Genel Sağlık Haberleri

Çin doğruladı: Genetiği değiştirilmiş bebekler doğdu

Shenzenli araştırmacının kasım ayında tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA'larında HIV virüsüne karşı bağışıklık sağlayan bir değişiklik yaptığına yönelik iddiaları doğrulandı. Böylece dünyanın genetiği değiştirilmiş ilk bebekleri Çin'de doğmuş oldu.

20 yaşındaki kilosunu koruyan kadınlar daha uzun yaşıyor

Epidemiology and Community Health (Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı) adlı dergide yayınlanan yeni araştırmaya göre hayatları boyunca 20 yaşındaki kilosunun üzerine en fazla 9 kilo daha ekleyen kadınların 90'lı yaşlarını görme ihtimali diğer kadınlara kıyasla daha fazla.

Kediden bulaşan parazit gözlerini kör etti

İzmir’de yaşayan kimyager Gizem Yalçın, makyaj yaparken sağ gözünün görmediğini fark ederken Ş.G. ise ipek kirpik uygulaması yaparken sol gözünün görmediğini anladı. Yapılan tetkiklerde kedi dışkısında bulunduğu belirtilen toksoplazma parazitinin, gözlerinde yaraya yol açtığı anlaşıldı. Sağ gözünü kaybeden Yalçın, kedilerle her zaman haşır neşir olduğunu belirtirken, sol gözünü kaybeden Ş.G. ise kedilerden korktuğu için hiç ilgilenmediğini, parazitin yediği bir yiyecek aracılığıyla bulaşabileceğ...

Karnı ağrıdı hayatı kurtuldu

Şiddetli karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede aort damarının yırtıldığı tespit edilen Metin Dede, hemen ameliyata alındı ve ölümden döndü. Dede'nin çok şanslı bir hasta olduğunu anlatan Dr. Hazan, "Karın ağrısı çok sık karşılaşılan bir hastalık ama bazı durumlarda çok uyarıcı olabilir. Hastamızın hastaneye yakın oturması ve hemen başvurması da bu süreçte hayat kurtardı" dedi.

Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı

"Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı" kapsamında hazırlanan "Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi", hastanelerde alınması gereken tedbirler ve sağlık çalışanlarının güvenliğine ilişkin kanuni hakları içeriyor.

ABD’de Milli Tıbbi Cihaza yoğun ilgi gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ve dünyanın en çok kabul gören Vasküler Cerrahi Dergisi "Journal of Vascular Surgery”, 2018’in son sayısında, Türkiye’nin kendi imkanları ile ürettiği milli tıbbi cihaz ile yaptığı klinik çalışmasına yer verdi.

Su diye tuz ruhu içti

Adana'da su zannederek içtiği tuz ruhu nedeniyle yemek borusu ve midesi zarar gören, bu nedenle mamayla beslenmek zorunda kalan genç kız, kokusunu alıp tadına bakamadığı yemeklerden yemek istiyor.

Kendi ilaçlarını üretecekler

Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Birliği’ne göre şu anda tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya olan 205 ilaç var. Civica Rx isimli kâr amacı gütmeyen bir şirket ise yüksek ilaç fiyatları ve stok problemleriyle mücadele etmek isteyen ABD'deki hastanelerden büyük ilgi gördü. Çünkü şirketin öncelikleri arasında tedarik sıkıntısı olan ilaçları üretmek de yer alıyor.

Laboratuvarda insan damarı ürettiler

Kanada'da British Columbia Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsünün yöneticisi Josef Penninger liderliğindeki ekip, laboratuvar ortamında kök hücreleri kullanarak üç boyutlu "vasküler organoitler" geliştirdi. Geliştirilen organoitlerin, çarpıcı biçimde gerçek insan damarlarının fonksiyonunu ve yapısını taklit ettiği belirtildi.

Yabancı ilaçta kur dayatması

Son günlerde bazı ilaçlara erişim konusunda sıkıntılar yaşandığına ilişkin şikayetler arttı. Eczacılar Birliği, temini zor ilaç adedini 144 olarak açıklarken bulunamayanlar listesinin çoğunluğunu yabancı firmaların ürettiği ortaya çıktı. Sabitlenen döviz kurunu yükseltmek isteyen bu firmalar, piyasaya sürdüğü ilacı azaltarak vatandaşı mağdur ediyor.

Yeni trend: Rus yaban mersini

Rus yaban mersini olarak da adlandırılan aronianın ekstresi ile ilgili Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, kalp damar rahatsızlıkları, sindirim sistemi problemleri, eklem ve kas problemlerine olan faydalı olduğunu açıkladı. Bilinen meyvenin zayıflama ve kilo kontrolü konusunda yardımcı olduğunu da söyledi.

