Gündem Gündem
Geleceğin ilk meslekleri
Geleceğin 'ilk' meslekleri
ÖSYM’nin tercih kılavuzunda “geleceğin meslekleri” listesi dikkat çekti. Bu yıl ilk öğrencilerini alacaklar arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi “Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi”, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi “Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon” bölümleri de var.
İlk 100de 17 İHLli var
İlk 100'de 17 İHL'li var
Üniversite sınavında ilk binde 103, ilk yüzde de 17 imam hatip lisesi öğrencisi yer aldı. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahmet Selim Gül eşit ağırlık puan türünde Türkiye ikincisi, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Akif Aydın da sözel puan türünde Türkiye üçüncüsü oldu.
YKSde büyük başarı: İlk binde 103 imam hatipli
YKS'de büyük başarı: İlk binde 103 imam hatipli
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS), imam hatip lisesi öğrencilerinin başarıları dikkat çekti. Üniversiteye giriş sınavı sonucuna göre, ilk yüze 17, ilk binde ise değişik puan türlerinde 103 imam hatip lisesi öğrencisi girdi. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahmet Selim Gül Eşit Ağırlık puan türünde Türkiye ikincisi, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinden Muhammed Akif Aydın ise Sözel Türkiye üçüncüsü oldu.
YKS istatistikleri açıklandı: En kötü net ortalaması fen bilimlerinde
YKS istatistikleri açıklandı: En kötü net ortalaması fen bilimlerinde
Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda TYT ile sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türlerinden 1'er, yabancı dilden ise 5 birinci çıktı. TYT'de sınavı geçerli olan 2 milyon 390 bin 188 adayın testlerdeki ortalama net sayıları "Türkçe 40 soruda 14,673 ortalama, sosyal bilimler 20 soruda 6,687 ortalama, temel matematik 40 soruda 5,672 ortalama, fen bilimleri 20 soruda 2,243 ortalama" olarak hesaplandı.
YKS tercih kılavuzu yayımlandı
YKS tercih kılavuzu yayımlandı
YKS tercih kılavuzu ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlandı. Adaylar tercihlerini, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında, ÖSYM'nin internet sitesinden yapacak.
Kartal AİHLde gelenek bozulmadı: Türkiye dereceleri art arda geldi
Kartal AİHL'de gelenek bozulmadı: Türkiye dereceleri art arda geldi
Milyonlarca genç öğrencinin nefesini tutarak beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları açıklandı. MEB'in ilan ettiği sonuçların ardından adaylarda 'tercih' telaşı başlarken, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin başarısı dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz yıllardan bu yana derece giren öğrenci sayısını neredeyse her yıl daha da artıran okul, bu kez de geleneği bozmadı ve farklı alanlarda Türkiye derecesi yapan çok sayıda öğrenciyi bünyesinden çıkartmayı başardı.
Diplomat olacağım
Diplomat olacağım
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları belli oldu. Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) 1 soru iptal edildi. Bu kategoride 500 tam puan alan Ankara Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Cuma Taş, Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih edeceğini, diplomat olmak istediğini söyledi.
490 bin öğrenciye ücretsiz kurs
490 bin öğrenciye ücretsiz kurs
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), örgün ve yaygın eğitimdeki öğrencilere katkı sağlaması, üniversite sınavlarına kılavuzluk yapabilmesi amacıyla ücretsiz "Destekleme ve Yetiştirme Kursları" açıyor.
Çavuşoğlu, Pompeo ile görüştü
Çavuşoğlu, Pompeo ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Pompeo ile telefonda görüştü. Görüşmede Suriye, Münbiç, F-35 ve s-400 konuşları ele alındı.
Bahçeli: Avrupa Birliği ile yol ayrımına gelinmiştir
Bahçeli': Avrupa Birliği ile yol ayrımına gelinmiştir
MHP Lideri Bahçeli, Karabük'te vatandaşlara hitap etti. Avrupa Birliği'nin yaptırım kararına değinen Bahçeli, "AB'nin yaptırım kararlarını 15 Temmuz'da açıklaması, onların nerede durduğunun ve kimlere selam gönderdiğinin en önemli kanıtıdır" ifadesini kullandı.
Erdoğanın KKTC mesajı
Erdoğan'ın KKTC mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılı nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya gönderdiği kutlama mesajında "Ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler karşılarında Türkiye'nin ve KKTC'nin kararlılığını bulacaklar" ifadesini kullandı.
Fuat Oktay: Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz
Fuat Oktay: Baskılara asla boyun eğmeyeceğiz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı sonuç bildirgesinde açıklanan arama ve sondaj faaliyetlerimize yönelik baskılara asla boyun eğmeyeceğiz" dedi.
