Kansere 'brokolili' çözüm

Bilim adamları, brokolinin kolorektal (kalın bağırsak) kanserin tedavisinde kullanılabileceğini bildirdi. Araştırmada, brokoli içindeki probiyotiklere yerleştirilen moleküllerin fare ve insan kalın bağırsak kanseri hücre dizilerinin çoğalmasını yüzde 95 oranında engellediği gözlendi.

Hemşire ihmali yüzünden anne karnında öldü

Balıkesir'de anne karnında kalbi durma noktasına gelen bebeğin durumunu fark edemeyerek 8 aylık hamile Güli Darı'ya "Yarın doktora gösterin" diyerek evine gönderdiği öne sürülen ebe H.K., bebeğin ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle 3 ay meslekten uzaklaştırıldı. Hemşire ayrıca 7 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bulunamamasına ilişkin herhangi bir hasta şikayeti ve talep bulunmadığı, kanser ilaçlarında da herhangi bir tedarik sıkıntısının yaşanmadığı bildirildi.

Balın faydaları nelerdir?

Arıların çiçeklerden ürettiği şifalı besin bal, Kur'an-ı Kerim'de ayetlerde geçen, Hz. Peygamber'in övdüğü ve sevdiği bir yiyecektir. İçinde yüzlerce şifayı barındıran bu eşsiz nimet, göze, cilde, saça, sindirime, kilo vermeye, kan şekerine ve öksürüğe iyi geliyor. İşte balın faydaları...

Yaşa göre ideal boy ve kilo hesaplama nasıl yapılır?

Yaşa göre ideal boy ve kilo hesaplamasının nasıl olacağı herkes tarafından merak edilen bir konu. Sağlıklı hayat için bir kişinin kilosu, yaşı ve boyuyla uyumlu olmalı. İdeal kilo boy ile doğru orantılıdır. Yaşa göre kilo artışı olması ise normal.

Gambiya'da kötü tablo: 21 bin kişi AIDS hastası

Gambiya'da 21 bin kişinin AIDS hastası olduğu, bunların 7 bininin tedavi altında bulunduğu açıklandı.

'Bağımlılıkla topyekun mücadele eylem planını yapacağız'

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Batı dünyasının bağımlılıkta büyük bir salgının pençesinde olduğunu belirterek, "Türkiye de böyle bir salgının maalesef arifesinde. Bu salgının başlangıcında el birliği yapmalıyız; iktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumumuzla, üniversitelerimizle topyekün bir mücadeleyi başlatmalıyız" dedi.

Geçmeyen mide bulantısının nedeni anksiyete olabilir

Tahlil ve tetkiklerde bir hastalık bulgusuna rastlanmamasına karşın sık tekrarlayan mide bulantılarının psikolojik kaynaklı olduğunu söyleyen Dr. Sinan Akkurt, çoğu kez hastanın kendini psikolojik açıdan sağlıklı bulduğuna ve bu yönde bir tedaviye yönelmediğine dikkat çekti. Aniden başlayan, bazen günler sürebilen ve aralıklı olarak aylarca tekrarlayabilen mide bulantılarının altında özellikle anksiyete yatabileceğine işaret eden Akkurt, “Anskiyeteye dayalı mide bulantısında kişi aslında kendine...

Hapşırırken kendini tuttu boğazı yırtıldı

İngiltere'nin Leicester kentinde, 34 yaşındaki bir kişinin boğazında ağzını ve burnunu kapatıp hapşırığını tutunca yırtık oluştu. Hemen arkasından ağrı, yutma ve konuşma zorluğu gibi problemler yaşayan kişi hastaneye kaldırıldı.

"Bir nargile 50 sigaraya bedel"

Sapanca Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu ‘Akciğer Kanseri’ için farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen seminerde konuşan Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Prof. Dr. Salih Topçu, "Nargilede kanserojen maddenin yanında bulaşıcı hastalık tehlikesi de vardır" dedi.

Hastanın böbreğini kavanozla odasına getirdiler

Hastaneye kaldırılan kişinin sol böbreğinin çürüdüğü belirlendi. Ameliyatla alınan böbrek patolojiye götürülmesi gerekirken, cam kavanoz içinde hastanın odasına getirildi. Kavanoz tam dört gün boyunca odada bekletildi. Skandal olayda doktorun ve hastanenin kusurlu olduğunu belirten hasta ve ailesi konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme, doktor ve hastane yönetimini 10 bin lirası manevi olmak üzere 68 bin 882 lira tazminata mahkum etti. Yargıtay kararı onayınca davacı aile 10 yıl sonra tazminatı tahsil e...

