Gündem 20 bin öğretmen alınacak

20 bin öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, FETÖ soruşturması kapsamında lisansı iptal edilen öğretmenlerin boşluğunun doldurulacağını söyledi. Yılmaz, “İhtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir” dedi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle açığa alınan öğretmenlerin yerine 20 binin üzerinde öğretmen alımı yapılacağını söyledi. Sivas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden demokrasi nöbetinde vatandaşlarla bir araya gelen İsmet Yılmaz, bir basın mensubunun, FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında lisansı iptal edilen ve açığa alınan öğretmenlerin yerine bu yıl atama yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine, sözleşmeli ve mülakata bağlı öğretmen alımı yapılacağını belirtti.

SINAV TARİHİ ÖNE ÇEKİLECEK

Öğretmen alımını daha önce şubat ayı olarak açıkladıklarını ancak yeni çıkan durum üzerine bunu öne çekeceklerini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Biliyorsunuz bugüne kadar Milli Eğitim Bakanı olarak öğretmen alımımızın sözleşmeli ve mülakata bağlı olarak şubat ayında olacağını söylemiştim. Ancak yeni çıkan durum karşısında, kamu görevinden ilişiği kesilecek öğretmenlerin yerine bu yıl öğretmen alımı yapacağız. Dolayısıyla birinci husus bu. 2016 yılında sözleşmeli ve mülakatla öğretmen alacağız” dedi.

OKULLARI BİZ İŞLETECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, istihdam edilecek öğretmen sayısı hakkında da bilgi verdi. Açığa alınan öğretmenlerin öğretmenlik lisanslarının iptal edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Onların öğretmenlik lisansları iptal olmuştur. Açığa alınan öğretmen sayısı artı bir de bu özel okullar devlete geçtikten sonraki ihtiyaç olan öğretmen sayısı kadar öğretmen alınacaktır. Bu da 20 binin üstünde bir rakam demektir, ilerleyen süreçte bu rakam kesinleşecektir” şeklinde konuştu.

Hatırlanacağı gibi hain darbe girişiminin ardından başlatılan geniş çaplı FETÖ soruşturması kapsamında çok sayıda kamu görevlisine işten el çektirilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nda da 15 bin 200 kamu personeli açığa alınırken, özel kurumlarda görev yapan 21 bin öğretmenin lisansı da iptal edilmişti.

Öğrencilerimiz mağdur olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, FETÖ'ye bağlı kapatılan okulların ve bu okuldaki öğrencilerin durumunun sorulması üzerine de şunları kaydetti: “Öğrenciler bizim öğrencilerimiz ve hiçbirisini mağdur etmeyeceğiz. Birçoğu özel okula gidiyor. Devletin malı olan o okulları da biz işleteceğiz ama öğretmenlerin, öğretmen lisansları iptal edilmiştir. O öğretmenlerle değil, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni alacağı öğretmenlerle eğitime devam edeceğiz. Öğrencilere şunu söylüyoruz; hiç kimse mağdur olmayacak. Eskisinden çok daha iyi bir eğitimi inşallah evlatlarımıza vereceğiz.”
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.