Kıbrıs kahramanları 45 yıl sonra o tepede bir araya geldi
Kıbrıs kahramanları 45 yıl sonra o tepede bir araya geldi
Kıbrıs Barış Harekâtı’nın en kritik çarpışmalarından olan 'Doğruyol-Ataktepe' muharebelerinin kahramanları 20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldi.
Yeniden Refah Partisi tabelasını astı
Yeniden Refah Partisi tabelasını astı
Yeniden Refah Partisinin tabelası, bir süre önce Saadet Partisi tarafından boşaltılan binaya asıldı. Parti Genel Sekreteri Suat Pamukçu, "Milli Görüş'e uzun yıllar hizmet etmiş, dolayısıyla manevi havası bizim için çok önemli bir bina. Aynı yerde siyaset yapmak önemliydi" dedi.
Erdoğan: Tüm imkanlar seferber edilecek
Erdoğan: Tüm imkanlar seferber edilecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce’de yaşanan sel ve heyelanlara ilişkin, Bakan Pakdemirli ve Düzce Valisi Dağlı'dan bilgi aldı. Bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraların sarılması için tüm imkanların seferber edileceğini belirtti.
Kalkınma planı Meclisten geçti
Kalkınma planı Meclis'ten geçti
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 2019-2023 dönemini kapsayan ilk kalkınma planı TBMM'de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, planın kabul edilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, bugün Genel Kurulda önemli ve memnuniyet verici milli bir duruşa şahit olduklarını ifade etti.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Gaziantepte şehit sayısı 3e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Nusaybinde baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Kamyonet önündeki TIRa ok gibi saplandı: 1 ölü
Kamyonet önündeki TIR'a ok gibi saplandı: 1 ölü
Ankara'nın Pursaklar ilçesi Turgut Özal Bulvarında önündeki TIR'a arkadan çarpan kamyonetin sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetti.
Yavuz Sultan Selim Köprüsünde otobüs kazası
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde otobüs kazası
İstanbul Kuzey Marmara otoyolu Edirne istikametinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yaklaşık 200 metre kala mesafede tekeri patlayan bir yolcu otobüsü yoldaki bariyerlere çıktı. Faciadan dönülen kazada 5 kişi hafif şekilde yaralandı. Otobüste meydana gelen ufak çaplı yangın söndürülürken yolda trafik yoğunluğu oluştu.
Katil HDPli vekilin kardeşi
Katil HDP'li vekilin kardeşi
Erbil’de Türk diplomat Osman Köse’yi şehit eden PKK’lı terörist Mazlum Dağ, HDP’li milletvekili Dersim Dağ’ın abisi çıktı. Suikast terör örgütü PKK’nın Irak’taki en büyük kamplarından Mahmur’da planlandı. Defalarca Mahmur’a gittiği tespit edilen Mazlum Dağ, saldırı talimatını buradaki elebaşlarından aldı.
Daha dün gibi
Daha dün gibi
Yunan destekli Rum çetelerinin katliamlarını durdurmak için Bülent Ecevit ile Necmeddin Erbakan'ın emriyle Kıbrıs'a harekât düzenleyen Mehmetçik, adadaki Türk nüfusu yok olmaktan kurtardı.
DHMİnin güvenlik şefi FETÖcüleri kaçırmaya çalışırken yakalandı
DHMİ'nin güvenlik şefi FETÖ'cüleri kaçırmaya çalışırken yakalandı
Yurt dışına kaçmak isteyen FETÖ mensuplarına yönelik emniyet güçlerinin operasyonları aralıksız sürerken, kimi örgüt üyelerinin farklı yol ve yöntemlerle amacına ulaşmaya çalıştığı biliniyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri geçtiğimiz gün İzmir'de yaşandı. İddiaya göre FETÖ'cü karı-koca, uçakla yurt dışına kaçmak istedi. Havalimanı'ndaki DHMİ güvenlik şefinin yardımıyla Almanya uçağına kaçak yollardan binmek isteyen FETÖ'cü çift, kapısına kadar geldikleri uçakta personelin dikkati sayesinde son anda yakalandı.
Vanda düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: 15 ölü
Van'da düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: 15 ölü
Van-Özalp kara yolunda, İpekyolu ilçesi Erçek Mahallesi yakınlarında, düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs şarampole yuvarlandı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kazada 15 kişi hayatını kaybetti, 20'nin üzerinde yaralının olduğunu açıkladı.
