ÖZGÜN

Gayrimenkulde yatırımın pusulası kuzeyi gösteriyor

2017’de hem ofis hem konutta yatırımlar İstanbul’un kuzeyine kayacak. Emlakjet verilerine göre, Başakşehir, Basın Ekspres’in üstü ve Ispartakule bandında satılık daire arama oranının 2016’da % 65 olduğunu belirten Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, “Bu oran İstanbul’un tamamındaki satılık daire aramasının üzerine çıktı. Yatırımın yönü 2017’de kuzeyi gösteriyor” dedi

Haber Merkezi Diğer
2016 yılında Avrasya Tüneli'nden 3. Havalimanı'na önemli mega projelerinin gayrimenkul piyasasına etkilerinin görülmeye başlanması, internet üzerinden satılık ve kiralık daire aramalarına da yansıdı. Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet'in 2016 yılı verilerine göre, Başakşehir, Kayaşehir, Basın Ekspres, Halkalı ve Ispartakule bandındaki satılık daire arama oranı, İstanbul'daki satılık daire arama oranının üzerine çıktı.

Emlakjet verilerine göre, 3. Havalimanı'na yakın olan bu bölgede satılık daire arama oranının 2016'da % 65, kiralık daire arama oranının ise % 35 olduğu belirten Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, “İstanbul'un tamamında ise bu oranlar % 60 ve % 40 şeklinde. Bu, yatırımın İstanbul'da kuzey bölgesini gösterdiği yönünde önemli bir gösterge" dedi. Avrupa yakasında halihazırda devam eden Mecidiyeköy, Başakşehir, Tekstilkent Metro hattı'nın 2018'de devreye girdiğinde bu bölgenin potansiyelinin artacağını belirten Kunter, “3. Havalimanı'nın ilk etabının 2018'in Şubat ayında hizmete gireceği açıklandı. Bu bölgeye yakın konut ve ofis yerleşim alanlarında hareketlilik bekliyoruz. Yeni havalimanına en yakın ofis bölgesi Halkalı Basın Ekspres, en yakın yerleşim bölgesi ise Başakşehir-Kayaşehir. 2017'de bu bölgelere yatırım potansiyelinde artış öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Basın Ekspres ve Başakşehir en az % 20 değerlenecek

Kunter'in verdiği bilgiye göre, E-5 ve TEM otoyolunu birbirine bağlayan 8 kilometre uzunluğundaki Basın Ekspres Yolu, altın dönemini yaşamaya hazırlanıyor. Son 3 yılda 3 kat değerlenen ve konut ile ticari olarak toplamda 50'ye yakın projenin inşaatının sürdüğü bölgenin, 3. Havalimanı'nın devreye girmesiyle havaalanına en yakın konut stoğuna sahip olması bekleniyor. Kunter, “Bir ucuyla Başakşehir- Kayaşehir, bir diğer ucuyla Havalimanı ve Yenibosna'ya bağlandığı için İstanbul'un tam orta noktasını teşkil eden bölgede fiyatlar Kuzey otoyolu bağlantı noktası olması nedeni ile de son 1 yılda % 15 arttı. Konutta metrekare fiyatları 5.500 TL'den başlayıp 6.500 TL'ye kadar çıkıyor. Burada 2017 sonuna kadar da % 20 değerlenme bekleniyor" diye konuştu.

Başakşehir, kavşak çalışmasıyla da öne çıkıyor

Yanı başında 3. köprü bağlantı yolu ve 3. Havalimanı bulunan Başakşehir ve Kayaşehir bölgesinin Arnavutköy, Hadımköy gibi noktaların kavşak noktası olması itibarıyla yatırımcıların ilk hedefi olduğunu belirten Kunter, “Bölgeye yapılan kavşak çalışmasıyla Arnavutköy yönünden gelişlerin tamamı buradan geçecek. Bölgede yine 1 yıl içinde en az yüzde 20 artış bekleniyor" dedi. Bölgede fiyatların en yüksek olduğu noktaların Fenertepe yolu üzerinde Başakşehir Evleri, Adım İstanbul, Evvel İstanbul projelerinin olduğu hat boyu olduğunu söyleyen Kunter, ilçede metrekare fiyatlarının 1.950 TL seviyesinden bölgenin en ideal konumda bulunan projelerinde 5.500 TL'ye kadar çıkabildiğini sözlerine ekledi.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.