Gündem Gündem
İlkokula başlama yaşı 69 aya çıkarılıyor
İlkokula başlama yaşı 69 aya çıkarılıyor
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, "Şu an ki uygulamada 66 aydan küçük, 60 ayını dolduran çocukların velileri genelde çocuklarını okula vermiyor, bunun için de rapor getiriyordu. Bu raporlar, (Milli Eğitim Bakanlığının hazırlayacağı) yeni yönetmelikle kaldırılacak, tamamen velinin izni ve talebine bağlı olacak" dedi.
MSP ile öğrenci alacak özel okullar! MSP ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi açıklandı
MSP ile öğrenci alacak özel okullar! MSP ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimi açıklandı
Türkiye Özel Okullar Derneği, "2019-2020 öğretim yılı" için hazırlık ya da 9. sınıfa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Merkezi Sistem Sınavı Puanı (MSP) ile öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimini ve isimlerini açıkladı. Özel okullar bugün 17.00'de taban puanlarını ve kayıt esaslarını içeren kılavuzlarını web sitelerinde ilan edecek ve 26 Haziran itibarıyla ön kayıtlara başlayacak.
Biri LGS şampiyonu üçüzlerin buruk sevinci
Biri LGS şampiyonu üçüzlerin buruk sevinci
Adana'da 14 yaşındaki üçüz kardeşlerden Cemre Zorlukol girdiği LGS'de tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olurken, kardeşi Umutcan yüzde 3, diğer kardeşi Sude ise yüzde 6'lık dilimde yer aldı. Kreşten bu yana aynı sınıflarda öğrenim gören, hobileri bile aynı olan üçüz kardeşler, bundan sonraki eğitim hayatında ayrılacakları için sevinçlerinin buruk olduğunu söyledi.
MEBden LGS adaylarına tercih robotu hizmeti
MEB'den LGS adaylarına 'tercih robotu' hizmeti
Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırlandı. Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyor.
LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu ile okulların kontenjan sayısı yayımlandı
LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu ile okulların kontenjan sayısı yayımlandı
Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinde yayımlandı. LGS sonuçları da dün açıklanmıştı. LGS yerleştirme kılavuzuna göre öğrencilerden tercihleri 1-12 Temmuz'da alınacak, sonuçlar ise 22 Temmuz'da açıklanacak. Ayrıca LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri de açıklandı.
Doğa Koleji LGSde liderliği kaptırmadı
Doğa Koleji LGS'de liderliği kaptırmadı
Doğa Koleji 8. sınıf öğrencilerinden, Liseye Geçiş Sınavına katılan 27 öğrenci tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi oldu. 64 öğrenci ise, sadece 1 soruyu yanlış yanıtladı.
Türkiye Barolar Birliği ve MEF Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması
Türkiye Barolar Birliği ve MEF Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve MEF Üniversitesi arasında; MEF Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’in katılımıyla TBB’ye kayıtlı olan tüm avukatların çocuklarına, eşlerine ve kendilerine MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Hukuk Yüksek Lisans Programları kapsamında işbirliği anlaşması sağlandı.
Suriyeli öğrenci LGSden tam puan aldı
Suriyeli öğrenci LGS'den tam puan aldı
Kilis'te eğitim gören Suriyeli Muhammet Halil, 1 Haziran'da yapılan LGS sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan almanın mutluluğunu yaşıyor.
Askerlik teklifi yasalaştı
Askerlik teklifi yasalaştı
Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasayı imzalamasının ardından 6 ayı dolduranlar terhis olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yasayı ne zaman imzalayacağı sorusu da netlik kazandı. AK Parti Sözcüsü Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün TBMM’de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu imzalamışlardır" açıklamasını yaptı. Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Askerlik kanunu Resmi Gazetede
Yeni Askerlik kanunu Resmi Gazete'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı yeni askerlik kanununu Resmi Gazete'de yayımlandı. Askerlik süresi 6 aya indi, bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılda 1 Ocak'tan başlayıp, 41 yaşına girilen yılda 1 Ocak'ta sona erecek.
AK Parti MYK toplantısı sona erdi
AK Parti MYK toplantısı sona erdi
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi.
