Deniz suyu sinüzite iyi geliyor

Deniz suyu tedavisi sinüzit ve kronik rinosinüzit alanlarında sıklıkla tercih ediliyor. Bu yöntem yalnızca kulak burun boğaz değil, cilt, kalp dolaşım bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar için de kullanılıyor.

Doktorlardan şiddete tepki

ATUDER Genel Sekreteri Prof. Dr. Al, "Sağlık çalışanlarını suç ve suçlulardan koruyacak sağlam sonuç alıcı hükümlerin ivedilikle çıkarılmasını ve var olan kanunların uygulanmasını arz ediyoruz" dedi.

1 milyon Afrikalıya katarakt ameliyatı yapılacak

Sağlık Bakanlığı, İslam Kalkınma Bankası ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu'nun desteğiyle, Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yaptıracak, 10 milyon gözlük dağıtacak.

Yılan ısırdığında ne yapmalıyız?

Yılanın ısırdığı yeri kesmeyin, emmeyin. Filmlerden hayatımıza giren son derece yanlış uygulamalar olduğunu belirten uzmanlar, "yılanın ısırdığı yeri kesmeyin, emmeyin" uyarısı yaptı.

Uzmanlardan HIV salgını uyarısı

HIV salgınının yeniden alevleneceği uyarısı yapılıyor. Küresel HIV salgınına karşı "tehlikeli biçimde rehavet içinde olunmasının" salgının yeniden alevlenmesi riski taşıdığı bildirildi.

Cep telefonu radyasyonu hafızayı etkiliyor

Cep telefonu radyasyonunun, yeni yetişen gençlerde hafıza performansını etkileyebileceği bildirildi. Biçimsel hafızanın, beynin sağ yarısında bulunduğuna ve gençlerin cep telefonuyla büyük oranda bu tarafta konuştuğuna dikkat çekildi.

1 milyon Afrikalıya katarakt ameliyatı yapılacak

Sağlık Bakanlığı, İslam Kalkınma Bankası ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu'nun desteğiyle, Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yaptıracak, 10 milyon gözlük dağıtacak.

Ötenazi isteyen hasta devasını buldu

Beyazlatmak istediği dişlerinin tümünü kaybeden ve "delirten hastalık" adı verilen şiddetli ağrıları yüzünden yaşamına son verilmesini dahi isteyen Sunay Öztürk, Ankara'daki tedavisi sayesinde yaşama umutla bakıyor.

Sakız yüzünden bu hale geldi

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşayan Derin Akıcı'nın beyin fonksiyonları, 6 yaşında nefes borusuna sakız kaçması nedeniyle çalışmıyor. Derin, 1,5 yıldır yatağa mahkum.

Cerrah eliyle 'hacamat' yaygınlaşıyor

Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu projeyle geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden olan hacamatın, aralarında cerrahların da olduğu tıp doktorları tarafından uygulanması yaygınlaşıyor.

Sivas'ta 600 kişi hastanelik oldu

Sivas'ın Suşehri ilçesinde, içme suyundan kaynaklandığı tahmin edilen, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı 600'e ulaştı. İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.

Doktor ayakları karıştırıp yanlış ameliyat etti

Yalova'da ayağındaki rahatsızlık nedeniyle devlet hastanesine müracaat eden 27 yaşındaki bir Büşra Nergiz, kırık ayak parmağı yerine sağlam parmağını ameliyat edip 5 platin taktığını ileri sürdüğü operatör doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurken, hastane yönetimi de idari soruşturma başlattı. Nergiz, ameliyattan sonra doktorun 'Acaba sağ ayağına değil de sol ayağına mı işlem yaptım' yanıtını verdikten sonra çıkıp gittiğini anlattı.

Şehir hastanelerinde ilk: Kadavradan karaciğer nakli yapıldı

Bir trafik kazasında yaralanan ve Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan kişinin beyin ölümü gerçekleşince yakınları, organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer, 65 yaşındaki siroz hastası Emine Yağmur'a karaciğer naklini yaptı.Türkiye genelindeki şehir hastanelerinde ilk kadavradan karaciğer nakli, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş oldu.

Çorap izi olanlar hemen doktora gidin!

Yaşam tarzına bağlı bir biçimde ortaya çıkabilecek kalp hastalıklarına karşı ne kadar korunaklısınız? Kalbinizin düzgün çalışmadığını gösteren 8 işaret ile kalp hastalıklarına karşı önlem alabilir, erken tanı ile ortaya çıkabilecek riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Severek yiyoruz ama sigara kadar zararlı

Dünya Sağlık Örgütü sigara etkisi yaratan kanserojen maddeleri açıkladı. Uzmanlar, işlenmiş etlere, palm yağına ve fruktoz bazlı şekerlere dikkat çekti. Özellikle birçok üründe katkı maddesi olarak kullanılan palm yağı çikolata, dondurma, margarin, vejetaryen ürünler, paketli ekmeklerde bile bulunuyor.

Düşük tansiyon nedir?

Düşük tansiyon aslında istenilen bir durumdur ve bazı inasanlarda sorun teşkil etmez. Ancak, birçok insan için anormal derecede düşük kan basıncı (hipotansiyon) baş dönmesine ve bayılmaya neden olabilir. Şiddetli vakalarda, düşük tansiyon hayatı tehdit edici olabilir. Peki düşük tansiyon nedir, en düşük kaç olmalıdır? İşte detaylar...

