Genel Sağlık Haberleri

Dünyada 11, Türkiye'de altıncı kez uygulandı: Karaciğer toplardamarı kalbine dikilen Elif sağlığına kavuştu

Karaciğerindeki toplardamarın tıkanması ya da daralması sonucu oluşan ve 'Budd Chiari Sendromu' adı verilen hastalığa yakalanan 24 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Elif Seçgin, Antalya'da karaciğer toplardamarının direkt kalbine dikilmesiyle hayata tutundu. Dünyada 11'inci, Türkiye'de altıncı kez uygulanan bu teknikle sağlığına kavuşmaya başlayan Seçgin, rahat nefes alabildiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Ege ve Akdeniz kıyılarına kadar ulaştı: Ayakkabısız denize girmeyin!

Kızıldeniz’de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı aracılığıyla hızla yayılarak Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar ulaştı. Deniz kestanelerine karşı uyarıda bulunan uzmanlar ise; kayalık bölgelerde denize gireceklerin mutlaka ayakkabı giymesi gerektiğini belirtiyor.

90 yaşında koronavirüsü yenen İsmail amca: Şüphelendiğiniz kişilere yaklaşmayın aranıza mesafe koyun

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki İsmail Göl, koronavirüse yakalandıktan sonra 34 gün süren tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Evinde bahçe işleriyle uğraşan Göl, "İnsanlar, tanımadıkları, şüphelendikleri kişilere yaklaşmasın. Aralarına mesafe koysunlar. Maske taksınlar" dedi.

Uzmanlardan kurban eti uyarısı: Uzun bekletmek bakteri oluşumuna yol açabilir

Tarım ve Orman Bakanlığı, kesilen kurbanlıkların raf ömrünün koyun etinde 4-8 ay, dana etinde 6-10 ay ve sığır etinde 8-12 ay arasında olduğunu, daha fazla bekletilmesinin bakteri oluşumuna yol açabileceğini bildirdi.

Uzmanlardan kurban eti uyarısı: Yüksek ateşte pişirmek protein ve vitamin kaybına neden oluyor

Uzmanlar Kurban Bayramı'nda sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik uyarılarda bulundu. Kurban etinin yüksek ateşe maruz bırakılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Kurban etini nasıl hazırladığımız, nasıl pişirdiğimiz ve ne miktarda tükettiğimiz sağlığımızı etkiler. Önerdiğimiz en sağlıklı pişirme yöntemleri içerisinden yağ eklemeden haşlama, buğulama, ızgara gibi yöntemlerle kısık ateşte uzun süre pişirilmesi önemli. Yüksek ateşe maruz bırakmak. Özellikle kavurma, kızartma ve mangal gibi yönt...

Uzmanlardan uyarı: Ete dokunduğunuzda, ellerinizi de eti de yıkayın

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulundu. Koronavirüsün etten bulaşmayacağını belirten Prof. Dr. Yalçın, “Hastalıklı bir birey ete hapşırdı ya da öksürdü, siz de oraya temas ettiniz. Elinizi de yüzünüze götürdünüz işte oradan virüs bulaşabilir. Dolayısıyla ete dokunduğunuz zaman mutlaka elinizi de eti de yıkayın" dedi.

Dikkat: 'Sessiz katil' uzun yıllar hiçbir belirti vermeyebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; dünyada 325 milyon kişi hepatit B ya da C virüsüyle birlikte yaşıyor. Üstelik bu kişilerin 290 milyonu, hastalık genel olarak sessiz seyrettiği için hepatit hastası olduğundan habersiz. Prof. Dr. Nurdan Tözün, her gün 4 bin kişinin viral hepatite bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Eskiden adı “sessiz katil “e çıkmış olan bu hastalık için bu yıl Dünya Hepatit Birliği’nin (WHA) benimsediği slogan, “gizli milyonları bulalım“ olarak be...

