Ağız spreyi verilip eve gönderilen çocuk ölümden döndü

Osmaniye'de ağız spreyi verilip eve gönderilen 12 yaşındaki Doğukan az kalsın şeker komasından ölüyordu. Küçük çocuğun hastaneye gittikten bir gün sonra şeker komasında olduğu belirlendi. 20 gün komada yatan 2 defa kalbi duran Doğukan, ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum oldu.

340 gün uzayda kalan astronotun DNA telomeri uzadı

Scott ve Mark Kelly adında iki astronottan biri görev için gittiği uzaydan döndüğünde tamamen farklı bir DNA'ya sahip oldu. İkiz astronotları üzerinden bir deney yürüten NASA'nın ilk verileri son derece ilginç sonuçları da ortaya çıkarttı. 340 gün uzayda kalan astronotun DNA telomeri uzadı.

Kan alım şekli sepsisin erken tanısında çok önemli

Doğru kan alım şekli, kan yoluyla bulaşan bir hastalık türü olan sepsisin erken tanısında yüzde 40 etkili oluyor. Sepsis, uygun tedaviye zamanında başlanmazsa organ yetmezliklerine ve hatta hayatın kaybına bile neden olabiliyor.

Bahar nezlesine karşı ilacınızı erken alın

Uzmanlar, bahar nezlesinin ilaçları erken kullanarak hafifletilebileceğini ifade ederek, bahar nezlesinden kurtulmak için gerekli ilaçları nezle olmadan önce için tavsiyesinde bulunuyor.

Fazla tuz mide kanseri yapıyor

Mide kanserine yol açan etkenler arasında başta tuz olmak üzere yanlış beslenme, ızgara, ve katkı maddeleri içeren besinler geliyor. Bu tür ürünleri tüketenler mide kanserine daha kolay yakalanıyor. Mide kanserinin çok hızlı şekilde diğer organlara yayılması nedeniyle erken teşhis çok önemli.

ALS hastalığı nedir?

Bir tür motor sinir sistemi hastalığı olan ALS hastalığı dünyaca ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking'in geçtiğimiz günlerde ölümüyle tekrar gündeme geldi. Ünlü astrofizikçi ve evren bilimci Stephen Hawking ALS hastalığına yakalanmış, uzun yıllar bu hastalıkla hayatını devam ettirmek zorunda kalmıştı. Peki insanların yaşamını son derece olumsuz etkileyen ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi neden olur?

Halk arasında baş dönmesi olarak bilinen Vertigo hastalığı özellikle mevsim geçişlerinde daha çok ortaya çıkıyor. Birçok kişinin baş dönmesinden şikayetçi olduğu Vertigo hastalığı, çoğunlukla iç kulak hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Peki Vertigo nedir, belirtileri nelerdir?

Mavi Balina oyunu öldürüyor

Rus mühendis'in tasarımı olan Mavi Balina oyunu, verdiği direktiflerle kişilerin kendisine ve çevresindekilere bir takım zararlar vermesine sebep oluyor. Mavi Balina oyunu, bu oyunu oynayan 17 yaşındaki bir gencin intihar etmesiyle Türkiye'nin gündemine oturdu. Mavi Balina nedir? Mavi Balina nasıl bir oyun? İşte merak edilenler...

Sigara nasıl bırakılır? Sigara bırakmanın yolları nelerdir?

Sigara içme alışkanlığı olan kişiler için bırakması en zor alışkanlıklardan biri olan sigara, başta kanser, felç ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok çeşitli hastalığa sebep oluyor. Vücudun bağışıklık sistemini çökerten sigara alışkanlığını bırakmak için ise sabırlı olmak gerekiyor. Peki sigara nasıl bırakılır? İşte sigara bırakma yöntemleri...

Küçük Selçuk beynindeki tümörlerle savaşıyor

Beyninde 8 tane tümör olduğu belirlenen 4 yaşındaki Selçuk Aygün, her geçen gün giderek büyüyen tümörlere karşı yaşam savaşı veriyor. Oğullarını tedavi edecek doktor bulamadıklarını söyleyen aile yardım bekliyor.

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...

Down sendromlu bireylere imza ile destek

CHP İstanbul Milletvekili Engin, down sendromlu bireylerin sorunlarını gündeme taşımak için internet üzerinden başlattığı imza kampanyası ile destek arıyor. Peki, Down sendromu nedir, belirtileri nelerdir? İşte yanıtı...

Kalp ve beyin sağlığınız için yürüyüş yapın

Sağlığımız açısından büyük önem taşıyan yürüyüşleri hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Günde en az 8 bin adım atmayı öneren uzmanlar, her gün yapılan düzenli yürüyüşlerin hayati önem taşıyan birçok hastalığa karşı kalkan oluşturduğunu söylüyor.

MS hastaları nasıl beslenmeli

Yapılan çalışmalarda MS hastalarında beslenme yetersizliği, obezite, vücut ağırlık kaybı ve vitamin yetersizlikleri gibi beslenme sorunları tespit edilmiştir. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için MS hastaları; basit şeker ve rafine karbonhidrat alımını sınırlandırmalı, doymuş yağ içeriği azaltılmalı ve doymamış yağların tüketimini tercih etmelidir.

Sütün faydaları nelerdir?

