Aydın'da makilik ve zeytinlik alanda yangın çıktı
Gündem
Aydın'da makilik ve zeytinlik alanda yangın çıktı
Aydın'ın Söke ilçesinde Kuşadası yolu Granta mevkisindeki alandan dumanların yükseldiğini görenler, durumu Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. İhbar üzerine yerleşim yerlerine yakın olan bölgeye yönlendirilen çok sayıda itfaiye ekibi ve 1 helikopterle yangına müdahale ediyor. Bölgedeki bir anaokulu ile anadolu lisesine ait binalar boşaltıldı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy da yangın bölgesine giderek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.
AA
Bursa'da feci olay: Zeytinlik alanda fenalaşarak düşen genç hayatını kaybetti
Gündem
Bursa'da feci olay: Zeytinlik alanda fenalaşarak düşen genç hayatını kaybetti
Bursa'da arkadaşı A.T. ile zeytinlik alana giden Ferit Ertürk (15) henüz bilinmeyen bir nedenle fenalaşıp yere düşerek hayatını kaybetti. Olay yerinde bulunan çok sayıda çakmak gazı tüpünü incelemeye alan polis, kaçtığı belirtilen A.T.'nin yakalanması için çalışma başlattı.
DHA
Bodrum'da zeytinlik alanda korkutan yangın: Yerleşim yerine ulaşmadan söndürüldü
Gündem
Bodrum'da zeytinlik alanda korkutan yangın: Yerleşim yerine ulaşmadan söndürüldü
Muğla'nın Bodrum ilçesinde zeytinlik ve makilik alanda yangın çıktı. Alevler ekiplerin yoğun müdahalesi sonucu yerleşim yerine ulaşmadan söndürüldü. Polis ekipleri de yangının çıkış nedenini tespit edebilmek için çalışma başlattı.
AA
10 bin kişiye iş kapısı açıldı: Günlük 120 lira alıyorlar
Ekonomi
10 bin kişiye iş kapısı açıldı: Günlük 120 lira alıyorlar
10 milyon dolayında zeytin ağacın bulunduğu Balıkesir'in Edremit Körfezi'nde kasım ayı ile birlikte hasat da başladı. Zeytinliklerde yaklaşık 10 bin kişi yevmiye ile çalışırken, işçiler, zeytin toplayarak günde 90 ila 120 lira arasında para kazanıyor.
DHA
Turizmin merkezlerinden olacak: Karadeniz’in Şirince’si UNESCO'ya aday
Hayat
Turizmin merkezlerinden olacak: Karadeniz’in Şirince’si UNESCO'ya aday
Giresun'da 3'üncü derece kentsel sit alanı olan tarihi Zeytinlik Evleri'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için süreç başlatıldı. Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı ve Proje Koordinatörü Doç.Dr. Gazanfer İltar, "UNESCO kaydının yapılmasıyla birlikte Şirince gibi yeni bir turizm destinasyonu ortaya çıkacak" dedi.
DHA
İlber Ortaylı Kırkağaç’ta zeytinlik satın aldı
Hayat
İlber Ortaylı Kırkağaç’ta zeytinlik satın aldı
Ünlü Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Manisa’nın Kırkağaç ilçesini ziyaret ederek, geçtiğimiz aylarda ilçede 125 bin TL’ye satın aldığı 10 dönümlük zeytinliği gezdi. Ortaylı, beraberinde getirdiği 10 Moskova Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencisine zeytinliğinde yetişen ürünlerden ikram etti.
IHA
Beylikdüzü yetmemiş, Edremit Körfezi’ne göz dikmiş, o da yetmemiş İstanbul’u istiyor
Beylikdüzü yetmemiş, Edremit Körfezi’ne göz dikmiş, o da yetmemiş İstanbul’u istiyor

Yeni Şafak bombayı patlattı! CHP zihniyetinin ne olduğunu, çifte standardın ne olduğunu, vurgunun ne olduğunu Türkiye kamuoyuna bir kez daha gösterdi.

Video: Beylikdüzü yetmemiş, Edremit Körfezi’ne göz dikmiş, o da yetmemiş İstanbul’u istiyor


Yeni Şafak dün Şahin Şen imzalı manşet haberinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayının Edremit Körfezi’ndeki zeytinlik vurgununu manşet yaptı. Haber şu ana kadar yalanlanmadı.

Haberin özeti şu: CHP’nin İBB adayı, babası, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Balıkesir’in Edremit ilçesinde binlerce metrekare zeytinlik aldı. Edremit’in bir önceki CHP’li Belediye Başkanı Kamil Saka zeytinlikleri imara açtı. Ardından zeytinliklerdeki zeytinler sökülerek villalar yapılmaya başlandı. CHP’nin İBB adayının Edremit Güre’de 18 parsel zeytinliği var.

Haber bu. CHP’nin İBB adayı haberden sonra kulağının üstüne yatmış görünüyor. Yalanlama falan yok yani.

