Gündem Gündem

Gündem Haberleri

On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALESte ter dökecek
On binlerce aday lisansüstü eğitim için ALES'te ter dökecek
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, pazar günü uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/2) 141 bin 828 adayın katılacağını bildirdi.
YKS ek tercih sonuçları açıklandı
YKS ek tercih sonuçları açıklandı
ÖSYM, YKS ek yerleştirme sonuçları açıkladı. Adaylar, YKS ek yerleştirme sonuçlarına ÖSYM'nin sitesinden öğrenebilecek.
Kaymakam Adaylığı Sınavına başvurular başladı
Kaymakam Adaylığı Sınavı'na başvurular başladı
ÖSYM tarafından 9 Kasım'da uygulanacak İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı'na başvurular 25 Eylül'e kadar yapılabilecek
Bahçeşehir ‘Metodbox’ı yapay zeka ile geliştirdi
Bahçeşehir ‘Metodbox’ı yapay zeka ile geliştirdi
Öncü eğitim modelleriyle Türkiye’de eğitime olan katkılarını dijital eğitimde de sürdüren Bahçeşehir Koleji bir ‘ilk’e imza attı. Yapay zekâ tabanlı kişiye özgü dijital öğrenme platformu ‘Metodbox’ı geliştiren Bahçeşehir Koleji, uygulamayı tüm öğrenci ve öğretmenlerinin kullanımına sundu.
Ahlak ölçen çalışmaya İngiltere’den büyük ilgi
Ahlak ölçen çalışmaya İngiltere’den büyük ilgi
Türk akademisyenler tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ahlaki kimlikleri değerlendirebilen bilimsel çalışma, İngiltere’de büyük ilgi gördü.
Gurur duyduk
Gurur duyduk
Türkiye'den 8 öğretmen, Küresel Öğretmen Ödülü’ne layık görüldü. 73 ülkedeki 12 bin eğitimci arasından seçilerek dünyanın ilgisini çeken öğretmenler, mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.
Erdoğan: Rektör atama kriterleri değişiyor
Erdoğan: Rektör atama kriterleri değişiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde bir konuşma yaptı. Erdoğan, " Tüm evlatlarımıza eğitim öğretim konusunda en iyi imkanları sağlama konusunda elimizden geleni yaptık. Üniversite sayımız 76'dan 207'ye çıktı. Yüksek Öğretimde öğrenci sayısı da 8 milyona ulaştı. Her ilde üniversite açıldıktan sonra bölgelerdeki başarı oranı da arttı. Üniversitede iyi bir yönetici dört yılda kurumunu çeyrek asır ileriye taşıyabilir" ifadesini kullandı.
53 bin öğrenciye sıcak yemek
53 bin öğrenciye sıcak yemek
MEB, çocuklara sevgi ve paylaşmayı aşılayacak yeni bir uygulamaya imza attı. Bakan Ziya Selçuk, “Van’da pilot bir çalışmayı başlatmış bulunuyoruz. 12 öğretmenevimiz, 340 okulumuzda 53 bin civarında öğrencimize her gün sıcak yemek veriyor. Bu projenin bütün Türkiye’ye yayılması konusunda da bazı çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.
AK Parti yargı paketi taslak metnini MHPye sundu
AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu
AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu. AK Parti, MHP'den sonra yargı paketini, CHP ve İYİ Parti'ye de götürecek.
Irakın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi
TSK ve MİT koordinesinde 16 Eylül'de Irak kuzeyindeki Gara'ya düzenlenen hava harekatında en az 15 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.
Erdoğan: Millet bahçeleri betonlaşmaya karşı bir çıkıştır
Erdoğan: Millet bahçeleri betonlaşmaya karşı bir çıkıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'nde konuştu. Yeni dönemde 'marka ve yaşanabilir' şehirler kuracaklarını belirten Erdoğan, "Devleti yaşatmanın yolu insanı yaşatmaktan geçiyor. Yatay mimari betonlaşmaya karşı bir çıkıştır" dedi.
