Yusuf’un ameliyatı için acil 10 bin lira gerekiyor

Niğdeli Yusuf'un yakalandığı hastalıktan kurtulabilmesi için sadece 10 bin lira gerekiyor. Küçük Yusuf’un yaşama tutunabilmesi için acil yemek borusu nakli ve dalak ameliyatı olması gerekiyor.

D vitamini ihtiyacını mutlaka güneşten karşılayın

Çocuklara çok hızlı büyüdükleri ilk 2 yaş ve ergenlikte mutlaka D vitamini takviyesi yapılması gerekiyor. Çocukların D vitamini ihtiyacının arttığı en önemli bu dönemde, D vitamininin mutlaka güneşten karşılanması gerekiyor.

Kan kanseri tedavisi için 300 yeni ilaç yolda

Kan kanserinin tedavisinde kullanılmak üzere şu anda yürüme ve olgunlaşma aşamasında olan 300 civarında yeni ilaç var. Bunlar önümüzdeki 1 ile 8 yıl arasında kullanımda olacak.

Bebeklerde diş temizliği nasıl yapılır?

Diş çıkaran bebeğinizin ağız ve diş sağlığı için yumuşak parmak diş fırçası kullanabilirsiniz. 0-3 yaş arası yutma ihtimaline karşı diş macunu kullanmayıp 3 yaşından itibaren yaşına uygun diş fırçası ve macunu kullanabilirsiniz.

Örümcek ağıyla kanser tedavisi projesine ödül

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aslı Nur Özkan, TÜRKPATENT'in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmada, "Örümcek Ağı Özütünün Prostat Kanseri Hücrelerinde Seçici Antikanser Etkisi" buluşuyla ödül kazandı.

İyotlu tuz zeka geriliğini önlüyor

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğince, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmaması, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerildi.

Benzen maruziyeti kan kanserine yol açıyor

Michigan Üniversitesinde yapılan çalışmada, benzin ve türevleri, boya, lastik ve birçok temizlik ürününde bulunan "benzen"e, 0,5-1 ppm oranında maruz kalınmanın bile özel bir kan kanseri tipi olan Miyelodisplastik Sendromu'na yol açtığı belirlendi.

'Aşı konusunda bize güvenin'

Aşı Bilimi Derneği Başkanı Gürüz, Türkiye'de bazı uzmanların aşı konusunda olumsuz değerlendirme yaptığını belirterek "Türk halkına sesleniyorum, kesinlikle bize güvenin. Son sözü de diplomalı bilinçsizlere söylüyorum, artık lütfen susun" dedi.

Kurdaki artış göz damlası ve kanser ilaçlarını da etkiledi

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Çolak, kur artışının yurt dışından temin edilen ilaçlarda zaman zaman sıkıntı yaşanmasına neden olabildiğini söyledi.

İşlem görmüş etler kanser riskini artırıyor

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, kanserden korunmak için alkol ve işlem görmüş et tüketiminden uzak durulması gerektiğini bildirdi.

MS hastalarına yoga ve film terapisi

İzmir'de multiple skleroz hastaları, yoga ve film terapisi seanslarıyla rahatsızlıklarıyla başa çıkmanın yollarını arıyor.

Diyabet hastalarına 'oruç reçetesi'

Oruç tutan diyabet hastalarının sahuru atlamaması gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu kişilerin ramazanda da normal dönemdeki gibi dengeli şekilde beslenmesinin önemini vurguluyor.

Açık kalp cerrahisinde 'küçük kesi' dönemi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, Türkiye'de açık kalp ameliyatlarında göğüste 3 santimetrelik kesi ile operasyon imkanı sağlayan metoda imza atıldı.

Keneden koruyan basit ama etkili yöntemler

Yaz aylarında gündeme gelen ve ölümlere yol açabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan kenelerden basit ama etkili yöntemlerle korunulabileceği belirtildi.

NKÜ'de ilk kez böbrek nakli gerçekleştirildi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi'inde ilk kez 'böbrek nakli' gerçekleştirildi. Doç. Dr. Özkan, "Ekibimizle bu nakil olayının ilkini gerçekleştirdik. Tekirdağ'daki diyaliz hastaları için çok güzel bir ümit kaynağı oldu. Hastalarımız nakil için İstanbul'a gidiyorlardı" dedi.

Engelli ve yaşlı hastalar artık sıra beklemeyecek

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi bünyesinde hizmete açılan Engelli ve Yaşlı Refakat Birimi, engelli ve yaşlı hastaların sıra beklemeden refakatçi personel eşliğinde tedavi olmalarını sağlıyor.