Doğumdan itibaren aldığımız ilk besin olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar, hamileler, emzirenler ve yaşlılar olmak üzere 7’den 70’e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez bir besin kaynağı. Cilde sayısız faydası bulunan süt, çocukların da ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor.

Sivilceleri sakın sıkmayın

Vücudunuzdaki sivilceleri sakın sıkmayın. Aksi takdirde sıkılan sivilcenin içinde bulunan enfeksiyon dağılır ve bunun sonucunda da yüzünüzde iz oluşur. Uzmanlara göre temiz bir cilt için yüzünüzü çıplak elle, sabah ve akşam iki defa olmak üzere yıkamak yeterli.

Ekrana bakarken mutlaka göz kırpın

Günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen teknolojik aletler ve uzun süre ekrana bakmak göz sağlığımızı bozuyor. Uzmanlar ekrana bakarken gözümüzü şu 6 hatadan sakınmamızı belirterek önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

10 kişiden biri uykusuz

Prof. Dr. Fuat Özgen, "Dünyada ve Türkiye'de yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde 10'u, yani 10 kişiden 1'i uykusuzluk çekiyor" dedi.

Ev salçasından uzak durun

Böbreklerin yaşamsal görev üstlendiğine dikkat çeken uzmanlar, böbreklerin en büyük düşmanının tuz, yüksek proteinli beslenme, sigara, alkol ve yetersiz su alımı olduğunu söyledi. Uzmanlar ev hanımlarına, "Yoğun tuz içeren ev salçalarından uzak durun" çağrısında bulundu.

50 yaşında mutlaka bu testi yaptırın

Erken tanı ile önlenebilen, ihmal edildiğinde ölüme kadar giden kolon kanserinde risk gruplarını belirlerken yaş çok önemli faktör. Kolon kanserinin alarm bulgusu verdiği 50 yaş ve üzeri herkesin mutlaka kolonoskopi yaptırması gerekir.

Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 5'e düşürüldü

TBMM'de Nişasta bazlı şeker kotası yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülmesine ilişkin önerge kabul edildi. Önerge Cumhurbaşkanı’nın onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yürürlüğe girecek.

Kardeşi doğmadan TÜRKÖK ile hayata tutundu

Kordon kanından nakille hayata tutunmak için kardeşinin doğmasını bekleyen 9 yaşındaki Batuhan Ağcık'a, TÜRKÖK'ten çıkan ilik nakledildi.

Meme kanseri tedavisinde nano teknolojisi

Çinli bilim adamları, ileri evre meme kanserinin tedavisi için biyonik nanocihazlar geliştirdi.

Ucuza satılan tavuk döneri yemeyin

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gözet, tavuk döner tüketilirken dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımıza sesleniyorum; tavuk dönerini 10 liradan aşağı satan yerlerden yemeyin" dedi.

Yoğun çalışan kişiler nasıl beslenmeli

Ağır tempolu ve yoğun ofis çalışmalarının kişiyi olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, bu tür çalışanlara nasıl beslenmeleri konusunda öneride bulunuyor. Ayrıca sağlıklı beslenmenin yanı sıra ofis içinde hafif egzersiz ve esneme hareketleriyle vücudu hareketsizlikten uzak tutmak gerekiyor.

Yerli ilaç sanayisinin önü kesilemez

Sağlık alanında kapsamlı bir millileşme ve yerlileşme hamlesi gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan “Türkiye yerli ilaç sanayinin önünün kesilmesi pahasına küresel ilaç sektörünün önünü açarak milyarlarca dolarını havaya savuracak bir ülke değildir” dedi.

İçme sularında skandal

İçme suyu markalarının şişelerinde yapılan testler, hemen hemen hepsinde plastik parçacıklar bulunduğunu ortaya koydu. Fredonia'daki New York Devlet Üniversitesi'nde incelenen şişe sularıyla ilgili, Prof. Sherri Mason,"Peş peşe her markada içme suyu bulduk" dedi.

İdrar kaçırma hastalık belirtisi

İdrar kaçırmak normal bir durum değildir ve hastalık belirtisidir. Ve diğer hastalıkların öncü şikayeti olarak ortaya çıkabilir. İdrar kaçırmak, şeker hastalığı başta olmak üzere idrar yolu enfeksiyonu veya böbreklerle ilgili problemler yada nörolojik hastalıkların belirtisi olabilir.

Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi

İrlanda'da doktorları şaşkına çeviren bir tıbbi gelişme yaşandı. Baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir adam hastanede beyinsiz olduğunu öğrendi. Doktorları bile şoke eden olayda 84 yaşındaki adamın bugüne kadar rahatsızlığını fark etmediği ortaya çıktı.

Demir eksikliğini önlemenin kolay yolları

Demir eksikliği anemiye neden olmakla birlikte erken doğum riski, ölü doğum ve immün yetmezliğine de neden oluyor. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerde demir eksikliği anemisinin çocukların bilişsel gelişimlerini, büyümelerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Bu durum günlük beslenmemizde demirden zengin gıdaları doğru tüketerek önlenebilir.

Menopoz dönemine giren kadınlara kilo uyarısı

Menopoz döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle vücut kilo almaya daha müsait oluyor. Bu süreç boyunca kadınların kilo alımına karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Çin'de 'yapay kalp' geliştirildi

Çin'de roket teknolojisiyle yapay kalp geliştirildi. Roket teknolojisiyle üretilen yapay kalbin daha uzun ömürlü olacağı belirtildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.