara-Kırıkkale Demiryolu Hattı'nda kullanılacak.
AA
Ne zaman emekli olacağınızı hesaplayın
Ekonomi
Ne zaman emekli olacağınızı hesaplayın
Herkesin hayali uzun çalışma sürelerinden sonra emekli olmak. Ve "Ne zaman emekli olurum?" sorusu çalışma hayatında uzun senelerini harcayan vatandaşların aklına takılan sorulardan biri. Peki emeklilik zamanınızı nasıl öğrenebilirsiniz? Hangi şartlar yerine geldiğinde emekli olursunuz? Detaylar haberimizde
Yeni Şafak
Kudüs’e kör kalmayın
Hayat
Kudüs’e kör kalmayın
Kudüs çalışmalarıyla tanınan Kudüs Platformu, “Zamanın Kudüs’ü, Kudüs’ün Zamanı” adlı tiyatro oyunuyla 26 Aralık'ta ilk büyük sahne gösterisini sunmaya hazırlanıyor. Kudüs meselesini daha çok insana ulaştırmak için çalıştıklarını ifade eden platform kurucu başkanı Belkıs İbrahimhakkıoğlu “Bu yüzyılın görsel bir yüzyıl olduğunun farkındayız. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda sürdürüyoruz, Kudüs’ü görmezden gelemeyiz” diyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.