ABD polisi, maskesini çenesinin altında tutan kadını yaka paça gözaltına aldı
Koronavirüs
ABD polisi, maskesini çenesinin altında tutan kadını yaka paça gözaltına aldı
Koronavirüs salgını nedeniyle sıkı karantina ve sosyal izolasyon uygulanan ABD'nin New York kentinin Brooklyn bölgesinde bulunan Atlantik Bulvarı Barclays Center metro istasyonunda polis, 22 yaşındaki Kaleemah Rozier'i küçük çocuğunun önünde, maskesini çenesinin altında tutup yüzünü örtecek şekilde takmadığı için yaka paça gözaltına aldı.
DHA
Trump, Demokratlar ve İsrail
Trump, Demokratlar ve İsrail

Trump, İsrail’i eleştirdikleri için hedef aldığı “Temsilciler Meclisi”nin Demokrat üyeleri Ilhan Omar ve Rashide Tlaib’in İsrail’e yapacakları geziye engel oldu. ABD Kongresi’nin 2 üyesine İsrail’in seyahat yasağı getirmesi bir ilk. Kongre’nin Demokratik liderlik takımının yanı sıra “İsrail Lobisi”nin liberal kanatlarıysa Netanyahu Hükümeti’nin bu kararına tepki gösterdiler.

Video: Trump, Demokratlar ve İsrail


Amerikan Yahudileri”nin dörtte üçü Demokratlar’ı destekliyorlar. Trump ve Cumhuriyetçiler ise Yahudileri Demokratlar’dan koparmaya çalışıyorlar. Liberal Yahudiler genelde İsrail’i desteklemekle birlikte Netanyahu’nun politikalarını benimsemiyorlar. Demokrat liderlik de, liberal Yahudiler de Netanyahu ve Trump’ın ABD-İsrail ittifakına zarar verdiğini savunuyorlar.

Amerikan Yahudilerinin desteğini kaybetmek istemeyen Demokrat liderlik İsrail politikalarına eleştirel yaklaşan yeni kuşak Demokratları da içerde tutmak istiyor. Yeni kuşak siyasetçiler ile Kongre’deki Demokrat liderlik arasında ciddi bir çelişki yaşanıyor. Trump’ın söylemleriyse bu çelişkiyi derinleştiriyor. Lobilerin siyaset kurumu üzerindeki nüfuzundan rahatsız olan “Genç Demokratlar”, lobilerin yaptıkları bağışları kısıtlamaya yönelik girişimler bile başlattılar.

İsrail’i açıkça eleştiren Demokrat siyasetçilerin ortaya çıkması partinin ana akım liderliğini zorluyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise “İsrail Lobisi”ni teskin etmeye çalışıyor. Pelosi geçen yıl gerçekleşen “İsrail-Amerikan Konseyi”nin ulusal konferansında Demokrat Parti’nin ABD-İsrail ittifakına bağlı olduğunu bir kez daha taahhüt etmişti. Pelosi ayrıca Meclis’te kilit mevkileri tutan Yahudi Demokrat milletvekilllerini de tek tek sayıyordu.

Pelosi’nin saydığı isimler arasında “Dış İlişkiler Komitesi” başkanı Eliot Engel,” İstihbarat Komitesi” başkanı Adam Schiff, “Ödenekler Komitesi” başkanı Nita Lowey ile Komite üyesi Debbie WassermanSchultz da vardı. Pelosi, İsrail için fon lazım olduğunda Lowey ve Wasserman’ın bunu kolaylaştıracaklarını söylemişti. İsrail yanlısı olmaktan vazgeçmediklerini vurgulayan Pelosi, İsrail’i eleştiren birkaç Demokrat vekile aldırış edilmemesini de istemişti.

Pelosi geçenlerde verdiği bir röportajda ise ABD-İsrail ittifakının Netanyahu ve Trump işbirliğine dayanmadığını, İsrail desteğinin Demokrat Parti’de kökleşmiş olduğunu savundu. Seyahat yasağının İsrail-ABD ilişkisini baltalamayacağını vurgulayan Pelosi, Demokrat milletvekillerinin de, kendisinin de İsrail’i ziyaret etmekten vazgeçmeyeceklerini söylüyordu.

Vox”tan Zeeshan Aleem’e göre Trump, İsrail’i iç politik hedeflerini ilerletmenin aracı olarak kullanıyor. Trump, İsrail’in Filistinlilere muamelesini eleştiren milletvekillerini şeytanlaştırarak Demokratlar’ı bölmek istiyor. Pelosi ise ABD-İsrail ittifakını ‘politika üstü’ bir pozisyonda tutmak ve ABD Kongresi’ndeki ‘iki partili İsrail uzlaşması’nı devam ettirmekten yanadır.

İsrail’in Amerikan kamuoyunda daha fazla konuşulması Pelosi ve diğer ana akım Demokrat liderleri rahatsız ediyor. İsrail yanlısı kararlar hiçbir ciddi engelle karşılaşmadan kolayca ABD Kongresi’nden geçiyordu. Genç Demokratlar bu iki partili tezgâhı sallamaya başladılar.

Genç Demokratlar” ABD’nin Ortadoğu politikasının İsrail odaklı olmasından da, İsrail’in sıradan Amerikalılara giderek daha fazla malî yük bindirmesinden rahatsızlık duyuyorlar. Trump’ın söylemleriyse Demokratlar arasındaki İsrail çatlağını derinleştiriyor. Pelosi’nin Trump’a yönelik eleştirilerinin arka planında bu tezgâhın bozulmasından duyduğu kaygı var.

“Genç Demokratlar”ın tabanda güçlenmeleri ve daha fazla sayıda Kongre’de temsil edilmeleri taban ile liderlik ilişkisini de etkiliyor. Pelosi bu dalganın durdurulamayacağının farkında. Trump ile baş edebilmenin yoluysa yeni kuşakların enerjisini politikaya dahil etmekten geçiyor. Sözün özü: İsrail, Amerikan siyasetinin dönüşmesinde adeta katalizör rolü oynuyor.

Yılan avcısı 285 tane yılanı aynı anda bıraktı
Yılan avcısı 285 tane yılanı aynı anda bıraktı
Mohammad Saleem ismindeki adam 20 yıldan beri şehirden topladığı yılanları yakalayıp doğaya salıyor. Şuana kadar her biri farklı türde 30 binden fazla yılan yakaladı. Burada yine yakaladığı 285 tane yılanı serbest bıraktı.

Diğer
Saleem Ashkar'dan Beethoven rüzgarı
Hayat
Saleem Ashkar'dan Beethoven rüzgarı
Dünyaca ünlü piyanist Saleem Ashkar, 16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında sahne aldı. Ashkar, müzikseverleri unutulmaz bir Beethoven yolculuğuna çıkardı.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.