Sigara içenler dikkat: Pencere açmak çözüm değil

Yapılan çalışmalara göre Türkiye’de yılda 17 bine yakın kişinin ölüm nedeninin pasif tütün içiciliğine bağlı hastalıklardan olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, kapı ya da pencere açmak, aspiratör ve klima çalıştırmak, başka bir odada tütün tüketmek gibi hiçbir yöntemin pasif içiciliğe engel olmadığını söyledi.

Kilo almanın yolları nelerdir?

Aşırı kiloluk ve obezite insanlar için büyük problem teşkil ettiği gibi, aşırı zayıflık da büyük bir problemdir ve ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir. Metabolizması çok hızlı çalışan insanların en büyük yakınmalarından birisi kilo alamamalarıdır. Peki kilo almanın yolları nedir ve nasıl kilo alınır?

Saç ektirirken nelere dikkat edilmeli?

Saç yapısı kişiden kişiye göre değiştiği için kimi kişilerde yaşanan saç dökülmesi bazılarında görülmez. Saçların gün içinde belirlenen sayının üzerinde dökülmesi nedeni ile kellik sorunu oluşabilir. Saç ektirerek bu problemle başa çıkabilirsiniz. Saç ektirmenin kolay yollarını sizin için derledik...

Dünyanın en obez 4. ülkesi Türkiye

Türkiye dünyanın en obez ülkeleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldı. Türkiye nüfusunun 3’te biri obez iken, 3’te biri aşırı kilolu diğer 3’te birlik kısım ise normal kilolu olarak kayıtlara geçti.

Bebeğin ateşi nasıl düşürülür?

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında çocuklarda ve bebeklerde ateşli hastalıklarda artış yaşandığı biliniyor. Uzmanlar ateş yükselmesinden korkmak yerine, ateşin sebebinin ve tedavisinin bilinmesi gerektiğini söylüyor. İlaç tedavisi ve evde alınacak önlemler ile ateşin kontrol altına alınabileceğini belirten uzmanlar, 3 aylıktan küçük bebeklerin muhakkak doktora götürülmesini öneriyor.

Ortopedi ameliyatları Roborto’ya emanet

Makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu öncülüğünde bir grup mühendis ve hekim tarafından, ortopedi ameliyatında kullanılacak “Roborto” adlı robot geliştirildi. Ortopedi ameliyatlarında başarı oranını yükseltip iyileşme süresini kısaltması amaçlanan robotun üretim ve kullanımı için Sağlık Bakanlığından onay bekleniyor.

Virüslü mama83 ülkede

Fransa’da üretilen ve salmonella bakterisi içerdiği için toplatılma kararı verilen virüslü bebek maması skandalının, 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığı ortaya çıktı.

Teşhis konulmayan binlerce hastadan biri olabilirsiniz

Çoğu zaman alerjik şişmelerle karıştırılan Herediter Anjioödem hastalığı Türkiye'de 650 kişiyi tehdit ediyor. Doç. Dr. Dane Ediger, yaklaşık 7 bin kişinin bu hastalığa sahip olduğunu fakat teşhis konulmadığı için tedaviye erişemediğini söylüyor. Doç. Dr. Ediger'e göre, hastalık ilaca erişim sağlanamazsa ölümle sonuçlanabiliyor.

Çocuklarda bel ve sırt ağrılarına dikkat

Çocuklarda, sürekli bilgisayar ve televizyon başında olunması, hareketsizlik gibi nedenlerle bel ve sırt ağrısı şikayetlerinde artış yaşandığı belirtildi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Adem Yılmaz, "Çocuklarda kronik bel ağrısı, doğuştan olan ve senelerce gözden kaçırılabilen omurga veya omurilik anomalilerinin habercisi de olabilmektedir" dedi.

