Bakan Selçuk: Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liseleri yüzde 100 doldu
Gündem
Bakan Selçuk: Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liseleri yüzde 100 doldu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklamalarda bulundu. LGS yerleştirme sonuçlarına ilişkin istatistikleri paylaşan Selçuk, sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liselerinin yüzde dolduğunu açıkladı. Selçuk, Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 99'u ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu lisesine yerleştiğini belirtti.
Yeni Şafak
Konya'da doğal gaz patlaması: Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık görevlisi sevk edildi
Gündem
Konya'da doğal gaz patlaması: Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık görevlisi sevk edildi
Konya'da, bir iş yerinde doğal gaz patlaması meydana geldi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamada çok sayıda iş yerinde hasar oluştuğunu söyledi.
AA
Lübnan'a destek ziyareti: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çavuşoğlu Lübnan'da
Dünya
Lübnan'a destek ziyareti: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çavuşoğlu Lübnan'da
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamanın ardından yaşanan felaket için destek ziyareti için Lübnan'a gitti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hassan Diyab ile görüşecek Oktay'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, burada yaptığı açıklamada, "Mersin Limanı Lübnan'ın hizmetinde olacak. Türkiye'nin tüm hastaneleri ve tüm hava ambulansları Lübnan'ın hizmetindedir" dedi.
AA
Türkiye'de bir ilk: Öksüz ve yetim çocuklar için yeni birim
Ekonomi
Türkiye'de bir ilk: Öksüz ve yetim çocuklar için yeni birim
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, öksüz ve yetimler için müjdeli haberi duyurdu. Çocuklara daha kaliteli hizmet sunmak için Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni bir birim kurulacağını açıkladı. Bakan Selçuk, "Türkiye'de ilk defa kurulacak birimde sadece kurum bakımındakileri değil tüm öksüz ve yetim çocuklarımızı kapsayacak politikalar geliştireceğiz" dedi.
DHA
Bakanlık duyurdu: Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün başlıyor
Ekonomi
Bakanlık duyurdu: Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün başlıyor
Koronavirüs salgınıyla mücadelenin ekonomik tedbirleri kapsamında bir çok uygulamayı hayata geçiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, salgın sürecinden maddi olarak olumsuz etkilenen vatandaşlar için Nakdi Ücret Desteğine devam ediyor. Temmuz ayı nakdi ücret desteği ödemeleri bugün başlıyor.
Diğer
“Bursa Günlüğü”
“Bursa Günlüğü”

“Benim Bursa ile tanışmam, tam 75 yıl evveline dayanır. Daha önceleri, bu aziz belde için bildiklerim, herhâlde ilk mekteb seviyesinde birkaç satırdan ibaretti.

O zamanlar biz Üsküdar’da otururduk. Kızlarını Üsküdarlı bir aileye gelin olarak vermiş Bursalı bir âile de Üsküdar’daki komşularımız arasındaydı. Bursa’da başkomiser olarak vazifeli bulunan İbrahim Bey ve zevcesi Ayşe Hanım’ın soyadlarını şimdi hatırlamıyorum. İşte bu sevgili komşularımız, Bursa’dan Üsküdar’a misafireten bir gelişlerinde bizi ısrarla –mukîmi oldukları- bu şehre dâvet ve bundan her iki tarafın da memnun kalacağını tebşir etdiler.

1945 yılı Haziran’ında ilk mektebi henüz bitirmiştim. Böyle bir Bursa seyâhati benim için âdetâ bir mükafât olacaktı. Bursalı dostlarımıza, davetlerine Temmuz ayında icâbet edebileceğimizi bildirdik. Annem ve ablam ile beraber kararlaştırılan günde Galata rıhtımından Mudanya’ya kalkan vapurdaki yerlerimize oturduk.”

“Türkçe seslerin sırlı ahengi içinde tatlı tatlı konuşan kimdir” diye soracağınızı biliyorum ama, bunu cevaplamadan önce tatlı tatlı konuşma şartının, ancak kendisi de tatlı olan bir konuya mahsus olabileceğini belirtme ihtiyacındayım. Burada tatlılık Bursa’ya, tatlı tatlı konuşmak da M. Uğur Derman Hocamıza haktır.

Derman’ın hocamızın, zatına münhasır nazenin bir dille Bursa esaslı bir hatırasını paylaştığı metnin tamamı, Bursa Günlüğü adlı üç aylık bir şehir kültürü dergisindedir.

Derginin imtiyaz sahibi Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Alinur Aktaş’tır.

Başkan Aktaş’ın, şehre dair her iş ve hizmette olduğu gibi, kültür konusunda da oluşturduğu seçkin bir ekip tarafından çıkarılan Bursa Günlüğü, mimariden edebiyata, tarihten hatıraya, gündelik hayattan şehirli olmanın manasına... uzanan muhkem kültürel hatlarda sürdürüyor yayın serüvenini.