Armut toplamaya çıktığı ağaçta korkunç ölüm
Armut toplamaya çıktığı ağaçta korkunç ölüm
Rize'nin İkizdere ilçesinde armut toplamak için ağaca çıkan 56 yaşındaki Muhsin Albayrak, elindeki metal çubuk bitişikteki elektrik nakil hattıyla temas edince akıma kapılıp yaşamını yitirdi.
En acı bekleyiş
En acı bekleyiş
Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki Güver Uçurumu’ndaki kanyonun dibinde bulunan kimliği belirsiz ceset 4 saatlik bir çalışmayla çıkartılabildi. Cesedin yaklaşık 2 ay önce en son bu bölgede telefon sinyali alınan üniversite öğrencisi Eyyüphan Yıldız’a (20) ait olabileceği üzerinde duruluyor. Yıldız’ın babası İhsan Yıldız çalışmaları endişeli gözlerle izledi.
Çolak’ın ayrılmasını beklediler
Çolak’ın ayrılmasını beklediler
15 Temmuz’da Kara Havacılık Komutanlığı’nda yaşananlarla ilgili yeni görüntüler çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, 18.37’de üsse gelerek helikopterlerin havalanmamasını istiyor. Ancak Çolak saat 21.08’de ayrılınca helikopter çalıştırılıyor.
FETÖden gözaltına alınan havacılardan 8i itirafçı oldu
FETÖ'den gözaltına alınan havacılardan 8'i itirafçı oldu
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik operasyonda, örgütün "mahrem imamları" ile haberleştikleri belirlenerek gözaltına alınan şüphelilerden 8'i itirafçı oldu.
İstanbul merkezli 17 ilde ByLock operasyonu
İstanbul merkezli 17 ilde ByLock operasyonu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, ByLock kullanıcısı oldukları tespit edilen 68 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
FETÖcü Kemal Batmaza 19 gün hücre cezası
FETÖ'cü Kemal Batmaz'a 19 gün hücre cezası
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e hitaben yazdığı mektubu duruşma salonundaki diğer sanıklara atarken yakalanan sivil imam Kemal Batmaz, "terör örgütlerinin eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapmak" suçundan 19 gün hücre cezasına çarptırıldı. Ankara Batı 1. İnfaz Hakimliğinin hücre cezasına yapılan itiraza ilişkin kararında, "Kemal Batmaz, mektubunda olayları safahatıyla anlatırken örgütü satmadığını, sadık olduğunu ifade etmekte ve bağlılığını bildirmektedir" tespitinde bulunuldu.
FETÖnün Hava Kuvvetlerindeki yeni yapılanması çökertildi
FETÖ'nün Hava Kuvvetleri'ndeki yeni yapılanması çökertildi
İzmir merkezli 12 ilde FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki kripto yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 52 şüpheliden 20'si gözaltına alındı. Şüpheli mahrem imamların, 15 Temmuz öncesinde İzmir'deki Hava Teknik Okullar Komutanlığı ile 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığını iki farklı yapı olarak yönettiği, darbe teşebbüsü sonrasında ise yeniden yapılanmak için iki grubu birleştirdikleri ve kripto elemanlarıyla yüz yüze görüşme yaptıkları saptandı.
Sosyal medyada FETÖ’nün 10 taktiği
Sosyal medyada FETÖ’nün 10 taktiği
Anadolu Üniversitesi bünyesindeki SODİGEM’in hazırladığı rapora göre FETÖ’nün “trol ordusu” tek merkezden yönetiliyor. En yoğun mesaj atılan saatler 20.00-23.00 arası. Tespit edilen 10 taktik ise şu şekilde: Gündem oluşturma, devleti suçlu gösterme, kişileri tehdit, hedef gösterme, hedef saptırma, değerler istismarı, hukuku yanıltma, örgütü meşru gösterme, mağduriyet algısı yaratma, üyelerine moral vermek.
FETÖ elebaşı Gülenin 2 yeğenine 12şer yıl hapis
FETÖ elebaşı Gülen'in 2 yeğenine 12'şer yıl hapis
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğenleri Şamil Gülen ve Tavus Bin Keysan Gülen, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 12'şer yıl hapisle cezalandırıldı.
Atatürk Havalimanı ve İBByi işgale kalkışan FETÖcü hainlere ceza yağdı
Atatürk Havalimanı ve İBB'yi işgale kalkışan FETÖ'cü hainlere ceza yağdı
15 Temmuz'da Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimine ilişkin davada 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 43 sanığa da müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca İstinaf Mahkemesi, FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında İBB'nin işgal girişimine ilişkin davada, "Anayasa'yı ihlal" suçundan 40 sanığa verilen cezayı uygun buldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.