Genel Sağlık Haberleri

LÖSEV uyarıyor: Saç bağışı kabul etmiyoruz

Son dönemde özellikle sosyal medyada ve bazı yayın organlarında yer alan ve LÖSEV adı kullanılarak saç bağışı kampanyaları düzenlendiği ifade edilen haberlerin yoğunlaşması üzerine LÖSEV ’den açıklama yapıldı; "LÖSEV asla saç ve peruk bağışı kabul etmemektedir"

Anksiyete nedir?

Psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete, bir çeşit kaygı bozukluğudur. Günlük sıradan şeyler için bile sürekli korku yaşanmasına neden olan anksiyete nedir, belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde...

MS hastalarına umut olacak ilaç: Türk bilim insanı geliştirdi

Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Furkan Ayaz, Multiple Skleroz (MS) hastalığına karşı ilaç adayı geliştirdi. Ayaz, iki yıl boyunca yaptığı çalışmanın ardından ilacın fare deneylerinde hastalığı engellediğini gördüklerini söyledi.

SMA kiti için ‘yerli’ adım

Çiftlerin evlilik öncesi SMA taraması yaptırmasına yönelik kararın ardından ‘yerli kit’ geliştirme adımı atılıyor. SMA genetik hastalık olduğundan evlilik öncesi çiftlere yapılacak test ile taşıyıcı bireylerin tespiti ve sonrasında gerekli önlemlerle çiftlerin sağlıklı çocuk sahibi olması için araştırmalar devam ediyor.

Çocuklarda yüzde 50 arttı

Pediatri Uzmanı Dr. Can Özoğlu, pandemi döneminde çocukların endişe ve kaygı ile yeme ve uyku bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını belirterek, migren şikayetlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

Türk sağlık sektörü koronavirüs sürecini en iyi yöneten ülkelerden oldu

Avrupa Şafak Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Seçim Öztürk, "Son yıllarda gerçekleşen yatırımlarla birlikte Türkiye'deki sağlık sistemi dünyada önemli bir konuma yükseldi, özellikle pandemi sürecinde bu net şekilde görüldü. Ülkemiz pandemi sürecinde çok hızlı aksiyon aldı." ifadelerini kullandı.

Dünyanın takibinde

Güvenli ilacın hastaya ulaşması sağlayan İlaç Takip Sistemi, birçok ülke tarafından ilgiyle takip ediliyor. Şu ana kadar 12 ülkeye tanıtılan sistem sayesinde kare kod ile işaretlenen ilaç kutusunun üretimden satışına her hareketi izlenebiliyor.

Sağlık Bakanı Koca: SMA hastası çocuklarımızın tedavisi ile ilgili her türlü tedbiri alıyoruz

SMA Hastası çocukların durumu ile ilgili SMA Bilim Kurulunun önemli bir toplantı yaptığını kaydeden Sağlık Bakanı Koca, "Bilimin gösterdiği her yolu çocuklarımızın tedavisi için değerlendireceğimizden emin olunuz. Uygun hastada uygun tedavi kesinlikle devreye alınacaktır." ifadelerini kullandı.

Günlük 70 gramdan fazla tüketilmemeli: Bağırsak kanseri riskini artırıyor

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, yapılan araştırmalar sonucu günlük 70 gramın üzerinde kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine karşı riski artırdığına dikkat çekerek, ''Özellikle de işlenmiş et ürünleri, salam ve sucuk gibi ürünleri fazla tüketmemek gerekiyor'' dedi.

520 gram doğan Nisa bebek 142 gün sonra evine kavuştu

Konya'da gebeliğin 23. haftasında 520 gram olarak dünyaya gelen Dilber Nisa bebek, 5 ay süren tedavisinin ardından 1800 gram ağırlığa ulaşınca, taburcu edildi. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Yenidoğan Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanifi Soylu; "Nisa uzun bir süre solunum cihazına bağlı kaldı. Anne sütünden başka hiç gıda almadı. Burada son teknolojik cihazlarla hastalarımızı takip ediyoruz. 500 gram doğan bebekleri sağlıklı bir şekilde taburcu etmek çok güzel bir...

Uzaktan eğitim ile uzun süre bilgisayar ekranına maruz kalıyorlar: Çocuklarda baş ağrısı şikayetleri artıyor

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim süreci nedeniyle evde kalan çocuklar uzun süre bilgisayar ekranına maruz kaldı. Son dönemde baş ağrısı şikâyeti ile çocuk nöroloji polikliniklerine başvuran çocuk sayılarında gözle görülür bir artış izlendiğini kaydeden Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nezir Özgün, "Migren sanılanın aksine ileri yaş hastalığı değil. Ailelere çocuklarının zorunlu haller dışında ekran karşısında kalma süresini mümkün olduğunca kısıtlamalarını öneriyorum" dedi.

