Genel Sağlık Haberleri

Grip aşısı krizi büyüyor: Ölü sayısı 59'a çıktı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını döneminde şimdi de grip aşısı tartışması başladı. Soğuk havalar öncesi grip aşısı olmak isteyenleri büyük bir tehlike mi bekliyor. Güney Kore'de grip aşısına bağlı olarak 59 kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Görkem Karman Abat: Evcil hayvanlar çocukları gerçek hayata hazırlıyor

Çocuk gelişimi, anne ve babaların başlıca gündemi olmaya devam ediyor. Çocuğun hem sağlıklı hem de canlıları seven bir birey olarak yetişmesinde rol oynayan çevresel ve duygusal faktörler sıklıkla masaya yatırılıyor. Uzmanlar bu etkenlere ek olarak patili arkadaşlar edinmenin de büyük önem taşıdığını söylerken sosyal medyada kedisi Çiko, kızı Mercan ve oğlu Selim ile yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Influencer Görkem Karman Abat da kendi deneyimlerinden hareketle ebeveynlere seslendi. Abat, “Ç...

Bir yaşındaki bebek 25 kuruş yuttu: Doktor müdahalesi ile çıkarıldı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir yaşındaki D.D.Ç, yuttuğu madeni parayı acil serviste doktorların müdahalesi sırasında kusarak çıkardı. Doktor Nevzat Çimenoğlu, ailelerin bu tür durumlarda yapılacak ilk müdahaleyi iyi bilmeleri gerektiğini ifade ederek, "Bir yaşına kadar olan bir bebekse ayaklarından tutup yukarı kaldırıyoruz. Ayrıca sırtına vurarak hava yoluyla atmaya çalışıyoruz" dedi.

Azmin zaferi: 5 yıl sonra yeniden umuda adım attı

Yıllar sonra takılan protezle yeniden yürümeye başlayan Nilüfer Küçük, “Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. Düştüm belim kırıldı, bacağımı kaybettim bir lira ücret ödemeden yıllarca hastanelerde tedavi oldum. Benden hiçbir ücret almadan protez taktılar, ücret almadan fizik tedaviye soktular ve şimdi kendi kendime yeniden yürüyebiliyorum. Bana yeniden yaşama tutunma fırsatı sağlayan Cumhurbaşkanımıza, devletimize, AK Parti Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Koronavirüs ve mide gribi arasında şaşırtan benzerlik

Ankara'da Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Buğra Buyrukçu, mide gribi ile koronavirüs semptomları ve bulaş yollarının benzer olduğunu, bu yüzden bazen yanlış tanı konulabildiğini söyledi.

Uzmanlar uyarıyor: Ortak alanlar, mantar bulaşması açısından riskli

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Çelen, havuz, plaj, güzellik salonu, kuaför ve spor salonu gibi ortak kullanılan alanların mantar bulaşması açısından riskli olduğunu söyledi. Dr. Çelen, hastalığın özellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde, kanser ve diyabet hastaları ile gebelerde daha yaygın ve ağır seyredebileceği uyarısında bulundu.

Öncelik yüksek risk grubunun: Grip aşısı uygulaması başladı

Pandemi nedeniyle vatandaşlar grip aşısına yoğun ilgi gösteriyor. Yüksek risk grubunda bulunan vatandaşlar için uygulama başladı. Edirne Eczacı Odası Denetim Kurulu Başkanı Ciravoğlu, koronavirüs dolayısıyla kentte talep patlaması yaşanan aşı için eczanelerde tutulan listelerin iptal edildiğini ve prosedüre bağlandığını ifade etti. Ciravoğlu, "Her şey prosedürüne göre, kesinlikle her aşaması kayıt altında işlemle yapılıyor. Bunların dışında ne eczanelerin ne de aile hekimlerinin bir aşı talep et...

Kök hücre tedavisi ile gebelik: Kendi hücrelerinden yumurta hücresi üretilebilir

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Özdemir'in kök hücre yöntemi ile kısırlık yaşayan kadınlara yönelik bir çalışması olduğunu söyledi. Yumurta azlığı yaşayan kadınların anne olma ihtimali çok düşük ve bu kadınların kendi hücrelerinden, yumurta hücresi elde edilirse bu sorun giderilebilir. OMÜ Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi böyle hastalıkların tedavisi konusunda araştırmacıları teşvik ediyor.

