Genel Sağlık Haberleri

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısı, 1 saat 40 dakika sürdü.

Ramazan için hasta karyolası ve engelli aracı isteği

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Ramazan Altay (6), doğumundan 3 ay sonra geçirdiği menenjit sonrası yatağa bağımlı hale geldi. Çocuklarının tedavisi için sürekli doktora gittiklerini söyleyen Altay çifti, zor günler geçirdiklerini, hasta karyolası ile engelli aracına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yaza fit girmek isteyenlere tüyolar

Diyetisyen Nurdan Balakçı, kış aylarının bitmesi baharın sıcak yüzünü göstermesi ile yaza formda girmek isteyenlere bir takım tüyolar verdi.

Çürüksüz dişler için 10 altın kural

Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, dişlerin çürümesini engellemek için 10 altın kuralı açıkladı. Dr. Efe Kaya, çürüksüz dişler için 10 altın kuralı sıraladı.

Kalp hastasına ambulans helikopterle sevk

Sivas'ın İmranlı ilçesinde rahatsızlanan ve kalp krizi şüphesi bulunan Kazım Bakır (76), ambulans helikopterle Sivas'a sevk edildi.

Geleneksel tıp emin ellerde

Geleneksel tıbbı merdiven altı uygulamalardan kurtaran Sağlık Bakanlığı, 68 merkezde hizmet sunuyor. Bağcılar’daki Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde 3 yılda 2 bin 500 hastaya bakıldı, 15 bin seans uygulandı. Dr. Kanat Tayfun, “Geleneksel tıp emin ellere teslim edildi. Diğer ülkeler de bizi örnek aldı” dedi.

Türkiye'de yılda 4 bin 700 çocuğa kanser tanısı konuluyor

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, Türkiye'deki kanser hastalıklarına ilişkin "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye'de yılda 4 bin 700 çocuğa kanser tanısı konuluyor. Bunlardan bin 300-bin 400'ünü kaybediyoruz" dedi.

Dişini çektirdi başına gelmeyen kalmadı

Kars'ta dişini çektirdikten sonra ağız sağlığının yeterince korunmaması nedeniyle ortaya çıkan mikropların yol açtığı kalp rahatsızlığına yakalanan hasta, İzmir'de Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde zamanında yapılan müdahale sayesinde sağlığına kavuştu.

Şifayı 160 kilometre uzakta buldu

Edirne’de yaşayan ve 20 yıldır polikistik böbrek hastalığı nedeniyle tedavi gören 63 yaşındaki Yılmaz Sancar’ın böbrekleri, 3 yıl önce iflas etti. 3 yıl boyunca diyalize giren Sancar, 2 ay önce de nakil için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne (ÇOMÜ) başvurdu. Burada böbrek nakli yapılan Sancar kendisinden 160 kilometre uzakta şifa buldu.

Türkiye’de 362 bin kilo ilaç çöpe atılıyor

Araştırmalar, Türkiye’de toplanan 362 bin kilogramlık atık ilacın yüzde 29’unun son kullanma tarihinin geçmediğini, yüzde 45’inin ise kutusunun dahi açılmamış olduğunu ortaya koydu.

Türkiye'nin milli cihazlarına Londra'da saldırı

Uluslararası Charing Cross (CX) Sempozyumu'nda Türkiye'nin ürettiği ve 58 ülkeye ihraç ettiği milli tıbbi cihazlara Amerikan firması tarafından komplo düzenlendi. Sahte raporlar ile Türk ürünlerini karalamaya çalışan Medtronic firması hakkında Londra polisine şikayette bulunan Türk yetkililer, firmaya karşı hukuki süreç başlattı.

Yaygın hastalığın şifası HIV virüsünde bulundu

Bağışıklık sistemini çok hızlı şekilde çökerten ve ‘Ağır Kombine Bağışıklık Yetmezliği’ anlamına gelen 'balon çocuk' hastalığı (SCID), gen tedavisiyle iyileştirildi.

Bademcik ameliyatı sonrası kör oldu

Gaziantep'te bademcik ameliyatı sonrası görme yetisinin tamamını, vücut fonksiyonlarının ise yüzde 94'ünü kaybeden 4 yaşındaki Hüseyin Beyaz, yaklaşık 10 aydır sadece çalan kapı ziline gülümseyerek tepki veriyor.

Öykü ile annesinin duygulandıran diyaloğu

İzmir’de 2018 yılı Kasım ayında Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan 4 yaşındaki Öykü Arin’e annesi Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakli akşam saatlerinde gerçekleşti. Anne ile kızının hastane odasında videoya çektikleri diyalogları ise izleyenleri oldukça duygulandırdı.

Zayıflamak isterken hayatından oluyordu

Diyarbakır’da yaşayan 40 yaşındaki Canan Akta, zayıflamak için kullandığı bitkisel ilaç nedeniyle hayatını kaybetme noktasına geldi. Zayıflamak için aldığı ilaç sonucu 77 kilodan 160 kiloya çıkan Akta, ölümün kıyısından döndü.

Londra'da düzenlenen uluslararası kongreye Türkiye'nin milli tıbbi cihazları damga vurdu

Uluslararası Charing Cross (CX) Kongresinde, Türkiye'nin milli tıbbi cihazları büyük alkış aldı. Türkiye Sağlık Federasyonu Başkanı Raşit Dinç kongrede yaptığı konuşmada, 58 ülkeye ihraç edilen Türkiye’nin tıbbi cihazlarının global pazarda ciddi şekilde ilerleme kaydettiğini ifade etti.

