Gündem Gündem
İmkansız görev tamam: İHLli kızlar robotlarıyla dünya üçüncüsü oldu
İmkansız görev tamam: İHL'li kızlar robotlarıyla dünya üçüncüsü oldu
Güney Kore’nin Changwon şehrinde, 8-16 Ağustos tarihleri arasında 23'üncüsü düzenlenen robot yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, jüri heyeti tarafından “imkansız görev” olarak adlandırılan kategoride dünya 3.’sü olmayı başardı.
Üniversitelere elektronik kayıt işlemleri başladı
Üniversitelere "elektronik kayıt" işlemleri başladı
YKS yerleştirmeleri sonucunda bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, işlemlerini bugünden itibaren 21 Ağustos saat 23.59'a kadar YÖK'ün e-Devlet üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu "e-Kayıt" uygulaması ile gerçekleştirebilecek.
Özel mesleki eğitime teşvik
Özel mesleki eğitime teşvik
MEB, OSB’ler içinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilere milyonlarca liralık teşvik sağladı. 2019’un ilk 6 aylık döneminde 187 milyon lira destek verildi.
MEBden devlet okullarında özel sınıf iddialarına soruşturma
MEB'den 'devlet okullarında özel sınıf' iddialarına soruşturma
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) "bazı devlet okullarında özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarına yönelik inceleme ve soruşturma başlatıldı.
TÜGVA 39 ilde yurt imkanı sağlıyor
TÜGVA 39 ilde yurt imkanı sağlıyor
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) bu sene üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için 39 ilde 7 bin öğrenci kapasiteli 55 yurt binası ile hizmet verecek.
İngilizce bilenler yüzde 25 daha fazla kazanıyor
İngilizce bilenler yüzde 25 daha fazla kazanıyor
Yapılan bir araştırmaya göre İngilizce konuşma seviyesi arttıkça insanların mutluluk ve kazanç düzeyleri de artıyor. İleri derecede İngilizce bilenlerin yüzde 68’i hem sosyal hem iş hayatında daha mutlu.
Engelsiz lisenin ilk mezunları artık üniversiteli
Engelsiz lisenin ilk mezunları artık üniversiteli
Türkiye’de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi MEB SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk mezunları olan serebral palsili öğrenciler, üniversitede öğrenim görme hayallerini gerçeğe dönüştürdü.
Meslekler geleceğe hazırlanıyor
Meslekler geleceğe hazırlanıyor
Mesleklere getirdiği standartlarla nitelikli iş gücünün oluşmasında rol oynayan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun Başkanı Ceylan, “Mesleklerin birçoğu 20 yıl sonra uygulanmayabilir. Biz de gelişen teknolojiyle meslekleri revize ediyoruz” dedi.
AK Parti Sözcüsü Çelik: Yanlış yollara tevessül ettiler
AK Parti Sözcüsü Çelik: Yanlış yollara tevessül ettiler
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görevden alınan HDP'li belediye başkanlarıyla ilgili olarak, "Maalesef bu belediye başkanları yine hukukun içerisinde hareket etmek yerine yanlış yollara tevessül etmişlerdir" dedi.
Bakan Çavuşoğlu: İkinci Münbiç sürecine müsaade etmeyeceğiz
Bakan Çavuşoğlu: İkinci Münbiç sürecine müsaade etmeyeceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de TSK konvoyuna yapılan saldırı hakkında yaptığı açıklamada "Rusya ile her düzeyde temaslarımız var. Saldırıdan sonra Rus muhattaplarımızla
görüştük. Rejimin ateşle oynamaması lazım." dedi. Çavuşoğlu, güvenli bölge mutabakatı için de "ABD’nin ikinci Münbiç sürecini işletmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.
HDP için Batasuna örneği masaya gelebilir
HDP için 'Batasuna' örneği masaya gelebilir
Mardin, Diyarbakır ve Van'da HDP'li belediyelerin terör iltisakları nedeniyle görevden uzaklaştırılmasının ardından siyaset gündemi oldukça hızlandı. İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı kamuoyu bilgilendirmesinde, HDP'li isimlerin terör örgütü ve teröristlerle bağı net bir şekilde görüldü. Hukukçulara göre terör örgütü ETA ile bağı nedeniyle kapatılan 'Herri Batasuna' partisinin akıbeti, HDP için emsal olabilir. Hatırlanacağı üzere AİHM de Batasuna'nın itirazını reddetmiş ve terörle bağı olan bir partinin kapatılmasının 'orantılı bir önlem' olduğu hükmüne varmıştı.
Gül ve Davutoğlu’nun ‘kayyum’ eleştirisine Mahir Ünal’dan tepki
Gül ve Davutoğlu’nun ‘kayyum’ eleştirisine Mahir Ünal’dan tepki
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun terör bağlantılı HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınması sonrası yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Ünal, "Partiler ve siyasiler tabii ki belirli kesimleri kazanmaya dönük pozisyonlar alabilir. Teröre destek çıkarak milletimizin gönlü kazanılmaz. Siz siz olun, PKK’nın değil, halkımızın desteğine talip olun" dedi.