GEZİ’DE BİRKAÇ AĞACIN SÖKÜLMESİNİ BAHANE EDENLER ZEYTİNLİKLERİ TALAN EDİYOR

Önce CHP zihniyetinden biraz söz edelim. Bugünler aynı zamanda Gezi provokasyonunun da yıldönümü. Hatırlarsanız Taksim Gezi Parkı’ndaki birkaç ağacın sökülüp başka bir yere dikilmek istenmesini bahane eden başta CHP ve yandaşları Gezi provokasyonunun öncülüğünü yapmışlardı. Şu günlerde CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu Gezi olayları boyunca en ön safta yer alanlardandı. Ve CHP’liler sözüm ona birkaç ağaç uğruna günlerce polisle çatışmışlar, Taksim’i savaş alanına döndürmüşlerdi.

Gezi’de “çevre duyarlılığı” için polisle çatıştığını öne süren CHP’lilerin kıyı şeritlerinde neler yaptıklarını tek tek anlatsak yerimiz yetmez. Ege’den, Akdeniz’e bütün sahil şeritlerinden birçok örnek verebiliriz oysa…

Lakin dünkü Yeni Şafak’ın manşeti son örnek olarak taptaze önümüzde duruyor. Ve tartışmaya değer doğrusu.

CHP’nin İBB adayı İmamoğlu, babasını, Beylikdüzü ve Büyükçekmece Belediye Başkanlarını da yanına alıp gitmiş Balıkesir’in Edremit ilçesine çöreklenmiş.

20 yılı aşkın zamandır o bölgede önce Güre sonra Edremit’te CHP’nin belediye başkanlığını yapan Kamil Saka’nın maharetli iş bitiriciliği sonucunda binlerce metre kare zeytinliği satın alınmış

Daha sonra zeytinlikler imara açılmış ve kesilen zeytinlerin yerinde mantar gibi villalar türemiş.

Orman vasfını yitirmiş arazilerin imara açılmasını önerenlere ya da birkaç ağacı yerinden söküp başka bir yere dikmeye bile “çevre katliamı” bahanesiyle tavır alan CHP’liler yüzlerce zeytin ağacının kesilmesi için talimat vermişler ve kesilen ağaçların yerine villa dikmişler!

CHP’liler dedimse öyle sıradan isimler değil hani… Biri İBB adayı, diğeri onun babası, bir başkası Beylikdüzü, bir diğeri Büyükçekmece Belediye Başkanı. Hani deyim yerindeyse “boru değil” yani!

EN GENCİ 100, 400 YAŞINDA OLANLARI BİLE VAR NASIL KIYDINIZ ZEYTİN AĞAÇLARINA?

O bölgeyi bilirim. Bu köşeyi takip edenler o bölgedeki vakıf zeytinliklerine dadananlarla ilgili yazdıklarımı da hatırlayacaktır.

O bölgedeki zeytin ağaçlarının en genci neredeyse 100 yaşında. 350-400 yaşında olan ağaçlar var.

Ve o bölgenin sofralık yeşil zeytini Türkiye’nin hiçbir yerinde yetişmez. Zeytinyağındaki asit oranıysa neredeyse sıfırdır. Hepsini geçtim. Zeytin kadim bir ağaçtır. Bin yaşına kadar yaşar ve meyve verir.

Her yıl göstermelik “zeytin festivalleri” düzenlemeyi bilirler. Ama aynı kafa yüzyıllarca yaşayabilecek olan zeytinleri kesip üzerine villa yapmayı da bilir. Buna da biz CHP kafası diyoruz.

İşte o Edremit Körfezi’nde yüzlerce zeytin ağacını kesip villa yapan CHP kafası bugün gelip İstanbul’u yönetmeye talip!

Hem de “Sevelim, sevilelim” diyerek yürüttüğü kampanyada sırçası döküldükçe, “Ama üzülüyorum” diye mağduriyet edebiyatına başlayan…

En ufacık eleştiri sonrası ise sinirleri yıpranınca öfke patlamalarına ve sinir krizi nöbetlerine bırakarak!

Allah aşkına, Beylikdüzü’ndeki onca mal varlığı yetmedi mi de bir de gidip Edremit Körfezi’ndeki zeytinliklere dadandınız?

Allah gözünüzü doyursun diyeceğim ama, nafile.

Zira, aç gözlülüğünüz kadim zeytin ağaçlarını bile görmüyorsa benim çırpınışımı hiç görmez!

Ey ahali, ahval budur!

Mesele neymiş, anladık mı?

Afrin’e zeytinlik
teşviki
Ekonomi
Afrin’e zeytinlik teşviki
Türkiye, terörden temizlenen Afrin’in kalkınması için zeytin planını devreye sokuyor. Afrin’de hayatın normalleşmesi ve mültecilerin evlerine dönebilmesi için bölgenin cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalar başladı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.