Gündem4 dil biliyor Fransayı değil Türkiyeyi seçti

4 dil bilen Cezayirli kız eğitim için Fransa'yı değil Türkiye'yi seçti

4 dil biliyor: Fransa'yı değil Türkiye'yi seçti

Cezayir'deki üniversite sınavında 5'inci olan ve 4 dili ana dili gibi konuşabilen 19 yaşındaki Kaouther Mouheb, Avrupa'da yükselen İslamofobi sebebiyle eğitim için Fransa'yı değil Türkiye'yi seçti.

Haber MerkeziIHA
Kaouther Mouheb
Kaouther Mouheb

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan Cezayirli Kaouther Mouheb, geçen sene ülke 5'incisi olarak tamamladığı üniversite sınavı sonrası Fransa ile Türkiye arasında bir seçim yapma kararı aldı.

Mouheb, Avrupa'da yükselen İslamofobinin yanı sıra Türkiye'nin son yıllarda Arap dünyasında uyandırdığı sempatinin, kararında belirleyici olduğunu söyledi. Türkiye'yi seçtiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Cezayirli öğrenci, geleceğe yönelik hayallerinin çok büyük olduğunu belirtti.

"Fransa'nın müslümanlara yaklaşımını biliyoruz"

19 yaşında olmasına rağmen Arapça, Fransızca, İngilizce ve Türkçe’yi ana dili konuşabilen Kaouther Mouheb, Türkiye’deki eğitimden ve öğretmenlerin ilgisinden dolayı çok memnun olduğunu dile getirerek, "Üniversite okumak için başka bir ülkeye gitmek istiyordum. Fransa ya da Türkiye'ye gelebilirdim. Cezayir'de Fransa'nın Müslümanlara karşı olan yaklaşımını biliyoruz. O yüzden Türkiye'yi seçtim. Türkiye’yi televizyondan izliyorduk ve ben Türkiye’yi beğeniyordum. Ayrıca benden önce ablam da geldi buraya. Ablamın bana Türkiye hakkında anlattığı şeylerden sonra gelmeye karar verdim" şeklinde konuştu.

Kaouther Mouheb, Türkiye'ye gelme nedenini şu sözlerle açıkladı: Üniversite okumak için başka bir ülkeye gitmek istiyordum. Fransa ya da Türkiye'ye gelebilirdim. Cezayir'de Fransa'nın Müslümanlara karşı olan yaklaşımını biliyoruz. O yüzden Türkiye'yi seçtim.

"Türkler çok misafirperver"

Türkiye’deki yaşam tarzının Cezayir’den çok farklı olduğunu, ancak buna kısa sürede alıştığını belirten Mouheb, "İlk başlarda Türkçe bilmediğim için fazla arkadaşım olmadı. Türkçe öğrendikten sonra insanlarla ilişki kurdum ve bence Türkler çok misafirperver insanlar. Sıcakkanlılar ve bizlere hep yardımcı olmaya çalışıyorlar. Türk arkadaşlarım var ve onları çok seviyorum. Bölümümü çok seviyorum ve çok büyük hayallerim var. Hayallerimi gerçekleştirmeye çalışacağım" ifadelerini kullandı.

"YUDER bizim ikinci evimiz gibi"

Eskişehir’e gelen yabancı öğrencilerin maddi ve manevi sıkıntılarına gönüllü ve karşılıksız olarak çözüm üretmeye çalışan Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneğine (YUDER) de teşekkür eden Kaouther Mouheb, böylesine bir yapılanmanın olması sebebiyle kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini söyledi.

Mouheb, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu programı arkadaşım bana anlattı. YUDER’e gittim. Orada ablalar vardı. Önce biraz korktum Türkçeyi iyi konuşamadığım için ama ablalar bize karşı çok iyiydiler ve ilgililerdi. Başka programlara katıldım. Evlerine gittim. YUDER, Eskişehir’de ikinci ailem gibi. Yabancı öğrenciler için böyle bir ortam çok önemli. Orada çok kişiyle tanıştım. Türk ve yabancı çok kişi tanıdım. Sıkıntı yaşadığımızda bize çok yardımcı oluyorlar. Orası bizim ailemiz gibi."

