Genel Sağlık Haberleri

Her 100 kişiden 90'ında çürük diş var

Türkiye'de yapılan ağız diş sağlığı araştırmasında yetişkin her 100 kişiden 90'ında çürük diş, 85'inde ise diş eti hastalığının mevcut olduğu açıklandı.

SMA ilacına 168 kişi başvurdu

Sağlık Bakanı Koca, "SMA Tip 2 tanılı 127, SMA Tip 3 tanılı 41 hasta olmak üzere 168 hasta için ilaç başvurusu yapıldı. SMA hastalarımız tedirgin olmasınlar, rahat olsunlar. İlaca erişimde asla bir sorun olmayacak" dedi.

Bağımlıkla mücadelede yataklı tedavi dönemi

Türkiye'de bağımlılıkla mücadelede en büyük eksikliklerden bir tanesinin yatarak tedavi merkezinin olmamasının olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, "Biz onun da çalışmasını bitirdik. Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi diye adlandıracağımız bir merkez planlandı. Şu an inşaatın başlanması aşamasında. Bu proje bağımlılık konusunda Türkiye'deki en önemli proje. İnşallah bir yıl içerisinde birkaç tane merkezimiz açılmış olacak" dedi.

Sağlıkta hedef yüksek teknolojili tıbbi cihaz imalatı

Sağlık Bakanı Koca, sağlık sistemindeki hızlı gelişimin Türkiye'yi dünyada hızla sağlık turizmi odağı haline getirdiğini belirterek, "Ülkemizin yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmasını hedefliyoruz" dedi.

KOAH hastası doktor hastalarıyla birlikte şifa arıyor

Yaklaşık 30 yıldır astım ve KOAH ile mücadele eden Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, orta evredeki hastalığına karşı hastalarıyla şifa arıyor. "Hastalığı yaşayarak bildiğim için hastalarıma yaklaşımım da daha etkili oluyor. Onların yaşadıklarını çok iyi anlıyorum çünkü aynı sıkıntıları ben de yaşıyorum" diyen Prof. Dr. Mecit Süerdem, KOAH Hastaları Derneğini de kurdu.

Vücudumuz kendi kıkırdak fabrikamız

Sağlık veya estetik problemler nedeniyle yapılan burun ameliyatlarında kendi burnunuzdan çıkan kıkırdak yeniden kullanılıyor fakat burundan kıkırdak çıkmadığı zamanda vücudunuzun başka yerinden kıkırdak alınıyor. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, vücudun başkasından alınan kıkırdağı kabul etmediğini belirterek, burun ameliyatlarında kullanılan kıkırdakları aslında kendi vücudumuzun ürettiğini söyledi.

En mutlu günlerinde bile gülemediler

Yüzde görülen felç ile ilişkilendirilen moebius sendromu olan hastalar, gözlerini kapatamıyor, yanlara bakamıyor ve yüz mimiklerini hareket ettiremiyor. 45 yaşındaki Alex Barker ve 38 yaşındaki Erin Smith de moebius sendromu olan karı koca. En mutlu günlerinde bile gülemeyen çifti görenler mutsuz olduklarını sanıyorlar.

Alzaymır hastalarına 'aile albümü' terapisi

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde oluşturulan özel odada gerçekleştirilen fotoğraf terapisi ile alzaymır hastalığının yavaşlatılması amaçlanıyor.

Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız kapatıldı

İki kez böbrek nakli olan, bir kez de kalbinden operasyon geçiren 42 yaşındaki Remzi Altaş, kalp kapağındaki kaçağın ameliyatsız yöntemle kapanmasıyla dördüncü kez yaşama tutundu.

SMA hastası kızları için yardım istiyorlar

Adana'da yaşayan SMA Tip2 hastası olan 2,5 yaşındaki Fidan Ebrar'ın ailesi ilaçların devlet tarafından karşılanması ve tedavi edilmesi için yardım istiyor. Kızlarına yaptırdıkları fizik tedavinin hastalığın yavaşlaması için yeterli olmadığını belirten aile, ilaç tedavisinin şart olduğunu söylüyor.

ALS hastası organlarını bağışladı

İzmir'de ALS hastalığı nedeniyle 10 yıldır yatağa bağlı yaşamını sürdüren 58 yaşındaki Vedat Ertürk, organ nakli olmayı bekleyen bir arkadaşının durumundan etkilenerek tüm organlarını bağışladı.