Yavuz sondaj gemisi Mersinde: Hazırlıkların ardından daha da güneye gidecek
Yavuz sondaj gemisi Mersin'de: Hazırlıkların ardından daha da güneye gidecek
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kararlı duruşunun en somut adımlarından biri hiç şüphesiz Yavuz, Fatih ve Barbaros sismik gemilerinin bölgeye gitmesi oldu. Yavuz'un bölgeden ayrılıp Mersin Taşucu açıklarına demirlemesi 'Neler oluyor?' sorusunu da beraberinde getirdi. Yeni Şafak, hem bu dönüşün nedenini hem de Yavuz'un bir sonraki rotasının izini sürdü.
Erdoğan: Karşılarında Türkiyenin ve KKTCnin kararlılığını bulacaklar
Erdoğan: Karşılarında Türkiye'nin ve KKTC'nin kararlılığını bulacaklar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, bugün olduğu gibi gelecekte de karşılarında Türkiye'nin ve KKTC'nin kararlılığını bulacaklar" dedi.
Türkiyeden Kapalı Maraş açıklaması: Kullanıma açılacaktır
Türkiye'den Kapalı Maraş açıklaması: Kullanıma açılacaktır
'Kıbrıs'ta Son Söz' panelinde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır" ifadesini kullandı. Türkiye ve KKTC'nin çok sağlam temellerle birbirine bağlı olduğunu ifade eden Adalet Bakanı Gül ise, "Türkiye olarak dost ve kardeş ülke KKTC'nin istikrar ve refahını, kendi istikrarımızdan, refahımızdan ve güvenliğimizden farklı görmüyoruz. Bu samimi hisler sadece bizim değil 82 milyonun ortak hisleridir" açıklamasında bulundu.
Atama kararları Resmi Gazetede
Atama kararları Resmi Gazete'de
Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
TCDDye yeni genel müdür
TCDD'ye yeni genel müdür
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi'ne göre TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Ali İhsan Uygun yeni Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Gaziantepte şehit sayısı 3e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Nusaybinde baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Gri kategorideki terörist Devrim Akbay etkisiz hale getirildi
Gri kategorideki terörist Devrim Akbay etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 17 Eylül'de etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin gri kategoride aranan Devrim Akbay olduğu belirlendi.
Damper kapağı kazasında tahliye
Damper kapağı kazasında tahliye
ODTÜ öğrencisi İrem Kütük, 26 Kasım 2018’de kampüste kaldırımda yürürken yanından geçen Tahir Kepenek yönetimindeki, kamyonetin açılan kapağının başına çarpması sonucu hayatını kaybetmişti
Kaşıkla oynayan Mehdi mi olur?
Kaşıkla oynayan Mehdi mi olur?
Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma sonucunda haklarında dava açılan örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması yapıldı.
Alt kat yanarken üst kattan fotoğraf çektiler
Alt kat yanarken üst kattan fotoğraf çektiler
Okmeydanı’nda bir restoranın bacasında meydana gelen yangın paniğe neden oldu. Vatandaşların sokağa döküldüğü yangında, dumanlar binayı ve gökyüzünü sardı. Gözün gözü görmediği olayda, binadaki kadın çalışanlar telefonlarıyla görüntü kaydetti.
Metrobüsteki yer kavgasında kan aktı
Metrobüsteki yer kavgasında kan aktı
Zincirlikuyu-Beylikdüzü seferini yapan metrobüste yaşanan yer kapma tartışmasınnın kavgaya dönüşmesi sonucu 1 kişi bıçaklanarak yaralandı. Polis, olayın ardından başka bir metrobüse binerek kaçan 2 şüpheliyi arıyor.
Kayınpederinin dudağını ısırarak parçalayan damat tutuklandı
Kayınpederinin dudağını ısırarak parçalayan damat tutuklandı
Pendik'te, boşanmak isteyen eşinin içinde bulunduğu otomobilin yolunu kesip erkek kardeşleriyle birlikte beyzbol sopalarıyla saldıran ve otomobildeki kayınpederinin dudağını ısırarak parçalayan Murat Gültekin, “Kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", “Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından tutuklandı.