Gezinin finansörüne tahliye yok
Gezi'nin finansörüne tahliye yok
Gezi ayaklanmasının finansörü olarak tutuklanan Osman Kavala'nın tahliye talebi reddedildi. Mahkeme heyeti, davanın bir sonraki duruşmasının 18-19 Temmuz 2019'da Silivri'de sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam edilmesine hükmetti.
AK Parti Sözcüsü Çelik: Seçim sonuçları kapsamlı değerlendirilecek
AK Parti Sözcüsü Çelik: Seçim sonuçları kapsamlı değerlendirilecek
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimleriyle ilgili açıklama yaptı. AK Parti'nin 23 Haziran seçim sonuçlarını kapsamlı bir şekilde değerlendirileceğini belirten Çelik, "Cumhur İttifakı olarak 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarıya imza attık. Milli iradenin herkes tarafından saygıyla selamlanması Türkiye'nin en büyük gücüdür" dedi. Yunanistan'dan gelen açıklamalara da tepki gösteren Çelik, "Çipras'ı uyarıyoruz, altı boş ifadeler kullanmaktan vazgeçsin" ifadelerine yer verdi.

Erdoğandan kabine revizyonu yanıtı: Siparişle bu işler olmaz
Erdoğan'dan kabine revizyonu yanıtı: Siparişle bu işler olmaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'Kabine revizyonu olacak mı?' sorusuna Erdoğan, "Böyle bir şey yapılması gerekiyorsa biz yaparız. Siparişle bu işler olmaz" yanıtını verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli irade tecelli etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milli irade tecelli etti
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, kendileri için asıl önemli olanın, milli iradenin en sağlıklı, en güvenli, en şaibesiz şekilde tecelli etmesi olduğunu belirterek, "Son seçim, kimin kazandığının ötesinde, milli iradenin tecellisiyle ilgili tereddütleri ortadan kaldırması bakımından başlı başına değerli, kıymetlidir" dedi.
Akar’dan liderlere yaptırım ziyareti
Akar’dan liderlere yaptırım ziyareti
Milli Savunma Bakanı Akar, CHP, MHP ve İYİ Parti liderlerini ziyaret ederek, savunma ve güvenlik konularında bilgi alışverişinde bulundu. Akar, görüşmelerinde S-400 alımı ve F-35’ler ile ilgili son bilgileri paylaştı, Türkiye’nin önündeki bu meselelerin getireceği sorunlar veya avantajlar hakkında bilgi verdi.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Gaziantepte şehit sayısı 3e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Nusaybinde baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Mersinde trenin çarptığı minibüsün sürücüsü tutuklandı
Mersin'de trenin çarptığı minibüsün sürücüsü tutuklandı
Mersin'de yük treninin işçi minibüsüne çarpması sonucu meydana gelen, 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili gözaltına alınan minibüs sürücüsü Ahmet Ç., mahkemece tutuklandı.
Balıkesirde 10 hektar alan yangında zarar gördü
Balıkesir'de 10 hektar alan yangında zarar gördü
Balıkesir'in Havran ilçesinde, yerleşim bölgesi yakınındaki makilikte çıkan ve ekiplerin çabalarıyla kontrol altına alınan yangın yaklaşık 10 hektar alanda zarara yol açtı.
Bir haftadır haber yok
Bir haftadır haber yok
Trabzon’un Araklı ilçesinde geçen hafta meydana gelen sel sonrası kaybolan 2 kişinin bulunması için çalışmalar devam ediyor.
Mersinde yük treni minibüsü biçti: Bir ölü 4 yaralı
Mersin'de yük treni minibüsü biçti: Bir ölü 4 yaralı
Adana-Mersin seferini yapan yük treni, Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte, karşıya geçmeye çalışan minibüse çarptı. Yük treninin çarptığı minibüsü 200 metre sürüklediği kazada, bir kişi hayatını kaybetti, ikisi ağır 4 kişi yaralandı.
Araklıda can kaybı 8’e yükseldi
Araklı'da can kaybı 8’e yükseldi
Trabzon'un Araklı ilçesinde meydana gelen selde kaybolanlardan birinin daha cesedine ulaşıldı. Böylelikle 18 Haziran’da meydana gelen selde ölü sayısı 8’e yükselmiş oldu.