İlaçta dışa bağımlılık bitiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ABD Ticaret Odası temsilcilerini kabul etti. İlaçta yüzde 54 oranında, ileri teknolojiye sahip tıbbi ekipmanlarda ise neredeyse yüzde 100’e yakın dış ülkelere bağımlılığımız olduğuna dikkat çeken Koca, “Biz ülkemizin sadece klasik kimyasal ilaçların üretildiği veya ambalajlandığı bir ülke konumunda kalmasını istemiyoruz. Yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmayı hedef...

Alanya'da balon balığı yiyen adam yoğun bakıma alındı

Antalya'nın Alanya ilçesinde denizden avladığı balon balığını yiyen Ali Yüzen, zehirlenince yoğun bakım servisine kaldırıldı. Zehirli ve avcı balık türlerinden olan balon balığının avlanması da yenmesi de yasak. Çok güçlü zehir barındıran balon balığının zehiri ilaç sanayilerinde bile kullanılıyor.

Çorapları koklayarak hastalığı teşhis ettiler

Köpeklerin güçlü koku alma duyuları, sıtma ile mücadelede insanların en büyük destekçisi olabilir. İngiltere'de yapılan bir çalışma köpeklerin, sıtma virüsü bulaşan hastaları sadece çorapları koklayarak teşhis edebileceğini gözler önüne serdi.

Karnından bir metre sargı bezi çıktı

Geçen yıl Mayıs ayında karın ağrısı şikayetiyle Bursa Devlet Hastanesi'ne giden 53 yaşındaki 3 çocuk annesi M.A’nın safra kesesinden ameliyat oldu. Kadının ağrıları geçmek bilmeyince tuhaf gerçek başka bir hastanede ortaya çıktı. Kadının karnından bir metreyi bulan sargı bezi çıkarıldı.

Obezite ameliyatlarına sınır getirildi: Kitle indeksi 30 üstü olacak

Sağlık Bakanlığı, obezite merkezlerinin kurallarını belirledi. Beden kitle indeksi 30’un altında olan hiç kimse cerrahi müdahaleye yönlendirilemeyecek. Aksi halde ceza kesilebilecek. Kişi ve doktorlar obezite sözleşmesi imzalayacak.

Et yiyen bakteri hayatını kabusa çevirdi

İngiltere'de yaşayan Donna Corden, mutfakta yere düşünce alın kemiği kırıldı. Kaza sonrası Donna'nın vücudu morarmaya ve böbrekleri çalışmamaya başladı. Doktorlar, Donna'nın oldukça nadir görülen ve son derece agresif olan bir bakteri türü kaptığını söyledi. Bakteri Donna'nın yüzünü yemeye başladı. Geçirdiği operasyon sonrası Donna, bu kez yüz değiştirme operasyonu geçirdi.

Uzuvlarını kaybeden sigara tiryakisi: Vazgeçmem

Samsun’da, ayakkabı boyacılığı yapan Ali Cezvekıran'ın (58), damar tıkanıklığı nedeniyle oluşan kangren sonucu sol el yüzük parmağı kesildi, kangren aynı eldeki işaret parmağına da sıçradı. Doktorların sigaranın neden olduğunu belirlediği kangren yüzünden kol ve ayağının kesilmek zorunda kalacağını belirttiği Ali Cezvekıran, buna rağmen sigara içmeye devam ediyor.

Alternatif tıp yasaklanıyor

İspanya, sağlık merkezlerinde alternatif tıbbı yasaklamayı planlıyor. Hükümet, akupunktur ve homeopati tarafından oluşan 'zararlı etkilerden' kaçınmayı amaçlıyor.

Yerli kanser ilacında önemli adım

Baş ve boyun kanserinin tedavisine yönelik yürütülen yerli biyobenzer ilaç geliştirme çalışmaları ilk kez görüntülendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “BİOSİM kanser ilacı laboratuvar ortamında üretildi. Mayıs 2019’da firmaya teslim edilecek” dedi.

Protez bacak için 22 bin liraya ihtiyacı var

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde doğuştan bir bacağı olmayan ve 5 yıldır protez bacakla ayakta duran 20 yaşındaki Rabia Erden'nin protezinin değiştirilmesi için 22 bin liraya ihtiyacı var.

Türk bilim insanları gıda morfinlerini parçalayan enzim üretti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özlem Aytekin'in önderliğindeki ekip tarafından yapılan çalışmayla, gıda kaynaklı morfin etkisi gösteren opioidleri parçalayabilen enzim üretildi.