Bilecikte kılavuz tren tünelde raydan çıktı: 2 ölü
Bilecik'te kılavuz tren tünelde raydan çıktı: 2 ölü
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde kılavuz trenin tünel içinde raydan çıkması sonucu 2 makinist hayatını kaybetti. Bilecik Valisi Bilal Şentürk, "Lokomotifimiz maalesef sınırlarımız içinde, saatte 30 kilometre ile gitmesi gereken yere biraz daha hızlı girip kontrolden çıkmış, raylardan çıkarak tünel girişinde duvara çarpmış. Bu şekilde 200 metre kadar sürüklenmiş" dedi.

İstanbulun göbeğinde terör estirdiler: Silahlı düğün konvoyu
İstanbul'un göbeğinde terör estirdiler: Silahlı düğün konvoyu
İstanbul E-5 karayolu Sefaköy mevkiinde kameralara takılan bir düğün konvoyu adeta terör estirdi. Seyir halindeyken araçların içinden havaya ateş eden magandalar zaman zaman yolu kesip abartı egzozlarla trafiği altını üstüne getirirken yaktıkları meşale ile de ortalığı dumana boğdular.
30 ilde FETÖye operasyon: 74 asker için gözaltı kararı
30 ilde FETÖ'ye operasyon: 74 asker için gözaltı kararı
FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 30 ilde operasyon başlatıldı. 72'si astsubay, toplam 74 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.
Ömer Tunça 16 yıl hapis
Ömer Tunç'a 16 yıl hapis
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lojistik Destek Binasını işgal eden darbecilerle iş birliği yaptığı ve darbeci askerlere yemek hazırlattığı iddia edilen eski İBB Lojistik Destek Müdür Yardımcısı Ömer Tunç'un 16 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi.
Darbeci askerlere yemek hazırlatan İBB personeline 16 yıl hapis
Darbeci askerlere yemek hazırlatan İBB personeline 16 yıl hapis
15 Temmuz'da İBB Lojistik Destek Binasını işgale giden darbecilerle iş birliği yaptığı ve darbeci askerlere yemek hazırlattığı iddiasıyla yargılanan eski Lojistik Destek Müdür Yardımcısı Ömer Tunç'a, 16 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Yargıtayda eski üyesine FETÖden 14 yıl hapis cezası
Yargıtay'da eski üyesine FETÖ'den 14 yıl hapis cezası
Kumpas davalarındaki mahkeme kararlarını onayan Yargıtay eski 9. Ceza Dairesi üyesi Ahmet Toker, FETÖ üyeliğinden 14 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.
Samanyolu TVnin eski çalışanlarına FETÖ operasyonu
Samanyolu TV'nin eski çalışanlarına FETÖ operasyonu
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı çıkarılan eski Samanyolu Televizyonu çalışanı 3 şüpheliden 2'si yakalandı.
FETÖ soruşturmasında 111 astsubay tutuklandı
FETÖ soruşturmasında 111 astsubay tutuklandı
Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) TSK yapılanmasında ankesör-sabit kontörlü hattı kullandığı gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen ve mahkemeye sevk edilen tamamı muvazzaf 138 şüpheliden, 111'i tutuklanırken, 27'sinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.
FETÖ soruşturmasında 35 kişi hakkında gözaltı kararı
FETÖ soruşturmasında 35 kişi hakkında gözaltı kararı
FETÖ soruşturması kapsamında Ankara merkezli 8 ilde yapılan operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 35 şüpheliden 14'ü yakalandı.
FETÖ elebaşının talimatıyla Bank Asyaya para yatıranlara operasyon
FETÖ elebaşının talimatıyla Bank Asya'ya para yatıranlara operasyon
FETÖ'ye yönelik operasyon kapsamında ByLock kullandıkları ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla kapatılan Bank Asya'ya para yatırdıkları iddia edilen 29 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.