Kasa fişlerindeki büyük tehlike: Almadan önce bir daha düşünün

Alışveriş fişlerinden plastik oyuncaklara ve konserve ürünlere kadar birçok üründe Bisfenol A maddesi yer alıyor. Peki, nedir bu Bisfenol A maddesi, ne gibi zararları vardır? Tüm bu sorulara verilen cevapları öğrendiğinizde bu ürünlere dokunurken bir kere daha düşüneceksiniz.

Sağlık Bakanlığı'ndan tehlikeli olduğu iddia edilen sularla ilgili açıklama: Güvenle tüketin

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin ambalaj sularla ilgili yayınladığı rapor, gündemde yer alan konuların başında. Ambalajlı suların zararlı olduğu iddiası vatandaşlarda endişeye neden oldu. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı. Denetimlere vurgu yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımız ambalajlı suları güvenli şekilde tüketebilir" denildi. SUDER de, Sağlık ve Gıda Güvenilği Hareketi'nin hazırladığı raporun bilimsel bir zemine dayanmadığını öne sürdü.

Canan Karatay: Okul kantinleri kaldırılsın

Her söylediğiyle olay olan Prof. Dr. Canan Karatay, anne babaları uyardı. Okul kantinlerinin kar amacıyla bulunduğunu söyleyen Karatay, "Kantinler kar için oradalar, çocuk sağlığını düşündükleri için değil. Yumurta tereyağıyla cin gibi çocuklar olur. Ama çocukların cin gibi olmasını da öğretmenleri istemiyor. Çünkü kontrol edemiyorlar" dedi.

BESAŞ’tan diyabet müjdesi

Bursalıları 36 yıldır sağlıklı gıda ile buluşturan BESAŞ, Çölyak hastaları için glütensiz gıdalar ve şifa kaynağı siyez ekmeğin ardından şimdi de şeker hastaları için geliştirdiği Diyabetik Ekmeği tüketicilerine sundu.

Fenomen doktorlar sağlığa zararlı

Ekranlar ilginç çıkışlar yapan ve aykırı bilgiler veren fenomen doktorlarla dolu. İşin garip yanı birinin söylediğini diğeri yalanlıyor. Doktorların bile kafasını karıştıran bu bilgilere maruz kalan halk ne yapmalı? Doç. Dr. Hakan Ertin, “Tıp içindeki tartışmaların da tıp kurumu içinde yapılması lazım. Bilimsel olarak yapılabilir bunlar ama halk önünde bilim tartışması problemli bir şeydir. Zarar vermeme ilkemiz tepe taklak oluyor” diyor.

Kilo aldığını sandı ama 45 santimetrelik kist çıktı

İzmir'de, kilo alma ve şişkinlik şikayetiyle hastaneye başvuran genç kadının yumurtalığından 45 santimetre büyüklüğünde kitle alındı. Opr. Dr. Serhat Şen, "Meslek hayatımda ilk defa bu kadar büyük bir yumurtalık kistine rastladım" dedi.

İçilmesi tehlikeli olan su markaları açıklandı

Su içeriklerindeki kurşun miktarı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Uzmanlar "duş bile almamamız gereken suları içiyoruz" ifadelerini kullanınca vatandaşlar hangi markaların suyunun tehlikeli olduğunu araştırmaya başladı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan puanlı ambalajlı su raporuna göre Damla, Erikli, Nestle, Sırmakeş markalarının suları puanlama sisteminde eksi binlerde yer alırken, bazı firmaların su içeriklerini paylaşmadığı iddia edildi.

Gripten koruyucu 7 önlem

Dünyada her yıl 600 milyon kişiyi etkileyen grip, kış aylarında artış gösteriyor. Halk arasında “ilaç kullansam da kullanmasam da bir hafta atlatıyorum” algısı nedeniyle grip enfeksiyonu, bazen menenjit ve zatürre gibi ciddi hastalıklara kadar ilerleyebiliyor. İç Hastalıkları Uz. Dr. Muharrem İngeç, gripten koruyucu 7 önlemi sıraladı.

Gripten koruyucu 7 önlem

Dünyada her yıl 600 milyon kişiyi etkileyen grip, kış aylarında artış gösteriyor. Halk arasında “ilaç kullansam da kullanmasam da bir hafta atlatıyorum” algısı nedeniyle grip enfeksiyonu, bazen menenjit ve zatürre gibi ciddi hastalıklara kadar ilerleyebiliyor. İç Hastalıkları Uz. Dr. Muharrem İngeç, gripten koruyucu 7 önlemi sıraladı.