Korona salgını nedeniyle, yayımı bir dönem ertelenmiş olan Bursa Günlüğü’nün yeni sayısı önümüzdeki Eylül ayında çıkacak inşallah. Bu nedenle benim üzerinde durduğum son sayısı Mart-Nisan-Mayıs 2020 tarihli 9. sayısıdır.

M. Uğur Derman Hocamızın, yukarıda girişini altıladığım yazıyla açılan Bursa Günlüğü’nün mezkur sayısı Ayşe Kudret Yılmaz, Mehmet Nuri Yardım, Metin Savaş, R. Rüveyda Okumuş, Necmettin Türinay, Nevzat Çalıkuşu, Hakan Yılmaz, Samet Altıntaş, Hasan Erdem, Mustafa Kara, Mustafa Şahin, Mustafa Özçelik, Mevlüt Çam, Ömer Faruk Dinçel, Salih Erol, Y. Kenan Yetişen ile bu fakirin yazılarından ve etkinlik haberlerinden oluşuyor.

Başkan Aktaş’ın derginin muhtevasını çerçeveleyen rikkatli sunuşuyla açılan kapıdan girdiğimizde, okurlar olarak Ulubatlı Hasan, İsmail Hakkı Bursevi, Safiye Erol, Refik Halid, Baba Paşa ve Cahit Çollak’ın şecaat, ilim ve irfan meclislerinden geçerek İznik’ten Muradiye Külliyesi’ne şiir şiir uğrayıp, bilcümle dost isimlerle, arkadaşlarla, tanışlarla muhayyel ama son derece değerli bir fotoğrafın içinde yer alıyoruz.

Hilmi Ziya Ülken’in Yarım Adam adlı romanından Bursa’ya bakışını kuşanıp, Necmeddin Türinay Hocamızın, vefalı kaleminden Yahya Kemal Beyatlı’yı, Mehmet Akif Ersoy’u, Ebubekir Hazım Tepeyran’ı, Namdar Rahmi Karatay’ı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı, Orhan Veli Kanık’ı selamlayarak, Bursa’nın edebiyat mekanlarını şenlendiren Bursalı Mehmet Tahir’in, Feraizcizade Mehmet Şakir’in, Hüseyin Siret’in Mehmet Ziya’nın, Kazım Baykal’ın, Reşat Nuri Güntekin’in, Reşat Ekrem Koçu’nun, Orhan Şaik Gökyay’ın Mümtaz Turhan’ın, Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun ve Bursa ile ilişkili meşhur birçok ismin, yandan çarklı ikindi kahvelerinden Bursa’yı kokluyoruz.

Ehil ellerin çektiği Bursa fotoğraflarında soluklanan gözlerimiz, metinden metine ulanarak, devasa büyüklükteki zamana saplanmış bir bıçak hükmündeki bir derginin okunma vaktinde, Bursa’yı adeta kendi gönlümüzce yeniden üretmemize sebep oluyor.

Hep söylediğimiz gibi, Medine’den mülhem şehirler, medeniyetimizin yapı taşlarıdır. Medeniyet dediğimiz şeyin ise bir şehrin yerleşimini, teknik ve teknolojik düzeyini, hayatın kolaylıkla akışını... aşan bir yanı vardır ki, biz buna kısaca insanlık ilişkileri diyoruz; şehirler dostlarla anlam kazanırlarken, şehre ilişkin hatıralarda da şehre dair hafızamızı biçimlendiriyor; dolayısıyla şehir zihinde kurulma özelliğiyle kendisini yenileme kabiliyeti edinirken, bu yenilenme sayesinde kendisini geçmiş ile geleceğin arasında nazarımıza seriyor.

Bursa Günlüğü’nden, Bursa’nın bir vaktine mahsus bu okuyuş ve düşünüşümüzden sonra Başkan Alinur Aktaş ile şehrin kültür işlerini deruhte eden kıymetli ekibine teşekkür etmemiz gerekiyor.

Ayasofya'ya akın sürüyor: Hınca hınç dolu
Gündem
Ayasofya'ya akın sürüyor: Hınca hınç dolu
86 yıl sonra esaretten kurtularak 24 Temmuz'da ilk namazın kılınmasıyla yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne, aralarında yerli ve yabancı turistlerin de bulunduğu ziyaretçiler gelmeye devam ediyor.
AA
Bakan Çavuşoğlu'dan kritik ziyaret: Libya'ya ulaştı
Gündem
Bakan Çavuşoğlu'dan kritik ziyaret: Libya'ya ulaştı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo'yla birlikte bir çalışma toplantısı gerçekleştirmek için Libya'ya gitti. Söz konusu ziyaret vesilesiyle üç ülkenin ortak gündeminde yer alan konuların ele alınacak.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.