Bakterili bebek mamaları 83 ülkede 12 milyon kutuda

Fransa'da üretilen ve salmonella bakterisi içerdiği için toplatılma kararı verilen virüslü bebek maması skandalının, 83 ülke ve 12 milyondan fazla kutuyu kapsadığı açıklandı. Lactalis gruba ait olan bebek mamaları ile ilgili uyarıların yapılmasına rağmen ülke genelinde Carrefour, Super U, Hyper U gibi marketlerde satıldığı tespit edilmişti. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü, olaydan etkilenen ailelere tazminat ödeneceği açıklandı.

'Göz tansiyonu körlüğe neden olabilir'

Göz tansiyonu adı verilen glokomun görme sinirine hasar vererek körlüğe neden olan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Ümit Beden, hastalıktaki en büyük risk faktörünün göz içi basıncının artışı olduğunu söyledi.

Bakan Ahmet Demircan acillerde 'kırmızı ışık' projesini tanıttı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acil servislerdeki yoğunluğa acil müdahale için hazırlanan "kırmızı ışık" projesini, hastanelerdeki yoğunluğun izlenebilmesi için geliştirilen ve tanıtım uygulaması kendi cep telefonuna yüklenen yazılım üzerinden anlattı.

Gribe ne iyi gelir?

Kış aylarının gelmesiyle grip vakalarında artış görülüyor. Havaların bir sıcak bir soğuk seyretmesi, mevsimsel değişiklikler derken hastane acil servisleri grip vakalarıyla dolup taşıyor. İlaç tedavisinin yanı sıra bazı yiyecek ve içecekler de grip tedavisini olumlu yönde destekliyor. Uzmanlar genel olarak uyku düzenine, istirahat etmeye ve sağlıklı beslenmeye destek çekiyor.

Sahte bala son verecek tesis hizmete girdi

Ordu'da 'Arım Balım Peteğim Projesi' kapsamında açılan Arıcılık Araştırma Enstitüsü ile balda taklide son verilecek. Sertifıkasyon sistemi ile insanların şüpheleri ortadan kalkacak.

Kadınlar erkeklerden daha dayanıklı

Yapılan bir araştırmada göre kadınların kıtlık ve salgın hastalık dönemlerinde erkeklere nazaran daha dayanıklı oldukları belirlendi. Her iki cinsiyette de ölüm oranlarının çok yüksek olduğu dönemlerde bile, kadınların erkeklerden ortalama altı aydan yaklaşık dört yıla kadar daha fazla yaşadığı bildirildi.

Yeni doğan bebeğe işkence yapan hemşireye soruşturma

Samsun'da özel bir hastanede yeni doğan bebeğin yüzünü ağzını kapatıp yüzünü sıkan ve bu görüntüleri sosyal medyada paylaşan hemşire hakkında soruşturma başlatıldı.

Bakan Demircan'dan 'zika virüsü' açıklaması: Tedbirler alınacak

Zika virüsünün Türkiye'de yeni görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Demircan, "Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli tedbirler de alınacak" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığından ilaç açıklaması

Sağlık Bakanlığından, yapılan incelemelerde, "Ibuprofen etkin maddeli ilaçların erkeklerde kısırlığa sebep olduğu" şeklinde herhangi bir bildirime rastlanmadığı bildirildi. Bakanlık, ayrıca Ibuprofen etkin maddeli ilaçların reçeteli olarak sadece eczanelerde satıldığını kaydetti.

Ambulanslar 5 milyona yakın hastanın imdadına koştu

Sağlık Bakanlığının 112 acil hizmetleri kapsamında, Ocak-Kasım 2017 tarihlerinde 4 milyon 765 bin 614 hastaya kara, hava ve deniz ambulanslarıyla hizmet verildi.

Üç doktorun öldü dediği adam otopsiden önce uyandı

Üç farklı doktorun "öldü" dediği İspanyol mahkum, kaldırıldığı hastanenin morgunda otopsiye hazırlanırken uyandı. Hastane yetkilileri yaşanan durumu katalepsi vakası olarak değerlendirdi. Katalepsi'de insanların hayati göstergeleri fark edilemeyecek kadar yavaşlıyor.

Karın ağrısıyla hastaneye giden kadın öldü

100 binde 2 görülen Crohn hastalığı, İzmirli Meltem Özgüç Eyolcu'nun hayatını kaybetmesine neden oldu. Meltem Özgüç, 2 ay önce karın ağrısıyla gittiği hastanede tedaviye alındı ancak kurtarılamadı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.