Türkiye'nin en iyi üniversiteleri açıklandı
GÜNDEM
Türkiye'nin en iyi üniversiteleri açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı
FOTOĞRAF12
Title
Ankara Üniversitesi, 1946 yılında Türkiye'nin başkenti olan Ankara'da kuruldu. Üniversite Kanunuyla birlikte kurulan ve Türkiye'nin ilk üniversitesi niteliğini taşıyan bir eğitim kurumudur. Ankara Üniversitesi'nin en eski ve köklü fakülteleri 1842 yılında kurulan Veteriner Fakültesi ve 1859 yılında kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)'dir.
Title
BOUN olarak da geçen Boğaziçi Üniversitesi, 16 Eylül 1863'te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kuruldu. 10 Eylül 1971'de Türkiye Hükûmeti'ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Günümüzde toplam 1.672.106 m2'lik alana sahip olan ve altı yerleşkesi bulunan Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce eğitim verir.
Title
Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisini Mühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır.
Title
Gazi Üniversitesi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara'da kuruldu. Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim,Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi önemli fakülteleridir.
Title
Gebze Teknik Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulan, Türkiye'deki iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisiydi. 22 Ekim 2014 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen yasa teklifiyle Gebze Teknik Üniversitesi olarak yeniden yapılandırılmasına karar verildi.
Title
Hacettepe Üniversitesi, 1967 yılında başkent Ankara'da kurulmuş olan devlet üniversitesi. Üniversitenin beş kampüsü bulunmaktadır.
Title
İstanbull Üniversitesi, 18 Kasım 1933'te Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan kurum, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun'un doğrudan devamıdır.
Title
İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye'de yer alan bir devlet üniversitesi. 1773'te Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kuruldu.
Title
İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE), 1992 yılında İzmir'de kurulan, özellikle teknoloji alanlarında yüksek düzeyde araştırma, eğitim-öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapan bir devlet üniversitesidir. İYTE'deki tüm bölümlerde eğitim dili %100 İngilizce'dir
Title
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 15 Kasım 1956 tarihinde, zamanın Türkiye başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyen tarafından Ankara'da kuruldu. Bugüne kadar 120 binin üzerinde mezun veren üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 araştırma üniversitesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde araştırma üniversitesi olarak tespit edilen 10 üniversiteyi açıkladı.


Havalimanına gitmek için 3 kez köprüden geçen taksici konuştu
Gündem

Havalimanına gitmek için 3 kez köprüden geçen taksici konuştu

Karaköy’den aldığı Suudi Arabistanlı müşterilerini İstanbul turu attırarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na götürdüğü iddiasıyla hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan taksici konuştu. Havaalanına gitmek için 3 kez köprü geçen taksi şoförü E.C., "çıkışı kaçırdım ücret almadım. 450 lira zararım var" dedi.
'Fikret Orman Abdullah Avcı ile görüştü' iddiası
Spor

'Fikret Orman Abdullah Avcı ile görüştü' iddiası

Süper Lig'de Fenerbahçe'yi konuk edecek Beşiktaş'la ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. O iddiaya göre başkan Fikret Orman, Abdullah Avcı'yla beraber yemek yedi ve bu durum Şenol Güneş'i rahatsız etti.
Aşiretimle hazırım
Gündem

Aşiretimle hazırım

Şırnak’taki kanaat önderleri, Afrin’den teröristleri temizlemek için harekâta katılmak istediklerini bildirdi. Aşiret reislerinden Arslan Tatar, Afrin’deki operasyonu desteklediklerini belirterek, ailelerinden 2 bin kişinin operasyona gitmeye hazır olduğunu söyledi.
Şov bitti
Dünya

Şov bitti

Mehmetçik, zafer pozlarıyla Afrin’deki PKK’lılara desteğe gelen 40 araçlık terör konvoyunu vurdu. Sakarya roketleriyle havaya uçurulan konvoyda PKK’lılar, Esed’in Şebbihaları ve Şii milislerden en az 80'i öldü. Cephane yüklü 2 TIR uzun süre alevler saçtı.
Süper Lig devi Cengiz Ünder'i reddetmiş
Spor

Süper Lig devi Cengiz Ünder'i reddetmiş

Roma formasıyla tüm Avrupa'yı kendine hayran bırakan milli futbolcumuz Cengiz Ünder'in transferine dair şoke eden bir gerçek ortaya çıktı.