Grip aşısına yoğun ilgi var: Aile hekimi onayı gerekecek

Koronavirüsün etkisiyle grip aşısına olan talep geçen seneye göre oldukça artış göstermekte fakat bu süreçte, bu ilgiye karşılık verecek olan yerler eczaneler değil, aile hekimleri olacak. Aile hekimleri önceliği kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş üstü kişilere verecek. Renkli reçete sistemine geçen grip aşısı sayesinde depolama sorunu da yaşanmayacak.

Bilim insanlarından ilginç açıklama: Kafatasında yeni bir organ bulduk

Bilim insanları, kafatasında daha önce ne olduğu tanımlanmamış bir organ buldukları bildirildi. Araştırma ekibinden Hollanda Kanser Enstitüsü Doktoru Matthijs Valstar, ''Herhangi bir modern anatomi kitabında kulaklara yakın, çenenin altında ve dilin altında olmak üzere sadece üç ana tür tükürük bezi vardır. Şimdi dördüncüsünün olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Vücut savunma sistemini enfeksiyonlara karşı koruyan vitamin geliştirildi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı, virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücuttaki savunma direncini artıran vitamin geliştirdi. Halıcı, "Vücut savunmamızı artıracak, kışı daha rahat geçirebilmek için multivitamin kompleksi. Ama tabii ki doğal kaynaklardan elde edilen bir ürün" dedi.

Az pişmiş ette rota virüsü tehdidi: Her yıl 200 bin çocuk ölüyor

Az pişmiş veya çiğ olarak tüketilen ette bulunan bakteri ve virüsler çocukları hasta ediyor. Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerdeki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında bulunan, özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda ishalle kendini gösteren rota virüsü sebebiyle dünyada her yıl 200 bin çocuk hayatını kaybediyor. Uzmanlar Türkiye'de en sık tüketilen yiyeceklerden biri olan dönerin hijyenik koşullarda, doğru ısıl işlemle pişirilmesinin önemine vurgu yapıyor.

Uzmanlardan uyarı: Eczacıya danışmadan gıda takviyesi almayın!

Uzmanlar, toplumda son bir kaç yılda gıda takviyesi furyasının başladığına dikkat çekiyor. Gıda takviyelerinin masum olmadığını söyleyen uzmanlar, "Doktorunuza danışmadan, eczacınız önermeden vitamin ve mineral seviyelerinizi ölçtürmeden bunları kullanmayın. Çünkü bunların hiçbiri masum değil. Ama reklamlar yoluyla bunlar masummuş, doğal ve organikmiş gibi lanse edildiği için toplum buna inanarak kullanıyor. D vitamini fazla kullanılınca bunama, bayılma, daha önemlisi çok ciddi kalp problemleri,...

Kekiğin sihirli özü sizi virüsten koruyacak

Zürih Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, ortaya çıkan, kekik, çörekotu, üzüm çekirdeği yağının, koronavirüsün DNA zincirini parçalayarak virüsü tamamen yok ettiği bilgisi bilim adamları tarafından onaylandı.

Özge Tezcan bebekler için besleyici ek gıda önerileri hazırladı

Bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırılmasında büyük öneme sahip olan ek gıda tüketimi, ebeveynlerin üzerine en çok araştırma yaptıkları konular arasında yer alıyor.

Bu hastalık dünyada sadece dört ailede var: Dışarıda bize uzaylı gibi bakıyorlar

Malatya’da yaşayan Yavuz ailesi, dünyada sadece dört ailede görülen ‘Nasopalpebral Lipoma Coloboma’ denilen göz çevresinde şekil bozukluğu hastalığı ile mücadele ediyor. Ailenin en küçük ferdi olan 4 yaşındaki Ayşenur’un tedavisi için 75 bin TL’ye ihtiyacı bulunuyor. Yüzlerindeki şekil bozukluğu nedeniyle dışarıda insanların farklı bakışları ile karşılaştıklarından dert yanan baba Yavuz, “Dışarı çıktığı zaman sürekli uzaylıya bakar gibi bakıyorlar, kızım da rahatsız oluyor ağlıyor, annesine sarı...