Irakın kuzeyine hava harekatı
Irak'ın kuzeyine hava harekatı
Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında, bölücü terör örgütü PKK tarafından kullanılan silah mevzisi, barınak, sığınak ve mühimmat deposu imha edildi.
Oğlunu boğan babaya tahliye: Efe daha 4 yaşındaydı
Oğlunu boğan babaya tahliye: Efe daha 4 yaşındaydı
Balıkesir’in Edremit ilçesinde oğlu Kuzey Efe E.’yi öldürdüğü iddiasıyla müebbet hapis cezası alan baba, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin kararıyla tahliye edildi. Kararın bozulmasıyla birlikte baba yeniden hakim karşısına çıkacak. Baba Hüseyin E., emniyette hakkında suçlamaları kabul etmiş, mahkemede suçsuz olduğunu iddia etmişti.
Kafadan yapışık siyam ikizleri 1 yaşında
Kafadan yapışık siyam ikizleri 1 yaşında
Antalya’nın Alanya ilçesinde sezaryenle dünyaya gelen siyam ikizleri bir yaşına girdi. Siyam ikizlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten ailesi, ikizlerini ameliyat ettirmek için çareyi yurt dışında aradıklarını belirtti.
59 sanığa ağır müebbet talebi
59 sanığa ağır müebbet talebi
FETÖ'nün darbe girişiminin Kara Harp Okulu ayağına ilişkin 307 sanığın yargılandığı davada karar bugün çıkacak. Savcı mütalaasında, 15 Temmuz'da Kara Harp Okulu dekanı olan eski tuğgeneral Kerim Acar'ın da aralarında bulunduğu 59 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını talep etmişti.
TSKdaki kriptolara operasyon
TSK'daki kriptolara operasyon
FETÖ’nün TSK’deki kripto yapılanmasına yönelik İzmir merkezli operasyonda 22'si muvazzaf 36 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ayrıca Kocaeli merkezli 10 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmada 9'u muvazzaf 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.
Avukatı mahrem imam çıktı
Avukatı mahrem imam çıktı
TİB’in kurucuları arasında yer alan Basri Aktepe’nin avukatı Ömer Faruk Ürnez mahrem imam çıktı. Son olarak MİT’e bağlı Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaparken ihraç edilen Basri Aktepe’nin MOBESE’nin ‘B’si olduğu belirtiliyordu.
Balıkesirde FETÖ operasyonu: 4 gözaltı
Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 4 gözaltı
Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik düzenlenen operasyonlarda 4 şüpheli gözaltına alındı.
Kara Kuvvetlerinde FETÖ operasyonu
Kara Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki FETÖ yapılanmasına ilişkin "ankesör" soruşturmasında, 30 subay ile 2 mahrem imam hakkında gözaltı kararı verildi.
İhanet çemberine en ağır ceza
İhanet çemberine en ağır ceza
15 Temmuz gecesi en büyük ihanete imza atanların arasında kritik makamlara yerleştirilen emir subayları ve yaverler de bulunuyor. Komutanlarını rehin alacak kadar gözü dönen darbeci hainlere, ağır ceza yağdı. Hulusi Akar ve Yaşar Güler’in yakınına sızan FETÖ’cülere 11 kez ağır müebbet verildi. Akar'ın başdanışmanı Orhan Yıkılkan 141 kez müebbet cezası aldı.
FETÖnün Çubuk yapılanması davasında karar çıktı
FETÖ'nün Çubuk yapılanması davasında karar çıktı
FETÖ'nün Çubuk yapılanması davasında yargılanan 81 sanıktan 51'i, 1 yıl 6 ay 22 gün ile 10 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapse mahkum edildi.
141 kere müebbet
141 kere müebbet
15 Temmuz 2016’da ABD, İsrail ve Avrupa adına Türkiye’ye saldıran terör örgütü FETÖ’ye ilişkin en kritik davada darbeci sanıklara ceza yağdı. Aralarında sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı Genelkurmay çatı davasında 17 sanık 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.