Türk doktor, hücre ve molekülleri açık açık görüntüledi

Çalışmalarını Almanya'da sürdüren Türk bilim insanı Dr. Ali Ertürk, bir fareyi saydam hale getirerek tüm hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardı. Ertürk, 'vDISCO' isimli patentli metodunun, hücrelerin nasıl iletişim kurduklarını anlamak ve yeni tedavi yöntemlerini geliştirmek açısından çok önemli olduğunu söyledi. 25 yıl içinde tüm hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu ifade etti.

Günde kaç dilim ekmek tüketmeliyiz?

Ekmek fazla miktarda tüketildiğinde beraberinde obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları gibi bazı sağlık sorunlarını getiriyor, ancak bu ekmeğin sofralardan tamamen çıkarılması anlamına gelmiyor. Çünkü günlük ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 55-60 oranında karbonhidrat kaynaklı olması gerekiyor. Bu da göz önüne alındığında ekmek tüketiminin elzem olduğu sonucuna varılıyor. Peki bu durumda günde kaç dilim ekmek tüketmeliyiz? İşte yanıtı.

En sağlıklı zeytinyağı hangisi?

Kasım ayının ortalarına kadar toplanan zeytinler 'erken hasat' olarak adlandırılıyor ve bu dönemde toplanan ürünlerden elde edilen zeytinyağı miktarı daha az olsa da, kalite açısından daha yüksek. Zeytinyağlarının içinde en sağlıklısı ise soğuk sıkım zeytinyağı, çünkü ısıtma işlemi yağ içerisindeki birçok vitamini ve minerali yok ediyor. Peki zeytinyağı nasıl üretiliyor? Detaylar.

Grip diye gitti kanser olduğunu öğrendi

Edirne'de yaşayan Murat Taşçeviren grip şikayetiyle gittiği hastanede kanser olduğunu öğrendi. Çekilen filmde akciğerinde leke olduğu görülen Taşçeviren, verdiği mücadele ve yüksek moral sonucu hastalığı yenmeyi başardı.

Fibromiyalji nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Fibromiyalji hastalığı daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990’dan beri fibromiyalji olarak tanımlanıyor. İstatistiklere göre hastalığın görülme oranı yüzde 3-6’dır. Ama bu hastalığa tanı koymak çok zor olduğu için bu oran çok daha yüksektir. Peki fibromiyalji hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? İşte yanıtı.

Türkiye’nin ilk yerli kanser ilacı üretildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılmak üzere başlattığı yerli ilaç çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyaret sırasında Prof. Dr. Şaban Tekin biyobenzerinin yapıldığı referans ilacın 100 mg’lık formunun 500 TL olduğunu belirterek, “Kilogram değeri bir milyon dolar. O kadar katma değerli ürün bunlar. Türkiye bu teknolojiyi öğreniyor artık" dedi.

Vardiyalı çalışanlara kötü haber

Vardiyalı çalışmak uyku bozukluğuna neden oluyor. Vardiyalı çalışanların yüzde 80’inin uyku bozukluğu problemi yaşadığını belirten uzmanlar şu önerilerde bulunuyor: Vardiyaya gitmeden önce bir süre uyuyun. Bu, bir iki saat olabileceği gibi bazen 40 dakika bile olabilir.

Ağrıyan karnından 7 şişe kist çıktı

Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda fazla sandığı kilolarının aslında kist olduğunu ve açık ameliyat olması durumunda bir daha çocuk sahibi olamama riskiyle karşı karşıya kaldığını öğrenen Şırnaklı Nafiye Tok, iğne ile yapılan operasyonla karnından çıkarılan 7 şişe kistle hem ağrılarından kurtuldu hem de bir daha çocuk sahibi olabilme ihtimalini arttırdı.

Türk ortopedisi Batı'dan geri değil

TOTBİD Başkanı Prof. Dr. İrfan Öztürk, "Türk ortopedisi bugün Batı'dan geri değil. Birçok şeyi yapar durumdayız ve dünyanın gerisinde değiliz" dedi.

Prematüre bebek şant ameliyatıyla hayata tutundu

Beyinde olması gerekenden fazla miktarda beyin omurilik sıvısı birikimi oluşan prematüre bebek Zeynep, 15 günlükken gerçekleştirilen şant operasyonu ile sağlığına kavuştu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.