Gündem Antarktikada üs stratejik vizyon demek

“Antarktika’da üs stratejik vizyon demek”

Haberleşme, frekans, fizik, astrofizik alanlarının yanısıra stratejik ve politik bir öneme de sahip olan Antarktika’da üs kurma çalışmalarında sona yaklaşılıyor. TAKBAM (Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi) Başkanı Mehmet Ali Türkel, Antarktika’da üs kurmanın diplomatik varlık açısından önemini Gerçek Hayat’a anlattı.

Haber Merkezi Gerçek Hayat Dergisi
Amerika Rusya, Çin, İngiltere'nin dışında Romanya, Polonya ve Bulgaristan'ın dahi Antarktika'da üs kurması Türkiye'nin de orada olması gerektiğinin en önemli göstergesi. Zira TAKBAM Başkanı Mehmet Ali Türkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “Hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır, o satıh da tüm dünyadır" sözüyle hareket etmemizi söylüyor.

“Bize engel oldular"

Aslında bölge üzerinde hukuki durumu düzenleyen Antarktika Anlaşması 1959'da imzalanıyor. Türkiye'nin anlaşmayı 50 yıl sonra imzalaması geç kalınmış gibi algılansa da gerçek öyle değil. Mehmet Ali Türkel bu durumun Türkiye'nin iç ve dış siyaseti, ekonomisi göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü Kıbrıs meselesi, terör gibi sorunlarla ilgilenirken vakit bulamadığımızı, ya da birileri tarafından engellendiğimizi vurguluyor.

Hedef söz sahibi olmak

Bölge üzerinde anlaşma imzalandıktan sonra bile 18 yıl herhangi bir faaliyet gösteremiyor. Zaman kaybı sebebiyle Antarktika hakkında hiçbir karar veremediğimiz için Türkiye, istişari olmayan ülke kategorisinde kalmakla yetiniyor. Türkel “Hedefimiz ülkeyi İstişari Ülke konumuna geçmesini sağlamak" diyor. Kıta aynı zamanda madeni zenginliğiyle tüm dünya ülkelerinin gözdesi konumunda… Bu sebeple bölge, sadece bilimsel bir gereklilik olmaktan çıkıp stratejik vizyon haline geliyor.

Davutoğlu'ndan ilk hamle

İnsanlığın ortak malı olarak kabul edilen kıta ile ilgili 1995'ten beri en önemli adım 2014 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geliyor. 'Antartika Anlaşması Çevre Koruma Protokolüne Katılımımızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı' Bakanlar Kurulu'nda imzalanarak TBMM'YE sunuluyor.

Antarktika Anlaşması her ne kadar 'askeri silahsızlanma'yı öngörse de, İngiltere, Fransa, Şili, Arjantin ve daha birçok ülke toprak talebinde bulunuyor. Ancak resmi statüde hiçbir ülkenin toprak hakkı olan bir yer değil.

Önümüzdeki yüzyılın en kritik bölgesi


Bölgeden kopan buzul parçaları Suudi Arabistan tarafından su sıkıntısı çeken ülkelere çekilebileceği yönünde tartışmalara açılmış durumda. 1998'de kabul edilen Antarktika Anlaşması Çevre Koruma Protokolü ise 50 yıl sonra geçerliliğini kaybedecek. Hem su savaşları hem de istişari ülke konumu açısından bizi kritik bir yüzyıl bekliyor.

Gerçek Hayat Dergisi'nin yeni sayısındaki tüm dosya, röportaj, haber ve analizleri incelemek için gercekhayat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek
Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Akçakale'de yaptığı konuşmada "Harekat nedeniyle eğitime ara verilen okullardaki öğrencilere telafi eğitimi verilecek" dedi.
Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.