Bel bölgesindeki yağlanma D vitamini eksikliğinin habercisi

Hollanda'da yürütülen bir araştırma, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın D vitamini eksikliğine işaret ettiğini ortaya koydu.

30 milyon Mısırlı bu ağrı kesiciye bağımlı

Mısır'da kolayca ve ucuza bulunabilen Tramadol adlı ağrı kesici, her üç Mısırlı'dan birini etkileyen bir bağımlılığa dönüştü. Reçeteyle alınabilen Tramadol'a Mısır'da yaklaşık 30 milyon kişi bağımlı.

Su şişelerinde 'kanserde erken tanı' uyarısı

Bursa Sağlık Müdürlüğünün projesine destek veren su firmasının satışa sunduğu yarım litrelik şişelerde kanserde erken teşhisin önemine dikkati çeken uyarılar bulunacak.

Sivas'ta KKKA hastalığı şüphesiyle ölüm

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle biri çocuk 2 kişi yaşamını yitirdi.

Ambulans uçaklarla 12 bine yakın hasta taşındı

Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçaklarla, 2010 yılından 15 Mayıs 2018'e kadar 11 bin 766 hasta ve yaralı taşındı.

Demans hastalarına umut olacaklar

Demanslı hastalara bakım verenlere yönelik politika geliştirmek, eğitim ve psikolojik destek sağlamak amacıyla "Care For Carers" projesi hazırlandı. Dr. Öğretim Üyesi Çoban, "Projeyle profesyonel bakım personeli bulamayan ailelere demansla ilgili bakım eğitimi vermeyi amaçladık" dedi.

İftardan sonra aşırı sigara tüketmeyin

Ramazanda aşırı sigara tüketimi kalp krizi nedeni. Uzmanlar, iftardan sonra aşırı sigara tüketiminin çok zararlı bir davranış olduğunu ve kalp krizi riskini artırdığını söylüyor.

Dünyanın beşte biri 2045'e kadar obez olacak

Danimarkalı bir sağlık şirketince yapılan araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 22'sinin 2045'e kadar obez olacağı tahmin ediliyor.

KKKA aşısı dünya pazarına sunulacak

Dünyada ilk kez Türkiye'de üretilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı aşısının önümüzdeki yıl içinde klinik safhaları tamamlanacak ve aşı üretilip dünya pazarına sunulacak.

Kas ve iskelet hastalıklarına lazerli tedavi

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Bağrıaçık, lazer tedavisinin, kas-iskelet sistemi hastalıklarından, iyileşmeyen yaralara ve spor sakatlıklarına kadar çok sayıda hastalığı tedavi ettiğini söyledi.

Hastanelerin modern yüzü 'şehir hastanesi'

Kamu-özel sektör iş birliğiyle yaptırılarak geçen yıl mart ayında açılan Isparta Şehir Hastanesi, 14 ayda 1 milyon 446 bin 459 kişiye sağlık hizmeti verdi.

Çocukları bekleyen gizli tehlike: Hipertansiyon

Çocuk Nefroloji Uzmanı Gökceoğlu, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) yetişkinler kadar çocukları da ilgilendirdiğini belirterek, "Yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaştan çocukta yüksek tansiyon görülebilir" dedi.

Yüksek vücut sıcaklığı savunma sistemini hızlandırıyor

Yüksek vücut sıcaklığının, tümör, yara ve enfeksiyonla mücadele eden savunma sistemini hızlandırdığı belirtildi.

Yumurta giren eve doktor girmiyor

Günde bir yumurta yiyen kişinin, kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin hiç yumurta yemeyenlere kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.

Düzenli egzersiz kalp ve damarları genç tutuyor

Haftada 4 ya da 5 kez egzersiz yapmanın, atardamarların sertleşmesini engellediği bildirildi. Yapılan araştırmalara göre, haftada 2 ya da 3 kez 30'ar dakikalık yapılan egzersiz boyna ve başa kan akışını sağlayan atardamarları daha genç tutuyor.

AFAD DSÖ ile Filistinli yaralıların tedavisi için anlaştı

AFAD, Filistinli yaralıların tedavisi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile prensipte anlaşmaya vardı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, anlaşma sonrası yaptığı açıklamada "Şu ana kadar maalesef ne İsrail tarafından ne de Mısır tarafından yaralıların Türkiye'ye taşınmasıyla ilgili bir imkan verilmedi bize. Ancak DSÖ ile bir prensip anlaşması yaptık. AFAD'dan, 1 milyon 200 bin dolarlık DSÖ'ye bir destekte bulunuyoruz." dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.