Yüksek tansiyon nedir?

Büyük ve küçük tansiyonun normalden fazla olması durumuna hipertansiyon denir. 'Sessiz düşman' terimi hipertansiyon için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Nedeni ise hipertansiyonun yıllarca hiç belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar verebilme olasılığıdır. Peki yüksek tansiyonda sınır nedir, en yüksek kaç olmalıdır?

Güneş yanığı en kolay nasıl geçer?

Havaların ısınması ve yaz mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte güneş yanığı vakalarında artış görülmeye başladı. Vatandaşlar, “Güneş yanığına ne iyi gelir” sorusunu soruyorlar. Sıcak havaları fırsat bilip denize akın eden vatandaşlar, güneş kremi sürmedikleri ve güneşten yeteri kadar korunmadıkları için can sıkıcı olabilen güneş yanıklarıyla karşılaşıyorlar. Peki Güneş yanığına ne iyi gelir, en kolay nasıl geçer? İşte detaylar...

Nikah şekeri yerine kuruyemiş dağıtın

Günümüzde doğal ve sağlıklı gıda tercihi düğünlerde ve nikahlarda da kendini göstermeye başladı. Bu özel günlerde, şeker içeren gıdalar yerine kurutulmuş meyvelerden ya da ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden nikah şekerleri hazırlayabilirsiniz.

Tüp bebekte başarı şansını etkileyen faktörler

Tedaviyi olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin başında stres geliyor. Stres hormonları ve üreme hormonları beyinde oldukça yakın konumlardadır. Stresin artması, üreme hormonlarını etkileyebiliyor ve bu sebeple de tedavinin başarı şansı düşebiliyor.

Yazın kilo vermek daha kolay

Kilo vermek isteyenlere yaz müjdesi. Yazın fazla kilolardan kurtulmak daha kolay. Meyvenin en bol olduğu yaz döneminde hem ağız tadıyla meyvenizi yiyebilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Adli Tıp Kurumu'nun teşkilat yapısı ile görev ve yetkileri belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Adli Tıp Kurumunun kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esaslar belli oldu. Buna göre, adalet işlerinde bilirkişilik görevi yapmak, bunlara ilişkin eğitim programları uygulamak üzere Adalet Bakanlığına bağlı Adli Tıp Kurumu kuruldu.

Hareketsizlik bel ve boyun rahatsızlıklarına yol açıyor

Kötü duruş ve hareketsizlik bel ve boyun rahatsızlıklarına neden oluyor. Bunun için doğru duruş ve oturuş pozisyonlarını öğrenmek ve sabah kalktığımızda güne esnetme, germe egzersizleri ile başlamak gerekiyor.

Sözleşmeli yerli ve yabancı sağlık uzmanı çalıştırılabilecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda, proje hazırlanması veya yürütülmesi için proje süresince ve üç yıla kadar sözleşmeli yerli ve yabancı uzman çalıştırılabilecek. Bu şekilde çalıştırılacak personel sayısı 50'yi geçemeyecek.

Ağırlık kaldırmak depresyona iyi geliyor

Yapılan araştırmalarda ağırlık kaldırma ve kuvvet antrenmanı gibi egzersizlerin depresyon tedavisinde etkili olduğu saptandı.

Çürük diş başka hastalıkları tetikliyor

Diş çürüğü direk olmasa da endirekt olarak başka hastalıklara yol açıyor. Vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyon diğer bölgeleri de etkileyerek, vücudun direnç mekanizmasını düşürüyor ve buna bağlı olarak da başka hastalıklara yol açıyor.

Sıcak havada yoğun çalışmayın

Sıcak havada egzersiz ve yoğun çalışma, sıcak çarpması riskini artırıyor. Aşırı sıcaklarda yeterince terlemenin olmaması ya da ortamda yüksek nem bulunması durumunda vücut sıcaklığı, fizyolojik işlevleri yerine getiremeyecek tehlikeli düzeylere çıkabiliyor.

Kalp ve hipertansiyonu olanlar sıcaklarda bol su için

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Üyesi Dr. Handan Karahan Saper, Hipertansiyon ve kalp hastalığı olanların, hekim tarafından tam tersi önerilmediği sürece, bol su tüketmelerinin faydalı olacağını söyledi.

İTÜ'de yapay damar tasarlandı

İTÜ'de görev yapan Doktor Öğretim Üyesi İpek Yalçın Eniş, kalp ve damar hastalıkları için kullanılması hedeflenen katmanlı biyobozunur yapay damar tasarladı.

Çin menşeli 'valsartan' içeren ilaçların satışı durduruldu

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan inceleme sonucunda, Türkiye'de ruhsatlı, farklı ambalaj formlarına sahip "valsartan" içeren 33 ürün için Çin'den etken madde tedarik edildiği belirlendi.

Çam balı hastalıkların tedavisini destekliyor

Çam balı hastalıklarla mücadelede destekleyici rol oynuyor. Yapılan araştırmalarda çam balının özellikle enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede destekleyici etkisinin bulunduğu keşfedildi.

Akciğer ameliyatlarında yeni teknik

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı tarafından akciğer ameliyatlarında geliştirilen yeni teknik, uluslararası alanda da kabul gördü.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.