15 kiloluk tümör tüm sırtını sardı

Çin'de bir adamın sırtında 15 kiloluk bir tümör çıktı. İnanılmaz boyutlara ulaşan tümör doktorlar tarafından 33 saatlik operasyon sonucu alındı.

Türk ürünleri Uluslararası Charing Cross Sempozyumu'nda

Kalp ve damar cerrahisi teknolojisi alanının önemli etkinlikleri arasında yer alan CX Sempozyumu, 90’a yakın ülkeden 4 binden fazla katılımcıyla Kensington’daki Olympia Fuar Merkezi’nde başladı. Sempozyum kapsamında, Türkiye patentli ürünler de sergileniyor.

Gözdeki görünmez tehlike

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad, gözde sulanma, iltihaplanma, gözyaşı kesesi bölgesinde şişlik, apse gibi belirtilerle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı göz sağlığını tehdit eden hastalıklardan birisi olduğunu belirtti.

Kısırlık oranları korkutuyor

Yanlış beslenme, kötü alışkanlıklar ve kariyer hedefli geç evliliklerin kısırlığın oranını yükselttiğini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen kısırlığın görülme oranının evli çiftler açısından bakıldığında yüzde 50’ye kadar yükseldiğini söyledi.

Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi

Türk Dermatoloji Derneği Tırnak Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fatih Göktay, el ve ayak tırnaklarında aniden ortaya çıkan kahve ve siyah renkli çizgilerin "tırnak melanomu" olarak adlandırılan kanserin işareti olabileceği uyarısında bulundu.

Ses sağlığınız için günde 2 litre su için

Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, ses hijyeninin önemine işaret ederek, "Ses hijyeni, el ve ağız hijyeninde olduğu gibi kişisel olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken davranışlar topluluğudur. Bunlardan en önemlisi sıvı alımıdır. Ses sağlığınız için günde 2 litre su için" dedi.

Dünyada kızamık vakaları dört kat arttı

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelindeki kızamık vakalarındaki sayının bu yılın ilk üç ayında, geçen yıla göre dört kat arttığını duyurdu.

28 yıl sonra öğrendi: İmplant yerine sanayi tipi vida takmışlar

Rusya’ya bağlı Buryat Cumhuriyeti’nde 28 yıl önce bir diş hekiminin hastanın damaklarına implant yerine sanayi tipi vida taktığı ortaya çıktı.

Plastiğin zararlı etkileri anne sütünde de tespit edildi

Plastik ürünlere maruziyet sonucunda, anne sütünde, plastik maddeye sertlik ve saydamlık katan ve özellikle plastik su şişelerinde kullanılan Bisfenol A (BPA) isimli kimyasal bulunduğu tespit edildi.

Böbrek naklinden sonra kana kana su içti

Çanakkale'nin Çan ilçesinde üç yıldır diyalize bağlı yaşayan fabrika işçisi Levent Ergin, böbrek nakli operasyonuyla yeniden sağlığına kavuştu.

Çocuğun gelişimi 6 yaşına kadar 16 kez izlenmeli

Çocukların, sağlıklı şekilde gelişimini sürdürmesi, hastalık ve sakatlıklarının önüne geçilmesi için 1 yaşına kadar 9 kez, 1 yaşından 6 yaşına kadar da 7 kez olmak üzere 16 defa izlenmesi gerekiyor.

Bir annelik öyküsü: Kalbi solda organları ters

İç organlarının yeri doğuştan tümüyle ters olan, kalbindeki delik bir yıl önce robotik cerrahiyle kapatılan ve hamileliği sırasında da kalbinde pıhtı meydana gelen Meryem Çekin, anne olmayı başarabilen dünyadaki ilk örnek oldu.

Yürürken kollarınızı sallamıyorsanız hasta olabilirsiniz

Prof. Dr. Raif Çakmur, "Ayaklarını sürüyen, yavaş yürüyen, mimiklerinde azalma olan, düğme iliklemekte zorluk çeken, yürürken kollarını sallamayan, özellikle bir kolunu sallamadan yürüyen insanlarda Parkinson olabilir" açıklamasında bulundu.

1 yılda 4 bin hasta evde tedavi edildi

Sağlık Bakanlığının izni ile açılabilen sağlık kabinleri vatandaşların uğrak noktası olurken hastanelerdeki yoğunluğa azalttı. Zeytinburnu’nda bir yıl önce açılan “Zeytinburnu Sağlık Kabinine” başvuran 12 bin hastadan 4 bini evde tedavi edildi. Vatandaşlar tedavi sürecini hızlandırdığı ve evde tedavi yapılabildiği için sağlık kabinlerini tercih ederken, özellikle yaşlı ve çocuk hastaların bakımın ve tedavisi için sağlık kabinlerine başvuruluyor.

İdrar torbasından 424 gram taş çıktı

Şırnak İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük’ün ameliyat ettiği hastanın idrar torbasından 424 gram ağırlığında taş çıkarıldı.

Bakan Koca açıkladı: Okul çağındaki çocuklara 'Sağlık Karnesi' geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okul çağındaki çocuklara sağlık karnesi verilmesine yönelik başlatılacak çalışmaya ilişkin "Sağlıklı bireylerin oluşumu için taramalarını daha sistematik yapmak, bu çerçevede, diş, kalp ve göz taraması gibi beraberinde aşı takviminin de okul çağı döneminde yer aldığı bir çalışma olacak" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.