Foto Galeri Aras Kuş Cenneti misafirlerini ağırlıyor
Aras Kuş Cenneti misafirlerini ağırlıyor

Aras Kuş Cenneti misafirlerini ağırlıyor

Abone Ol Google News
18 Ekim 2015
Iğdır'da kuşların göç yolu üzerinde bulunan ve Ramsar kriterlerine uygun olan Aras Kuş Cenneti, misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.
Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Çıyrıklı köyünde bulunan 'Aras Kuş Cenneti', Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Utah- Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Polonyalı kuş halkalayıcısı Tomasz Pıotr tarafından ziyaret edildi. Rusya, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden gelerek gruplar halinde yavrularıyla birlikte 'Aras Kuş Cenneti'nde konaklanan kuşlar, buradan da Afrika'ya doğru göçlerine devam ediyorlar. Iğdır ve Aras havzasına 2001 yılında kelebek araştırması yapmak için geldiğinde ve burayı keşfettiğini anlatan Utah- Koç Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, bu şekilde kendisinin burada uzun süre yaban hayatı ve kuşları araştırma ve gözlemleme kararı aldığını ve 2003 yılında uzun vadeli çalışmalara başladığını söyledi. Bu kapsamda 2006 yılında kuş cenneti olan bu havzada kuş gözlem merkezini Kars Kafkas Üniversitesi'nin desteğiyle kurdukların anlatan Şekercioğlu, “Burası tabi kimse tarafından bilinmiyordu. Köylüler ve yerel halk biliyordu, ama ekolojik önemi açısında burayı hiçbir araştırmacı bilmiyordu. 2006 yılında ilkbaharda burada çalışmalar başlattık ve şimdi 10'nuncu yılımıza girdik" dedi.
14 FOTOĞRAF
BAŞLA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.