Günde kaç atım atılmalı?

Sağlıklı bir hayat için beslenmek kadar önemli bir şey varsa o da fiziksel aktivite. Yürüyüş ve diğer sporlar vücudumuzun zinde olması için çok önemli. Peki günde 10 bin adım atmamız şart mı? Her gün kaç adım atarsak yeterli olur? Detaylar haberimizde...

Türk doktordan tarihi başarı: Ölümcül çocuk hastalığına karşı kesin tedavi buldu

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen, 2017 yılında “CHAPLE Sendromu” olarak tanısını koyduğu ölümcül çocuk hastalığına kesin tedavi bularak tarihe geçti. Türk doktorun bu başarısına tıp dünyasının en saygın dergilerinden “Nature Immunology” Ocak 2021 sayısında geniş yer ayırdı.

Muayeneye gelmeyen hasta genç hekimin hayatını kurtardı

İstanbul'da yaşayan 26 yaşındaki Dr. Kübra Akay, intörn hekim olarak çalıştığı sırada muayeneye gelmeyen bir hasta sayesinde tiroid kanseri olduğunu öğrendi. Prof. Dr. Fatih Kılıçlı'nın muayenesi sonucu tümörün erken evrede fark edilmesiyle sağlığına kavuşan genç doktorun hedefi psikiyatrist olup kanser hastalarına destek olmak.

Koronavirüs yüzünden hastaneye gitmiyordu: Karnından 6 kiloluk kitle çıktı

Karın bölgesinde şişlik ve halsizlik gibi şikayetleri olmasına rağmen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaşmasından endişe ederek hastaneye gitmekten çekinen 49 yaşındaki Hacer Demirbağ'ın vücudunda tespit edilen 6 kilogram ağırlığındaki kitle operasyonla alındı.

Her 10 kişiden 6’sı 2020 yılında 112 Acil Servis’i aramış

Gümüşhane’de yaşayan her 10 kişiden 6’sı 2020 yılı içerisinde 112 Acil Servis çağrı merkezini aradı. 112 çalışanları yıl boyunca 102 bin 102 çağrıya cevap verdi. Sağlık Müdürlüğü, 112 İl Ambulans Servisinin Başhekimi Dr. Erdi Ertan, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgınıyla mücadele ilk sırada yer alan 112 Acil Servisine ait 2020 yılı istatistiklerini paylaştı.

Prof. Dr. Topaloğlu: Türkiye'de SMA tedavisi var

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki SMA Bilim Kurulu'nun toplantılarına katılan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Topaloğlu, Spinal Müsküler Atrofi hastalığının olması için hem annenin hem babanın taşıyıcı olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Topaloğlu, "Çiftlerden birine taşıyıcı tanısı yapılması gerekir. Eğer taşıyıcılık varsa ona göre aile planlaması yapılır. Para ayrılacaksa buna ayrılsın. Şu anda Türkiye’de elimizde bir tedavi var" dedi.

Vali Yerlikaya: Yakında Seyrantepe Hastanesine kavuşuyoruz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yakında Seyrantepe Hastanesine kavuşuyoruz” dedi.

2020'de Türkiye'nin koronavirüs mücadelesine yeni 17 dev hastane katkı sağladı

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine 2020'de açılan 17 dev hastane büyük katkı sağladı. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının yaşandığı 2020'de birçok ülke vatandaşlarına sağlık hizmeti veremeyecek noktaya gelirken Türkiye, yoğun bakım ve yatak kapasiteleriyle öne çıkan şehir hastaneleri başta olmak üzere, hızla tamamladığı son teknolojiye sahip hastaneler ile salgına karşı savaşı büyük bir güçle sürdürdü. Geçen yıl 9 ilde inşa edilen 17 dev hastane ve ilçelerde hizmete alınan hastanele...

Birçok organa zarar veriyor: Lupus kalp krizlerine ve ani ölümlere yol açabilir

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kemal Kunovac, cilt, eklem, böbrek, beyin, kalp ve damarlar gibi çeşitli organlara zarar veren otoimmün bir hastalık olan Lupus'un daha çok 15-45 yaş arasında görüldüğünü söyleyerek, "Hastaların yüzde 90’ını kadınlar oluşturuyor. Bu hastalık kalp krizlerine ve ani ölümlere yol açabilir” dedi.

55 milyon enjektör alınacak

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda 55 milyon 2 mililitrelik aşı enjektörü alımı yapacak. Enjektörler, kapalı teklif usulüyle iç piyasadan satın alınacak. Teklifler, en geç 12 Ocak saat 12.00’ye kadar teslim edilecek. Teklif, malzemenin tamamı için olacak, kısmi teklifler değerlendirilmeyecek.