Marketlerde vitamin ve gıda takviyesi satışına eczacılardan tepki: Bilinçsiz kullanım ölüme davetiye çıkarır

Koronavirüs salgını sonrası bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, vitamin ve takviye edici gıdalara yoğun ilgi gösterdi. Türkiye'de bazı mağaza ve marketler bu pastadan pay almak için 'vitamin ve takviye gıda' reyonları açtı. Eczacılar ise bu duruma tepkili. Bu ürünlerin eczanede ve eczacı danışmanlığında sunulması gerektiğini belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Vitamin ve takviye edici gıdaların bilinçsiz kullanımı ölüme davetiye çıkarır. Marketlerde oluşturul...

Koronavirüsten çekinen vatandaş kan bağışı yapmayınca stoklar alarm vermeye başladı

Türk Kızılay'ın yaz aylarında düşüşe geçen kan stoğu, koronavirüs salgınının da etkisi ile alarm vermeye başladı. Kan operasyonu yürütülen kentlerde gereken günlük 1200 ünite kanın 800 üniteye kadar düştüğünü vurgulayan Türk Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, vatandaşların pandemi korkusu ile bağış yapmaktan çekinmemeleri gerektiğini belirtiyor.

Sağlık Bakanı Koca paylaştı: İstanbul yakında yeni bir hastaneye kavuşacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Seyrantepe'deki yeni hastane binasının büyük oranda hazır olduğunu bildirdi. Kapalı alanı 172 bin 825 metrekare olan yeni hastanenin 163 poliklinikle hizmet vereceği belirtilirken, hastanede 620 yatak, 84 yoğun bakım ünitesi ve 24 ameliyathane yer alacak.

Tüm dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biri: Kolay gibi görünse de içinde birçok risk var

Tüm dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biri olan bademcik ameliyatı genellikle sorunsuz bir operasyon olarak bilinmekte. Fakat zaman zaman haberlerde karşımıza çıkan bademcik ameliyatına bağlı vefat haberleri ise düşündürmeye başladı. Peki, gerçekten de bademcik ameliyatı bu kadar riskli mi? Bademcik ameliyatının kolay gibi görünmesine karşın içinde birçok riski barındırdığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Fatih Evcimik, bademcik ameliyatın riskleri hakkında...

Koronavirüsle mücadelenin kahramanları anlatıyor: Genç yaştaki hastalarımı kaybettim

Koronavirüsle mücadelede hiş şüphesiz en büyük yükü sağlık çalışanları sırtlandı. Hala mücadele etmeye de devam ediyorlar. Aylardır süren çalışmalar sonucunda pek çok unutulmaz olay yaşayan Batman Bölge Devlet Hastanesinde yoğun bakım uzmanı Dr. Mustafa Ay ile kentte özel bir hastanede görevi başında yakalandığı Kovid-19'u yenen Dr. Ahmet Nas, virüse karşı verilen zorlu mücadeleyi anlattı. Dr. Ay, "Hastalarımıza bir süre sonra nefesleri maalesef yetmiyor. Bunu yaşamak büyük bir travma. Genç yaşt...

Kuru üzümün faydaları: Kuru üzüm nelere iyi gelir?

Zengin besin değeri ile meyveler arasına önlemi bir yere sahip olan üzüm, hem taze olarak hem de kurutulmuş olarak her mevsim tüketilmekte. Yüksek oranda potasyum ve kalsiyum vitaminlerini içerisinde barındıran kuru üzüm tatlılardan yemeklere salatalardan çerezlere kadar girdiği her ürünü lezzetlendiriyor. Peki, kuru üzümün faydaları nelerdir? Kuru üzüm nelere iyi gelir? Yüksek besin değeri ile insan vücuduna önemli ölçüde fayda sağlayan kuru üzümün faydaları saymakla bitmiyor.

Ofislerde hava yoluyla bulaşma riski nasıl azaltılır?

Kalabalık, doğal havalandırma yapılamayan ofis ve işyerlerinde hava kalitesi sağlık için büyük önem taşıyor. Merkezi havalandırma sisteminin olmadığı kapalı mekanlarda yaygın olarak kullanılan klimaların ortamdaki havayı temizlemediğine, sadece hareketlendirdiğine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü, virüs, bakteri ve mikropların bulaşma riskini azaltmak için geliştirilen hava temizleme cihazlarının solunan havanın kalitesini de artır...

