Libya Ordusu, Hafter milislerine giden 2 yakıt tankerine hava harekatı gerçekleştirdi
Dünya
Libya Ordusu, Hafter milislerine giden 2 yakıt tankerine hava harekatı gerçekleştirdi
Libya Ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislere yakıt taşıyan Sirte'nin güneyindeki 2 tankere yönelik hava harekatı gerçekleştirdi. Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.
AA
Polisler çaldı, çocuklar erik dalıyla kendinden geçti
Gündem
Polisler çaldı, çocuklar erik dalıyla kendinden geçti
Karabük'te, polis ekiplerinin ekip otosundan açtıkları müzikle çocuklar erik dalı oynadı. Ekipler, Kayabaşı İlkokulu bahçesinde toplayarak polis otosundan müzik açtı. Sosyal mesafeye uyan çocuklar ekip otosundan çalan erik dalı şarkısıyla gönüllerince eğlendi.
IHA
Tayland'da virüsten korunmak için asansöre ayak pedalları yerleştirildi
Koronavirüs
Tayland'da virüsten korunmak için asansöre ayak pedalları yerleştirildi
Tayland'daki bir alışveriş merkezi, koronavirüsün yayılmasını önlemek ve alışveriş yapanların güvenle alışveriş yapabilmelerini sağlamak için asansörlerde düğmeleri kaldırarak yerine ayak pedalları yerleştirdi. Asansörü kullanan müşteriler şaşkınlıklarını dile getirirken, sağlıklı kalmak ve güvenle alışveriş yapabilmelerine olanak sağlayan bu uygulamadan memnun olduklarını dile getirdi.
Reuters
Geri dönmek ya da dönmemek
Geri dönmek ya da dönmemek

“Başkalarında aradığımız tek şey kendimizde anlaşılmamış kalan heyecandır” diyor İtalyan düşünür Giorgio Agamben.

Mevcut şartlar sebebiyle hayatımızın rutini içinde hep bizimle olan, hep erişebildiğimiz, hep yararlanabildiğimiz birtakım imkanlar, daha doğru deyişle nimetler eksiliverince yaşantımızda boşluklar ortaya çıktı. Çoğumuz için sokaklar, parklar, oraya buraya sıkışmış yeşillikler karşıdan baktığımız ve bizi ısrarla kendine çağıran birer uzak erişilmez manzaraya dönüştü. Her gün kapılardan çıkıp içine dalıveriyorduk daha önce dikkatimizi bile pek çekemeyen bu manzaranın. Eminim bir çok insan pencerelerinden bakarken, balkonlarında otururken, çevrelerini saran o küçük dünyanın içinde bugüne kadar farkında bile olmadıkları ayrıntıların farkına varmıştır bu süreçte. Ve o ayrıntıların, hayatlarına nasıl sessizce bir şeyler kattığının...

Bu durum sadece çevremizdeki fiziki ayrıntılar için böyle değil, duygular, alışkanlıklar, hissedişler için de böyle... Oturup açık havada iki çay içmenin, ağaçlar altında küçük yürüyüşlere çıkmanın, bir yerlerde buluşup muhabbet etmenin, caddelerin akıntısına, meydanların döngüsüne karışıp gitmenin, hikayeler arasında kendi hikayeni gezintiye çıkarmanın eksildiği yerlerde irili ufaklı boşluklar var bugün. Garip bir tecelli; günümüz insanı bir çok şeyin varlığının ancak hayatın içinden kayıp gittiklerinde, yerine bir boşluk bırakarak eksildiklerinde farkına varıyor. Beraber yaşamakta oldukları bir çok şeyi, durumu, ayrıntıyı, insanlar da dahil olmak üzere ancak yerlerine bıraktıkları boşluklardan biliyor, tanıyor. Sürekli belli şeylere odaklanmamız istendiği için bizden ya da yaşadığımız hayat bizi buna icbar ettiğinden, ne kadar önemli olursa olsun gayrısına yönelik bir körleşme içinde yaşıyoruz çünkü.