Pandemi sürecinde yemek yemek için mekan seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Yoğun pandemi döneminin ardından normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte restoranlardaki müşteri yoğunlukları da arttı. Uzmanlar, otellerdeki restoranlar da dahil yemek için mekan seçiminde Covid – 19 enfeksiyon riskine karşı kapalı mekanlar yerine açık alanları olan ve masalar arasında en az bir buçuk ile iki metre mesafe kuralı uygulayan işletmelerin tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Uzmanlar uyarıyor: Midyedeki gizli tehlikeye dikkat

Midye, sokak lezzetlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alsa da insan sağlığını tehdit ediyor. Ağır metal içeriği yüksek olduğu için zararlı besin maddesi olduğunu belirten uzmanlar, çok dikkatli olunması gerektiğini, aksi halde gıda zehirlenmeleri başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtti.

Uzmanlardan kene uyarısı: Mesire alanlarındaki 'sessiz katile' dikkat!

Pandemi döneminde kapalı alanlara girmekten kaçınan ailelerin mesire alanlarında daha fazla vakit geçirmeyi tercih etmesi üzerine, uzmanlardan yine 'sessiz katil' kene uyarısı geldi. Mesira alanlarındaki tehdidine dikkat çeken Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Cem Ertan, kenenin kendisini bırakmasını beklemek gerektiğini belirterek, "Keneyi zorla çıkartırsak vücuda giren baş kısmındaki tükürük bezlerinden o hastalık kaynaklarını cilt altına kusar. Bu esnada biz hastalık kapmış oluruz" dedi. Kene ısırması...

Koronavirüsü için geçici tedavi olarak görülüyordu: Klorokin, Kovid-19’un akciğerde yayılmasını önleyemiyor

Leibniz Primat Araştırma Enstitüsüne bağlı bilim insanların yürüttüğü çalışmada ilginç bir sonuç meydana geldi. Kovid-19 salgınına karşı potansiyel ilaç olarak kullanılan sıtma ilacının, koronavirüs için geçici tedavi olarak görülüyordu. İlacın, virüsün akciğerde yayılmasını engelleyemediği ortaya çıktı.

Koronavirüs kalkanı dezenfektanlarda akılalmaz hile: Denetimlerin artırılması isteniyor

Pandemi döneminde restoran gibi kamuya açık alanlarda kullanılması zorunlu olan bazı el dezenfektanlarında hile yapılması tepkilere neden oldu. Vatandaşlar maliyet hesabı yaparak halk sağlığını tehlikeye atanlar için denetimlerin artırılmasını isterken uzmanlar ise standart bir dezenfektanın ortalama yüzde 80 etil ya da izopropil alkol içermesi gerektiğini söyledi.

Dondurma hakkında doğru bilinen yanlışlar: Her gün yerseniz bu tehlikeye dikkat!

Dondurmanın yeterli ve dengeli beslenme düzeninde yer verilebilecek bir tatlı alternatifi olabileceğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, “Un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlı seçenekleriyle kıyaslandığında dondurma daha iyi bir alternatiftir. Ancak toplumda doğru sanılan bazı hatalı bilgiler nedeniyle, dondurma fazla tüketildiğinde ağırlık artışı ile bel çevresinin yağlanması; güvenilir koşullarda üretilmediğinde ve saklanmadığında ise besin zehirlenmesi ile buna bağ...

Uzmanlar uyarıyor: Güneş yanığına sakın bunları sürmeyin!

Yaz aylarıyla tatil sezonu da açılınca, vatandaşlar sahillere akın etmeye başladı. Tatilciler cilt tiplerini tam olarak bilmeden bronzlaşmak uğruna uzun süre güneşin altında kalıyor. Ancak bu durum deriye ciddi zarar veriyor. Uzmanlar doğru güneşlenmede saatin ve sürenin önemli olduğunu vurgulayarak, yanıklara uygulanan yanlış tedavilere dikkat çekti. Özellikle cilde sürülen diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin alerjik reaksiyona yol açabileceğini uyarısında bulundu.

HDP'li Mensur Işık eşini darp etti iddiası: Eşi doktorlardan yardım istedi

Ankara'da, HDP Muş Milletvekili Mensur Işık'ın, öğretmen eşi Ebru Işık'ı darbettikten sonra hastaneye gitmesine engel olduğu iddia edildi. Eşinin ağrılarının artması üzerine Işık eşini hastaneye götürdü, Ebru Işık burada doktorlardan yardım istedi.