Ananasın faydaları: ananas nelere iyi gelir?

Antioksidan maddeler, vitamin ve mineral deposu ananas Türkiye'de en çok tüketilen tropikal meyvelerden biri. Yüksek lif oranı sayesinde tok tutan ve bu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı ananasın faydaları nelerdir? Ananas nelere iyi gelir?

Ihlamurun faydaları: Ihlamur nelere iyi gelir?

Kış aylarının vazgeçilmez bitkilerinin başında gelen ve tam bir şifa kaynağı olan ıhlamurun faydalarını saymakla bitmez. Grip ve nezle başta olmaz üzere kış mevsimi ile kapımızı çalan çeşitli hastalıkların en büyük savuşturucu olan ıhlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur nelere iyi gelir?

Sosyal medyadaki açıklamalarıyla tepki çeken Başhekim Yardımcısı Ali Edizer görevden alındı

Sağlık Bakanlığı, sosyal medyadaki açıklamalarıyla tepki çeken Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer'i görevden aldı.

Nobel Tıp ödülü Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice'a verildi

2020 Nobel Tıp ödülü Hepatit C virüsünü bulan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice'a verildi.

Bebeğin tüm ihtiyacını tek başına karşılıyor: Anne sütü

Anne sütünün önemi her zaman çok konuşuluyor. Uzmanlar, anneleri sürekli bebeklerine temel besin kaynağı olarak anne sütü vermeleri konusunda uyarıyor. Hatta toplumumuzda erkenden anne sütünü bırakan bebekler için bir üzüntü, sütü kesilen anneler için de bir uğraş var. Peki anne sütü neden bu kadar önemli? Anne sütünün faydaları neler? Anne sütü nelere iyi geliyor? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Irmak, “Anne sütü ile beslenen bebeklerin sosyal ilişkilerinin daha düzgün, psikiyatr...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Suriye'den Akdeniz ve Kafkaslar'a uzanan kriz noktalarını birleştirdiğinizde çıkan tablo Türkiye'nin kuşatma altına alınmaya çalışıldığıdır. Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini, devletimizin gücünü korurken diğer yandan bu kuşatmayı yaracak adımları hayata geçirdik" dedi. Erdoğan, "Karabağ işgalden kurtulana kadar bu mücadele sürecektir" diye konuştu.

Niğde'de doktorları şaşırtan tümör hastanın karnından çıktı: 40 santimetre çapında 5 buçuk kilo ağırlığında

Niğde'de doktorları şaşırtan bir olay yaşandı. Karnındaki şişlik ve nefes darlığı nedeniyle hastaneye başvuran 58 yaşındaki kadının karnından 40 santimetre çapında 5,5 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı. Türkiye'de oldukça zor gerçekleştirilen ameliyatlar arasında olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bülent Çakmak, "Kanama ve çevredeki diğer organların yaralanma riski yüksek olan bu ameliyatı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik" dedi.

Uzmanlar uyardı: Ucuz kıymalı pideye dikkat, et yerine bakteri yemeyin

Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, dışarıda uygun fiyata satılan kıymalı kır pidelerinin sağlıksız olduğunu dile getirerek, "Dışarıda satıldığı için içerisinde bakteri ve virüs barındırabilir. Et yerine bakteri yemeyin" uyarısında bulundu.

Yaşlıları tehdit eden üç hastalık: Her 4 yaşlıdan birinde bunlar var

Gelişen ve iyileşen yaşam koşulları, ömrümüzü de uzatıyor. Bir zamanlar 40’lı rakamlarda olan ortalama yaşam süresi 80’e ulaşıyor. Dolayısıyla yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı da giderek artıyor. Öyle ki 2050 yılında her beş kişiden birinin 60 yaşın üzerinde olması bekleniyor. Bu da yaşlılığa bağlı bazı hastalıkların toplumun çok büyük bir kısmını yakından ilgilendirdiğini gösteriyor. Zira yaşlandıkça hastalık görülme oranı da artıyor. Son aylarda yaşlılık hastalıklarına bir de tüm dünyayı...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+