Eczanelere levha ve hafıza kaydı olan termometre bulundurmaları için verilen süre uzatıldı

Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikle levha ve geriye dönük hafıza kaydı olan termometre bulundurma yükümlülüğü için faaliyetteki eczanelere verilen süre 31 Aralık 2021'e kadar uzatıldı.

Sağlık Bakanlığının temin ettiği grip aşıları eczanelerde ücretsiz verilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşılarının eczanelerden vatandaşlara ücretsiz olarak verileceği, bunun için vatandaşların daha önce olduğu gibi e-Nabız'dan durumlarını kontrol ederek, reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerektiği belirtildi.

Melatonin nedir? Faydaları nelerdir?

Bitkilerde oksidatif strese karşı savunma işlevi de gören, insanlarda uyku-uyanma zamanlamasını düzenleyen melatonin nedir? faydaları nelerdir?

Şeker hastaları Türkiye'de şifa buluyor

Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde, dünyanın pek çok ülkesinden şeker hastaları, ameliyat için Türkiye'nin yolunu tutuyor. Şeker ameliyatlarının Türkiye dışında Japonya, Brezilya, Hindistan ve Singapur’da da yapıldığını söyleyen Uzmanı Op. Dr. Necat Kaplan, “Türkiye uzman hekim ve hastane yeterliliğine bağlı olarak bu branşta oluşturduğu kalite ile lokomotif ülke konumunda” dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan Bursa’ya 18 ambulans

Sağlık Bakanlığı tarafından acil sağlık hizmetlerinde kullanmak üzere Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilen 16 tam donanımlı ve iki adet Yenidoğan Acil Yardım Ambulansı Bursa’ya geldi.

Uzmanından 'sahte içki' uyarısı: Öldürmezse kör ediyor

Adana'da Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Karaarslan, yılbaşı gecelerinde kullanımı artan alkol konusunda kaçak ve sahte üretimlere dikkat çekerek, metil alkolün ölüm ve ani koma ile ani körlük, şaşılık ve kalıcı göz kasları felcine yol açtığını söyledi. Karaarslan, ani körlüğün 36 saate kadar yaşanabildiğini vurguladı.

Koç Üniversitesi ve İş Bankası'nın kurduğu merkez, enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele ediyor

Koç Üniversitesi ve Türkiye İş Bankası'nın, toplum sağlığı alanında bilimsel ve akademik faaliyetlere katkıda bulunmak amacıyla kurduğu Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yanı sıra Türkiye ve dünyadaki enfeksiyon hastalıklarına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Sevmiyoruz ama faydası da var: Maske yüz felcini engelliyor

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Serdar Ferit Toprak, yüz felcinin oluşmasında iki büyük etkenin olduğunu belirterek, "Birincisi soğuğa maruziyet, ikincisi de viral enfeksiyonlardır. Pandemi sürecinde maske taktığımız için hem soğuğa maruziyetimiz azalacaktır hem de viral enfeksiyonlardan korunduğumuz için bu sene içinde çok daha az yüz felci ile karşılaşmayı umut ediyoruz" dedi.

Bebek plasentasında ilk kez mikroplastik tespit edildi

Bebeklerin plasentasında ilk kez mikroplastik parçacıkları tespit edildi. Vücuttaki mikroplastiklerin sağlık üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor, ancak çalışmada araştırmacılar plasentanın önemli rolü nedeniyle muhtemel olarak zararlı plastik parçacıklarının varlığının büyük bir endişe kaynağı olduğu sonucuna vardı. Çalışmayı yöneten Antonio Ragusa ise konuyla ilgili "Bir Cyborg (biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara verilen isim) bebeğe sahip olmak gibi" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca güzel haberi paylaştı: Kızamıkçık Türkiye'de sorun olmaktan çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge'nin attığı tweeti alıntılayarak kızamıkçığın Türkiye'de sorun olmaktan çıktığını açıkladı.

C vitamini faydaları nelerdir: C vitamini nelerde bulunur?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında hastalığa yakalananların tedavi sürecindeki en önemli etmenlerden biri de vücut direncinin artırılması. Uzmanlar, özellikle C vitamini takviyesinin bağışıklık sistemini artırdığını belirterek, virüse karşı vücuda direnç kazandırdığını söylüyor. Son haftalarda Türkiye'de de artan vaka sayılarının ardından vatandaşlar organik ürünlere rağbet gösteriyor. Peki, C vitamini koronavirüse karşı korur mu? C vitamini faydaları nelerdir? C vitamini nele...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+