Koronavirüs bağışıklığı birkaç ayda kaybedilebiliyor: 90 hastanın 60'ı etki gösterdi

İngiltere'de yapılan bir çalışma, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenerek edinilen bağışıklığın sadece birkaç ay etkili olduğunu ortaya koydu. Koronavirüse yakalanan 90 hasta incelendi. 60'ı koronavirüse yakalandıktan sonraki birkaç haftada virüse etkili karşılık gösterdi.

Kanser olduğunu öğrenen 17 yaşındaki genç iki ayda 56 kilodan 37 kiloya düştü: Tek hayalim Emre Belözoğlu ile tanışmak

İstanbul Fatih'te yaşayan 17 yaşındaki Uday Efaloğlu, iki ay önce yaşıtlarında nadir görülen metastatik kolorektal kanserine yakalandığını öğrendi ve bu süreçte 56 kilodan 37 kiloya düştü. Tek hayali Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Emre Belözoğlu ile tanışmak olduğunu söyleyen Uday “Eğer sesimi duyarsa onu görmeyi çok istiyorum. Formalarıma imza atmasını benimle sohbet etmesini istiyorum” dedi. Anne Gülhem Efaloğlu ise, "Cumhurbaşkanımızın sağlık bakanımızın bizimle ilgilenmesini istiyoruz. Bur...

Prof. Dr. İlhan Çetin'den kurbanlık hayvanlarda 'ölümcül kene' uyarısı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Kurban Bayramı'nda kesilecek olan hayvanlardan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının bulaşabileceğini belirterek, "Özellikle elinde yara veya buna benzer kesik olan insanların mümkün olduğu kadar hayvanların kanıyla temas etmemeli" dedi.

Karın ağrısıyla hastaneye gitti: Midesinden 42 adet mıknatıs topu çıktı

İstanbul Beylikdüzü’nde 9 yaşındaki çocuk oyuncak olarak satılan stres bilyeleri olarak da bilinen neodyum adlı güçlü mıknatıstan 42 adet yuttu. Kusma karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gelen çocuğun röntgeni çekildi. Röntgende çıkan bilyeler şok etti. Ameliyata alınan çocuğun delinen bağırsağından mıknatıslar çıkarıldı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay, “Böyle renkli ve göz alıcı mıknatıslar çok güçlü mıknatıslar aynı zamanda. Bunlar ciddi anlamda problem oluşturuyor. Yabancı cisimlerin...

DSÖ Direktörü Kluge'den Türkiye'ye övgü: Hem halkınızı hem de mültecileri korudunuz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile DSÖ Direktörü Kluge ortak açıklama yaptı. Türkiye'ye övgülerde bulunan Kluge, "Türk halkı dünyanın en büyük pandemisine karşı bünyesindeki en iyi duruşu sergiledi. Hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir çalışma yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Ünlü oyuncu Umut Oğuz'dan Şehir Hastanesi yorumu: İstediğin partiye oy ver ama Sezar'ın hakkı Sezar'a

Ateşi 38 dereceye çıkan eşini kabul etmeyen özel hastanelere tepki göstererek, kendilerini kabul eden Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesine teşekkür eden oyuncu Umut Oğuz yaşadıklarını anlattı. Yapılan birçok eleştiriyi hastaneye geldikten sonra saçma bulduğunu ve kendisi için yapılan bazı yorumlara üzüldüğünü belirten Oğuz, “Buranın ülkemizin sınırlarından daha büyük bir proje olduğunu anladım. Bizim için çok önemli bir servet, bunu istediğin görüşe oy ver ama Sezar’ın hakkını Sezar’a diyorlar y...

DSÖ'den çarpıcı açıklama: Sri Lanka ve Maldivler kızamık ve kızamıkçığın yok edildiği ilk iki ülke oldu

Dünya Sağlık Örgütü, Güneydoğu Asya'da 11 ülkede Eylül 2019'da, 2023 yılına kadar kızamık ve kızamıkçıkların ortadan kaldırılması için hedef olarak belirlediği iki ülke olan Sri Lanka ve Maldivler kızamık ve kızamıkçığın yok edildiğini açıkladı.

Koronavirüsten sonra yeni kabus beyin yiyen amip: Türkiye'de de var

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ABD'de rastlanılan 'beyin yiyen amip'in insanlara sudan bulaştığını belirterek, Türkiye'de de bazı amip türlerinin görüldüğünü söyledi.

