Diplomasi tarihimizden dersler
Diplomasi tarihimizden dersler
Türkiye uzun bir devlet mirasına sahip olmasına rağmen, modern diplomaside aynı geleneğe sahip değildir. Askeri gücü ile asırlarca dünya siyasetinde aktör olan Osmanlı Devleti, 'kadim dost' olarak bildiği Fransa'nın 1798'de Mısır'ı işgali akabinde modern diplomasi ile tanışmıştır. Daha doğrusu Avrupa devletlerinin 17. yüzyıldan beri takip ettikleri diplomasi yöntemlerini Osmanlı Devleti, 19. yüzyılın başından itibaren, ilk defa, Fransa'ya karşı İngiliz ve Ruslar ile kurduğu üçlü ittifakta kullanmaya başlamıştır. Tarihi devlet geleneğinin sağladığı avantajı kullanan Osmanlı devlet adamlarının, modern diplomasiye de müthiş bir kıvraklıkla adapte olduklarını söylemek mümkündür. Daha ilk yıllardan itibaren bugüne ders olacak pek çok örnekler sergilemişlerdir. Gerçi, öğrendikleri ve uygulamaları çöküşü önleyememiştir ama diplomasi ile devletin ömrünü en az bir yüzyıl daha uzatabilmişlerdir.
Yeni Şafak
Körfez’de spor, siyaset ve tarih
Körfez’de spor, siyaset ve tarih
1990'lı yılların sonlarında araştırma yapmak için ilk defa Katar'a gittiğimde bir şaşkınlık yaşamıştım. Küçük bir ülkeydi ve dünya ile ilişkileri büyük oranda petrol ticareti üzerinden kurulmuştu. Ama, her yerde spor konuşuluyordu.
Yeni Şafak
Yüzyıl sonra Ortadoğu’da sınırlar ve bayraklar
Yüzyıl sonra Ortadoğu’da sınırlar ve bayraklar
Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Devleti için 30 Ekim'de, savaşan diğer taraflar için de 11 Kasım 1918 tarihinde fiilen sona erdi. Aradan yüzyıl geçmesine rağmen savaşın müsebbibi Avrupa, kendi sorunlarını çözmüş görünüyor olsa da etkisinden kurtulamadı.


Yeni Şafak
Misyonerlik suç mu?
Misyonerlik suç mu?
The Muslim World (İslâm Dünyası) dergisi 1911 yılından beri çıkmaktadır. İslâm dünyasını tarihi, dini, sosyal, siyasi bakımdan ele alan derginin başlığı sizi yanıltmasın. Amerikalı misyonerlerin dergisidir. Özellikle 1938 yılına kadar çıkan sayıları, misyonerlerin eski Osmanlı topraklarında ve sonrasında Türkiye başta olmak üzere yeni oluşan devletlerdeki faaliyetleri ile ilgili ilginç misyonerlik hikâyeleri, taktikler, umutlar ve hayal kırıklıklarını anlatan yazılar ile doludur.

Yeni Şafak
Türkiye- Katar ilişkileri ve tarih
Türkiye- Katar ilişkileri ve tarih
Geçen hafta bir kaç konferans vermek üzere Katar'a gittim. Bu vesile ile 2017 ortalarından itibaren Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın başlattığı siyasi ve ekonomik ablukadan sonra ilk defa ziyaret ettiğim Katar'da bazı gözlemlerde bulundum. 1990'lı yıllardan beri ilgilendiğim ve müteaddit ziyaretlerde bulunduğum Katar'da yenilikleri ve değişiklikleri kolayca fark edeceğimi düşünüyordum. Fakat öyle olmadı. Zira küçük ama stratejik bir nokta olan Katar'da hayat değişimleri göstermeden eskisi gibi sürüyordu.


Yeni Şafak
Tarihten bir sahife: Basra Körfezi’nde ticaret savaşları
Tarihten bir sahife: Basra Körfezi’nde ticaret savaşları
Son zamanlarda ticaret savaşları söylemi gündemimizde sıkça yer almaya başladı. Özellikle ABD ile Çin arasında süren rekabet ve bunun doğurduğu gerginlik nerede ise hepimizi esir aldı. Oysa tarih boyunca ticaret savaşları hep vardı. Dünya tarihine baktığımızda yaşanan paylaşım kavgalarında, çekişmelerde, savaş ve istilalarda şöyle veya böyle ticaret hep başroldeydi.


Yeni Şafak
Türkistan!  Koca bir yalan mı?
Türkistan! Koca bir yalan mı?
Dünya'nın en kalabalık ülkesi, dünya ekonomisinde ikinci sırada yer alan ve Birleşmiş Milletler'in daimi Güvenlik Konseyi Üyesi Çin, son altı aydır ciddi eleştiriler ile karşı karşıyadır. Nüfusu, devasa üretim gücü ve ekonomisine rağmen dünya siyasetinde aynı oranda etkin olmayan Çin'in 2050'lerde dünyanın en büyük gücü olma ihtimali, bugünkü egemenleri, özellikle de ABD'yi rahatsız etmektedir.
Yeni Şafak
Şükrü Hanioğlu’nun “vedası” üzerine
Şükrü Hanioğlu’nun “vedası” üzerine
Şükrü Hanioğlu Hoca 25 Kasım Pazar günü yazdığı 768 kelimelik köşe yazısında “Dünya bizi parçalamak için mi savaştı?” sorusuna cevap arıyordu. Şükrü Hoca'nın yazısında verdiği örneklere ve kimi analizlerine katılmakla birlikte, yazıda başlık olarak kullandığı yukarıdaki sorusu ve tabii olarak vardığı sonucu çelişkili bulmuştum. Hafta içinde çeşitli tarihçiler ile de konuyu tartıştık. Kimi hocayı bütünüyle, kimi de kısmen haklı buldu. Bununla kalmadık, yazının hangi halet-i ruhiye ile yazıldığını da gündemimize alarak, acaba başka bir mesaj mı içeriyor, diye sorguladık.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.