Dünyanın en büyük akıl sağlığı sorunu anksiyete

Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’ndan masaya yatırılan konulardan biri de insanların sağlık problemi. Günümüzde yaklaşık 275 milyon insan anksiyete hastası. Bu da genel kanının aksine en yaygın akıl sağlığı sorununun depresyon değil anksiyete olduğunu gösteriyor.

Çekirdekleriyle yedi midesinde taşlaştı

Ordu'nun Çatalpınar ilçesinde üç ay boyunca çekirdekleriyle Trabzon hurması yiyen kadının midesinde oluşan 2 taşlaşmış gıda artığı ameliyatla alındı.

Yılın en iyi diyeti seçildi: Akdeniz diyeti

2019'da U.S. News and World Report'ta dünyanın önde gelen beslenme uzmanları 41 popüler diyet içerisinden Akdeniz diyetini birinci seçti. Yüzlerce bilimsel makalesi bulunan Akdeniz diyeti, UNESCO tarafından 2013'te 'Soyut Kültürel Miras' olarak ilan edildi.

30 ilaç ödeme listesinde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 30 ilacın daha ödeme listesine dahil edildiğini duyurdu. Bunlar arasında kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar, antibakteriyel, vitamin destek grupları, KOAH, epilepsi ve analjezik ilaçlar bulunuyor. Bedeli ödenen ilaç sayısı böylece 8 bin 547’ye ulaştı.

Zeytin çekirdeği yüzünden felç geçiren minik Ela yardım bekliyor

Bursa’da 2016 yılında boğazına zeytin çekirdeği kaçınca beyin felci geçiren ve vücut fonksiyonlarını kaybeden Ela Nur Aksoy’un annesi kızı için mücadelesinden vazgeçmiyor. Kızının daha rahat nefes alabilmesi için yürüme robotu isteyen anne, doktorlardan ve devletten yardım istiyor.

Dev timsah kadını yuttu

Endonezya'daki Kuzey Sulawesi'deki bir araştırma tesisinde dev bir timsah araştırma yapan bilim kadınını yuttu. 44 yaşındaki Deasy Tuwo, cuma günü timsaha et verecekken saldırısına uğradı.

Bir gün uyandı ve erkeklerin sesini duymamaya başladı

Çin'de çok ilginç bir olay yaşandı. Chen isimli bir kadın bir gün uyandığında erkeklerin sesini duymamaya başladı. Uzman bir kulak, burun ve boğaz doktoruna giden kadın bunun nadir görülen bir işitme rahatsızlığı olduğunu öğrendi.

Hastadan hantavirüs kapan hemşire öldü

Arjantin'in Chubut eyaletine bağlı Epuyen kentinde baş gösteren hantavirüs enfeksiyonu bulaşan kişilerle daha önce temasa geçtiği bilinen Şilili bir hemşire öldü. Buna göre, Epuyen'deki hantavirüs vakası nedeniyle ölenlerin sayısı 10'a yükseldi. Öte yandan, Epuyen çevresindeki kentlerden iki kişiye daha hantavirüs enfeksiyonu bulaştığı ve enfeksiyon bulaşan kişi sayısının 28'e yükseldiği belirtildi.

13 günlük bebeğe açık kalp ameliyatı

Muğla'da prematüre doğan ve kalbindeki delik nedeniyle akciğerine giden şiddetli kan yüzünden nefes alamaması üzerine solunum cihazına bağlanan 13 günlük 'Ömer İhsan' isimli erkek bebek, açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Bebeğinin organlarını bağışlamak için doğurdu

Amerikalı bir anne, hamileyken beyninin yarısının olmadığını ve yaşama ihtimalinin düşük olduğu bebeğinin diğer organlarının sağlam olduğunu öğrenince, organlarını başka bebeklere bağışlamak için doğurdu.

30 yıllık imam 'ses terapisi' ile sesine geri kavuştu

Din görevlileri, öğretmenler, avukatlar, politikacılar, oyuncular, tiyatrocu ve şarkıcılar gibi sesini yoğun kullanan meslek grupları ses hastalıklarının tehdidi altında. Bunlardan biri de sesini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan imam Şükrü Koç. 30 yıldır imamlık yapan ve şan sesi terapisiyle sağlığına kavuşan Koç, "Tedaviyle ses tellerimin güçlendiğini fark ettim" dedi.

Kırılan kalça kemikleri 30 vidayla birleştirildi

Mersin'in Tarsus ilçesinde, inşaatın 3'üncü katından düşen ve kırılan kalça kemikleri 30 vidayla birleştirilen hasta, Türkiye'nin birkaç hastanesinde yapılabilen operasyonla yeniden yürümenin mutluluğunu yaşadı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.