Yalçın Topçudan kayyum açıklaması:  Devlet olmanın gereği
Yalçın Topçu'dan kayyum açıklaması: Devlet olmanın gereği
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevlerinden alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Topçu, "Kim olursa olsun, toplumun huzur ve refahını bozmak için terör örgütleri ile aynı yolu seçenlere, suç işleyenlere karşı Türkiye Cumhuriyeti devlet olmanın gereğini hukuk içerisinde yapar" dedi.
Irak kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildi
Irak kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtında 5 PKK'lı teröristin daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Bakan Soylu: Milletin helal oylarına leke sürmektedirler
Bakan Soylu: Milletin helal oylarına leke sürmektedirler
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li 3 ile kayyum atanması ile ilgili yaptığı açıklamada, ''Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılırlar. Milletin vermiş olduğu helal oylarına ve milletin temiz oylarına leke sürmektedirler'' dedi.
Ekrem İmamoğlu Bodrumdan ve yat tatilinden niye vazgeçmiyor?
Ekrem İmamoğlu Bodrum'dan ve yat tatilinden niye vazgeçmiyor?
Selin yalandığı Cumartesi günü ortalıkta görünmeyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki üzerine pazar günü Bodrum'daki tatilini kesip İstanbul'a gelmişti. Ancak kısa esnaf ziyaretinden sonra aynı gün saat 15.40 uçağı ile Bodrum'a döndüğü ortaya çıktı. İmamoğlu'nun Bodrum'dan ve yat tatilinden neden vazgeçemediği merak ediliyor.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Gaziantepte şehit sayısı 3e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Nusaybinde baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Kahramanmaraş’ta trafik kazası: 3 yaralı
Kahramanmaraş’ta trafik kazası: 3 yaralı
Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde seyir halindeki aracın, yön değiştirmek isteyen diğer araçla çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı. Yaralıların yardımına çevredeki vatandaşlar koştu. Olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ambulansları ile Afşin Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı.
Haluk Dursundan vasiyet niteliğinde son konuşma
Haluk Dursun'dan vasiyet niteliğinde son konuşma
Trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, son konuşmasında: Tuna şiirinin tarih anlayışını etkilediğini, Yahya Kemal ve Arif Nihat Asya'sız tarihin derinliklerine inmenin mümkün olmadığını söyleyerek gençlere seslenen Dursun, '' Dicle’nin, Murat’ın, Karasu’nun, Zap Suyu’nun, Aras’ın kuzularını çakallara kaptırmayacağız.' dedim. Çakallara kaptırmamak için onlarla hemhal olmak, hemdert olmak ve beraber olmak lazım.'' ifadelerini kullandı.
230 metreden düşen Polonyalı turist öldü
230 metreden düşen Polonyalı turist öldü
Muğla’nın Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’ne patika yoldan yürüyerek inmeye çalışırken 230 metre yükseklikten kayalık zemine düşen Polonyalı turist feci şekilde can verdi. Turistin cansız bedeni otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Bakan Pakdemirli İzmirdeki yangınla ilgili açıklamada bulundu
Bakan Pakdemirli İzmir'deki yangınla ilgili açıklamada bulundu
Bakan Pakdemirli ''Şartlar sürekli aleyhimizde, nem, ısı, rüzgar sürekli değişkenlik gösteriyor. Arazide tek bir yerde tek yangınla değil, yüzlerce hatta binlerce ufak ufak yangınla mücadele etmek durumundayız. Havada 19 helikopterimiz var. 240 arazöz, 25 dozer, bin 150 personelle yangına müdahale ediyoruz. Dün 15 orman, 8 de kırsal olmak üzere 23 yangınımız çıktı. Bunların 4'ü aktif olarak bugün devam etti. İkisi Muğla ikisi İzmir'de. Bugün İzmir'de eklenen yangınlarımız da oldu, Aliağa ve Buca'da. Bu saat itibarıyla kontrol altına alamadığımız sadece buradaki (Karabağlar) yangımız var'' şeklinde konuştu.
Gebzede 4 adet bomba bulundu
Gebze'de 4 adet bomba bulundu
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki boş arazide 4 adet el yapımı bomba bulundu. Bombanın olduğu arazide yürüyen bir servis şoförü, yüksek gerilim hattının ayaklarında birbirine bağlı kablolar görünce durumdan şüphelenerek emniyet güçlerine ihbarda bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, yangın tüpüne bağlı 4 adet el yapımı bomba olduğunu tespit etti.
Kaz Dağları puzzleın parçası
Kaz Dağları 'puzzle'ın parçası
Stratejik iletişim danışmanı ve analist Sevda Güner Kaya, Kaz Dağları’nda koparılan fırtınayla Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracak ‘milli enerji ve maden politikası’nın hedef alındığını söyledi. Kaya, “Sadece altın madeni değil tüm enerji yatırımlarına dava açıyorlar. ‘Puzzle’ın parçalarını birleştirince hedeflerini daha yakından okuyabiliyorsunuz” dedi.