“Ekranlardan kendi suretine o kadar çok bakıyor ki artık insanlar” dedi beyaz saçlı adam, “muhtemel ki aynalardan kendi aslına bakan kalmayacak pek yakında!”

Bugünün normal dışı şartları bu odaklanma illüzyonunu bozdu büyük ölçüde. Pek çok rutin gündelik hareket alanımızın dışına çıktığı için sanki hayatlarımızın içi genişledi. Her zaman farkında olmak zorunda hissettiklerimizden daha farklı şeyleri fark etmeye de bir parça vaktimiz kalır oldu. Bunu bir fırsat bilerek bütün bu ‘farkındalık’larımızı yerleşik hale getirebilirsek hayatımızda; bu bize hayatı daha derinliğine ve daha genişliğine yaşama noktasında yeni birtakım imkanlar kazandırabilir. Daha doğrusu yeni hayata geçerken yitirdiğimiz kimi güzellikleri geri kazandırabilir bize. Yeni bir eve taşınmış gibi hissedebiliriz ama tam öyle değil aslında bu; daha çok evimizin nedense hiç kullanmadığımız odalarını, hiç oturmadığımız bir boşluğunu, hiç bakmadığımız bir penceresini, hiç keşfetmediğimiz kıyı köşesini heyecanla fark etmek gibi bir şey olsa gerek bu... Hayatımızın içini hiç doldurmadığımız kadar kendimizle doldurmak gibi...

Bunu ne kadar istiyoruz, bu sürecin derin sorusu bu. Her şey yeni hayatın normallerine geri döndüğünde ne yapmak isteyeceğiz? Kendi hayatımızı dikey ve yatay boyutlarıyla birlikte bütünlüğüne yaşamayı göze alabilecek miyiz? Yoksa, herkesi içine katarak aynılaştıran bu modern döngüye itirazsızca ilişivermeyi mi seçeceğiz yeniden?

Giorgio Agamben’den bir alıntıyla başlamıştık yazıya, yine ondan bir başka alıntıyla bitirelim: “Gerçekte kurtarılamaz olan hayat, içinde kurtarılacak hiçbir şey olmayan hayattır”

Mazlumların sofrası Türkiye ile bereketlendi
Ramazan
Mazlumların sofrası Türkiye ile bereketlendi
Türkiye’deki birçok sivil toplum kuruluşu, terörden temizlenen Tel Abyad ve Rasulayn’da, hayırseverlerin bağışlarıyla ihtiyaç sahiplerinin iftar sofralarını şenlendiriyor.
Yeni Şafak
19 Mayıs’ta 19 Bin gence ücretsiz internet
Teknoloji
19 Mayıs’ta 19 Bin gence ücretsiz internet
Zeytinburnu Belediyesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı 19 bin gence ücretsiz internet hediye ederek kutluyor.
Yeni Şafak
Zeytinburnu'nda temizlik görevlisi  kaldırım taşları arasındaki izmaritleri elleriyle topladı
Gündem
Zeytinburnu'nda temizlik görevlisi kaldırım taşları arasındaki izmaritleri elleriyle topladı
İstanbul Zeytinburnu’nda temizlik görevlisi Cevat Gençoğlu, kaldırım taşlarının arasına sıkışan sigara izmaritlerini elleri ile topladı. O anların yer aldığı fotoğraf karesi sosyal medyada paylaşılınca temizlik görevlisi gönüllerde taht kurdu. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da, Cevat Gençoğlu'nu telefonla arayarak tebrik etti.

DHA
Vinç operatörü metrelerce yükseklikte namaz kıldı: İman varsa imkan da vardır
Gündem
Vinç operatörü metrelerce yükseklikte namaz kıldı: İman varsa imkan da vardır
İstanbul Zeytinburnu'ndaki bir okul inşaatının şantiyesinde çalışan vinç operatörü ara dinlenmesinde öğlen namazını yerden metrelerce yüksekte kıldı. Öncesinde vincin yönünü kıbleye doğru çeviren operatörün namaz kılma görüntüsü 'iman varsa imkan da vardır' sözünü hatırlattı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.