8 parmağıyla 60 yıldır tahta kaşık yapıyor
Hayat
8 parmağıyla 60 yıldır tahta kaşık yapıyor
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, dedesinden kalma tüfeğin ateş alması sonucu sol elinin iki parmağını kaybeden Raşit Sarı, tahta kaşık zanaatini 60 yıldır sürdürüyor. Sarı, "Hastaneye 5 saatte gidebildim. İki parmağımı kaybettim. Artık alıştım, bu şekilde hayatımı sürdürüyorum" diye konuştu.
AA
Santimetrekaresi üç günde dokunuyor
Hayat
Santimetrekaresi üç günde dokunuyor
Konya'nın Tuzlukçu ilçesinde Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda kadınlar tarafından dokunan ve santimetrekaresine bin 600 düğüm atılan ipek halılar, inceliği ve küçüklüğüyle görenleri şaşırtıyor. Kursiyerlerden Fatma Hopa, "Dokuduğumuz halılar çok ince ve küçük boyutlarda. Santimetrekaresine bin 600 düğüm atıyoruz" derken Halk Eğitim Merkezi Kurs Öğretmeni Yeter Şen, "Bir halının tamamlanması yaklaşık 6 ay sürüyor. Bizim halılarımız milim milim büyüyor" ifadelerini kullandı.

AA
Kültürel zenginliğinizin sınırı yok
Hayat
Kültürel zenginliğinizin sınırı yok
Geleneksel el sanatlarının dünyaya tanıtılması için binlerce zanaatçıyı destekleyen İngiliz Avrupa Tasarım Grubu Başkanı Karin Beate Phillips, Türk el sanatlarının da dünyaya tanıtılması gerektiğini söylüyor. Phillips, “Küçük bir ülke olan Hollanda vaktiyle çalmış olduğu minik lale soğanıyla milyon dolarlar kazanabiliyorsa böylesi bir kültürel zenginliğe sahip Türkiye’nin yapabileceklerinin sınırı yok” diyor.
Yeni Şafak
Ayakta alkışlanan sanat
Hayat
Ayakta alkışlanan sanat
Deri üzerine farklı sanat teknikleri uygulayan Zanaatkâr Fatma Menteş, dünyaca ünlü ürünlerini tamamında makine kullanmadan, el emeğini ortaya koyuyor. Resim dersini Rus Ressam Dimitri Savastin’den alan Menteş Türk dericiliğinde en iyi isim olan Akif Şenoğlu’ndan ise dericilikle ilgili ders almış. Fatma Usta hem deriden ayakkabı, çanta gibi ürünler yapıyor hem de bu sanatı bu mesleği 10 farklı ülkeden gelen gençlere de öğretiyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.