Aynalara küsmüştü: Yüzünün yarısı alınan hastaya bacağından yeni yüz yapıldı

Çene kemiğinde ortaya çıkan ve yüzünün sol tarafını tamamen kaplayan tümör nedeniyle yemek yemekte ve konuşmakta zorlanan 20 yaşındaki Samet Öztürk, bacağından yapılan kemik ve doku nakli sayesinde aynalarla barıştı. Samet Öztürk "Sokağa çıkamıyordum. Arkadaş ortamımdan uzak kaldım. Evden çıkmamaya başladım. Kendimi bilgisayar oyunlarına verdim. Odamdan dahi çıkmamaya başladım. Sonra hastalığımla ve yüzümle barışmaya başladım. İnsan kendinden tiksinir ya öyleydi. Ben aynaya bakamıyordum" dedi.

Uzman isimden dikkat çeken açıklama: Keneyi gördüğünüz anda eldivenle çıkarın

Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Kene yapıştığı zaman hemen virüsü enjekte etmez. Önce bir kan emer ki bunun süresi de yaklaşık olarak 12 saattir. 12 saat sonrasında taşıdığı virüsü insana enjekte etmeye başlar. Yani insanlar keneyi gördüğünde bu kenenin kendisine ne zaman yapıştığını bilmediği için hemen çıkarması gerekiyor. Ama çıkarırken kesinlikle çıplak elle ve deri ile temas olmayacak” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Çelik: KKKA'dan ölüm oranı koronavirüse göre daha yüksek

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, son dönemde artış gösteren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla ilgili, "KKKA'dan ölüm oranı koronavirüse göre çok daha yüksek" dedi.

Uzmanlar uyarıyor: Su kanallarında tehlikeli serinlik

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Çukurovası olarak bilinen Iğdır'da sıcaktan bunalan çocuklar ve gençler, serinlemek için Devlet Su İşleri'ne ait sulama kanalında yüzerek serinliyor. Ancak uzmanlar, akan pis su kanallarının deniz veya havuz gibi kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu ifade ediyor.

Maske takılması ve sosyal mesafe kuralına uyulması diğer bulaşıcı hastalıkların da oranını düşürdü

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, koronavirüs salgınından korunmak için insanların kendilerini izole etmesi ve maske kullanımıyla birlikte damlacık yoluyla bulaşan bulaşıcı hastalıklarda düşüş yaşandığını söyledi.

Beslenmede halk onlara güveniyor: Anket sonuçları televizyonda görülen isimlere güven duyulduğu gösterdi

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin araştırmasına göre Türk halkı beslenme önerilerinde en çok Prof. Dr. Canan Karatay’a güveniyor. Yüzde 53’le birinci olan Karatay’ı yüzde 51 ile Dr. Mehmet Öz ve yüzde 50 ile Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu izliyor. Anket sonuçları, halkın televizyon programlarında sık gördükleri medyatik isimlere güvendiğini gösteriyor.

Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan 'Ecdat yadigarı' hastane şifa dağıtacak

Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1891'de Hadımköy'de yaptırılan, Balkan Savaşı'ndaki kolera ve tifüs salgınlarında kullanılan, aynı zamanda bir tahliye hastanesi görevini üstlenen Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı'nda da ordulara sıhhi destek verdi. Pandemiyle mücadele kapsamında restore edilen, normalleşme sürecine de önemli katkılar sağlaması hedeflenen Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi, 1 Temmuz'dan itibaren göğüs hastalıkları alanında tedavi gö...

PCR testi şartı arayan ülkelere gidecekler ücretli test yaptırabilecek : PCR testinin ücreti 110 TL

Türk vatandaşlarının, yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenmesi halinde isteğe bağlı olarak yaptırılacak test işlemleri hakkındaki kurallar belli oldu. Yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için 110 lira karşılığında test yaptırılabilecek. Görevi gereği yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ücret alınmayacak.

Koronavirüs kalp hastalarını korkuttu: Hastaneye başvurmaktan kaçınan hastalarda ölüm veya kalıcı hasar oluşabilir

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Demir, koronavirüs korkusu nedeniyle hastaneye başvuran kalp hastası sayısında yüzde 25 azalma olduğunu belirterek, "Hastaneye başvurmaktan kaçınan hastalarda ölüm veya kalıcı hasar oluşabilir" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+