Muğlada hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı
Muğla'da hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı
Muğla'nın Fethiye ilçesinde hafif ticari araç ile otomobilin çarpışması sonucu 6 kişi yaralandı. Olayı gören vatandaşlar sağlık ekiplerini arayarak yardım istedi. Yaralılardan 1'i çocuk, 3 kişinin hayati tehlikesi sürüyor.
3 kişinin yaralandığı kavganın ardından ilçede gerginlik yaşandı
3 kişinin yaralandığı kavganın ardından ilçede gerginlik yaşandı
Tokat'ın Turhal ilçesinde iki grup alacak verecek meselesi yüzünden tartışmaya başladı. Tartışma, kısa süre sonra sopa ve bıçakların kullanıldığı bir kavgaya dönüştü, 3 kişi yaralandı. Tarafların yakınlarının olayı duymasının ardından ilçede gerginlik yaşandı güvenlik ekipleri önlem aldı.
Hava Kuvvetlerinde FETÖ operasyonu: 19 gözaltı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu: 19 gözaltı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 19 zanlıdan 15'i yakalandı.
İzmirde Bylock kullanan 18 şüpheli yakalandı
İzmir'de Bylock kullanan 18 şüpheli yakalandı
İzmir’de FETÖ'ye yönelik operasyonda örgütün şifreli haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen 18 kişi gözaltına alındı.
30 bin öğrenci Maarif Okulları’nda
30 bin öğrenci Maarif Okulları’nda
Türkiye Maarif Vakfı’nın 55 ülkedeki direktörleri, 7. İstişare Toplantısı için İstanbul’da buluştu. Vakıf Başkanı Birol Akgün, 35 ülkede 294 eğitim kurumu ve 41 yurt binası, ile 30 bini aşkın öğrenciye eğitim, barınma ve burs hizmeti verildiğini söyledi. Akgün, ayrıca, 46 ülkede gerek FETÖ iltisaklı okulların devralınması gerekse yeni eğitim kurumlarının açılması için protokoller imzalandığını da aktardı.
FETÖ Tanzanya’da soru çalmış
FETÖ Tanzanya’da soru çalmış
Türkiye’de soru hırsızlığıyla devlet kurumlarına sızan FETÖ’nün, faaliyetlerini sürdürdüğü Tanzanya’da da üniversite sorularını çaldığı ortaya çıktı. Hırsızlığı deşifre edilen FETÖ’nün Feza Okulu’na soruşturma açıldı. Ancak, devlet içindeki FETÖ’cüler soruşmayı sümen altı etti. Tanzanya o günden sonra terör örgütüne yönelik hiçbir adım atmadı.
Katliama böyle gittiler
Katliama böyle gittiler
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da terör estiren helikopter pilotlarının Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki görüntüleri ortaya çıktı. Pilotların kalkıştan önce hangar ve apron görüntüleri kameralara yansıdı. Hepsi uçuş kıyafetli pilotların bazılarının ellerinde kask çantası ve gece görüş gözlüğü olduğu görülüyor.
FETÖnün emniyet yapılanmasını Garson deşifre etti: AAA, AA, A, BB, B ve C
FETÖ'nün emniyet yapılanmasını "Garson" deşifre etti: AAA, AA, A, BB, B ve C
FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanması, gizli tanık 'Garson'un Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettiği iki SD karttaki bilgiler doğrultusunda deşifre edildi. SD kartlardaki bilgileri inceleyen uzmanlar, FETÖ'nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi ve üst düzey örgüt yöneticilerinin kod isimlerinin yanı sıra özel hayatlarına ait bilgilere ulaştı. FETÖ'nün mahrem imamlar arasında hiyerarşik yapıyı belirginleştirmek amacıyla AAA, AA, A, BB, B ve C şeklinde sınıflandırmaya gittiği öğrenildi.

Yüz yüze görüşüp isteyecekler
Yüz yüze görüşüp isteyecekler
Adalet Bakanlığı 15 Temmuz’un ardından dünyanın dörtbir yanına firar eden FETÖ’cülerin iadesinde yeni strateji uygulayacak. Üst düzey bürokratlardan oluşan heyet ülkeleri dolaşıp muhataplarıyla yüz yüze görüşecek. Heyet firari örgüt üyeleriyle ilgili suçlama ve kanıtları ortaya koyacak ve teslimlerini isteyecek.
300 bin kitap kaldırıldı
300 bin kitap kaldırıldı
Okullarda FETÖ temizliği sürüyor. Kütüphaneler ve z-kütüphaneleri tek tek taranarak KHK’yla kapatılan FETÖ’cü yayınevleri ile dağıtım kanallarına ait kitap ve CD kaldırıldı. Şimdiye kadar 301 bin 878 kitabın okullardan çıkarıldığı öğrenildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.